Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde filip » 10 Mar 2017, 23:05

Se tot spune ca tratamentul pentru albine e compensat 100%-TVA prin PNA.Si totusi TVA-ul si drumurile cu depunerea dosarului pot costa cu mult mai mult decat cumpararea unor medicamente ieftine si eficiente.
Si totusi Varachetul si Mavrirolul se gaseste din ce in ce mai greu si la preturi astronomice.
O alternativa la indemana apicultorilor cu resurse modice e Mavrik F 2.
Hai sa incercam sa formulam o schema de tratament ieftina si la indemana oricui.
Bun venit in CLUBUL Mavrik F 2!
2 ml Mavrik 2 F diluat in 1 l apa ,costa 4 lei..............
Alternativa la ICDA si PNA :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde csaa » 10 Mar 2017, 23:16

Am inceput in primavara asta. Iti spun rezultatul peste doua saptamani.
Modaliatea de tratament pe care am adoptat-o este aici viewtopic.php?f=8&t=626&start=80
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde peterneamt » 11 Mar 2017, 00:24

...... o data pe an; in septembrie pe fitile; solutie 4 % ; eficacitate din ce in ce mai mica impotriva varroa (30-40% ); inca bun impotriva braula si acarapis; mai toxic de cat amitrazul pentru albine ......! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde cristi_vidican » 11 Mar 2017, 08:11

Stiu pe cineva care face solutia intr-un flacon de 2 l. Gara la dop. Si ... Da-i sa curgă printre rame. O baie zdravana.
Ma întreb, fagurii pe care mi-i da la schimb producătorul, cate substante din astea au in ei?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde kiloz » 11 Mar 2017, 08:50

Va zgirciti la cumpararea tratamentelor, dar cum scrie Cristi, la contaminarea produselor stupilor nu va ginditi. In ceara se acumuleaza componentelor din majoritatea substantelor chimice folosite neadecvate si in concentratii necorespunzatoare.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde filip » 11 Mar 2017, 09:04

kiloz scrie:Va zgirciti la cumpararea tratamentelor, dar cum scrie Cristi, la contaminarea produselor stupilor nu va ginditi. In ceara se acumuleaza componentelor din majoritatea substantelor chimice folosite neadecvate si in concentratii necorespunzatoare.

Nu e vorba doar de bani ,e vorba ca nu gasesti tratamement cand ai nevoie.
E mai scump drumul fata de medicament.
Stiu persoana care a mers 100 km sa cumpere Varachet si nu a reusit pentru ca nu avea recomandare de la medicul veterinar.
Acum sa fim seriosi mult mai multe chimicale aduc albinele din camp de la culturile tratate............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde cucubau » 11 Mar 2017, 20:27

Filip , bun venit in randul noncomformistilor !
Sunt ani buni de cand nu am mai folosit varachet sau mavrirol. Variantele ieftine de tratament sunt tot mai populare si datorita faptului ca sunt usor de aplicat cu mult mai putina manopera .
Cu ani in urma foloseam klartan . Pentru cei ce sunt impotriva mavrikului ar trebuii sa stie ca in apicultura bio sunt aceptate tratamentele cu taufluovanilat dar nu si cu amitraz.
Ca taufluovanilatul o fi mai toxic decat amitrazul este alta latura a ipocriziei .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde csaa » 11 Mar 2017, 21:24

Pai varachet forte contine si amitraz si taufluovanilat.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde filip » 11 Mar 2017, 21:42

csaa scrie:Pai varachet forte contine si amitraz si taufluovanilat.

Interesant e faptul ca pentru Varatraz (medicament autorizat de medicii veterinari) nu trebuie recomandare de la medicul veterinar.
Ce tie si cu politica asta veterinara......... :lol: :lol: :lol:
http://www.pasteur.ro/produse/varatraz/
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde dorindafi » 11 Mar 2017, 22:18

cucubau scrie:Filip , bun venit in randul noncomformistilor !
Sunt ani buni de cand nu am mai folosit varachet sau mavrirol. Variantele ieftine de tratament sunt tot mai populare si datorita faptului ca sunt usor de aplicat cu mult mai putina manopera .
Cu ani in urma foloseam klartan . Pentru cei ce sunt impotriva mavrikului ar trebuii sa stie ca in apicultura bio sunt aceptate tratamentele cu taufluovanilat dar nu si cu amitraz.
Ca taufluovanilatul o fi mai toxic decat amitrazul este alta latura a ipocriziei .

da randament si acum klartanul , eu il folosesc doar toamna
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde csaa » 11 Mar 2017, 22:31

filip scrie:
csaa scrie:Pai varachet forte contine si amitraz si taufluovanilat.

Interesant e faptul ca pentru Varatraz (medicament autorizat de medicii veterinari) nu trebuie recomandare de la medicul veterinar.
Ce tie si cu politica asta veterinara......... :lol: :lol: :lol:
http://www.pasteur.ro/produse/varatraz/

Am un prieten care are o farmacie veterinara si...cam trebuie. Si pentru scabatox!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde filip » 11 Mar 2017, 22:37

csaa scrie:
filip scrie:
csaa scrie:Pai varachet forte contine si amitraz si taufluovanilat.

Interesant e faptul ca pentru Varatraz (medicament autorizat de medicii veterinari) nu trebuie recomandare de la medicul veterinar.
Ce tie si cu politica asta veterinara......... :lol: :lol: :lol:
http://www.pasteur.ro/produse/varatraz/

Am un prieten care are o farmacie veterinara si...cam trebuie. Si pentru scabatox!

Mie mi-a zis farmacista ca nu pra intreaba apicultorii de el si raman cu el pe stoc,asa ca e la liber.
Vrei Varachet ori Mavrirol nu se poate fara reteta........dar iti recomanda varatraz :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde csaa » 12 Mar 2017, 08:11

Aaaa! Asta e altceva! Dar normal e necesara recomandare (sau reteta)
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: O schema de tratamen ieftiun si eficient Mavrik F2

Mesajde peterneamt » 10 Noi 2018, 09:57

peterneamt scrie:...... o data pe an; in septembrie pe fitile; solutie 4 % ; eficacitate din ce in ce mai mica impotriva varroa (30-40% ); inca bun impotriva braula si acarapis; mai toxic de cat amitrazul pentru albine ......! ;)


ps. timpul în care ( soluția de apă cu Mavrik F2 3-4 %) este eficient tratamentul, este diferit de la familie la familie ........Eficiența în timp scade cu cât benzile se usucă mai repede și ...aerisire, ventilație, temperatură , umiditatea aerului din stup, umiditatea din afara.......Astfel că în câteva zile bezile nu mai eliberează soluție.....și totuși (sfat ) nu scoateți benzile din stupi ( în funcție de zonă și starea familiilor de albine în ianuarie sau februarie......începe creșterea puietului .......albinele cresc temperatura și........apare condensul și crește umiditatea aerului în stupi și fitilele se umezesc ( se reactivează....). Cele mai bune familii vor fi cele ce încep ponta în ianuarie cu fitilele deasupra ramelor !
De ce doar toamna ? 1. măcile încetează ponta atîta timp cât fitilele eliberează soluție.....
2. temperaturile exterioare scad și astfel benzile se usucă mai greu....
3. strângerea în ghem în nopțile friguroase facilitează........ :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori