Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde Iulian Sorin » 19 Ian 2017, 20:19

Și dacă le stropesc cu țuică nu le dispare mirosul de la regină
Iulian Sorin
 
Mesaje: 5
Membru din: 19 Ian 2017, 10:56

Re: Impiedicare roit

Mesajde un OM » 19 Ian 2017, 21:02

Ce scop ai in vedere cand stropesti cu tuica?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 20 Ian 2017, 11:54

Albina care a facut zbor de recunoastere in stupul mama, poti sa o imbeti cu ce vrei tu - se intoarce acasa la ""trezire"".
Este frumos/o metoda sa duci roii departe de vatra, dar merge si varianta cu roii facuti pe aceeasi vatra"- chiar sansele sa accepte omatca noua imperecheata este mai mare - pt ca raman doar albinele "cuminti" / tinere care accepta mai usor.
Tuica DILUATA se foloseste la uniformizarea mirosului - daca iei albine /rame din mai multi stupi la creerea unui roi.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde Iulian Sorin » 21 Ian 2017, 21:02

Sal și dacă fac un roi trebuie să-i închid urdinisiul că sa nu mai plece înapoi în stup
Iulian Sorin
 
Mesaje: 5
Membru din: 19 Ian 2017, 10:56

Re: Impiedicare roit

Mesajde un OM » 21 Ian 2017, 21:23

Citeste aici viewtopic.php?f=7&t=6235 sau aici viewtopic.php?f=7&t=6235, sau PM, adica mesaj personal.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Impiedicare roit

Mesajde geo12 » 22 Ian 2017, 21:51

Attila97 scrie:eu vreau sa impiedic roitul+plus sa le si inmultesc fara sa afectez prea tare familia initiala :D

salut , sunt si eu nou pe forum pe aici , eu tot asa am tot scapat roiuri din lipsa de timp si informare,
eu spun sa formezi un roi din el in primavara desi slabesti familia si nu mia ai culesul de salcam asa de intens , spuneai ca esti stationar si de asta spun .Dar mai bine doar de intretinere decat sa te tot catari in pomi.

Acum am inceput sa dezvolt un site cu informatiile de genu inmultirea albinelor culegatoare(care e nevoie mare la cei care practica stationar), Inmultirea albinelor de 4 ori mai mult (cum suntem noi incepatorii nerabdatori sa avem cat mai multe familii) stopare familiilor de la roit dupa un cules intens si urmart de lipsa de cules in natura , imi va lua ceva timp sa dezvolt ideiile , dar am nevoie si de sugestii pentru ca apicultura nu e totul ''matematic sit '' de asta nu se pot ocupa robotii fara suflet.
Succes in primavara aceasta cu familiile la cat mai multa miere

http://apiculturaofsionline.blogspot.co ... ideei.html
geo12
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Ian 2017, 21:34
Localitate: Anglia

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 23 Ian 2017, 01:24

Asta este de mare interes..
"Cum sa faci cîştig din albine".
Sunt mulți care vor astfel de răspunsuri..
De câtă vreme așteaptă B(v)alsul pretendenți realizați.
Succes!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 23 Ian 2017, 01:45

Iulian Sorin scrie:Sal și dacă fac un roi trebuie să-i închid urdinisiul că sa nu mai plece înapoi în stup

Asta este buna...Citește atent, apoi întreabă..Tot atent..
mellis scrie:Albina care a facut zbor de recunoastere in stupul mama, poti sa o imbeti cu ce vrei tu - se intoarce acasa la ""trezire""..

Ce nu este clar??
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde geo12 » 24 Ian 2017, 13:39

mellis scrie:Asta este de mare interes..
"Cum sa faci cîştig din albine".
Sunt mulți care vor astfel de răspunsuri..
De câtă vreme așteaptă B(v)alsul pretendenți realizați.
Succes!



ms , sper ca a fost o intentie buna

(''incepator '' scuze pt greselile de ortografie.)
geo12
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Ian 2017, 21:34
Localitate: Anglia

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 25 Ian 2017, 02:11

Geo, ești simpatic..
Nu lua vorbele că un obstacol...Mai degrabă că un șut...
Dar ai grija sa nu stai crăcănat...
ROITUL APICULTORILOR este un subiect delicat...Mierea nu mai este ce a fost...Unii trăiesc din amintiri...Nu s-au adaptat...
Cat despre bătrâni...Cine are...Să-l de-a, iar cine nu...Să-și ia un "b( v)als"....
Câștigul din apicultura staționară există...Că și bulinele și Moș Crăciun...
Este magic și secret....Doar adevăratul Ucenic le va descoperi...
Succes!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde Adi Hodis » 25 Ian 2017, 09:37

geo12 scrie:salut , sunt si eu nou pe forum pe aici , eu tot asa am tot scapat roiuri din lipsa de timp si informare,
eu spun sa formezi un roi din el in primavara desi slabesti familia si nu mia ai culesul de salcam asa de intens , spuneai ca esti stationar si de asta spun .Dar mai bine doar de intretinere decat sa te tot catari in pomi.

Acum am inceput sa dezvolt un site cu informatiile de genu inmultirea albinelor culegatoare(care e nevoie mare la cei care practica stationar), Inmultirea albinelor de 4 ori mai mult (cum suntem noi incepatorii nerabdatori sa avem cat mai multe familii) stopare familiilor de la roit dupa un cules intens si urmart de lipsa de cules in natura , imi va lua ceva timp sa dezvolt ideiile , dar am nevoie si de sugestii pentru ca apicultura nu e totul ''matematic sit '' de asta nu se pot ocupa robotii fara suflet.
Succes in primavara aceasta cu familiile la cat mai multa miere

Mai copile, pe sit-ul ala ai o rubrica ,, Cum sa faci castig din albine ,, mi-am zis, uite ma unde zacea secretul ... comorii !. Si cand colo, tu ne trimiti pe net dupa ... comoara. Zi ma mai repede cum se face castigul din albine !. Si cum faci tu de 4 ori mai multe culegatoare ?. Ca eu am incercat toate posibilitatile !. Asa credeam eu dar vad ca mai exista ... ca mine. Eu le-am facut ... da ce nu le-am facut ? ... le-am tinut ședință ! ... le-am stropit cu apa sfințită, pe popa nu l-am adus ca deh, om sarac si io dar am facut io si munca popii ... fara cădelniță, că n-am nici de-aia ... apoi le-am dus in pastoral si le-am facut sa iasa la cules, am batut in lazi cu o ghioaga pina m-au fugarit vreo 2 km. De muscaturi ce sa zic, de cap m-au muscat rau ! apoi in rest ... fara numar, ca au fost prea multe ! ... bina ca am rezistat si am scapat. A doua zi m-am îmbracat cu 3 randuri de haine. Gagarin era lejer îmbracat. Si mi-am zis ... no sa vedem, care pe care ! ... si iar mi-am luat-o ! ... ca am uitat cizmele si m-am dus cu șlapi. Mi-au umflat picioarele la 3 atmosfere, de am stat 2 zile in lighean cu apa rece. Cand am cosit iarba in fața stupilor, tot asa ... 2 zile. Bun preten ligheanu !. Nime nu mi-a zis sa cosesc numa noaptea, pe întuneric ( de parca ar fi noapte cu lumina ! ) si io am cosit ziua, pe la 10. :lol:

Uite cate ti-am zis eu in cateva randuri !. Acuma hai ca esti dator ... hai cu secretili !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Impiedicare roit

Mesajde mausica » 25 Ian 2017, 11:19

secretul e ligheanul cu apa rece :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 25 Ian 2017, 11:23

Adi Hodis scrie: ...Zi ma mai repede cum se face castigul din albine !. Si cum faci tu de 4 ori mai multe culegatoare ?. Ca eu am incercat toate posibilitatile !. Asa credeam eu dar vad ca mai exista ... ca mine. Eu le-am facut ... da ce nu le-am facut ? ...
... hai cu secretili !.

Adi,

Geo vorbeste de stationar - daca le-ai plimbat nu ai cum sa le faci 4x.
Pt ca mai pierzi pe drum ;)..
Trebuie sa faci stationar pt asta.

Uite de ce nu se intelege Geo cu apicultorii batrani:
"Si întru-un final a venit si timpul sa îmi iau albinele , ca toti incepatorii , crezand ca ştiu am spus ca nu am sa apelez la nimeni sa ma ajute cu achizitionarea lor , pentru ca eu sunt un fel de persoana care nu îi place sa se laude cu ce are sa facă , si nici cu ce are , si nu prea sunt agreat de apicultori mai bătrîni (vecini) care încă practica apicultura din '90 ,care încă au 7 familii de albine de 5 ani , care după 7 ani de apicultura ca sa se inmulteasca cumpăra familii de albine ."
Santace.
PS: cine-i Gagarin?
PS2: Geo a cam lispsit de la ore la scoala..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde valigorj » 23 Feb 2017, 10:36

Daca fam respectiva a tras botci avem 2 cazuri. 1 in cazul in care avem B capacite se pune o lada goala in locul fam cu pricina.In aceasta se pune o R cu puiet necapacit,M,2R bune de ouat,1R cu miere si pastura si alte 2R goale in laterale.Fam cu B se muta pe alta locatie ,i se da apa,iar din B se aleg 2,capacite,cit mai apropiate ,,PRIMA CARE ECLOZEAZA O ELIMINA PE CEALALTA,,.2 atunci cind B is necapacite,se pune o colivie capac peste M,de preferat pe o R cu oua si larve cit mai tinere.Cind avem B capacite se procedeaza ca la cazul 1.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Impiedicare roit

Mesajde B.K » 25 Feb 2017, 12:17

valigorj scrie:Daca fam respectiva a tras botci avem 2 cazuri. 1 in cazul in care avem B capacite se pune o lada goala in locul fam cu pricina.In aceasta se pune o R cu puiet necapacit,M,2R bune de ouat,1R cu miere si pastura si alte 2R goale in laterale.Fam cu B se muta pe alta locatie ,i se da apa,iar din B se aleg 2,capacite,cit mai apropiate ,,PRIMA CARE ECLOZEAZA O ELIMINA PE CEALALTA,,.2 atunci cind B is necapacite,se pune o colivie capac peste M,de preferat pe o R cu oua si larve cit mai tinere.Cind avem B capacite se procedeaza ca la cazul 1.

In cele mai multe cazuri , cand botca de roire este capacita , matca nu mai exista in stup . ;)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Impiedicare roit

Mesajde valigorj » 27 Feb 2017, 01:55

,,in cele mai multe cazuri,,DA,dar exista si destule cazuri cind datorita vremii sau altor motive pe care le intuim sau NU,cind desi gasim B capacite M batrina se gaseste inca in stup.La punctul 2 be pune gratia din sita peste M pentru a inpiedeca roirea naturala ,dar si pentru a permite capacirea primelor B in fam cu M,in prwzenta albinelor culegatoare.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori