Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Sam » 02 Mar 2017, 21:55

csaa scrie:
csaa scrie:Am iernat (pentru prima data) 5 familii in pat cald. Dezvoltarea pana la aceasta data e ”+” fata de cele in pat rece, dar am vazut urmatorul ”aranjament”, de la urdinis: doua-trei rame pline cu miere, o rama cu miere si oua, o rama cu miere si puiet larvar, una-doua rame cu puiet capacit si foarte putina miere, o rama goala (am folosit-o ca tampon intre diafragma si prima rama a cuibului).
Am trei intrebari:
1. este normala aceasta aranjare a familiei la aceasta data?
2. cand pot trece la sistemul ”pat rece”? (stupii imi permit sa fac aceasta foarte usor)
Multumesc pentru lamuriri!

Nici un coleg mai experimentat nu vrea sa ma lamureasca si pe mine?


Salutare,

Inteleg ca aveti familia pe aproximativ 7 rame? Sunt toate ocupate de albina? Intreb deoarece nu prea inteleg cum s-a organizat cuibul - in cele mai multe cazuri la iernarea in pat cald, cuibul se organizeaza pe ramele din fata (atrase de fata incalzita de soare a stupului - probabil) si pana la aceasta data primele doua rame nu ar trebui sa fie chiar pline de miere. Tot spre urdinis este - de obicei - si puietul (pe ramele 2-3-4, nu pe 4-5 ca in descrierea dvs). Nu inteleg de ce o rama goala este asezata langa puiet s-au cum s-a "golit" peste iarna aceasta rama din marginea cuibului (nu este mai potrivita o rama cat mai plina de miere/pastura?)

Ceea ce v-am scris ca observatii (in contradictie) cu descrierea dvs stiu din proprie experienta, insa aceasta experienta este destul de mica(asta e a 5-a iernare).
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde teinegru64 » 02 Mar 2017, 21:58

csaa scrie:
csaa scrie:Am iernat (pentru prima data) 5 familii in pat cald. Dezvoltarea pana la aceasta data e ”+” fata de cele in pat rece, dar am vazut urmatorul ”aranjament”, de la urdinis: doua-trei rame pline cu miere, o rama cu miere si oua, o rama cu miere si puiet larvar, una-doua rame cu puiet capacit si foarte putina miere, o rama goala (am folosit-o ca tampon intre diafragma si prima rama a cuibului).
Am trei intrebari:
1. este normala aceasta aranjare a familiei la aceasta data?
2. cand pot trece la sistemul ”pat rece”? (stupii imi permit sa fac aceasta foarte usor)
Multumesc pentru lamuriri!

Nici un coleg mai experimentat nu vrea sa ma lamureasca si pe mine?

Daca incepeai cu ...una rama goala urdinis ...se legau ceva discutii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 02 Mar 2017, 22:23

Stupii imi permit ca primavara-vara-toamna sa tin familiile in pat rece, iar cand le pregatesc pentru iernare sa le organizez in pat cald. Mai concret am mai facut un urdinis pe lateralul stupului,iar toamna tarziu intorc stupul la 90 grade, deschid urdinisul lateral si il inchid pe cel frontal.
Asta toamna am organizat cuibul cam in felul urmacum am vazut pe forum. De la urdinis: doua rame ful cu miere, doua rame 3/4 cu miere, 2-3 rame cu 1-2 miere si (eventual) o rama cu 1/4 miere, apoi diafragma sau o rama goala (in loc de diafragma pt. ca am vrut sa sa vad daca sunt diferente de dezvoltare). Albinele au organizat ghemul de iernare pe ramele 2-3-4-5-6-7 (unele si pe 8).
Asa cum sunt acum rasfirate acopera si peretii stupului, dar vroiam sa stiu daca e bine cum sunt asezate ramele cu oua-puiet la data asta si daca matca va oua si pe ramele 1-2-3 .
Multumesc!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Sam » 02 Mar 2017, 23:25

Referitor la metoda descrisa de organizare a cuibului nu o cunosc, nu ma pronunt. In situatia descrisa eu le restrang cuibul si scot rama(ramele) goale. Cred ca ajuta ca puietul sa fie incadrat de miere. Matca va inainta cu siguranta cu ouatul catre ramele din fata.
Schimbarea in pat rece as face-o in momentul in care are loc '"umflarea" stupului determinata de eclozionarea masiva a puietului, temperaturile constant bune pentru cules si aport de nectar semnificativ (Salcam 1 - sa zicem). Daca ma gandesc mai bine, poate ca nu ar fi rau sa fie lasat patul cald pana la tei. Diferenta semnificativa de ventilare intre pat cald/rece, am observat doar pe canicula(la tei, FS, ...).
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 02 Mar 2017, 23:31

csaa scrie:Asta toamna am organizat cuibul cam in felul urmacum am vazut pe forum.


Si cine ai vrea sa-ti raspunda...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 03 Mar 2017, 08:38

ignatov andrei scrie:
csaa scrie:Asta toamna am organizat cuibul cam in felul urmacum am vazut pe forum.


Si cine ai vrea sa-ti raspunda...?!?

Asa cum am scris mai sus asteptam pareririle celor care au stupii in pat cald.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 03 Mar 2017, 10:15

csaa scrie:Stupii imi permit ca primavara-vara-toamna sa tin familiile in pat rece, iar cand le pregatesc pentru iernare sa le organizez in pat cald. Mai concret am mai facut un urdinis pe lateralul stupului,iar toamna tarziu intorc stupul la 90 grade, deschid urdinisul lateral si il inchid pe cel frontal.
Asta toamna am organizat cuibul cam in felul urmacum am vazut pe forum. De la urdinis: doua rame ful cu miere, doua rame 3/4 cu miere, 2-3 rame cu 1-2 miere si (eventual) o rama cu 1/4 miere, apoi diafragma sau o rama goala (in loc de diafragma pt. ca am vrut sa sa vad daca sunt diferente de dezvoltare). Albinele au organizat ghemul de iernare pe ramele 2-3-4-5-6-7 (unele si pe 8).
Asa cum sunt acum rasfirate acopera si peretii stupului, dar vroiam sa stiu daca e bine cum sunt asezate ramele cu oua-puiet la data asta si daca matca va oua si pe ramele 1-2-3 .
Multumesc!

1. Cum ? Mi se pare mie sau tot pat rece le faci ? Daca intorci ramele si le faci urdinis pe lateral, tot pat rece ai.......chestia e ca nu sti ce inseamna pat rece si cald.
2. Inca o data mi s-a confirmat ca albinele ierneaza mult mai bine pe pat cald. Desi am orizontali, pat rece, asta toamna am primit si o lada pat cald in care am bagat un roi mai slabut. Mirare foarte mare nu mi-a fost (ca am mai vazut asta) acum la control, dar cert a iesit din iarna cea mai puternica familie, chiar inaintea familiilor puternice din toamna. De acum incolo stiu ce am de facut: iernare toate familiile pe pat cald. Stiu cum sa le fac artificiu la lazi sa le transform usor si 'portabil' in pat cald. Anotimpul cald, indiscutabil trecere inapoi la pat rece.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 03 Mar 2017, 15:05

leonardus scrie:...
1. Cum ? Mi se pare mie sau tot pat rece le faci ? Daca intorci ramele si le faci urdinis pe lateral, tot pat rece ai.......chestia e ca nu sti ce inseamna pat rece si cald.
...

Am scris ca intorc STUPUL la 90 de grade, nu ramele! Mai precis intorc stupul cu urdinisul lateral spre sud.
PS - acum stiu ce inseamna pat cald??
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde leonardus » 03 Mar 2017, 19:27

csaa scrie:
leonardus scrie:...
1. Cum ? Mi se pare mie sau tot pat rece le faci ? Daca intorci ramele si le faci urdinis pe lateral, tot pat rece ai.......chestia e ca nu sti ce inseamna pat rece si cald.
...

Am scris ca intorc STUPUL la 90 de grade, nu ramele! Mai precis intorc stupul cu urdinisul lateral spre sud.
PS - acum stiu ce inseamna pat cald??

Da, acum e bine.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Catalin Ene » 30 Aug 2017, 14:53

Salutare.
Am nevoie de un sfat de la voi...de fapt doua.
La ultima vizita am gasit un roi care nu mai avea puiet deloc... de nici un fel.
Acesta este populat bine ~8 rame albina si vreo 14 kg de miere.
Nu am gasit matca, nu am avut timp sa-i pun o rama cu puiet de proba sa vad daca trage botci (am stupina la 100 km de domiciliu)...i-am dat o matca imperecheata de la rezerva (vineri ajung la stupina sa vad ce si cum).

Intrebare:
Avand in vedere ca nu are deloc puiet , dar este f populat si i-am dat matca acum, credeti ca trece iarna? Sunt in zona de sud (Calarasi), matca mai ponteaza si luna Septembrie.
Sa il las asa? sau sa-l unific.

Alta intrebare: :))
Pt un roi, cam care ar fi cantitatea minima de hrana sa treaca iarna? sa il prinda 1 Martie....ca de atunci intervin eu cu hrana.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 30 Aug 2017, 15:01

Catalin Ene scrie:
Alta intrebare: :))
Pt un roi, cam care ar fi cantitatea minima de hrana sa treaca iarna? sa il prinda 1 Martie....ca de atunci intervin eu cu hrana.


Daca zici ca la 1 martie ai obiceiul sa intervii cu hrana, ce rost mai are intrebarea...?!?
Te duceai cumva pe intuneric...?!?

Ramele ce sunt bine acoperite cu albina, sa aiba minim 3 kg miere (hrana)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yulian » 30 Aug 2017, 18:29

ignatov andrei scrie:Ramele ce sunt bine acoperite cu albina, sa aiba minim 3 kg miere (hrana)


Cum adica minim?? Adica toate ramele sa fie full, din cate stiu eu, cam atat are o rama plina - 3 -3.5kg!?

Pana la 1 martie...cam cale lunga sa intervii...deja de la jumatatea lui martie(cel tarziu) intra siropul in functiune.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2017, 19:22

csaa scrie:Asta toamna am organizat cuibul cam in felul urmacum am vazut pe forum.


Albinele stiu ele sa-si organizeze cuibul. Daca acum scoateti 2-3 rame care sunt cu mai putina miere si le descapaciti dupa diafragma(atentie la furtisag!) este gata organizarea.
Fiecare rama trebuie sa aiba minim 2,5 kg de hrana, daca vreti sa aiba pana la urmatorul cules de intretinere. Doar sa treaca iarna le ajunge si mai putin, dar nu intotdeauna. 1 martie este o data cam optimista. Posibil ca la 1 martie sa fie zapada si ger si sa nu puteti pune hrana, sau sa o puneti degeaba.

Conteaza si mult zona, modelul de stup, cantitatea de albina, cat de mult se restrange, etc ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 30 Aug 2017, 21:15

yulian scrie:Cum adica minim?? Adica toate ramele sa fie full, din cate stiu eu, cam atat are o rama plina - 3 -3.5kg!?


Rama de intrat pe iarna arata intr-un anume fel, de care esti strain, dupa cum se vede... si din cate stii...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Arhivistu » 30 Aug 2017, 21:32

Ramele de intrat pe iarna is cu miere si păstură(nu polen),pastura care se formeaza in cateva luni,nu polenul indesat de albine in celule acum in august. ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde filip » 30 Aug 2017, 21:39

Ghemul de iernare trebuie format pe doua -trei rame cu coronite in care sa fie cel putin 2 kg de miere.In stanga si dreapta acestor rame trebuie rame pline cu miere capacita.Acestea variaza in functie de cate intervale cu albine avem.
Eu iernez asa:
De la dreapta spre stanga:
Ram cu miere circa trei sfert de rama
Rama plina
2 rame cu coronite la roi
3 rame la stupi
Apoi doua 3 rame in functie de cate intervale de albina am.
Indiferent in ce parte pleaca ghemul,are hrana asigurata circa 2 luni.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori