Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde ignatov andrei » 21 Feb 2017, 20:48

Shrek scrie:Acu' ii zace freedom , nu stiu dac-am scris bine! Tot aia este! Doar s-a schimbat directia ......vântului! Nu mai bate crivatu' bate austru'!


ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde teinegru64 » 21 Feb 2017, 21:02

Austru' nu bate.Suge.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde pvc » 21 Feb 2017, 23:00

mellis scrie:
pvc scrie:Acum 2 sau 3 ani am avut un stup bezmetic care nu accepta nici matca nici botca.la vreo luna dupa pierderea matcii, deci nu prea mai era albina tanara in stup, am scuturat aproape toata albina, am facut 3 roisori si i-am bagat la umbra. Dupa 24 ore le-am bagat faguri (este adevarat ca le-am bagat si crescuti) si matci.Din albina ce a ramas nescuturata am facut un alt roi prin alta metoda, ceva improvizat(parca i-am dat si o rama cu puiet).Toate 4 matci au fost acceptate, toate au iesit din iarna, 3 fff bine dezvoltati. Datorita faptului ca matcile (carpatine) au fost cumparate de la un f mare producator de matci selectionate am rupt 2-3 saptamani la botci si tot au roi 2 din 4!
Anul trecut am facut vreo 2 roi la pachet cu botci si foite. Nu am avut timp de ei si au fost un esec.D-asta am si recomandat matci imperecheate si bibileala. Daca se merge cu foite tb sirop zilnic pt inceput.


Primul caz nu este ""roi la pachet"" - ai spart un stup in 3 / 4 stupi.
Probabil avea matca - de aceea nu acceptau matca noua , era deja in febra roitului - sau matca de alta rasa ..pot fi multe motive pt care erau pline de botci ..Tinut la racoare - ar fi avut alta soarta..
Din ce ai postat mai devreme - mentionai ca scuturi albine din caturi si faci roi la pachet...
Daca-i faci pe aceeasi vatra fara alte masuri - este posibil sa ramai fara albine ...
Sanatace.


Ati citit printre randuri. Nu avea matca de o luna.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde cristian bh » 22 Feb 2017, 00:24

gica.mosu scrie:.Zici ca ti-au murit scavai stupi!...daca e de La-Le(loca)...i-ti recomand un bun meserias din n-v tarii CR BH-SUL,face de toate inclusiv"sicrie"...e baiet di baiat,un MIT...AN+derivatele in devenire(amu invata si lb franceza,nu stiu cand vb in lb Romana,pe ailalta undi o baga=tine)..negociezi cu el si "ULEELE"(traduc stupii) vechi le arunci s-au le dai foc.Daca vrei material biologic de ff buna calitate,i-ti recomand pe SHREK,pt ca el are=creste un"SOI" APIS MELLIFERA PROSTITUATA...vezi POZ GHEM la AC data FILA 18 (CITITI) viewtopic.php?f=10&t=3170&start=272 (MS cu STOP JOC)

Cica a fost un baiet ce a dorit sa stie carte si sa invete .S-a dus la scoli,a-nvatat baietul si int-o buna s-a intors falos nevoie mare de cate a -nvatat el pe acolo si cum -a uitat prin casa ca n-a vazut-o demult zari o pata pe grinda de lemn din tavan si intreba pe tataia de la ce o fi pata aia,....Tataia ii zise ca e de la o balega de vaca,..si numaidecat se puse baietul pe ganduri si stete si stete si nu gasi el raspuns la intrebarea,......oare cum s-o fi suit vaca pe grinda din tavan si sa se balege ea tocma acolo?
La care tataie ii zise,....Apai mai copile,..tu ai plecat ,....le petit veau a l^ecole et t^a revenu un grande boeuf!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde gica.mosu » 23 Feb 2017, 09:21

...'Poi BH-sule,eu nu prea inteleg nica..Traduc -nimic....!De ce ,in loc de multumiri pt reclama si ca ti-am trimis clienti :idea: si in loc, sa-mi raspunzi la intrebarile anteriooare....bagi asta cu venituri mici ale b....i!!?!! Pai,oare tu si restul lumii,muncesc-trudesc"MOCA"!?!!! si daca tu o faci,fi te rog buuun si fa-mi cativa custi pt "ciocomarlele" mele..sa nu le mai scap,iar cand se'ntorc ,vai mama loor..vin cu"motul harcea-parcea"....si mi-i tare mila de ele :P Da,uite i-ti propun ceva:daca-mi zici cum a invatat fiul vacii" ca sa vorbeasca in LB FRANCEZA...eu GM im-i cer scuze publoc la fiecare postare a mea,si-ti platesc la pret dublu comanda pt custi, ce zici ,te bagi?...Cat despre inmultirea fam de albine,cini mai doreste sa .....in conditiile actuale,iata cum face GM -cititi in pag mea pers ,fila 10...Spor la toooti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde Bambucha » 04 Mar 2017, 11:10

Stupina Moseni scrie:Cum fac sa populez cat mai multe in acest an?? Ma ghandeam sa merg pe ideia roilor cu o rama de puiet... Am si rame cu miere de la floare de anul trecut.... Astept sfaturi...


Stupina Moseni scrie:Miau murit 10 iarna asta....... Chestii de genu.. Eu fiind mai tanar as vrea sa risc dupa rapita sa fac roiuri cu o rama minkare o rama puiet capacit o rama scuturata adaugator sinka una crescuta si hranitorul dupa sai pun botca coapta si ce no sa mearga sa unific... Cam asta e povestea..


Daca tai ramele in sectiune transversala cu un fierastrau ar rezulta si mai multe stup(ur)i. Si le lasi pe ele sa-si traga ceva.
Succes Garantat!

Ar fi frumos dupa aia sa pui si niste poze.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori