Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 26 Ian 2017, 12:11

Tare mi-aş dorii ca să fie căutaţi de organe-le......abilitate ale statului !
:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2017, 02:31


Publicat pe 25 oct. 2016

De peste douăzeci de ani se tot vorbeşte despre decăderea industrială a României. Dar ce-ar fi dacă v-am spune că există şi AVANTAJE nebănuite? Că aerul curat şi natura roditoare, pe care încă le mai au aceste meleaguri, reprezintă o bogăţie la care alte naţiuni visează astăzi. Că aici, ÎNCĂ mai trăieşte o minune a naturii, cu un potenţial extraordinar, atât pentru economie cât şi pentru sănătate. Că aici, în ciuda unui sistem care şchiopătează de ani buni, ÎNCĂ mai avem de-a face cu o îndeletnicire care A FĂCUT şi FACE cinste României. Ei bine, vorbim despre apicultură. Iar aici includem şi albina românească, medaliata cu aur încă de acum 50 de ani, fără de care, agricultura nu ar fi putut exista pe aceste pământuri.
La ora la care vorbim, cadrul legislativ, fraudele din fondurile naţionale şi europene, stupinele de subzistenţă şi importurile necontrolate de material genetic, formează un tablou sumbru cu privire prezentul şi viitorul apiculturii româneşti.
Cum au ajuns romanii să mănânce miere de o calitate îndoielnică, de ce este albina românească în pericol să dispară şi mai ales cum se fură din banii destinaţi dezvoltării apiculturii, aflaţi dintr-un material semnat Cătălin Doscaş. Imagine, Horia Russu.
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Ana Toma » 15 Feb 2017, 00:38

peterneamt scrie:De curând mi s-a reproşat că sunt evaziv în ceea ce am afirmat despre ACAR .M- am decis s-ă explic de ce consider eu că, cei ce conduc ACA (de după 89) au gândit şi pus în aplicare un plan de subminare a apiculturii şi apicultorilor din România , realizând pe baza Statutului o structură feudalo-mafiotă . Cum au făcut asta ? Simplu : au modificat statutul cu scopul de a căpuşa asociaţia !
1.Art. 4 - Structura organizatorica a Asociatiei este următoarea:
- filiale judeţene şi a Municipiului Bucureşti;
- cercuri apicole în compunerea filialelor;
- compartimente de administraţie, control şi execuţie la nivelul central al ACA din România;
- unităţi economice centrale şi judeţene organizate, potrivit legii, în societăţi comerciale.
Prima lovitură : au privatizat unităţile economice , de producţie şi pe cele comerciale, externalizând profitul . Astfel fabricile şi magazinele au devenit şi sunt societăţi pe acţiuni unde ACA a devenit un simplu acţionar iar foştii salariaţi "apicultori " acţionarii principali .
2.Art. 11 - Organele de conducere ale Asociaţiei sunt:
- Congresul Asociaţiei Crescătorilor de Albine din România;
- Consiliul Naţional al Asociaţiei Crescătorilor de Albine din România;
- Comitetul Director al Asociaţiei Crescătorilor de Albine din România.
A doua : au diminuat şi eliminat apicultorii din structurile de conducere astfel încât salariaţii " apicultori "să fie majoritari în situaţiile în care era necesar votul pentru anumite decizii . La Congresele ACA din România, ce se convoaca din 4 in 4 ani de catre Consiliul Naţional s-a avut şi se are mare grije ca nu cumva apicultorii din provincie să depăşească numeric pe "apicultorii " salariaţi şi votul lor să conteze !
[...]


Aveți dreptate 99,99% ... mai puțin cu structura mafiotă (cred că încă nu s-a ajuns până acolo). Dar, cam la fel a fost și înainte de 1989, membrii nu aveau nici un cuvânt de spus. Asociațiile județene erau conduse de secretari (directorii de astăzi), iar președinții erau decorativi, ca mulți alții astăzi. La articolele enumerate de dumneavoastră aș adăuga încă două, introduse prin modificarea statutului de acum doi ani, la Consiliul Național (care, mai nou, aduce modificări statutului în locul congresului).
Art. 14
a) eliminarea numărului de două mandate ale președintelui (deci FETEA ar putea fi președinte până la pensie).
Art. 38 [...] Cheltuielile cu utilitățile sau orice fel de cheltuieli referitoare la funcționarea utilităților din sistemul ACAR pot fi acoperite și din fondul filialelor. (cotizațiile membrilor)
Și ar mai fi și Art. 21 ...
Și toate acestea se întâmplă pentru că noi, membrii, încă nu trăim în secolul 21, să știm să ne apărăm interesele, cu votul nostru.

PS: Ce bine ar fi dacă membrii ACAR ca dumneavoastră ar ajunge la congresul din primăvară cu astfel de idei.
Eu, o să încerc!
Ana Toma
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Ian 2017, 13:24

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde LYX » 15 Feb 2017, 09:45

Am o intrebare pt reprezentanti ACA. ICDA Combinatul Apicol Baneasa.
De ce Varachetul si protofilul se comercializeza la DVS. cu reteta de la medicul veterinar. Vi se pare normal cind aceste produse ( fabricate de dvs.)se comercializeaza la magazine private cu pret mai mare ( circa o treime mai mare decit il vindeti dvs.) si nu se cere nici o reteta. Care este smecheria!??
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 15 Feb 2017, 23:15

[quote="Ana Toma"]
Să vă ajute Domnul ! Din interiorul ACAR nu se poate schimba nimic........Articolul 16 ,d,e,f. ! Doar o lege mai poate schimba drumul spre prăpastie al asociației ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 16 Feb 2017, 09:04

Legea ar trebui să impună organizarea asociațiilor după modelele practicate în lumea civilizată ( restul Europei ) și să oblige actualii patroni de asociații, să aibă doar dreptul de a vota....la fel cum au și ceilalți membrii ....adică, nimeni mai presus de lege...salariații asociațiilor să nu aibă drept de vot......! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 16 Feb 2017, 11:14

Culmea tupeului : art.38 ! :twisted:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Hunbee » 09 Mar 2017, 21:23

Multumim incompetentilor care ne reprezinta in timis ca au reusit, inca odata, sa "obtina" cea mai mare norma de venit din tara. Asta in judetul care are numai miere de sortiment ieftin.
Nu toti avem fonduri europene.
Asa sa va ajute D-zeu stupii cum ajutati voi apicultorii din zona. Nesimtitilor!
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kiloz » 10 Mar 2017, 07:04

Se impoziteaza totalul veniturilor din apicultura! Mai pune si familii,roiurile,matcile si polenul vinduta la bataie.
Si o intrebare.
De ce nu ati mers la directia agricola cu dovezi si cu calcule pentru a limita la o valoare mai mica norma de vinit?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Hunbee » 10 Mar 2017, 09:02

Kiloz.
Nu toti vindem "la bataie" roi, fam,polen, matci, trantori, apilarnil, venin, carti, reviste, nasturi, etc. Nu toti suntem prof. ursu, ok? Poate vindem miere si cam atat.
Tu de ce nu mergi la fiecare intalnire de consiliu local ca sa iti aperi interesele, de ce nu mergi la consiliul judetean cand se discuta probleme care te privesc, de ce nu mergi saptamanal la parlament sa strigi pe coridoare cand se adopta legi care te privesc pe tine si familia ta, de ce nu mergi si la bruxele cand se adopta politica agricola comunitara?
Si daca mergi ce? Crezi ca rezolvi ceva? Ala mandatat prin lege, prin statut, ala tre sa mearga. De aia are postul in cauza.
Sau in toate judetele din tara apicultorii au fost la discutiile despre norma?
Acum tre sa iesim in strada saptamanal?
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 10 Mar 2017, 12:39

La Prahova ,formele asociative au fost invitate la Directia Agricola unde am depus adrese cu modul de calcul al venitului...
Vazand acum lista cu toate judetele,la unele cu un venit de 5 lei/ stup,imi dau seama ca ne-am pacalit...am fost prea generosi...
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kiloz » 10 Mar 2017, 13:39

Sa stii ca la noi au fost reprezentantii la directie. Sa stabilit de comun acord norma de venit, si pe baza de calcule argumentate. Ca este in alte parte altfel,ca este mic,ca este mare asta difera la fiecare. Toata lumea a avut posibilitatea sa aduca argumente pro si contra.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Hunbee » 10 Mar 2017, 15:22

Eu vorbeam strict de aca timis. Si tocmai pt ca am vazut ca la altii sa putut.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde romikele » 10 Mar 2017, 15:43

Acolo unde s-au constituit filiale S.A.R., reprezentanții acestora au avut posibilitatea să fie prezenți la negocieri.
Rezultatul se poate vedea de ex. la Brăila și Sibiu.
La Timiș nu au fost reprezentanți ai apicultorilor, așa că a ieșit ce au dorit alții...
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 10 Mar 2017, 16:48

Hunbee scrie:Eu vorbeam strict de aca timis. Si tocmai pt ca am vazut ca la altii sa putut.




Ar trebui sa retineti ca ACA nu mai este singura pe lume si ca legea prevede consultarea tuturor formelor asociative din judet,iar in unele judete sunt si cate 10 astfel de structuri... Asa ca nu mai raportati tot ce se intampla in apicultura,bun sau rau ,numai la ACA. Si nici la SAR, pentru ca acesta reprezinta un grup de angajati si nu o organizatie profesionala .
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde romikele » 10 Mar 2017, 16:53

viorel55 scrie:Ar trebui sa retineti ca ACA nu mai este singura pe lume si ca legea prevede consultarea tuturor formelor asociative din judet,iar in unele judete sunt si cate 10 astfel de structuri... Asa ca nu mai raportati tot ce se intampla in apicultura,bun sau rau ,numai la ACA. Si nici la SAR, pentru ca acesta reprezinta un grup de angajati si nu o organizatie profesionala .

E de inteles pozitia d-stra, ca reprezentant al unui grup de interese.
Totusi, pe cine ati reprezentat cand ati intors la propriu spatele ministrului si v-ati luat coada la spinare in timpul discutiilor?
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator