Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 13:48

Buna tuturor,
acesta este un topic destinat intretinerii albinelor in stup japonez.
Nu stiu cati stupari in Romania mai folosesc acest tip de stup dar pe acest forum am gasit doar unul-doi, pe care ii invit sa ne povesteasca din experienta lor.
Am sa descriu in continuare modelul de stup pe care tocmai am inceput sa il folosesc inca de la inceputul meu de stupar cat si rezultatele obtinute cu acesta.
Stupul japonez este cu predilectie construit pentru stationar si asa intentionez sa il folosesc si eu.
Deocamdata eu am 5 familii de albine din care una este intr-un Dadant, una in Warre si 3 in stupi japonezi.
Din detaliile tehnice ale stupului:
1. exteriorul este de 365 mm, dimensiune fixa. apis cerana, albina japoneza are dimensiuni mai mici decat mellifera de aceea japonezii folosesc alte dimensiuni pentru stupul lor. Eu am adaptat dimensiunile stupului folosind dimensiunile interioare recomandate de abatele Warre. Asta presupune ca grosimea peretilor pe care il folosesc sa se incadreze intre 30 - 35 mm si astfel am obtinut un interior de 300 mm +/- max 3mm in functioe de grosimea materialului folosit. Stupina e in zona de munte si de aceea am recurs la aceasta grosime. Pe timpul iernii nu voi imbraca stupul in alte materiale izolatoare.
2. inaltimea corpurilor este de 19 cm insa consider ca merge si mai mica. Warre foloseste inaltimea corpului de 21 cm,la japonezi este de 15 cm insa la noi, in Europa, in unele regiuni se foloseste chiar de 11 cm. Deci dimensiunile variaza. Foarte posibil ca pe viitor sa fac si eu corpuri mai mici ceea ce imi permite o manevrare mai usoara si un risc mai mic pentru albine cand colectez mierea.
3. initial fundul stupului era complet din lemn, dar am montat fund AV la toti stupii. Intuiesc ca intr-un stup dezvoltat pe inaltime ventilatia este diferita si cumuland cu temperaturile din timpul zilei aici la munte, ajuta mai mult o plasa pe fundul stupului. Aceasta plasa o pot acopri din exterior oricand e nevoie. De asemenea sunt convins ca iarna nu sunt probleme.
4. am posibilitatea folosirii hranitoarelor atat in podisor cat si pe fundul stupului.
5. nu folosesc rame. exceptie fac ramele cu fagurii mai vechi folositi in roinita sau in stup cu rame DOAR pentru mutarea abinelor in acest tip de stup.a sta inseamna ca doar intr-un stup nou si numai in primul corp, la introducerea albineor se gasesc rame. la prima extractie a mierii dispar si ramele.
6. am facut (si probabil voi mai face doar anul acesta) tratament AV (varachet) la aducerea familiilor de albine insa de la anul, intentionez sa renunt la astfel de tratament si sa raman doar pe siropuri naturale gen AntiVarNosem care il folosesc acum (stiu ca mai sunt si altfel de suplimente de acest gen).
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 13:52

fundul stupului cu si fara plaza AV
la primul se vede si hranitorul construit de Warre.
la urdinis am folosit doua lete mici, mobile.
in partea din spate, atunci cand nu folosesc hranitorul inchid cu un leat
Fişiere ataşate
IMG_20160624_133112.jpg
IMG_20160518_202809.jpg
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 13:53

corpurile
Fişiere ataşate
IMG_20160518_160335.jpg
IMG_20160518_160512.jpg
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 13:58

gratarul de sub podisor si podisorul
Fişiere ataşate
IMG_20160519_180814.jpg
IMG_20160519_180746.jpg
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 14:00

fagurii legati de gratar. lungimea leatului lateral nu depaseste limita de jos a corpului (pentru a putea fi sectionat fagurele in anul urmator)
Fişiere ataşate
IMG_20160619_160134.jpg
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 14:02

aproape gata; fata si spate
Fişiere ataşate
IMG_20160519_181028.jpg
IMG_20160519_140612.jpg
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 14:07

i-am ars (nu am aplicat nici un altfel de tratament) si i-am pus in gradina.
in ordine: japonez, roinita (a carei familie, ulterior pozei am mutat-o intr-un dadant batran cu pereti de 4 cm grosime), japonez si Warre (Warre-ul l-am dat cu ulei de in la exterior. are peretii de doar 2 cm grosime - asa l-am cumparat - si am sa il izolez suplimentar la iarna)
(al treilea stup japonez este in alta parte dar va aparea si el langa ceilalti)
PS inca mai lucrez la un model de acoperis
Fişiere ataşate
IMG_20160620_140117.jpg
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde maximotgv » 26 Iun 2016, 15:02

Frumos! De ce totusi stup japonez?
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 26 Iun 2016, 18:51

maximotgv scrie:Frumos! De ce totusi stup japonez?

Am intalnit foarte des teoria conform careia albinele, in mediul lor natural nu au nevoie de tratamente. Cateva dintre conditii sunt: claditul fagurilor naturali - fara rama si fara foita, dimensiuni specifice ghemului de iernare, interventia rara sau foarte rara a stuparului in lada, cat mai multa miere poliflora si altele.
Stupul japonez, alaturi de stupul Warre, cosnita si stupul in scorbura, este unul dintre acele tipuri de stup care se intruneste cat mai multe dintre aceste conditii. Eu l-am gasit cel mai potrivit pentru faptul ca este mai simplu de construit dar iti si permite sa recoltezi ceva miere.
Intentia este reducerea pana la eliminare a oricarui fel de tratament aplicat albinelor.
Din fericire sunt cazuri de stupari care au reusit si merita urmat exemplul. Cu siguranta ca asta va scadea productivitatea cu care sunt obisnuiti apicultorii traditionali insa acestea sunt cateva conditii pentru a avea albine sanatoase si o miere cu adevarat curata.
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde peterneamt » 27 Iun 2016, 05:38

Pentru amatori,..... merge orice.....Pentru cei cu mulți stupi, stupul Joponez = muncă de Chinez ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Kenno » 25 Ian 2017, 20:33

Desi sunt roi mici, au reusit chiar si intr-un an ca 2016 sa isi stranga rezerve de hrana (inca nu au inceput pungulitele cu miere pe care le-am dat) iar iarna este suportabila in stupii japonezi si Warre.
https://www.youtube.com/watch?v=ui0gwnI3Uv0
Kenno
 
Mesaje: 16
Membru din: 26 Dec 2015, 11:06
Localitate: Mogos, ALBA

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde cristi arad » 04 Feb 2017, 21:59

ma amuza unele lucruri, fara intentia de a fi rau am si eu o intrebare - oare stupul chinezesc cat de mic o fi?? :lol:
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde aiudeanu » 22 Mar 2017, 10:53

Glumele sunt bune in general, dar albinele sunt in declin la nivel mondial (cu exceptia Noii Zeelande!) si atitudinea noastra fata de ele si modul cum le crestem ar trebui sa se schimbe. Moda fermelor cu sute de stupi, in care albinele sunt tratate precum puii de crescatorie, nu duce la nimic bun. Revenirea la stupine mici, dispersate, la stupi in care albinele sa regasesca conditiile apropiate de modul cum s-au dezvoltat ele in natura este singura solutie, chiar daca una greu de inteles pt cei care sunt obisnuiti sa le mulga intensiv in fiecare an. Modul de finanatare in proiectele europene este CATASTROFAL, pt ca incurajeaza apicultura facuta de dragul cifrelor si nu de dragul albinii. Mierea trebuie sa redevina un produs rar si scump, asa cum este in natura, unde n-o gaseai prin toti copacii. Calitatile mierii sunt exceptionale si ca atare, ea trebuie recoltata doar in conditiile in care exista acel surplus REAL. Deci salut si stupul japonez si alte incercari care pot oferi albinelor sansa unei dezvoltari sanatoase.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Danielu » 22 Mar 2017, 18:54

aiudeanu scrie:Glumele sunt bune in general, dar albinele sunt in declin la nivel mondial (cu exceptia Noii Zeelande!) si atitudinea noastra fata de ele si modul cum le crestem ar trebui sa se schimbe. Moda fermelor cu sute de stupi, in care albinele sunt tratate precum puii de crescatorie, nu duce la nimic bun. Revenirea la stupine mici, dispersate, la stupi in care albinele sa regasesca conditiile apropiate de modul cum s-au dezvoltat ele in natura este singura solutie, chiar daca una greu de inteles pt cei care sunt obisnuiti sa le mulga intensiv in fiecare an. Modul de finanatare in proiectele europene este CATASTROFAL, pt ca incurajeaza apicultura facuta de dragul cifrelor si nu de dragul albinii. Mierea trebuie sa redevina un produs rar si scump, asa cum este in natura, unde n-o gaseai prin toti copacii. Calitatile mierii sunt exceptionale si ca atare, ea trebuie recoltata doar in conditiile in care exista acel surplus REAL. Deci salut si stupul japonez si alte incercari care pot oferi albinelor sansa unei dezvoltari sanatoase.


Asta e teoretic, practic bagam banane si carne in noi fara numar. F. multe alimente ar trebui sa fie exotice si scumpe... si nu sunt.
Asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu dvs, ba dimpotriva.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde Dancelmyc » 24 Mai 2017, 16:00

Ma gandesc cum sa imi in populez niponii cu albine....M am tot gandit si ar fi 2 variante: 1.sa prind un roi natural sau 2.sa introduc o rama (sau 2?) cumva acolo cu tot cu albine urmand sa isi traga ele botca.......problema e cand vor incepe sa cladeasca faguri, eu cum mai Scot ramele de acolo......sau sa decupez bucata de fagure cu puiet atasand o ulterior de leat?
Dancelmyc
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mai 2017, 15:50

Re: Stupul Japonez in Romania

Mesajde un OM » 24 Mai 2017, 16:16

Sau, daca tot tii cu tot mortisul, pui niponul tau in locul unei familii, atarni un fagure gol, decupezi o rama, ura si la anu.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori