Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde jonny_it » 09 Mar 2017, 18:53

cucubau scrie:
jonny_it scrie:Colcaie tara de stupi cu nosemoza si spuneti ca nu exista la noi in tara?
Nosemoza este prezenta si unde lipsesc petele de diaree. Mor si fara sa pateze ramele si cutia.

O fi probabil pe la altii, dat in Romania sigur asa ceva nu exista .
Propun sa facem un sondaj , sigur am dreptate.

P.S. nosemoza este o boala contagioasa declarabila , prezentza bolii atrage dupa sine trecerea stupinei respective in carantina .
Asa ca or fi ele pierderi, cu siguranta paduchii sunt cauza ! :lol:


Protofilul si fumidilul B atunci pentru ce le mai folosesc unii? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde horia_ch » 13 Mar 2017, 13:55

Preventiv. :lol:
Să fim serioși! Nu cred că există stup în țară care să nu aibă urmă de nosema. Și probabil nu de oricare, ci mai ales ceranae (știți că americanii se chinuie să mai găsească apis pe la ei?). Dar cine să facă teste PCR la noi?
Și știți ce rată de multiplicare are nenorocita?
Io nu cred că girafa ezistă.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde namzeb » 13 Mar 2017, 19:54

Este un proverb romanesc ,,minca perje si bea apa si sa vezi cum faci pe tine,, asa si la albine dai sirop si condens si sa vezi cum fac pe ele.Totul este hrana ca asa este tendinta sa nu lasati miere buna la albine si sa o scoateti crezind ca va imbogatiti cu acea miere si sa hraniti cu sirop si alte artificiale care niciodata nu veti fi siguri daca este ceva bun si pentru ele si apoi vai am omorit albinele cu buna stiinta.Daca albina nu ar avea nevoie de miere ar face sirop,dulcofruct si alte artificiale.Ii luam mierea si polenul si ii servim lapte praf si drojdie de bere si vrem sa avem albine sanatoase.Scuze nu se poate. Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde DoarEu » 13 Mar 2017, 20:09

namzeb scrie:Este un proverb romanesc ,,minca perje si bea apa si sa vezi cum faci pe tine,, asa si la albine dai sirop si condens si sa vezi cum fac pe ele.Totul este hrana ca asa este tendinta sa nu lasati miere buna la albine si sa o scoateti crezind ca va imbogatiti cu acea miere si sa hraniti cu sirop si alte artificiale care niciodata nu veti fi siguri daca este ceva bun si pentru ele si apoi vai am omorit albinele cu buna stiinta.Daca albina nu ar avea nevoie de miere ar face sirop,dulcofruct si alte artificiale.Ii luam mierea si polenul si ii servim lapte praf si drojdie de bere si vrem sa avem albine sanatoase.Scuze nu se poate. Cu respect

De acord,in natura albina a supravietuit si va supravietui doar cu miere,polen,cele mai multe fara tratamente etc.
Dar...si e un foarte mare DAR...cat la suta din acele familii care traiesc natural trec iarna si au dezvoltare asa cum au unele familii din stupi?
Intrebarea e...daca ai tine albine natural...ti-ai permite acea pierdere?Si, in fond,ce inseamna defapt natural la noi?
Hrana...mierea de calitate pentru iernat e doar de salcam...in rest...ba cristalizeaza,ba e plina de insecticide,ba nu prea e de nici unele...
Atunci...ai ierna albinele pe miere de salcam?Sau in conditiile unei ierni ca asta(normala din punctul meu de vedere) ai putea sa iernezi albinele pe miere de FS,poliflora,rapita?
Nu cred ca zaharul/glucoza/fructoza industriale sunt problema...ci cum, CAND, unde le dam...
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 20:10

horia_ch scrie:Preventiv. :lol:
Să fim serioși! Nu cred că există stup în țară care să nu aibă urmă de nosema. Și probabil nu de oricare, ci mai ales ceranae (știți că americanii se chinuie să mai găsească apis pe la ei?). Dar cine să facă teste PCR la noi?
Și știți ce rată de multiplicare are nenorocita?
Io nu cred că girafa ezistă.


Uite-o!
Am postat acelasi film in mai multe locuri, sper sa nu fie o problema, dar daca negam ca problema exista in 2-3 ani o sa vorbim singuri pe forum.

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde Neafiliatul » 13 Mar 2017, 20:28

Dacă minimalizăm sau ignorăm efectul neonicotinoidelor și aruncăm pe varooză și nosemoză ,nu o să mai vorbim deloc pe forum . Au și ele efectul lor , dar au și medicamente . Pentru neonicotinoide avem... albine de sacrificat .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 20:31

Neafiliatul scrie:Dacă minimalizăm sau ignorăm efectul neonicotinoidelor și aruncăm pe varooză și nosemoză ,nu o să mai vorbim deloc pe forum . Au și ele efectul lor , dar au și medicamente . Pentru neonicotinoide avem... albine de sacrificat .


In zona de munte unde am o vatra sunt singurul din zona care mai are albine. In zona nu exista culturi agricole gen rapita, floarea soarelui, etc. Se cultiva doar cartof si porumb(!), fasole, si ce mai au oamenii prin gradina.

Si neonicotinoide sunt vinovate, dar nu in toate cazurile.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde daffid mihailov » 13 Mar 2017, 20:40

Oameni buni. Sa fie clar. Toate laa un loc. Păduchi , nosema, neonicotinoide, mancare proasta ce cristalizeaza in rame i. Umiditate. Familii slabe. Puiet neviabil pana târziu in iarna. Amitrazul din ceara. Sunt atâtea cauze si ne certam care primează.

Neamțul nu o sa accepte miere cu antibiotic. Asta sa fie clar. Cine produce câteva tone se gândește daca sa bage fumidil si alte antibiotice. Eu nu o fac. Nosema mereu e in stup, vara iarna.


Ps ai grija cu porumbii ca e mai rau ca floarea. Daca ai fost in pastoral cand înfloresc ai scăpat.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 21:01

daffid mihailov scrie:Nosema mereu e in stup, vara iarna.


Ok, doar sa fii cu ochii pe ea, incepand de maine o sa-mi vina si albine de la alte stupine din tara, inclusiv de la 2 decimate(mortalitate peste 90%).

Am posibilitatea("utilajele" + substantele) sa testez si pentru intoxicatii, doar ca nu stiu cum :lol: si sotia nu prea ma poate ajuta pe moment pentru ca trebuie sa vina bebe.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde daffid mihailov » 13 Mar 2017, 21:24

Fain. Bravo. Felicitari.
La mine sunt constient de ea si incerc sa o tin sub limita. In afara de cele bio nu am alte solutii de tratament, din pacate.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 13 Mar 2017, 21:42

jonny_it scrie:Uite-o!
Am postat acelasi film in mai multe locuri, sper sa nu fie o problema, dar daca negam ca problema exista in 2-3 ani o sa vorbim singuri pe forum.

Ar fi foarte util daca ai posta si ceva imagini cu familiile in cauza , culoare faguri, comportament albine , eventualele pete de diaree de care toata lume spune ca nu exista .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 21:50

cucubau scrie:
jonny_it scrie:Uite-o!
Am postat acelasi film in mai multe locuri, sper sa nu fie o problema, dar daca negam ca problema exista in 2-3 ani o sa vorbim singuri pe forum.

Ar fi foarte util daca ai posta si ceva imagini cu familiile in cauza , culoare faguri, comportament albine , eventualele pete de diaree de care toata lume spune ca nu exista .


O sa filmez/fac poze cand vremea permite, astazi doar am alergat repede pana la stupi, am luat 50 de albine din cel care la ultima proba era cel mai infestat si am pus sub microscop. Nu de alta dar acum cateva ore spuneai ca nu exista la noi. :)
Nu stiu daca am spus, dar familia respectiva in toamna a primit fumidil B.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 13 Mar 2017, 22:04

In afara de tine cati recunosc existenta bolii ?
Sunt foarte putini cei ce constientizeaza gravitatea si fregventa bolii , toti dau vina pe paduchi sau orice altceva.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 13 Mar 2017, 22:05

Fumagilinul are efect daca este administrat preventiv , familiile grav afectate in afara de fumidil au nevoie si de agiazma.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 22:17

cucubau scrie:In afara de tine cati recunosc existenta bolii ?
Sunt foarte putini cei ce constientizeaza gravitatea si fregventa bolii , toti dau vina pe paduchi sau orice altceva.


Probabil ca foarte putini. De acum 2 ani mi-am dat seama ca problema nu este la varroa. Am avut depopulari care nu prea se explicau.
Am tratat cu de toate si a fost bine.
De acum incolo nu vreau sa mai tratez cu de toate, anul acesta fac experimente si vreau o solutie cat de cat sigura la problema.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 13 Mar 2017, 23:01

In vara trecuta am incercat sa sensibilizez opinia colegilor , si am incercat sa scot in relief pericolul pe care il reprezinta nosema .
Dar ca in bancul cu girafa la olteni , aceasta boala nu exista la noi!
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=3119&start=16#p303183
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori