Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 20 Mar 2017, 22:42

Un gest bun facut in trafic de cel cu Tico. Apropo, tico-ul era praf, abia mai mergea pe strada, luminile nu-i prea functionau, motorul cu intreruperi, insa soferul lui a putut sa-i ofere acelui om "painea noastra cea de toate zilele".
Asa pofta ce mi se facuse pe painea aia....de nu va puteti inchipuii. Si asta doar pentru ca venea din mainile cui trebuia. Faptele bune sunt din ce in ce mai rare, intr-un Bucuresti asa de cenusiu.
Recunosc, am boala pe cersetori, si nu le-am dat niciodata bani, dar in imaginea atasata in mod sigur nu e vorba de inselatorie.

Apropo, cand ai donat/ajutat pe cineva ultima data?
Eu personal, direct, mi-am donat acei 2% catre un baiat bolnav.
Fişiere ataşate
ajutorare.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde un OM » 20 Mar 2017, 22:48

Daca am abonati care cred ca sunt dator sa fac fapte bune, se pune?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 20 Mar 2017, 22:57

Le-ai facut ori ba?

La categoria fapta buna nu se incadreaza urmatoarea: Prin prisma meseriei, e foarte posibil ca la un moment dat sa fi contribuit la realizarea acelei paini, fie cu un sfat, fie cu un produs la care am lucrat, fie e facuta chiar din graul recoltat de mine.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 18:54

Ieri, 27.03. 2017, notez prima zi cu polen in stupina mea. Perioada coincide cu infloritul caisilor si ceva salcii pletoase pe malul baltii.
A plouat si nu am avut chef sa ies din sat si sa va arat cum arata izlazul comunal la mine, fara flori deocamda. Padurea este si ea pustie.
In padurile de langa Bucuresti, au iesit niste floricele faine, viorele, banisori,...si alte specii. si mai sunt unele, dar le-am uitat, cu bulb.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 19:16

Desi Mausica mi-a recomandat o freza care sa se invarta pe la 2000W, am incalcat promisiunea si mi-am luat un Bosch de 1400W. Prima data il voi folosi la rame.
In pachet am primit si niste freze, dar sunt mici si cam inutile.
Asa ca va intreb pe voi: ce masini de frezat aveti (putere) si ce freze folositi? Help!

PS:o voi folosi prinsa sub banc.
Fişiere ataşate
freza bosch 1400 ACE.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Sam » 28 Mar 2017, 20:18

stefanmadalin scrie:Ieri, 27.03. 2017, notez prima zi cu polen in stupina mea. Perioada coincide cu infloritul caisilor si ceva salcii pletoase pe malul baltii.
A plouat si nu am avut chef sa ies din sat si sa va arat cum arata izlazul comunal la mine, fara flori deocamda. Padurea este si ea pustie.
In padurile de langa Bucuresti, au iesit niste floricele faine, viorele, banisori,...si alte specii. si mai sunt unele, dar le-am uitat, cu bulb.


Imi pare atat e ciudat cand spui ca pana acum nu ai avut polen... in zona subcarpatica intra polen de la 25 februarie(anul trecut cred ca am avut polen si in decembrie, ianuarie, februarie...)... asta este si o cauza a densitatii mai mari a stupilor in zonele deluroase decat la camp - ma gandesc!

Cum se dezvolta stupii in conditiile astea?

Am umblat in weekend la stupi si pot sa spun ca au inceput sa "creasca", jumatate au cerut largirea cuibului. Ai tai, in conditiile lipsei de polen, cum sunt?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 20:31

Subcarpatii sunt incalziti mult mai usor primvara decat zonele de campie, unde mai avem si perioade cetoase.
Eu doar ce-am mai scos o rama, i-am mai strans, acum se schimba generatiile.
Au halit cam jumatate din turta proteica, sa vedem peste 2 saptamani cum sunt. Atunci ma gandesc sa incep la largit.
E greu fara polen, de aceea insist pe colectarea de polen si administrarea lui in turte atunci cand e nevoie. E primul an cand pun turta proteica cu polen. Am cam intarziat cu ea in asteptarea vremii mai calde, dat fiind faptul ca am avut si ceva pete de diarie la iesirea din iarna. Am zis sa nu le stresez prea mult.

Din pacate, eu nu am flora care sa infloreasca devreme, gen alun, salcie, plop, corn etc. La mine, prima sursa de polen ar fi teoretic, florile timpurii de primavara, lamiaceae, viorele, papadie, banisori. Am si o padure de salcam in zona, din pacate oaile stau in ea aproape tot sezonul rece.
Asa ca sansele ca aceste plante sa ajunga la maturitate si sa infloreasca sunt foarte mici, cel putin, acum, primavara devreme. Am foarte multe oi in zona, poate parea ca ma repet si caut scuze, dar asta am observat pana acum. Islazul si pasunea unde pasc oile, care odata erau surse polenifere si nectarifere, sunt acum supra populate si plantele nu-si mai refac ciclul de viata. Asta e, urmeaza in 3-4 saptamani o explozie de polen, sansa sa adun si eu cu colectoarele si sa le pregatesc pestru zile mai negre.

Mai este cineva din zona Calarasi/campie, care a avut astfel de probleme cu flora timpurie?
Mai sunt baieti la mine in sat, cu stupi mai multi ca mine, experienta mai multa, si la fel e situatia si la ei.

Am un vecin cioban cu 200 oi, am magazia cu grane gard in gard cu saivanul lui de oi. In 6 ani de zile nu a cumparat un kg de grana (de la mine sau de la altii). Prefera sa plece iarna cu ele pe camp decat sa le hraneasca acasa. Bineinteles ca mieii nu sunt foarte dezvoltati, alora le trebuie si ceva proteina sa creasca... Apoi cand vin samsarii sa le cumpere mieii si vad ca sunt mai mult oase si blana decat carne, le ofera preturi de nimic, si tot ei fac gura.

Ne adaptam, nu avem ce face.

Se intrevad in planuri indepartate, daca situatia continua, o schimbare de locatie, undeva pe langa Bucuresti.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 21:03

Uite ce spuneam acum ceva timp pe alt forum.

Asta primavara, pe la inceput de aprilie, am cumparat un stup de prin jurul Bucurestiului (padurea Baneasa). Avea cel putin 1 rama de puiet in plus fata de cel mai bun stup al meu. Ramele erau pline de polen. La mine in rame batea vantul. Prinsesem si friguri la pomi fructiferi (cais-piersic). L-am adus de la Bucuresti la saracia de la mine. O luna a fost cel mai bun stup dintre toti ai mei. Dupa perioada asta, cam dupa salcam, a inceput sa se egalizeze ca putere fata de ceilalti, ajungand sa culeaga la floarea soarelui cam aceeasi cantitate de miere ca ceilalti. Asta inseamna diferenta de baza melifera.
Ce pot face? Colectez polen cand am abundenta si il dau inapoi in perioadele critice. Cand nu am polen caut soluti...
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Sam » 28 Mar 2017, 21:47

Sesizasem aceste perioade de ceata si racoare din camp fata de dealurile subcarpatice...

Daca imi permiti o sugestie vis -a-vis de familiile cu pete de diaree la iesirea din iarna, eu am avut urmatoarea situatie:
- am avut si eu familii/roi cu pete de diiaree cauzate(in principal) de deranjul soriceilor(vina mea, gratii inventate/proaste). Petele au fost doar pe ultima rama/interval unde albinele au fost "hartuite"atat de soarece cat si de gerul care nu le-a lasat sa se deplaseze.
- la toti stupii(aprox. 7 buc) care au fost stresati suplimentar de soareci(cate un pumn de albina tocata + pete de diaree la unii dintre ei) a fost nevoie de restrangerea cuibului, iar efectele inca se vad la jumatate dintre ei - bat pasul pe loc. Presupun ca stresul cauzat de soareci si iarna mai grea a declansat nosemoza si de aceea efectele inca se vad(albina "pica" mai repede/devreme decat la ceilalti stupi. Cu unul dintre ei nu am vrut sa risc si vazand depopularea semnificativa l-am anulat (puietul- 2 rame- dat la porci si albina s-a retras la vecinul; puietul nu avea semne de boala insa nu vreau sa astept sa se intample asta).
- sugestia este sa supraveghezi atent familiile care au avut de suferit, este posibil sa le gasesti in regres. Sper sa nu patesti asta, stiu ca ai avut deja probleme, dar iti spun ce am patit eu si sa le supraveghezi pentru ca nu a trecut perioada grea pentru familiile care au avut de suferit.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 22:07

Diarie pe rame am avut la unul singur, din 25. Am avut cateva pete, acum pare in regula.

Ceilalti au avut intestinele incarcate, lucru ce l-am vazut doar pe capacele stupilor, la primele zboruri de la iesirea din iarna.
In turtele proteice le-am administrat Nozevit Plus, ca medicatie pentru nosemoza.

4 dintre ei ii am in teste cu Fumagilina. Dar asta ramane intre noi. Mai urmeaza sa primeasca in sirop un tratament sau 2. Am luat cel mai mic flacon.

Pentru soricei am o armata de mâțe.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 23:50

Hai sa mai pun ceva, ca iar ma enervez.
Tabla de 4 mm, pe post de suport/masa pentru freza.
Fişiere ataşate
Untitled.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde daffid mihailov » 29 Mar 2017, 00:18

E o jucarie. Nu ai ce face cu ea. Am luat si eu identica noua. Dupa doua zile am avut noroc sa o dau cu tot cu garnatie. E de fineturi, mobila, lucruri mici. Pt stupi ai nevoie de motor tata, abric, freza, etc.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 29 Mar 2017, 06:09

Nu pot sării direct la multifuncțional.....
Dar e bine sa-i Cunoști limitările.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Arhivistu » 29 Mar 2017, 06:36

Pana inveti meserie e buna si asta,spor la treaba ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 29 Mar 2017, 11:13

Asa mult ma motivez cand lumea imi spune ca nu pot....numai in ciuda le fac. :D :D
Fişiere ataşate
Untitled1.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 29 Mar 2017, 20:33

Dupa care am facut loc placii de metal.
Fişiere ataşate
Untitl2ed.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori