Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Layens + cat

Mesajde un OM » 19 Mar 2014, 22:12

Adica, masori mai multe rame. Iti dai seama care este masura apropiata realitatii.
Tii o rama Layaens pe verticala. La distanta care include grosimea leaturilor verticale, adaugi cate 2x8 mm, adica spatiul dintre leaturile verticale si peretele stupului. Milimetrii rezultati vor arata distanta dintre peretii verticali ai stupului, pe latime.
Peste leatul vertical vei adauga 10 mm pana la scandurelele ce vor fi podisorul,iar apoi grosimea scandurelelor .
Sub rame vei avea nevoie de cel putin 20 mm pana la fundul stupului. Pentru a vedea cat de inalt va fi stupul, aduni 20mm, inaltimea ramei, 10mm, grosimea scandurelelor (plus cativa mm).
Pentru a afla lungimea interioara a stupului aduni lateralele leaturilor verticale (Hofmann) a 18-20 de rame.
La dimensiunile interioare a latimii si a lungimii stupului adaugi grosimea x 2 a scandurilor folosite.
Succese.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Layens + cat

Mesajde valy_cot » 19 Noi 2014, 20:13

teinegru64 scrie:Salut Gabi.Nu pot sa vad filmul....in locatia unde ma aflu , folosesc un abonament de 1,7 euro.Asa ca primesc net... de toti banii :D .Te rog reaminteste-mi dupa ceva timp.Acum sunt sigur ca in aceasta iarna am facut Layens-ul perfect....dar sunt receptiv atunci cand e rostul de lenevit.Aaa...cum vad din postarile tale ...te maninca rau si deranjezi Layensu.Presimt ca vei fi urmatorul ce o sa strige ca nu merge ... :D .Din octombrie nu am mai dat pe la stupina Layens.Nici macar nu stiu daca mai sunt stupii pe vatra !!

Nea Teiu si care este Layensu perfect ????? daca nu e secret!!!!!!
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Layens + cat

Mesajde akmm » 11 Mar 2015, 15:31

bucursorinelionel scrie:Balu, nicio matcă normală, în condiții normale, nu înșiră ouăle pe leaț când se duce sa ia „rândul de la capăt„ cu însămânțatul , așa cum sugerează Akmm, după cercetători anonimi și necitați.Eu nu am observat așa un fenomen în 25 de ani și la peste 10000 de mătci selectate...nici la cele neselectate ( cel puțin dublu ca număr).Dacă ajunge la leaț, și nu mai are celule disponibile considerate de ea ca atare ( presupun că ai observat că are obiceiul să la inspecteze), fie virează sub leaț și caută pe aceeași ramă în sens semicircular, fie trece pe fagurele vecin ( cum afirma stefeug), fie urcă în catul superior dacă are punți de ceară în cazul cotelor peste 6 mm intre leațuri, sau pur și simplu, urcă pe rama superioară , tot în 3-5-7 secunde dacă ai cota de 6 mm între leațuri.
Că s-ar putea speria, sau că ar avea ceva probleme în urma unor factori de mediu ( chimici, biologici, mecanici), și că se scapă de un ou-două, e posibil..
Dar că ar pierde pe leaț, in plimbare, ouă, unul câte unul, de fiecare dată ....haida -de...povești la gura sobei...!!
Pentru Akmm..poate îmi explicați și mie ce e cu „cârcotașii„ și cu „ ignoranții”..la care făceați referire intr-o postare anterioară...ca să nu rămâneți cu impresia de„ atac ascuns la persoană”..Și dacă nu ați găsit ce v-am sugerat despre Layens (Georges de Layens), accesați , vă rog ,Wikipedia , cu trimite- rile de rigoare..mai aveți timp..succes..!!
Si, ca adăugare, rama dadant e pentru ușurința manevrării de către apicultor, nu pentru confortul și bunăstarea coloniei.

Dragii mei, pentru cei inversunati in a-si sustine ideile, fara legatura cu realitatea, intocmai ca politicienii, postez o imagine, tocmai buna pentru unul care a tinut milioane de matci in mana.
Fişiere ataşate
577885_305938826144259_880323546_n.jpg
Cam cate oua o fi in mana si de cate secunde o tine?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 11 Mar 2015, 16:17

Nu e nevoie de scuze.Un pictor ..face minuni.Pe un forum ...de ahtiati dupa albine....are priza la el.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde Bambucha » 11 Mar 2015, 16:23

Aceasta matcuta are un defect, nu deslusesc prea bine din poza dar totusi baniesc ca sufera de melanoza. Sunt curios de diagnosticul dat de cel in cauza.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Layens + cat

Mesajde Bee Happy » 11 Mar 2015, 18:11

O matca se poate plimba cu oul in fund cateva secunde. Daca nu gaseste o celula disponibila, il pierde. Asa se explica si prezenta oualor pe fundul stupului. In perioada de maxima ponta, matca e o fabrica de oua. Oul pe jumatate iesit e impins de urmatorul.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Layens + cat

Mesajde akmm » 12 Mar 2015, 12:02

Bambucha scrie:Aceasta matcuta are un defect, nu deslusesc prea bine din poza dar totusi baniesc ca sufera de melanoza. Sunt curios de diagnosticul dat de cel in cauza.

Din descriere nu este.
http://www.miere-bucovina.ro/melanoza-a ... ament.html
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Layens + cat

Mesajde ignatius » 29 Iul 2015, 18:38

D-le Teinegru ne mai spui cum merg stupii Layens? multumiri
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Layens + cat

Mesajde yellowgreen112 » 06 Mar 2017, 18:08

buna. as avea nevoie de pareri referitor la niste lazi care doresc sa le fac.

daca folosesc ca masuri rama layens standard : LATIME : 31 cm / INALTIME : 37 cm ,

RAMA - dimensiuni exterioare : LATIME : 32.6 cm / INALTIME : 40 cm
LATIME : 0.8 + 31 + 0.8 = 32.6 cm / INALTIME : 2 + 37 + 1 = 40 cm


daca aleg varianta de layens pe 12 rame ,

CORP 1/1 - dimensiuni interioare : LATIME : 34 cm / LUNGIME : 44 cm / INALTIME : 41 cm
LATIME = 0.7 + 0.8 + 31 + 0.8 + 0.7 = 34 cm / LUNGIME = 12 * (3.5+ 0.1) = 43.2 ~ 44 CM / INALTIME = 1 + 40 = 41 cm


de cat imi recomandati sa fac magaziile ? 1/2 sau 3/4

fund antivaroa cu plasa de sarma , corp 1/1 . gratie hanemann , magazie , podisor , capac

Distanta intre rama din corp si fund e de 1 cm
Distanta intre rama din magazie si corp este 1 cm + inaltimea gratiei hanemann.
Distanta intre rama din magazie si podisor = 1 cm


am si intrebarea - urca albina in magazie ca sa depuna ? trebuie sa fac ceva special ca sa o determin sa urce ?

multumesc.
Avatar utilizator
yellowgreen112
 
Mesaje: 15
Membru din: 19 Feb 2016, 05:22
Localitate: Timisoara

Re: Layens + cat

Mesajde vulpea » 06 Mar 2017, 20:25

y 112,ati recomand o varianta 'jidaneasca' (ca sa nu te mai omori cu modificari 'inventate' = nu mai are rost sa ... descoperi America ... din nou !) :din 2 corpuri Dadant ( 1/1 + 1/2 ) cu ramele de rigoare,faci un Layens de 1/1+1/2 = 5/4 !asisderea rama de 5/4 ! si asa nu mai modifici nimic !! OBS. corpurile le asezi astfel : c1(1/2) apoi c2 (1/1 ).leaturile laterale,pentru rama,le montezi invers,adica :jos 1/1, iar sus,in prelungire,1/2 !!! in varianta mea ,poti la un moment dat sa extragi(!!!!!),daca e cazul (eu nu sunt de acord sub nici o forma),sa extragi si mierea din cuib.mult succes si incredere maxima pe aceasta varianta(poti folosi tot materialul din prezent dela producatori).asa poti sa folosesti si fagurii din 'comert'.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Layens + cat

Mesajde vulpea » 06 Mar 2017, 20:30

PS.este o varianta foarte buna si cea din filmulet,folosind un orizontal,dar asa ai rame multe si mici.in varianta 5/4 folosesti intradevar rama ideala de mare capacitate.sa ne scri cum te-ai hotarat.de comparatie ,poti sa faci unul 'mic' si unul 'mare' si vezi ce-i mai rentabil.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Layens + cat

Mesajde vulpea » 06 Mar 2017, 20:33

PS1.privitor la urcat,poti sa folosesti urdinis superior,decupand urdinisul din c1 sau din cat.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Layens + cat

Mesajde vulpea » 06 Mar 2017, 20:35

PS2.cat = c2 !.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Layens + cat

Mesajde mellis » 07 Mar 2017, 01:05

Gata cu Warre, treci pe Layens?
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Layens + cat

Mesajde yellowgreen112 » 07 Mar 2017, 02:06

am studiat cu warre , am citit tot ce s-a scris pe forum , am citit si despre delon si am ales layens. :) oricum anul trecut nu am reusit sa fac nimic. financiar pana in 1 mai eram lefter si atunci trebuia sa am cutiile facute. anul asta am ceva banuti deja stransi .

ce parere ai de dimensiunile alese de mine ? dumneata ai tinut layensi ?

sanatace !
Avatar utilizator
yellowgreen112
 
Mesaje: 15
Membru din: 19 Feb 2016, 05:22
Localitate: Timisoara

Re: Layens + cat

Mesajde mellis » 07 Mar 2017, 02:30

Fara dumneata,
Nu am layens, raman fidel MEului.
Daca ai timp de o poveste apicola, ne putem intalni..
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 69 vizitatori


cron