Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde eugen_c » 28 Feb 2017, 09:57

viorel55 scrie:Trebuie sa intelegeti ca unde-i lege nu-i tocmeala si ca puteti merge ... 200 nu 20 acolo unde spuneti ca vreti sa va duceti, in ziua de astazi se discuta pe legi nu pe mofturi,nu pe tupeu si nu pe frustrari.


Aceasta abordare o intalnesc in sistemul bugetar, unde degeaba ii explic cu argumente functionarului ca face abuzuri… acesta priveste in gol si raspunde mandru: “asa a zis sefu asa fac”!!!
Respect ideea ca unde-I lege nu-I tocmeala , insa aceste legi au fost concepute cu dedicatie pentru a favoriza impostorii!
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 28 Feb 2017, 13:17

daffid mihailov scrie:Dupa ce au fost N institutii care sa elaboreze numere, s-au gandit cum sa le stearga acum ca sa de alte numere, ca s-ar putea sa nu isi mai justifice existenta. :lol: Apoi ganditi-va si la veterinari, si ei trebuie sa traiasca. Deci s-au bagat medicamentele numai cu reteta. Se putea altfel? Si ne-au umplut de paduchi. Asociatiile ce au zis? A, da, numerele e urgenta acum.


Din pacate madr. sa trezit dupa ce a trecut mai mult de un an de zile ca nimica nu se potriveste in socotelile lor.
Dar tot asa.Si la prima intilnire sau prezentat fara nici un suport, temele au fost aruncate pe "masa "cu trei zile inaintea intilnirii.Dar nimic concret.Discutìile sau deraiat intro directie total necontrolate.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde zip2006 » 28 Feb 2017, 16:10

Salutare la toata lumea ,se pare ca fiecare trage pe turta lui ...pai atunci noi astia care nu am luat FONDURI si alte cele ca vazi DOAMNE sintem la o virsta DE UNICA FOLOSINTA sa nu mai platim impozit peste 75 de fam. asa ar fi normal nu???!!!..am zis si eu ca un neafiliat .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde daffid mihailov » 28 Feb 2017, 17:23

Cea mai mare gaselnita la pna e ca nu poti lua material biologic decat de la ferme acreditate de multiplicare, si intr-un timp scurt se incumetau sa zica de elita. Pai cate stupine de elita sunt in tara? Deci...cine sunt smecherii? ;) Aia care fac legile cu dedicatie.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 28 Feb 2017, 18:18

De la fermele de elita trebuie sa cumpere cei care au acreditare pentru multiplicare,nici vorba de altceva.
Ca vor sa se faca mai multi ferme de elita iar o alta poveste. De treaba asta ar trebui sa intrebati pe Puisoru,sar putea povesti mai multe lucruri intetesante si ce demersuri au facut pana acuma. Discutia de la madr. de data trecuta din cauza asta sa blocat.

Cu impozitare aveti dreptate ar trebui eliminata complet.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde cucubau » 28 Feb 2017, 20:12

Asa zisul PNA , in conceptia UE trebuie sa urmareasaca cateva puncte . Modul cum sunt interpretate si cum sunt puse in practica ramane la aprecierea statelor membre.
Daca ar fi sa fie un PNA destept , ar trebuii sa urmareasca deficientele si problemele din apicultura romaneasca .
Un mare handicap il repezinta musamalizarea adevaratelor probleme .
Avem problema nicotinoidelor, se stie ca nicotinoidele favorizeaza nosema care la randul ei creaza probleme gen iernarea 2016-2017. Sunt studii facute pe aceasta tema nu trebuie sa demonstram nimic .
Daca nicotinoidele au fost permise prin derogare , oare de ce reprezentantii apiculturii de la noi nu cer derogarte pentru fumagilin si deasemeni decontarea prin PNA.
Un alt punct sensibil este "rationalizarea stuparitului pastoral" , stiti cu totii ce forma inteligenta a capatat.
Deasemeni aici ar fi multe de discutat , s-ar putea cere subventie pentru familiile de albine ce fac polenizarea in baza unui contract de polenizare .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Neafiliatul » 06 Mar 2017, 12:11

La o primă lectură a proiectului de ordin privind modificarea ord.119/2011 :
- Definiția familiei de albine este din nou neclară . Să se menționeze numărul de rame(populația de albine ) capabile să asigure un cules .
- Ce se înțelege prin exploatație ,atunci când vorbim de numărul de stupi ? (1,2,5 ....)
În mare ,aceeași Mărie ,ANZ este tot buricul pământului , tot dublă evidență (Primării și ANZ ),tot plimbat pe drum , declarații după declarații ,panou , declarație producție obținută ( nu era suficient carnetul de comercializare..)
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Neafiliatul » 06 Mar 2017, 12:34

Din proiect :familia de albine - unitatea biologică alcătuită din albine lucrătoare , matcă , trântori , faguri pentru dezvoltarea și depozitarea hranei , care se află într-un stup .
Trei rame cu albina acoperitoare și 7 rame cu faguri artificiali reprezintă familie de albine ? Se va dezvolta și își va sigura hrana ? Aceasta deoarece controlul se face vara , nu la data de 31 dec.
CUTIE - ( de chibrituri ? ) Probabil este vorba de cat.
Cum se intră în posesia adeverinței pentru alocarea codului de identificare a stupinei ?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Neafiliatul » 06 Mar 2017, 12:47

Codul de identificare a stupinei se trece și pe caturi ? Acestea fiind interschimbabile va ieși o babilonie în stupină , ceva gen sudoku . Același lucru se poate întâmpla și în cazul stupilor cu fund detașabil , corpuri de la stupi diferiți.
Ce-o să fie ? O să fie o nebunie ...
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Hunbee » 06 Mar 2017, 13:55

Stimati achizitori,?
Daca am crotalii, coduri vopsite pe cutii, placuta stupina, declaratii la primarie, anrz, dsv, medic vet, carnet stupina la zi, contract firma incinerare, suntvmembru asociatie, am cotizatia la zi, am aprobare pastoral, am aprobare primarie pastoral, sunt ras sub brat si ma spal pe dinti zilnic... tot 8 lei dati pe miere?
" Da domle' , tot 8 lei. Ce intrebare e asta?"
La fel, domnilor fermieri,
Daca respect 100 % legea de pastorala, tot o sa-mi dati cu stropirile cand albina e floare si nu tineti cont de instructiuni?
" Auzi, esti nesimtit! Dam cand vrem, cum vrem, asa ca basti. "

Multumesc frumos pt amabilitate.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde peterneamt » 06 Mar 2017, 20:59

Hunbee scrie:Stimati achizitori,?
Daca am crotalii, coduri vopsite pe cutii, placuta stupina, declaratii la primarie, anrz, dsv, medic vet, carnet stupina la zi, contract firma incinerare, suntvmembru asociatie, am cotizatia la zi, am aprobare pastoral, am aprobare primarie pastoral, sunt ras sub brat si ma spal pe dinti zilnic... tot 8 lei dati pe miere?
" Da domle' , tot 8 lei. Ce intrebare e asta?"
La fel, domnilor fermieri,
Daca respect 100 % legea de pastorala, tot o sa-mi dati cu stropirile cand albina e floare si nu tineti cont de instructiuni?
" Auzi, esti nesimtit! Dam cand vrem, cum vrem, asa ca basti. "

Multumesc frumos pt amabilitate.

Din păcate, aveți Dreptate ! :(
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Donbazil » 06 Mar 2017, 23:28

Salut!

Iertati-ma, da' la asa intrebare....Asa raspuns!.... :lol:
Altfel se fac afacerile iar cu banul nu-i de facut misto!....Asta-i marfa...Astia-s banii....Imi convine, bine!....Nu!....Iar bine!....Dar ce impresia as lasa meu domnului Mates - sa zicem- sau la Apicola , ori altui achizitor/procesator serios, daca mi-as permite sa ma adresez in acest mod, dupa ce in anii aia buni, omul mi-a cumparat marfa si mi-a bagat multi bani in cont?...
Cred ca trebuie sa privim mai serios problema si sa n-o luam in bascalie....
Este o situatie delicata si doar de noi tine s-o rezolvam....N-o sa vina nimeni cu o solutzie minune sa ne bage banii in buzunar.... :idea:

Sanatate! :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 07 Mar 2017, 23:14

x
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde viorel55 » 24 Iul 2017, 12:16

Din surse oficiale am aflat ca saptamana trecuta a fost aprobat noul ORDIN AL MADR PRIVIND IDENTIFICAREA STUPINELOR SI A STUPILOR,care urmeaza sa apara in Monitorul Oficial saptamana aceasta.

Ordinul are forma proiectului ce a fost supus dezbaterii publice in iarna si are o perioada de implementare de 6 luni de la publicare.

Dupa parerea mea, cei care au obtinut deja adeverinta de la OJZ o pot folosi la PNA 2017,iar cei care nu au obtinut inca va trebui sa obtina intai CODUL STUPINEI si apoi adeverinta(dupa prevederile noului Ordin)
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator