Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 28 Feb 2017, 15:24

Am verificat astazi daca cat mai au din turta proteica de 400-500 grame pusa acum 13 zile. Din 19 care mai traiesc (o familie zboara in poieni vesnic pline de flori) 12 au terminat turta, iar 6 au mancat-o 12/-3/4. O singura familie mai mica (sau roi) a halit doar 1/4 din turta.
Din lipsa de timp nu am verificat daca si cat puiet au, dar semnele sunt bune (cred eu).
Maine urmeaza turta a doua pentru cele mancacioase, pentru restul peste o saptamana (poate).
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde daffid mihailov » 28 Feb 2017, 17:25

De la inceput de Noiembrie nu am dat pe la stupi. Vineri sper sa ajung sa deschid si eu capacele. Curios rau. :D
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde horia_ch » 01 Mar 2017, 09:25

Ieri zbor și la mine. Primul pe anul ăsta, după o pauză de 118 zile. Încă nu am pierderi, dar nu-i timpul pierdut (nu că mi-aș dori așa ceva).
Ce nu-mi place e că stau într-o poziție proastă în ce privește numărul de spori de Nosema cam la toate coloniile (de ordinul milioanelor pe albină luată de pe fundul stupului). :shock: Va trebui să acționez foarte dur în scurt timp.
Încă nu am deschis stupi, dar n-am emoții (rezervele ar trebui sa le ajungă până la mijloc de mai - la oprirea pontei in septembrie fiecare avea peste 23 kg de miere). Puiet... de acum încolo.
Mergem înainte!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Iernarea albinelor

Mesajde horia_ch » 01 Mar 2017, 10:21

http://www.revista-ferma.ro/articole/ap ... e-serviciu

Ce naiba? 50%??? :shock: :shock: :shock: Cei care au pierdut albine (sau albinele) au vândut miere anul trecut?
Nu vorbesc de cei care trăiesc din asta și care probabil nici nu au avut pierderi atât de însemnate.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Iernarea albinelor

Mesajde viorel08 » 01 Mar 2017, 18:03

horia_ch scrie:http://www.revista-ferma.ro/articole/apicultura/mortalitati-ridicate-hrana-slab-calitativa-vinovatul-de-serviciu

Ce naiba? 50%??? :shock: :shock: :shock: Cei care au pierdut albine (sau albinele) au vândut miere anul trecut?
Nu vorbesc de cei care trăiesc din asta și care probabil nici nu au avut pierderi atât de însemnate.

Asta cu perdutul efectivelor cu 50% sunt desene animate.Asta vara toata lumea a facut miere, in iarna asta nu a murit albine la nimeni mai mult de 10% dar mai marii ''apiculturii''tipa disperati poate poate or mai primi ceva ca nu sau multumit cat au facut de pe urma apicultorilor, dand un pret de nimic pe miere, poate mai da si statul ceva.
viorel08
 
Mesaje: 80
Membru din: 01 Feb 2013, 14:55
Localitate: galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Hunbee » 01 Mar 2017, 18:16

A facut "toata lumea" miere ce inseamna? 4 kg sau 40? Ambele cifre inseamna "au facut miere".
Ca nu au murit mai mult de 10% cine spune? 2-3 de pe forum?
Nimeni nu vrea sa spuna ca e incompetent asa ca apar doar raportarile pozitive sau cele " normale".
Nu o sa vezi aici pe forum pierderile peste 15% la stupinele cu peste 100 stupi. Avem mandrie.
Si nimeni nu spune din efectivul ramas cati sunt stupi de productie la rapita.
Degeaba a trecut iarna daca are 2,5 intervale de albina.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 01 Mar 2017, 18:58

Hunbee scrie:A facut "toata lumea" miere ce inseamna? 4 kg sau 40? Ambele cifre inseamna "au facut miere".
Ca nu au murit mai mult de 10% cine spune? 2-3 de pe forum?
Nimeni nu vrea sa spuna ca e incompetent asa ca apar doar raportarile pozitive sau cele " normale".
Nu o sa vezi aici pe forum pierderile peste 15% la stupinele cu peste 100 stupi. Avem mandrie.
Si nimeni nu spune din efectivul ramas cati sunt stupi de productie la rapita.
Degeaba a trecut iarna daca are 2,5 intervale de albina.

Corect grait stimate domn. La fiecare fraza.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2017, 19:09

Hunbee scrie:A facut "toata lumea" miere ce inseamna? 4 kg sau 40? Ambele cifre inseamna "au facut miere".
Ca nu au murit mai mult de 10% cine spune? 2-3 de pe forum?
Nimeni nu vrea sa spuna ca e incompetent asa ca apar doar raportarile pozitive sau cele " normale".
Nu o sa vezi aici pe forum pierderile peste 15% la stupinele cu peste 100 stupi. Avem mandrie.
Si nimeni nu spune din efectivul ramas cati sunt stupi de productie la rapita.
Degeaba a trecut iarna daca are 2,5 intervale de albina.


Aia cu 2 - 3 intervale de albine nici nu ar trebui numarati :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2017, 19:11

viorel08 scrie:
horia_ch scrie:http://www.revista-ferma.ro/articole/apicultura/mortalitati-ridicate-hrana-slab-calitativa-vinovatul-de-serviciu

Ce naiba? 50%??? :shock: :shock: :shock: Cei care au pierdut albine (sau albinele) au vândut miere anul trecut?
Nu vorbesc de cei care trăiesc din asta și care probabil nici nu au avut pierderi atât de însemnate.

Asta cu perdutul efectivelor cu 50% sunt desene animate.Asta vara toata lumea a facut miere, in iarna asta nu a murit albine la nimeni mai mult de 10% dar mai marii ''apiculturii''tipa disperati poate poate or mai primi ceva ca nu sau multumit cat au facut de pe urma apicultorilor, dand un pret de nimic pe miere, poate mai da si statul ceva.


Sunt multi apicultori cu peste 100 de familii care au ramas cu 10-25% din ce aveau la intrarea in toamna. Am informatii din Iasi, Vaslui, Neamt si Mures.

Deh, fonduri UE, au venit controalele tarziu. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 01 Mar 2017, 20:51

Am iernat (pentru prima data) 5 familii in pat cald. Dezvoltarea pana la aceasta data e ”+” fata de cele in pat rece, dar am vazut urmatorul ”aranjament”, de la urdinis: doua-trei rame pline cu miere, o rama cu miere si oua, o rama cu miere si puiet larvar, una-doua rame cu puiet capacit si foarte putina miere, o rama goala (am folosit-o ca tampon intre diafragma si prima rama a cuibului).
Am trei intrebari:
1. este normala aceasta aranjare a familiei la aceasta data?
2. cand pot trece la sistemul ”pat rece”? (stupii imi permit sa fac aceasta foarte usor)
Multumesc pentru lamuriri!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde viorel08 » 01 Mar 2017, 22:24

dan pescarul scrie:După cum văd cei ce accesează PNA au pierderi mari, justificare să ceară iar fonduri pentru material biologic,cei care au dezvoltat stupinele prin propriile puteri au pierderi mici sau nu le declară,oricum se vor reface,dacă e cazul,tot prin eforturi proprii.Sau poate pentru fondurile europene a fost o iarnă crîncenă,iar autohtonii au avut o iarnă normală.

Asta cred ca e cel mai mare adevar spus pana acum.
viorel08
 
Mesaje: 80
Membru din: 01 Feb 2013, 14:55
Localitate: galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde irina » 01 Mar 2017, 23:22

Cunosc si eu cativa apicultori cu pierderi importante, mult peste 10%.Nu au accesat PNA.Autohtoni. Cunosc si cativa apicultori care n-au pierderi.Au accesat PNA.Si sunt tot de prin partile noastre, nu venetici.Crancena sau normala, iarna a fost aceeasi.Nu s-a incurcat de PNA.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde MIHAEE'E » 02 Mar 2017, 00:56

Buna seara !
Mai irina, tu ce faci ? Ti cu ursul !
Pai tocmai ziceai, in alta parte ca nu sti cum sa scapi de el si acum ii iei apararea :lol:
In ce priveste 10 % asta, e relativ!
Un prieten din 7 stupi mai are 3 ! ...... Pierderi de 60%! ..... In situatia asta ai dreptate ca nu a avut omul PNA ..... dar nici apicultor nu este!
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Catalin Ene » 02 Mar 2017, 12:43

Am facut si eu o verificare mai amanuntita a stupilor saptamana trecuta.

Am mortalitati putin mai mari decat ma asteptam...dar sunt inca in target-ul propus.

Am intrat in iarna cu 19 familii.

3 le-am gasit moarte - una a fost un roi slabut, am riscat cu el dar nu mi-a iesit...ii dadusem sanse 30- 40 % sa treaca iarna, a murit cu mierea langa el...nu s-a putut muta din cauza frigului...fara diaree.
- a doua, diaree multa, hrana arhisuficienta, toata albina moarta
- a treia familie fara hrana, diaree multa, toata albina moarta...ma gandesc ca a picat matca, au ras toata mancarea( au avut ~ 15 kg) si au murit de foame, era ultima matca din 2014..vroiam sa o schimb vara aceasta.

1 familie ramasa fara fara matca, multa diaree, albina uzata ramasa pe vreo 2 rame...l-am lasat cateva zile, nu am riscat unificare cand am vazut ca are diaree destul de multa...mai bine il elimin.

In concluzie am ramas cu 15, dar care arata foarte bine.

Este a 3 a iarna de cand ma ocup de albine si este prima cu probleme mai mari...pana acum mi-au picat decat vreo 2-3 matci iarna/primavara devreme, am facut unificari si cam atat...dar iarna asta a fost alceva.

Nu cred ca are legatura numai cu temperaturile.

Am facut doua greseli in toamna din care una destul de importanta.
1. Nu am facut stimulari in August ( din lipsa de timp...in 2015 am fost nevoit sa schimb locatia stupinei de la 20 de km de Bucuresti la 100 km de Bucurest) si imi este imposibil sa ma ocup de ei asa cum ar trebui.
2. La 2 din 4 tratamente in toamna am folosit din greseala dozajul gresit la Varachet ( 2 picaturi in loc de 3)...ultimul tratament in lipsa puietului l-am facut ok...imi e teama de aceasta greseala..sper sa nu ma coste prea scump.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 02 Mar 2017, 13:38

Catalin Ene scrie:Am facut si eu o verificare mai amanuntita a stupilor saptamana trecuta.
rachet ( 2 picaturi in loc de 3)...ultimul tratament in lipsa puietului l-am facut ok...imi e teama de aceasta greseala..sper sa nu ma coste prea scump.

Cert e ca pierderile per ansamblu sunt mult peste 10%. Toti cu care am vorbit in zona mea au vorbit de pierderi cuprinse intre 20-80%. Au fost temperaturi sub -15 grade multe zile la rand. Familii slabe si s-au dus pe copca.
Da, chestia cu departarea fata de stupina e o problema primordiala. Ma confruntat cu ea de multe ori: inainte aveam stupina la 30km si nu prea aveam timp si bani sa fac drumul de 3-4 ori pe saptamana. Acum am mutat-o la 100 metri dar nu au cules defel. Urban, ce drac sa aiba......deci oricum ai da-o tot 'din lac in put'.......daca nu ar fi o pasiune organica m-as lasa de albinarit. Am pierdut mult mai mult decat am castigat. Ma gandesc ca daca ma 'cuplam' cu unul care imi propusese sa ne 'asociem' sa luam fonduri UE (ca el se lauda ca are trecere) se schimba balanta. Cand am vrut sa le accesez eu personal, m-am lovit de atata birocratie ca am renuntat. Nu mai spun ca acum trebuie sa ai licenta de 'apicultor', sa fi inscris la ACA (o mare porcarie), sa fi inregistrat la medicul veterinar (care atat asteapta sa te 'controleze' la .....miere, daca mergi in pastoral sa faci cerere anticipata la primaria locului unde mergi, umblatura si iar umblatura... Legea 'apiculturii' e catastrofala; practic avantajeaza enorm stupinele uriase, asociatiile, etc si da cate un sut in fund celor cu efective modeste. Se va vedea pe viitor aceeasi poveste ca si cu agricultura: ori te asociezi (de multe ori in dezavantaj) ori ramai la limita supravietuirii; statul nu sponsorizeaza/ajuta individul, chiar daca corespunde din punct de vedere al riscului financiar-bancar.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 02 Mar 2017, 21:28

csaa scrie:Am iernat (pentru prima data) 5 familii in pat cald. Dezvoltarea pana la aceasta data e ”+” fata de cele in pat rece, dar am vazut urmatorul ”aranjament”, de la urdinis: doua-trei rame pline cu miere, o rama cu miere si oua, o rama cu miere si puiet larvar, una-doua rame cu puiet capacit si foarte putina miere, o rama goala (am folosit-o ca tampon intre diafragma si prima rama a cuibului).
Am trei intrebari:
1. este normala aceasta aranjare a familiei la aceasta data?
2. cand pot trece la sistemul ”pat rece”? (stupii imi permit sa fac aceasta foarte usor)
Multumesc pentru lamuriri!

Nici un coleg mai experimentat nu vrea sa ma lamureasca si pe mine?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori