Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 23 Feb 2017, 16:57

Astazi e prima zi la noi cand au putut albinele sa iasa la zborul de curatire; din 11 familii observ ca mai am doar 9. Curios totusi si pe aceasta cale doresc sa va solicit ajutorul intrucat acum 1 luna, intr-o fereastra scurta am pus la toti turta si erau toti 11. Astazi vad albinele moarte in astia 2 stupi desi au plin de rame cu miere si nici de turta nu s-au atins. Curios deoarece am analizat atent si nu se vad paduchi deloc. Albinele par sa fie ''ude'', si nu par sa fi consumat aproape nimic fata de ce au avut toamna trecuta. O multime de albine moarte bagate cu totul in celule, si pe unele rame 'ciorchini' de albine moarte. Tratament pentru paduchi am facut ca la carte. Si mai mare nedumerirea este ca exact cele mai puternice familii, astea 2 au murit. ma asteptam la altele, care au intrat in iarna mult mai slab, practic roi, nu familii, pe 3-4-5 rame; dar au supravietuit. Mai ma gandesc si la varianta urmatoare: anul trecut in toamna am facut schimb cu un apicultor, am dat o scula agricola pe 3 familii de albine fiecare pe 8 rame. Astea 2 pierdute sunt dintr-ale acestuia. Culmea supararii ca erau foarte puternice. Ale mele celelalte 9 erau familii facute anul trecut cu matci cumparate de pe net. ma gandesc sa nu-mi fi dat dumnealui ce avea mai 'slab', ca atunci n-am putut sa le verific pe loc intrucat se facuse seara si omul trebuia sa plece. Anexez cateva foto, eu personal nu pricep; dar ma duc pe urmatoarele variante (nu sunt incepator cu portocala dar nici cu experienta indeajuns si as vrea sa iau aminte pentru viitor):
1. Nosemoza (nu exista semne)
2. Condens (apar pe unii faguri un fel de mucegai, dar foarte usor; am mai avut situatii de-astea si in trecut si alte familii au trecut cu bine)
3. Matci batrane care nu au mai putut face fata
Fişiere ataşate
DSC_0005 (Copy).JPG
albine moarte in cluster
DSC_0002 (Copy).JPG
albinele moarte ce le-am scos de pe fundul stupului
Ultima oară modificat de leonardus pe 23 Feb 2017, 17:05, modificat de 2 ori în total.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 23 Feb 2017, 16:59

leonardus scrie:Astazi e prima zi la noi cand au putut albinele sa iasa la zborul de curatire; din 11 familii observ ca mai am doar 9. Curios totusi si pe aceasta cale doresc sa

Mai anexez 2 foto ca forumul nu permite mai mult de 2.
Fişiere ataşate
DSC_0004 (Copy).JPG
pastura neatinsa
DSC_0009 (Copy).JPG
miere neatinsa
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 23 Feb 2017, 17:39

Ce sunt punctele pe care le-am incercuit?
Fişiere ataşate
DSC_0005 %28Copy%29.JPG
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 23 Feb 2017, 17:45

cucubau scrie:Ce sunt punctele pe care le-am incercuit?

Nu stiu.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 23 Feb 2017, 17:53

Cam asa arata petele de diaree despre care vorbesti , mici puncte maronii. Culoarea foarte inchisa a fagurilor de cuib la fel lasa loc de interpretare.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 23 Feb 2017, 19:42

cucubau scrie:Cam asa arata petele de diaree despre care vorbesti , mici puncte maronii. Culoarea foarte inchisa a fagurilor de cuib la fel lasa loc de interpretare.

Eu nu am mentionat diareea. De la ce sa fi facut diareea ? Enigma este ca mierea e aproape intacta pe faguri....foarte multa
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde zahcat » 23 Feb 2017, 19:56

Nosemoza mai mult ca sigur.Trimite albina la laborator si tine-i din scurt pe ceilalti.Incepe perioada critica.
zahcat
 
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2013, 13:23
Localitate: bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 23 Feb 2017, 20:44

leonardus scrie:1. Nosemoza (nu exista semne)
2. Condens (apar pe unii faguri un fel de mucegai, dar foarte usor; am mai avut situatii de-astea si in trecut si alte familii au trecut cu bine)
3. Matci batrane care nu au mai putut face fata

Ai dreptate nu ai mentionat diaree, dar ai facut referire la nosemoza.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 23 Feb 2017, 21:04

cucubau scrie:
leonardus scrie:1. Nosemoza (nu exista semne)
2. Condens (apar pe unii faguri un fel de mucegai, dar foarte usor; am mai avut situatii de-astea si in trecut si alte familii au trecut cu bine)
3. Matci batrane care nu au mai putut face fata

Ai dreptate nu ai mentionat diaree, dar ai facut referire la nosemoza.

Da, de aia am scris ca nu exista semne, pentru ca nu vad urme de diaree...
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 23 Feb 2017, 22:15

Asa am patit si eu cu o familie. Dar la mine ii murise matca, cred ca in toamna la ultimul tratatment, se trantorise familia si....pana la jumatatea lui ianuarie murisera.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde florinapi » 24 Feb 2017, 08:56

Cand le-ai gasit moarte cat era ghemul de mare?
Pe rama alba,albinele sunt moarte de foame.

De regula,de nosemoza stupii se depopuleaza si mor primavara,dupa ce apare puietul.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 24 Feb 2017, 10:50

florinapi scrie:Cand le-ai gasit moarte cat era ghemul de mare?
Pe rama alba,albinele sunt moarte de foame.

De regula,de nosemoza stupii se depopuleaza si mor primavara,dupa ce apare puietul.

Gata, s-a 'diagnosticat'.
Rezultatul: iarna lung, grea, fara nicio iesire de curatare 4 luni, miere de mana (alo, atentie, asta nu inseamna 100% mana,e deajuns 10% miere de mana de stejar), nosemoza, si s-au dus pe bata familiile (putin condens agraveaza). Am zis nu o data ca ma las de 'sfaturi' experimentate clasice/traditionale, dar se vede ca nu m-am lecuit. Acuma, VECI nu mai iernez pe miere de stransura, numai pe zahar invertit cu adaos de suc de ceapa si usturoi, ca in sistemul asta de cand tin albine n-am pierdut nici una. Nimeni nu poate sti ce miere are in faguri si merge la 'noroc'. Desi teoretic si natural albinele ierneaza pe ce au cules. Nu este cazul pentru noi, in natura daca mor 99 de familii din 100, specia supravietuieste. Pe mine nu ma incanta procentajul.....
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Arhivistu » 26 Feb 2017, 09:48

leonardus scrie:
florinapi scrie:Cand le-ai gasit moarte cat era ghemul de mare?
Pe rama alba,albinele sunt moarte de foame.

De regula,de nosemoza stupii se depopuleaza si mor primavara,dupa ce apare puietul.

Gata, s-a 'diagnosticat'.
Rezultatul: iarna lung, grea, fara nicio iesire de curatare 4 luni, miere de mana (alo, atentie, asta nu inseamna 100% mana,e deajuns 10% miere de mana de stejar), nosemoza, si s-au dus pe bata familiile (putin condens agraveaza). Am zis nu o data ca ma las de 'sfaturi' experimentate clasice/traditionale, dar se vede ca nu m-am lecuit. Acuma, VECI nu mai iernez pe miere de stransura, numai pe zahar invertit cu adaos de suc de ceapa si usturoi, ca in sistemul asta de cand tin albine n-am pierdut nici una. Nimeni nu poate sti ce miere are in faguri si merge la 'noroc'. Desi teoretic si natural albinele ierneaza pe ce au cules. Nu este cazul pentru noi, in natura daca mor 99 de familii din 100, specia supravietuieste. Pe mine nu ma incanta procentajul.....[/quote
Cine a pus diagnosticul asta?...si eu zic ca au murit de foame fiind o familie slaba
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 26 Feb 2017, 19:21

dan pescarul scrie:Aş vrea să intreb colegii care folosesc stupi din polistiren, poliuretan cum a fost iernarea pe acesti stupi?Pot face comparaţia cu iernarea in stupi de lemn din zona lor? Dacă vremurile se schimbă, clima, poate si noi trebuie să schimbăm tehnologiile de crestere, materialele pentru stupi, etc.

Am doar 50 de stupi din poliuretan . Avantaje : 1. consum de miere pe timpul iernilor mai reci redus cu 20-40 %
2. foarte bun pentru pastoral la munte unde diferentele mari de temperatura pot surprinde albinele afara sau puietul descoperit (la stupii ce nu sunt bine izolati ) , albinele ne iesind la cules la temperaturi scazute, nu sunt pierderi mari de culegatoare !
3. componente interschimbabile .
Dezavantaje : 1. mult mai fragil decat lemnul si mai scump !
2. incepe ponta intre peretele stupului si prima rama fara sa pastreze rama de acoperire .
3. rateaza multe din zborurile de curatire ( se incalzeste mai greu ).
4. nu se poate flamba ( dezinfecta cu flacara ).
5. favorizeaza aparitia puietului varos . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 27 Feb 2017, 10:23

Nu mi se potriveste stuparitul pavilionar si daca mai tineam pavilionul si nu-l vindeam, cred ca ma lasam de apicultura ( formez si lucrez cu familii puternice ). Stupii de poliuretan nu ii deplasez in pastoral . La mine in sud,la iernare, izolarea cu diafragme de polistiren extrudat de 2 cm in stupii de lemn, este mai buna, deoarece soarele incalzeste peretele din fata al stupului permitind ghemului sa se desfaca si in zilele mai reci dar insorite si favorizand zborurile de curatire...... ;)
Ii folosesc la roi . Faptul ca se incalzesc mai greu are si avantaje si dezavantaje : avantaje = suporta mai bine canicula verii ; dezavantaje : stupul se incalzeste mai greu dimineata si astfel mai putine albine sunt derogate de sarcina de a incalzii puietul = pierderi de cules.... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 27 Feb 2017, 11:51

peterneamt scrie:
dan pescarul scrie:Aş vrea să intreb colegii care folosesc stupi din polistiren, poliuretan cum a fost iernarea pe acesti stupi?Pot face comparaţia cu iernarea in stupi de lemn din zona lor? Dacă vremurile se schimbă, clima, poate si noi trebuie să schimbăm tehnologiile de crestere, materialele pentru stupi, etc.

Am doar 50 de stupi din poliuretan . Avantaje : 1. consum de miere pe timpul iernilor mai reci redus cu 20-40 %
2. foarte bun pentru pastoral la munte unde diferentele mari de temperatura pot surprinde albinele afara sau puietul descoperit (la stupii ce nu sunt bine izolati ) , albinele ne iesind la cules la temperaturi scazute, nu sunt pierderi mari de culegatoare !
3. componente interschimbabile .
Dezavantaje : 1. mult mai fragil decat lemnul si mai scump !
2. incepe ponta intre peretele stupului si prima rama fara sa pastreze rama de acoperire .
3. rateaza multe din zborurile de curatire ( se incalzeste mai greu ).
4. nu se poate flamba ( dezinfecta cu flacara ).
5. favorizeaza aparitia puietului varos . ;)

Multumim frumos pentru raspuns. Scurt si concis. Stima.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori