Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Mircea_63 » 21 Feb 2017, 22:47

lucky5strike scrie:Farmacii... hm.

In Craiova daca gasesti cateva restaurante cu mancare bio, in rest se ofera doar variatii de mancare industriala. Pe partea cealalta... la TV, pe toate canalele bubuie publicitatea la medicamente... in oras, 4-5 blocuri sunt deservite de o farmacie... dar un proiect de solar de legume greu gasesti. Nu vorbeste nimeni de asa ceva.

O sa ajungem sa ne alimentam wifi si noi, sau cum? :roll:


Am trait in sat de legumicultori. Cu maxima satisfactie am muncit in gradina de mi-au sarit capacele. Am fost si la piata cu legume. Niste ani, satisfactiile financiare erau bune. Apoi au aparut importurile masive de legume si piata a cazut. Am gradinarit in continuare, cu placere, pentru casa, chiar si pentru cateva rudenii, dar si acestia mi-au spus " multumesc, nu te mai deranja, ca e plin de ele si oricum sunt foarte ieftine". La piata era nonsens sa ma mai duc cu produse. Ca mine mai erau multi altii. Inca eu aveam avantajul ca asta era hobby, dar nu pana acolo incat sa le dau oricui gratis.Pentru altii era mod de existenta. In Timisoara si Arad inca exista piata cu produse de la "tarani". Nimeni nu te impiedica sa cumperi.

In alta ordine de idei, legumele sunt foarte ieftine. De aceea ocupatia nu mai are mare cautare. Ce te deranjeaza, ca e mancarea ieftina?

Nu am acum chef sa fac sapaturi, dar imi amintesc de niste studii citite care afirmau ca nu e diferenta intre cele bio si celelalte. Exceptie poate cele cu pesticide toxice si unde s-a exagerat.

Restaurant bio? :lol: Hai ca asta e inca una. Ia deschide tu asa ceva si vezi cum dai faliment dupa ce afisezi preturile. In partile noastre la restaurant avem mancare gatita de bucatar. La voi de care aveti? La conserva?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 21 Feb 2017, 22:56

Las-o balta, Mirceo.

Un bun prireten a facut gripa din ianuarie... nevasta stresata, frectii, portocale, vita c si 3-4 feluri de medicamente. L-a tinut o saptamana.

Eu am luat cate un pahar de rosu seara inainte de culcare. Mi-a dat tarcoale boala doar 2 zile.

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Mircea_63 » 21 Feb 2017, 23:34

Asta-i reclama mascata la vin! :!: Deci aici vroiai sa ajungi...

Dar... vreau si eu vin din ala. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 12:12

zip2006 scrie:Am fost vinduti la pachet ...ce au fost intrebati romanii daca vor in UE???


nu nu nu , am fost amanetati :lol:
pretul rescumpararii, e de câteva ori mai mare, decat daca am fi fost cumpărați :P :lol: :lol: :lol:

paraziții ! daca a si fi pt o zi presedinte ! tineti- ma minte (basaua)!!!!!!!!.
Ultima oară modificat de MIHAEE'E pe 22 Feb 2017, 12:26, modificat 1 dată în total.
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Goana dupa pamant

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 12:20

ma uităm care este avantajul in UE pt Romania........
din 2007 pana in 2015 sau 2016 ........ avantaj 20 mld. eur
he he he un fleac, baselu si cu ala mic, au fumat avantajul asta in 2-3 luni :lol: :lol:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Goana dupa pamant

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 12:22

:D
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Goana dupa pamant

Mesajde zip2006 » 22 Feb 2017, 12:40

Nici nu veau sa ma gindesc la scenariu destramarii UE ...industrie pe butuci ,armata la fel ,agricultura vinduta ,sanatate, invatamint varza mai ziceti voi ca ma ia cu ameteli (noi astia cozile de topor de 50 -60 -80 de ani mai nationalisti )am produs plusvaloare care s-a dus pe'' apa simbetei''...pamintul a fost si va fi o valoare dar nu toti apreciaza asta .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Goana dupa pamant

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 12:45

MIHAEE'E scrie:ma uităm care este avantajul in UE pt Romania........
din 2007 pana in 2015 sau 2016 ........ avantaj 20 mld. eur
he he he un fleac, baselu si cu ala mic, au fumat avantajul asta in 2-3 luni :lol: :lol:


au dat banii, la AMARATELE de BANCI sa nu se spînzure directorii lor , ca de asa suntem noi milosi !
sa nu uităm ca in acele perioade băncile din romania aveau cel mai mare profit din UE.
si acum zice mircea63, ca nu scrie nicăieri in angajamentele cu UE ......... pai, de cele mai multe ori, regulile nescrise sunt mai dăunătoare decat cele scrise.

acum ca:
- ne-au mai scazut dobanzile;
- ca ne-au mai crescut salariile;
- ca a scazut pretul la benzina;
- ca etc... protestăm si nu ne convine !

incep sa il citez pe MIHAI BALS ....... ce aveti bai " inversilor" v-ati dilit?!... :lol:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Mircea_63 » 22 Feb 2017, 14:26

Si Ceausescu tocmai marise salariile cu 100 de lei. De naiba l-am schimbat?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde zip2006 » 22 Feb 2017, 15:53

Buni si aia pe timp de seceta!!!!oricum mai mult decit minimusu-l de 15 lei dat anul trecut!!!!!!!!
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Goana dupa pamant

Mesajde gorjeanul » 22 Feb 2017, 15:56

Domnu Mircea ,una din marile dureri ale capcaunilor care au saracit tara este UE. De ce? Romania primeste fonduri europene dublu fata decat cotizeaza. Ca nu reusim noi sa folosim ,e alta discutie. Oricum per ansamblu am luat ceva mai multi bani decat am contribuit. Dar aceste fonduri sunt controlate si nu se pot fura banii. Credeti ca le convine? Pentru ei ar fi muuult mai bine sa primeasca banii de la buget ca sa poata ei sifona banii cum doresc. Ce s-a mai facut prin tara sunt fonduri europene(sosele,apa si canal,fonduri in agricultura etc). UE este un dusman al hotilor. Daca Romania intra in UE in 2000 de exemplu, nu era furata in halul asta. Marile tunuri s-au dat pana la aderarea tarii la UE. Daca observati la posturile mafiote(A3 si romania tv) nu este o ostilitate fata de SUA asa cum este in multe tari,ci UE. Piata libera ,concurenta,contractele fara dedicatie si cheltuirea banilor in mod corect ,asta-i innebuneste pe hoti. Nu prea mai pot fura.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Goana dupa pamant

Mesajde gorjeanul » 22 Feb 2017, 16:03

MIHAEE'E scrie:
MIHAEE'E scrie:ma uităm care este avantajul in UE pt Romania........
din 2007 pana in 2015 sau 2016 ........ avantaj 20 mld. eur
he he he un fleac, baselu si cu ala mic, au fumat avantajul asta in 2-3 luni :lol: :lol:


au dat banii, la AMARATELE de BANCI sa nu se spînzure directorii lor , ca de asa suntem noi milosi !
sa nu uităm ca in acele perioade băncile din romania aveau cel mai mare profit din UE.
si acum zice mircea63, ca nu scrie nicăieri in angajamentele cu UE ......... pai, de cele mai multe ori, regulile nescrise sunt mai dăunătoare decat cele scrise.

acum ca:
- ne-au mai scazut dobanzile;
- ca ne-au mai crescut salariile;
- ca a scazut pretul la benzina;
- ca etc... protestăm si nu ne convine !

incep sa il citez pe MIHAI BALS ....... ce aveti bai " inversilor" v-ati dilit?!... :lol:

1. Nu a scazut nici o dobanda.2. Nu s-a ieftinit nici o benzina, urmeaza sa creasca prin introducerea unei taxe de mediu. 3. Salariile sunt crescute din pix, fara o crestere economica care sa sustina aceasta crestere, va venii si nota de plata. Si de obicei tot catre cei mai saraci. Nu te entuziasma ,vorbim peste 2 ani,sa vedem daca traiesti mai bine? Eu sunt foarte sceptic.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Cristian IONITA » 22 Feb 2017, 16:06

sezi bland Gorjene ca atunci cand e vorba de sifonat .... se sifoneaza si fondurile UE .... durea alora de se dau cu fundu de pamant este ca cei de la UE mai si verifica ce si cum .... si daca verifica normal ca mai si gasesc nereguli ... si daca-s nereguli se mai sesizeaza si DNA-ul .... si uite asa au parte de mititica chiar si cei de la varf .... si de aici durerea mare ... cum adica sa fie el (zeii) verificati si cum adica blasfemie curata sa fie anchetati si condamnati.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Shrek » 22 Feb 2017, 16:33

Gorjene, io nu sunt politician, #noapteacahotii#!
Mulți nu inteleg ca apartenența noastra la UE, este poate cel mai bun lucru care ni se putea intampla ca națiune. Se ne gândim putin: te poți urca in masina, tren, avion, autobuz si poți colinda toate Europa. Nu pierzi timpul pe la ambasada ori consulate pentru viza. Dezavantajul este ca ,uneori, se strica gps-ul si nu mai găsim drumul catre tara. Teoretic, daca stii limba, te poți angaja oriunde in UE, fara alte formalități. Dezavantajul este ca , odata plecat nu se mai intoarce nimeni in tara. Cunosc familii de români care locuiesc in Hamburg , intr-un apartament de 40 mp, trei persoane, plătind chirie 1/3 din venituri desi detin in București apartament dublu ca suprafata si sunt proprietari. Te poți stabili oriunde in UE, fara alte formalități , cu conditia sa ai bani de chirie si sa intretii singur. Încă putem sa beneficiem de drepturile sociale ( asistati sociali,sic) ale statelor in care ne stabilim.
Nostagicij acuză ca s-a distrus economia românească. S-a distrus singura in conditii de piata concurențială. Dar se dezvolta ramuri noi -IT, servicii, constructii infrastructură. Depinde de noi sa nu permitem furtul ca politica de stat. Atunci când suntem singuri in cabina de vot si avem puterea in mână. Restul ie....poiezie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Cristian IONITA » 22 Feb 2017, 16:35

oau .... Shrek-ule .... vezi ca ti-a spart cineva contu' de stuparitul si uite .... scrie cursiv si la obiect ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Goana dupa pamant

Mesajde mellis » 22 Feb 2017, 17:13

Mircea_63 scrie:Si Ceausescu tocmai marise salariile cu 100 de lei. De naiba l-am schimbat?

Pai nu l-am schimbat - este inca la putere ;)
Sanatace..
PS: vorba terminatorului - I'll be back BAA..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori