Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde SorinDaniel » 26 Oct 2016, 22:49

Ma vad nevoit sa dau ceva explicatii.
Stupii ii am pe pavilion si acolo iernez.
In pat cald inseamna ca ramele sunt paralele cu urdinisul.
Asa ca roiul (sau fam. mai slaba) din spatele diafragmei nu are acces la urdinis decat trecand prin familia aflata la urdinis.
M-am facut inteles ?
Pentru mine ar fi important sa stapanesc aceeasta tehnica, multumesc pentru ajutor !
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 29 Oct 2016, 09:47

faptul ca ii ai pe pavilion, e clar...nu ai ce face.

altfel, faceai un urdinis pe cealalta parte.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde SorinDaniel » 29 Oct 2016, 11:57

danmirea scrie:faptul ca ii ai pe pavilion, e clar...nu ai ce face.

altfel, faceai un urdinis pe cealalta parte.

Da , asa este dar inca mai caut solutii si pentru mine.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 03 Noi 2016, 23:02

la ultima verificare am avut impresia ca nu am suficienta hrana in stupi,dar in urma verificarilor de pe 23.10.2016 ...totul pare OK.
un filmulet aici : https://youtu.be/AfDEIRQUvOU
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 05 Noi 2016, 21:00

Maine, 6 noiembrie 2016, am sa fac tratamentul cu acid oxalic impotriva varroa.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde lucian36b » 15 Dec 2016, 16:29

danmirea scrie:Maine, 6 noiembrie 2016, am sa fac tratamentul cu acid oxalic impotriva varroa.



Salut Dan.
Poti sa imi spui te rog ce masa are remorca aia din spatele camionului si daca are frane pe aer?
Cine ti-a facut-o?

Mulltumesc
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 15 Dec 2016, 23:39

remorca are 2 axe si frana inertiala.
e un fel de productie proprie dar cu ajutor :)

Am plecat in calatoria executarii unei remorci, ajuns la o firma care executa si comercializeaza asa ceva am intrebat un pret.... dupa ce am aflat pretul pentru ceea ce imi doream, aproximativ 5000 de euro...am inceput sa ma gandesc la executarea ei in regie proprie.

Asa am ajuns la knott romania, pentru a afla preturile unor componente : cupla, frane, punti...
Dupa ce mi-am facut socoteala...altfel aratau premizele efectuarii acestui proiect...

Asadar gasisem componentele, imi trebuia "caroseria " si aveam o intrebare : ce imi trebuie sa omologhez o remorca apicola executata in regie proprie?

Raspunsul l-am gasit la ing. Munteanu, un om deosebit, care mi-a facut si proiectul de executare. Dar mi-a facut proiectul pe baza unor componente ce trebuiau executate din tabla si indoita ....cum acest lucru ma costa destul de mult deoarece cei care au apkant-uri asa de mari aveau si preturi mari :).
Iarasi am dat un pas inapoi...am inceput sa studiez problema si am gasit si raspunsul...refac proiectul pe teava rectangulara.
"
Am recalculat totul si am invatat autocad si am finalizat si proiectul....apoi am gasit si o firma unde am executat "caroseria" adica au taiat si sudat tevile rectagulare...

Apoi a urmat montarea puntilor, a franelor si instalatia electrica - acestea fiind facute in 2 zile de mine .

Dupa care a urmat omologarea ei la RAR....

Alte acte si distractie....
)
Dupa acest episod am mai proiectat si executat inca doua remorci pentru varul meu (cel de la care invat inca apicultura :) )


Acum ma gandesc deja la o remorca cu o a 3 axa, viratoare...si mai lunga, de 40 de familii....dar cred ca abia in 2018 o voi executa sau la finalul anului 2017, daca acesta va fi prolific :)

Sper ca v-am ajutat cu informatiile...

O zi buna!
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde lucian36b » 18 Dec 2016, 00:43

Multumesc de raspuns. Lamurit


danmirea scrie:remorca are 2 axe si frana inertiala.
e un fel de productie proprie dar cu ajutor :)

Am plecat in calatoria executarii unei remorci, ajuns la o firma care executa si comercializeaza asa ceva am intrebat un pret.... dupa ce am aflat pretul pentru ceea ce imi doream, aproximativ 5000 de euro...am inceput sa ma gandesc la executarea ei in regie proprie.

Asa am ajuns la knott romania, pentru a afla preturile unor componente : cupla, frane, punti...
Dupa ce mi-am facut socoteala...altfel aratau premizele efectuarii acestui proiect...

Asadar gasisem componentele, imi trebuia "caroseria " si aveam o intrebare : ce imi trebuie sa omologhez o remorca apicola executata in regie proprie?

Raspunsul l-am gasit la ing. Munteanu, un om deosebit, care mi-a facut si proiectul de executare. Dar mi-a facut proiectul pe baza unor componente ce trebuiau executate din tabla si indoita ....cum acest lucru ma costa destul de mult deoarece cei care au apkant-uri asa de mari aveau si preturi mari :).
Iarasi am dat un pas inapoi...am inceput sa studiez problema si am gasit si raspunsul...refac proiectul pe teava rectangulara.
"
Am recalculat totul si am invatat autocad si am finalizat si proiectul....apoi am gasit si o firma unde am executat "caroseria" adica au taiat si sudat tevile rectagulare...

Apoi a urmat montarea puntilor, a franelor si instalatia electrica - acestea fiind facute in 2 zile de mine .

Dupa care a urmat omologarea ei la RAR....

Alte acte si distractie....
)
Dupa acest episod am mai proiectat si executat inca doua remorci pentru varul meu (cel de la care invat inca apicultura :) )


Acum ma gandesc deja la o remorca cu o a 3 axa, viratoare...si mai lunga, de 40 de familii....dar cred ca abia in 2018 o voi executa sau la finalul anului 2017, daca acesta va fi prolific :)

Sper ca v-am ajutat cu informatiile...

O zi buna!
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 04 Mar 2017, 22:56

Salutare!


A trecut si aceasta iarna si am inceput lucrarile in stupina.

Pe 22-23 februarie a fost primul zbor de curatire, apoi duminica, pe 26 februarie am inceput restrangerile cuiburilor.

Am avut si ceva pierderi de roi, din vina mea.

Am avut si ceva probleme, in cazul unor familii am avut mortalitate mare....a iesit familia din iarna dar am gasit multa albine moarta pe fundul stupului, la alti stupi nu am gasit nici macar un pumn de albina moarta pe fund. Tratamentele au fost aceleasi, mancare au avut toate.....nu inteleg ce s-a intamplat.

Am inceput sa dau si rame cu albina acolo unde a fost mortalitatea mai mare ca sa salvez matcile.


Mai am inca vreo 20 de familii de restrans.
incepand cu 1 martie au inceput sa bage si ceva polen, cantitatea de polen adus crescand de la o zi la alta, tot felul de culori, salcia nu era inca inflorita.

Am dat si ceva uruiala de soia, grau, floarea soarelui,porumb.

Temperaturi de 12-18 grade zilnic de o saptamana . Se anunta frumos in continuare.

Familiile le-am restrans foarte mult, astfel incat albina sa stea si dupa diafragma...

Puiet am gasit de la o rama la 3 rame....unii aproape umplusera ramele cu oua, cei mai puternici si cu matci tinere. Am insa si matci verzi, din 2014 care inca ponteaza foarte bine, insa acestea nu vor ramane pe productie anul acesta, pe productie vor ramane doar cele albastre si albe.

De retinut: roi voi face imediat dupa salcam...nu mai fac roi dupa tei, decat pentru schimbarea matcilor cu roisor.

aceste informatii sunt trecute pt. mine ...
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 06 Mar 2017, 22:17

pe 05.03.2017 am terminat toate familiile de restrans.

saptamana viitoare, daca avem suficient polen, fac unirile. am sa fac cateva poze si filmari.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde Shrek » 06 Mar 2017, 22:33

De apreciat sinceritatea în privința pierderilor tale. Intr-un fel te mai ...descarci sufleteste dar pierderile si câștigurile din apicultura sunt personale. Mult noroc in continuare si nu dispera ! Va iesi soarele si pe strada ....ta !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 08 Mar 2017, 22:00

Nu disper deloc.

Familiile cu totul nu au disparut, dar a murit cam multa albina in unele familii.

Am avut si ceva pierderi la roi...dar din vina mea.

Am avut si de castigat. am mai invatat ceva :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 12 Mar 2017, 23:10

1. Astazi am facut unirea stupilor....(12.03.2017) - inca nu este cine stie ce polen, puiet in scadere din cauza acestei saptamani de frig si lipsa polenului.


Domnule Dan - sincer nu m-as apuca sa fac remorci pentru altii deoarece nu cred ca pot castiga ceva din asta.

Pe mine m-a dus o remorca de 30 familii, lungime de 6,6 m - platforma + 1,25 protap la aproximativ 110 milioane cu inmatriculare, in 2013.. Nu stiu sa va dau garda la sol, dar nu este joasa. Am doua punti knott fara arcuri, puntile fac ele acest lucru... nu am avut probleme si nu am simtit nevoia de arcuri sau amortizoare...


Eu am avut vreo 2-3 oferte pentru o asemenea remorca la 200 milioane sau chiar peste.

Ca sa merita sa fac remorci ar trebui sa castig 1000 de euro la una ca sa merite munca. deci as ajunge la 3000 de euro fara nici o problema, sau poate chiar as depasii...

Cine ar mai cumpara?

Va doresc o zi buna.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 12 Mar 2017, 23:13

remorca mea are 900 de kg si masa max 2000, axele sunt de cate 1500 fiecare
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde Maco » 14 Mar 2017, 23:11

Si eu mă gândeam la o remorcă,astă toamnă .In iarnă am văzut niste stupine modulare pe la sârbi si vreau sa mă apuc de asa ceva.Iese mai ieftin si scapi de omologare.
Maco
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Iun 2016, 12:51
Localitate: Puchenii mari. prahova

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde mausica » 18 Mar 2017, 22:02

danmirea scrie:cam asa arata stupina la ora asta.

am mai unit cativa stupi, urmeaza sa mai fac cate-o unificare.

filmuletul e fara sunet, a iesit foarte rau din cauza vantului, am preferat sa-l scot.

https://www.youtube.com/watch?v=CCyWVJadGI0

Salut...de unde ai luat gratiile haneman ?
vad ca la tine sarmele sunt perpendiculare pe rame (nu pe lungimea ramei) e vreo diferenta intre una si alta ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori