Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2017-2019

Mesajde romikele » 20 Mar 2017, 11:35

gorjeanul scrie:Te bucuri nu-iasa romikele? Raman tot atarnati de asociatii. Ei cu ,cotizatia,voi cu PNA-ul. Nu te condamn ,bravo voua ,daca aveti pe cine prostii an de an. Am dreptate cand zic ca sunt fraieri? Am. si o stii si tu.

Ce inseamna sa fii neinformat, tendentios si nepoliticos !!!
Nu am treaba cu asociatiile, din partea mea sa dispara toate, inclusiv ACAR, cu PNA cu tot !
Pe mine ma avantajeaza situatia actuala, voi avea de lucru !!! :D
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: PNA 2017-2019

Mesajde filip » 20 Mar 2017, 12:10

romikele scrie:
filip scrie:
kiloz scrie:Ce-i asa de interesant? Si care este motivul rasului?

Se rupe lantul intereselor.
Asociatiile nu mai sunt punctul central in jurul carora leviteaza apicultorii.
Iar faptul ca nu prin Asociatii se obtine CODUL de IDENTIFICARE a stupinei ci prin APIA e un lucru bun.
””În acest sens, apicultorii care depun prima dată la APIA o cerere de plată în calitate de solicitanţi, trebuie să se prezinte la APIA Centrul judeţean/municipiul Bucureşti, unde vor completa şi depune, înainte de data de depunere a cererii de plată, formularul de solicitare a codului unic de identificare (RO). După înregistrare în sistemul informatic se va genera codul unic de identificare, care se va comunica în scris solicitantului.””

@filipache, ai citit cam multe romane polițiste și ți s-a încețoșat vederea! :)
Unde ai văzut tu că de la APIA se obține CODUl de IDENTIFICARE a stupinei?
Ăla e un cod de fermier, pe care unii deja îl au, dacă au primit subvenții pe vegetal sau animale.
Cel de mai sus se obține tot de la ANZ...

Odata ce apicultorul are Cod de identificare a stupinei urmatorul pas e colerarea nr de fam de albine cu o declaratie pe proprie raspundere din Registrul Agricol.
ANZ sa se ocupe de Fermele de Elita si cele de Multiplicare.............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kiloz » 21 Mar 2017, 07:10

Dar conditionarea si punctul urmator cum interpretati?

c. Agenţia Naţională pentru Zootehnie "Prof. Dr. G. K. Constantinescu" este autoritatea competentă pentru activitatea de înregistrare a stupilor şi stupinelor, prin implementarea sistemului unitar de identificare şi prin recunoaşterea materialului biologic apicol produs pentru comercializare numai din stupinele de elită şi stupinele de multiplicare autorizate."
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 21 Mar 2017, 09:28

Nimic nou. Le da o hartie precum ca au material biologic de elita. Adica numai ei pot vinde ca sa fie decontat prin PNA. Si chiar daca ai avea albina de elita si ai matca de cac..at ce ai facut? Trebuiau conditionate numai matcile sa fie de elita nu si albina. Logic nu? Dar atunci aveau acces la PNA toti apicultorii si nu e bine.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde proapis13 » 21 Mar 2017, 09:35

kiloz scrie:Dar conditionarea si punctul urmator cum interpretati?

c. Agenţia Naţională pentru Zootehnie "Prof. Dr. G. K. Constantinescu" este autoritatea competentă pentru activitatea de înregistrare a stupilor şi stupinelor, prin implementarea sistemului unitar de identificare şi prin recunoaşterea materialului biologic apicol produs pentru comercializare numai din stupinele de elită şi stupinele de multiplicare autorizate."


NU SE INTERPRETEAZA,este destul de clar....acel material biologic produs pentru comercializare se refera strict la ...REGINA... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 21 Mar 2017, 09:40

Tot PNA-ul e facut cu dedicatie. Sau la decontarea lazilor se deconteaza numai celor care fac pastoral. Pai la cei pe stationar nu se schimba lazile? Sau ,trebuie sa detii 50 de famill ca sa poti accesa. Dar cel cu 30-40 de familii de ce sa nu beneficieze? La medicamente pot,dar la celelalte stop.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 21 Mar 2017, 09:43

proapis13 scrie:
kiloz scrie:Dar conditionarea si punctul urmator cum interpretati?

c. Agenţia Naţională pentru Zootehnie "Prof. Dr. G. K. Constantinescu" este autoritatea competentă pentru activitatea de înregistrare a stupilor şi stupinelor, prin implementarea sistemului unitar de identificare şi prin recunoaşterea materialului biologic apicol produs pentru comercializare numai din stupinele de elită şi stupinele de multiplicare autorizate."


NU SE INTERPRETEAZA,este destul de clar....acel material biologic produs pentru comercializare se refera strict la ...REGINA... :!:

Daca eu cumpar de la tine familii de albine sau roiuri la pachet si nu esti stupina de elita ,imi deconteaza ? Raspunde-mi.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kiloz » 21 Mar 2017, 10:57

La fiecare subpunct se cere!

Documente justificative.
c).copia adeverinţei eliberată de ANZ din care să reiasă numărul familiilor de albine deţinute, emisă înainte de efectuarea achiziţiilor;
b).membrii apicultori ai cooperativei trebuie să deţină copia adeverinţei eliberată de ANZ din care să reiasă numărul familiilor de albine deţinute, emisă înainte de efectuarea achiziţiilor;
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde filip » 21 Mar 2017, 11:16

kiloz scrie:La fiecare subpunct se cere!

Documente justificative.
c).copia adeverinţei eliberată de ANZ din care să reiasă numărul familiilor de albine deţinute, emisă înainte de efectuarea achiziţiilor;
b).membrii apicultori ai cooperativei trebuie să deţină copia adeverinţei eliberată de ANZ din care să reiasă numărul familiilor de albine deţinute, emisă înainte de efectuarea achiziţiilor;

Si pana la urma ANUNTAREA si EMITEREA adeverintei se face pe baza unei DECLARATII pe propria raspundere a apicultorului.
Da ne place noua romanilor sa complicam lucrurile.
Codul exploatatiei pirogravat e o idee buna,pentru poza celor cu Fonduri UE trebuie cel putin inca un rand de lazi......... :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 21 Mar 2017, 17:14

gorjeanul scrie:
proapis13 scrie:
kiloz scrie:Dar conditionarea si punctul urmator cum interpretati?

c. Agenţia Naţională pentru Zootehnie "Prof. Dr. G. K. Constantinescu" este autoritatea competentă pentru activitatea de înregistrare a stupilor şi stupinelor, prin implementarea sistemului unitar de identificare şi prin recunoaşterea materialului biologic apicol produs pentru comercializare numai din stupinele de elită şi stupinele de multiplicare autorizate."


NU SE INTERPRETEAZA,este destul de clar....acel material biologic produs pentru comercializare se refera strict la ...REGINA... :!:

Daca eu cumpar de la tine familii de albine sau roiuri la pachet si nu esti stupina de elita ,imi deconteaza ? Raspunde-mi.

Macar nu mai scrieti pe aici(profitorii de pna) ,luati-va banii si nu ne mai dati lectii.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde proapis13 » 21 Mar 2017, 20:25

gorjeanul scrie:Daca eu cumpar de la tine familii de albine sau roiuri la pachet si nu esti stupina de elita ,imi deconteaza ? Raspunde-mi.

NU se deconteaza ...
NU se deconteaza si nu sunt in PNA roiurile la pachet...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PNA 2017-2019

Mesajde proapis13 » 21 Mar 2017, 20:28

gorjeanul scrie:
proapis13 scrie:Macar nu mai scrieti pe aici(profitorii de pna) ,luati-va banii si nu ne mai dati lectii.

Esti STUPID
...ASTA CA SA FIU ELEGANT IN EXPRIMARE...
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PNA 2017-2019

Mesajde gorjeanul » 22 Mar 2017, 09:53

proapis13 scrie:
gorjeanul scrie:
proapis13 scrie:Macar nu mai scrieti pe aici(profitorii de pna) ,luati-va banii si nu ne mai dati lectii.

Esti STUPID
...ASTA CA SA FIU ELEGANT IN EXPRIMARE...
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Iar tu esti NESIMTIT si IPOCRIT. Aproape toti care acceseaza PNA, sunt oamenii asociatiilor(cei din asociatii,prietenii si rudele lor) Eu am incercat acum 2 ani sa accesez si nu s-a putut. Am fost invartit,mintit,si in loc sa fiu ajutat de A.C.A Gorj , am fost incurcat si descurajat. Cine a putut accesa in mod corect sa spuna . Nu oameni gen PROPAPIS PNA. Cineva cu nume si prenume si adresa.Sa vad ,e cineva?
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PNA 2017-2019

Mesajde madalinapis » 22 Mar 2017, 10:13

Forma asta de viata ,,gorjeanul,, trebuie banat
madalinapis
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Mar 2017, 21:45

Re: PNA 2017-2019

Mesajde MIHAEE'E » 22 Mar 2017, 11:03

eu nu țin cu ursul, dar uneori trebuie sa-i dai dreptate.
anul trecut cei de la A CCA, nu au vrut sa- mi accepte dosarul pe motivul ca , pe ordinul de deplasare in pastoral, la o primărie am pus stampila cu 12 zile întârziere (NU mai corespundea cu datele de pe carnetul de stupina ).
eram in regula cu toate ( nr la stupi, cursuri,viza de la med vet, dsv, membru cotizat ) :mrgreen:
uneori cand se vad anumite situatii greu de inteles, inainte de a judecă ( si de a pune si un verdict , de cele mai multe ori jignitor) trebuie sa gândim, la faptul ca atât la asociații, cat si cei care lucrează cu fonduri, sunt oameni si oameni.......
gorjanule poate la tine sunt oameni de buna credința si sunt constienti de importanta absorbtie de fonduri, dar in alte județe nu ( accepta idea ca se cere comision, si oamenii care spun lucrul acesta, nu dezinformarea )

CA IDEE , ..... SI rame DACA, CRESTEAM TOT PRIMEAM SI EU UN SPRIJIN, DAR CU ALBINELE ASTEA NIMIC, NIMIC...... :lol:
o zi frumoasa la toata lumea!
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Hunbee » 22 Mar 2017, 11:12

Da da, sa fie banat! Ce tupeu, sa spuna cum stau lucrurile. Incredibil!!!
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori