Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 12 Feb 2017, 21:22

Azi, 12.02.2017 notez primul stup mort pe timpul iernii. La primul viscol din ianuarie, i-a fost luat capacul de vant si podisorul miscat putin. L-am gasit acum 3 saptamani cu albina moarta, dar inca mai traia. Azi l-am gasit mort.

Situatie e grea. Din 2011, de cand am albinutele, e prima data cand vad rahat pe capace (zbor 4-6 februarie), am un stup la care am gasit pete si pe rame, si mai am un stup care se mai tine in 3 rame amarate.
Umiditate am ca la balamuc, desi am urdinisul larg deschis, obturat doar de gratia antisoareci, am aerisire mare in podisor, sunt impachetate doar cu ziare si bucati dintr-un covor vechi.

Cornsumul este foarte mare, au ras tot. Puiet nu cred ca au apucat sa creasca prea mult.
Startul l-am pierdut, anul e compromis pentru albinutele mele.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde mausica » 12 Feb 2017, 22:04

La toata lumea situatia e....... :?:
Familiile nu mai sunt la fel de puternice ca anii trecuti..
Se vad urmele neoni+alte dureri...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 05 Mar 2017, 21:54

Azi le-am bagat turte proteice. Polen, Bee Pro si Nozevit.
Inca nu aduc polen din natura. Insecticidele astea mi-au distrus flora, ne mananca ierbicidele, moarte marca Monsanto!!! Nici bine n-au tratat astia samanta ca s-a si ofilit adaegusul.
Fişiere ataşate
compozitie turte proteice 05.03.2017.jpg
turte proteice 05.03.2017.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde daffid mihailov » 05 Mar 2017, 22:11

Parca tu le tineai partea agricultorilor. Te-ai convertit, te-ai dat de partea ai-lalta? Sa traim toti in armonie sa-i lasam si pe ei sa traiasca. :twisted: ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 05 Mar 2017, 22:44

daffid mihailov scrie: Sa traim toti in armonie sa-i lasam si pe ei sa traiasca. :twisted: ;)

Pace tuturor!

Simt ca dezinformarea a castigat batalia, nu mai am niciun scop. Noi, oamenii, am dat chix.
Cred ca o vreme am sa ma retrag din fb, youtube, forum. Incep sa ma indobitocesc.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde daffid mihailov » 05 Mar 2017, 23:17

Madalin, tu ai avut cele mai bune intentii, te cred. Din pacate asta e realitatea. Nu prea se mai impaca albina cu "natura" creata de om. Oricat de friendly ar fi otravurile lor. Si cea mai mare durere e ca nu omoara doar albina, dar si pe om, incet dar sigur.

Hai ca nu trebuie sa fugi din mediu virtual, problemele nu dispar asa.
Bafta!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stefan Madalin

Mesajde peterneamt » 08 Mar 2017, 08:27

Nu cumva sa bati in retragere ! Esti tanar, iti merge mintea, cauta solutii pentru viitorul Romanilor si, poate, cand vei avea o functie ......ne vei ajuta cu solutii concrete ! ;)
ps. prea putini tineri capabili mai imbratiseaza apicultura !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 11 Mar 2017, 13:24

https://www.facebook.com/calufumat/vide ... 525096083/

Mai ai curaj sa spui ceva?
Te duci dracu in tara asta!!!!! Aia chiar l-au aplaudat? :lol: :lol: :lol: :lol:
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde daffid mihailov » 11 Mar 2017, 14:01

Tovarăși :)) e de rasu-plansu.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 11 Mar 2017, 14:08

Suntem fara de salvare!!

Asta e, am inceput curatenia de primavara, aproape ca am inchis facebookul, youtubul e ca si gata.
La pagina personala nu renunt, deocamdata.
Mare lucru sa mai ai langa tine oameni intregi la minte. tineti-va prietenii aproape, profesionisti adevarati, debarasati-va de oamenii bolnavi. Credeam pana nu demult ca poti invata de la toata lumea, dar cand te invarti in cercuri dubioase incepi sa devi unul din ei. Aveti grija!

PS: dupa 6 ani de indobitocire, timp in care am renuntat a mai citi beletristica, zilele astea mi-am comandat un nou volum. Abia astept sa ajunga sa ma apuc de el. Dupa 6 ani!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde daffid mihailov » 11 Mar 2017, 16:53

Clipul cu SAR si ministu a devenit viral pe net. Deci si-a atins scopul sindicatul :))
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 17 Mar 2017, 10:14

:D
Ultima oară modificat de stefanmadalin pe 17 Mar 2017, 10:15, modificat 1 dată în total.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 17 Mar 2017, 10:15

Ce frumoasa e viata, fara facebook, youtube....parca am mai mult timp pt albinute. :D :D
Ca sa intelegeti, inainte eram inscris in cel putin 10 grupuri de apicultori, grupuri de tamplarie, grupuri de agricultura...la un moment dat cred ca eram inscris in mai multe grupuri, decat numarul de prieteni. Mi-a luat o ora sa ies din toate grupurile.

:lol: :D yupee
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 17 Mar 2017, 10:59

Nu e rau deloc pentru un an in care am lucrat full-time.
Nota aia de 8 e o rusine. Rusine mie ca am avut tupeul sa comentez profesoarei comuniste care mi-a subapreciat munca. Am zis sa nu-mi mai fac nervi facand contestatie, as fi pierdut timpul pentru o idioata. Numele ei este Prof. dr. Georgeta TEMOCICO. Un pic mai desteapta ca Daea.
Si asa am facut cred eu, destule pentru colegii mei. Sa se mai certe si altii cu decanul, prodecanul, secretarele si tot asa...
Agronomia, un sistem corupt, cu oameni corupti.
Astea au fost ultimele examene.
Mai am predarea proiectului de dizertatie, si adio universitate, cimitir al tineretii mele!
Fişiere ataşate
an  II.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Danielu » 17 Mar 2017, 15:18

Nu te stresa pt o nota mai mica. Important este ca ai luat atitudine. Se pare ca asta ne lipseste f. tare... si putini avem curaj s-o facem! Felicitari!
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 20 Mar 2017, 22:30

100 rame, capsator cu capse de 40 mm.
Fişiere ataşate
capsator.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori