Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Jean Valjean » 10 Mar 2017, 18:57

Pai nu! Trebuia sa stea ca domniile voastre sa aplaude la semnalul lui Puisoru si tot la semnalul lui sa se opreasca, ca la al paispelea congres. Am vazut cu totii ce pozitii ferme ati avut, probabil ati ramas cu dureri de spate dupa atata stat drepti.
Domnu' Roman, un sfat prietenesc, daca-mi permiteti: coloana vertebrala este mai importanta decat pozitia de purtator de cuvant al SAR.
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 10 Mar 2017, 19:29

E de inteles pozitia d-stra, ca reprezentant al unui grup de interese.
Totusi, pe cine ati reprezentat cand ati intors la propriu spatele ministrului si v-ati luat coada la spinare in timpul discutiilor?[/quote]


Da, reprezint interesele unui grup masiv de apicultori din Romania(care detin cca 12 % din stupii existenti) si o fac onest fara sa fiu platit pentru asta si fara sa am alte avantaje intrucat nu desfasor activitati comerciale sau de alta natura cu apicultorii . Dimpotriva....
Cat priveste intorsul spatelui ,ar trebui sa-mi fiti recunoscatori pentru ca asa am reusit sa intram in normalitate si sa nu mai fim tinuti de fraieri cand suntem chemati pentru consultari si nu ne spun despre ce este vorba" in propozitie". Dupa acest gest extrem,vedeti ca ne-au trimis drafturile cu o saptamana inainte ? Nu este bine ca puteti sa le studiati si sa aduceti amendamente? Sau sunteti de acord cu tot ce emana de la minister? Apropo, de ce veniti cate 6-7 delegati ?
Ceilalti,adica ACA,Romapis si Cooperative, vin cu 1-3 delegati si aduc si propuneri scrise...
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde pvc » 10 Mar 2017, 20:03

viorel55 scrie:E de inteles pozitia d-stra, ca reprezentant al unui grup de interese.
Totusi, pe cine ati reprezentat cand ati intors la propriu spatele ministrului si v-ati luat coada la spinare in timpul discutiilor?



Da, reprezint interesele unui grup masiv de apicultori din Romania(care detin cca 12 % din stupii existenti) si o fac onest fara sa fiu platit pentru asta si fara sa am alte avantaje intrucat nu desfasor activitati comerciale sau de alta natura cu apicultorii . Dimpotriva....
Cat priveste intorsul spatelui ,ar trebui sa-mi fiti recunoscatori pentru ca asa am reusit sa intram in normalitate si sa nu mai fim tinuti de fraieri cand suntem chemati pentru consultari si nu ne spun despre ce este vorba" in propozitie". Dupa acest gest extrem,vedeti ca ne-au trimis drafturile cu o saptamana inainte ? Nu este bine ca puteti sa le studiati si sa aduceti amendamente? Sau sunteti de acord cu tot ce emana de la minister? Apropo, de ce veniti cate 6-7 delegati ?
Ceilalti,adica ACA,Romapis si Cooperative, vin cu 1-3 delegati si aduc si propuneri scrise...[/quote]

Ce prietenie mare intre ACA si ROMAPIS!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde teinegru64 » 10 Mar 2017, 20:25

Majoritatea am calcat pe un covor ACA.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde romikele » 10 Mar 2017, 21:57

pvc scrie:
viorel55 scrie:E de inteles pozitia d-stra, ca reprezentant al unui grup de interese.
Totusi, pe cine ati reprezentat cand ati intors la propriu spatele ministrului si v-ati luat coada la spinare in timpul discutiilor?



Da, reprezint interesele unui grup masiv de apicultori din Romania(care detin cca 12 % din stupii existenti) si o fac onest fara sa fiu platit pentru asta si fara sa am alte avantaje intrucat nu desfasor activitati comerciale sau de alta natura cu apicultorii . Dimpotriva....
Cat priveste intorsul spatelui ,ar trebui sa-mi fiti recunoscatori pentru ca asa am reusit sa intram in normalitate si sa nu mai fim tinuti de fraieri cand suntem chemati pentru consultari si nu ne spun despre ce este vorba" in propozitie". Dupa acest gest extrem,vedeti ca ne-au trimis drafturile cu o saptamana inainte ? Nu este bine ca puteti sa le studiati si sa aduceti amendamente? Sau sunteti de acord cu tot ce emana de la minister? Apropo, de ce veniti cate 6-7 delegati ?
Ceilalti,adica ACA,Romapis si Cooperative, vin cu 1-3 delegati si aduc si propuneri scrise...

Ce prietenie mare intre ACA si ROMAPIS!

Unde dai și unde capră :D
Eu am adresat mesajul d-lui Viorel, cu care avem un dialog constructiv, în ciuda aparențelor.... dar dacă tot ați întrebat:
- venim mulți, deoarece problemele sunt multe.
- nu am plecat deoarece am avut ochii cu noi și am putut citi drafturile pe slider
- noi am depus materiale scrise, cu numere de înregistrare
- dacă ați citit drafturile, câte erori ați găsit la identificare, de ex.???
- nu avem nimic de împărțit, nu luați totul în nume personal, și nu raportați totul la persoane pe care nu le agreați... respectul pentru a fi reciproc, trebuie să vină din ambele părți.
Cu stimă, pentru eforturile pe care le faceți pentru binele apiculturii românești !!!
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35


Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapi » 12 Mar 2017, 14:55

"Odată existentă nu poate fi negată și nici oprită doar pentru că legea este rămasă în urmă. Ei nu vor să înlocuiască rasa națională, ci vor să participe la întărirea acesteia prin aportul de genetică care să aducă în stupine albine care culeg mai bine sau au anumite calități și toleranțe dobândite."

Daca faci aport de genetica, in limba romana inseamna ca aduci ceva din afara rasei...sau asa arata acest text...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kiloz » 12 Mar 2017, 22:29

Nu prea inteleg cum sar putea imbunatatii albina autohtona cu introducerea diferitelor hibriz sau corcirea cu caucaziana, italiana . Persoanele pomenite sint cel mai mari distribuitori al diferitelor hibriz si rase.
Acum sau trezit cata paguba produc sau vor sa finalizeze cea ce au inceput, recunoasterea oficiala a hibrizilor produse de ei.

Din alt punct de vedere ,pentru anul dezastruos si pierderi de familii nu este vinovat numai lipsa de ameliorare si selectie si nu chimizarea excesiva a agriculturii, folosirea neintrerupta a neonicotionidelor , dezinteresul total al madr. fata de apicultura. Neacordarea ajutorului de minimis la timpul potrivit este uitat de mult.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapi » 13 Mar 2017, 09:41

proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Hunbee » 13 Mar 2017, 16:15

La fel ca si infestarea cu boli sau supraaglomerarea, rasa vecinului poate sa te ajute sau sa te incurce.
Daca la alte animale deciziile tale raman in grajd/cotet/ferma, la abina nu e cazul din pacate.
Si uite asa ca pe langa scaderea recoltei si pericolul bolilor contagioase acum o sa ne trezim ca incercam degeaba sa facem selectie in interiorul rasei pt ca avem hibrizi de bucfast .
"Astept" cu nerabdare si fanclub lingustica, cerana si africana.
Daca e sa ne ducem dracului, sa o facem ca lumea.
Macar de a-s auzii pe careva ca promoveaza o caucaziana ca macar aia stim ca e o rasa care ierneaza bine si are tendinte vsh.
Adevarul e ca tot ce e din "jermania" e bun domle. Ce dracu, vrei masina cumperi mercedes audi si beamveu.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara


Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde pvc » 22 Iun 2017, 08:09

Hunbee scrie:La fel ca si infestarea cu boli sau supraaglomerarea, rasa vecinului poate sa te ajute sau sa te incurce.
Daca la alte animale deciziile tale raman in grajd/cotet/ferma, la abina nu e cazul din pacate.
Si uite asa ca pe langa scaderea recoltei si pericolul bolilor contagioase acum o sa ne trezim ca incercam degeaba sa facem selectie in interiorul rasei pt ca avem hibrizi de bucfast .
"Astept" cu nerabdare si fanclub lingustica, cerana si africana.
Daca e sa ne ducem dracului, sa o facem ca lumea.
Macar de a-s auzii pe careva ca promoveaza o caucaziana ca macar aia stim ca e o rasa care ierneaza bine si are tendinte vsh.
Adevarul e ca tot ce e din e bun domle. Ce dracu, vrei masina cumperi mercedes audi si beamveu.

Am testat 3 matci ACA si nu am facut un borcan de miere. Am testat "jermania" si am facut la o famile 2 caturi de rapita si 3 de salcam. Acum am o mare dilema. Cu ce sa merg in continuare! Ma puteti ajuta cu un sfat?
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde cristi_vidican » 22 Iun 2017, 08:57

pvc scrie:
Hunbee scrie:Am testat 3 matci ACA si nu am facut un borcan de miere. Am testat "jermania" si am facut la o famile 2 caturi de rapita si 3 de salcam. Acum am o mare dilema. Cu ce sa merg in continuare! Ma puteti ajuta cu un sfat?


Nu mai bine te muți de tot în jermania?
De ce să mai plătești curierul?
Poate mor reginele pe drum și faci exact ca și cu cele ACA
:lol:

P.S. Propun să plătim un apicultor priceput și să bage (peste noapte) regine de jermania în toți stupii de reproducția ACA.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde pvc » 22 Iun 2017, 19:55

cristi_vidican scrie:
pvc scrie:
Hunbee scrie:Am testat 3 matci ACA si nu am facut un borcan de miere. Am testat "jermania" si am facut la o famile 2 caturi de rapita si 3 de salcam. Acum am o mare dilema. Cu ce sa merg in continuare! Ma puteti ajuta cu un sfat?


Nu mai bine te muți de tot în jermania?
De ce să mai plătești curierul?
Poate mor reginele pe drum și faci exact ca și cu cele ACA
:lol:

P.S. Propun să plătim un apicultor priceput și să bage (peste noapte) regine de jermania în toți stupii de reproducția ACA.


Banuiesc ca este un raspuns foarte inteligent de nu pricep eu nimic.Poate i se face cuiva mila si-mi traduce si mie.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kiloz » 23 Iun 2017, 06:45

"URGENT" - Sa fii trezit mos-gerilla din somn asa de repede! :x
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08


AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori