Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde MIHAEE'E » 29 Mar 2017, 16:33

salut !
iuliane eu zic sa-l bagi in centrifuga cat mai repede, ca se intareste si nu-l mai scoți nici cu patentul :lol: :lol: ;)
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Fan club MER

Mesajde codrean.iulian » 29 Mar 2017, 18:52

MIHAEE'E scrie:salut !
iuliane eu zic sa-l bagi in centrifuga cat mai repede, ca se intareste si nu-l mai scoți nici cu patentul :lol: :lol: ;)

lasam ca vin zile grele
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: Fan club MER

Mesajde codrean.iulian » 01 Apr 2017, 17:19

si am intrat in rand cu lumea :P :P :P azi am populat primul MER
Fişiere ataşate
17692911_1093775874067694_826044931_o.jpg
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: Fan club MER

Mesajde lucky5strike » 01 Apr 2017, 22:13

codrean.iulian scrie:ceva polen

Super polen!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Fan club MER

Mesajde danielM » 02 Apr 2017, 23:49

Constatare personală : MER.ul cel mai ,,păduchios'' cuib .
Sfatul meu pentru cei care aveți mer, este să aveți mai mare grijâ la tratamentele antivaroua.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Fan club MER

Mesajde codrean.iulian » 03 Apr 2017, 10:01

[quote="danielM"]
Si atunci ME-ul normal cum este? De ce faci afirmatia asta? Hai cu cateva argumente
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: Fan club MER

Mesajde danielM » 03 Apr 2017, 14:18

codrean.iulian scrie:
danielM scrie:Si atunci ME-ul normal cum este? De ce faci afirmatia asta? Hai cu cateva argumente

ME-ul nu stiu cum este , nu l-am experimentat.
Am spus că sunt constatări personale din practica cu mer-u de vreo 8 ani . Cred că se înmulțeşte varoua mai mult în cuibul de mer pentru că este un cuib mai rece. Raspunde mai greu la scăderile bruşte de temperatură. Şi de aici eclozarea puietului întârziatâ şi de aici....
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 03 Apr 2017, 19:50

codrean.iulian scrie:si am intrat in rand cu lumea :P :P :P azi am populat primul MER


Bravo, da-I inainte! Nu vei regreta.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde codrean.iulian » 04 Apr 2017, 00:01

[quote="Bambucha"]
E adevarat ce zice domnul DanielM?
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: Fan club MER

Mesajde cobi » 04 Apr 2017, 11:22

danielM scrie:ME-ul nu stiu cum este , nu l-am experimentat.
Am spus că sunt constatări personale din practica cu mer-u de vreo 8 ani . Cred că se înmulțeşte varoua mai mult în cuibul de mer pentru că este un cuib mai rece. Raspunde mai greu la scăderile bruşte de temperatură. Şi de aici eclozarea puietului întârziatâ şi de aici....


Si totusi exista mer... si in Florida... si in Finlanda, unde selectia pe vsh a facut sa nu se mai faca tratament antivarroa, api Lunden (pana la urma temp are rol imp). In Florida sigur nu exista aceasta optiune. Exista posibilitatea ca unitatea biologica sa faca diferenta si nu lada si de aici...probleme. Oricum ceea ce faceti este mai mult decat de felicitat.
Personal am populat trei cutii de anul trecut pe rama de 16,2 cm. Prima impresie: munca mai putina.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Fan club MER

Mesajde Hunbee » 04 Apr 2017, 13:31

Intradevar e munca mai putina.
Acum daca la dadant dau 1 sau 2 rame la crescut, sa dezvolt cuibul si sa franez eventuala roire, la me inversez caturile si am cStigat 10 zile de liniste.
Dar si cand ai de gasit matca in 30 de rame mici...
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde ves.lucian.zabrani » 04 Apr 2017, 17:57

Nu-i chiar asa de greu !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Fan club MER

Mesajde jiji » 04 Apr 2017, 18:27

mi se pare mie sau intr un cuib mer 1/2 cu doua corpuri este mai putin puiet ca intr un corp 1/1, si nu vorbesc matematic , asa din experienta celor care au
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 04 Apr 2017, 19:38

jiji scrie:mi se pare mie sau intr un cuib mer 1/2 cu doua corpuri este mai putin puiet ca intr un corp 1/1, si nu vorbesc matematic , asa din experienta celor care au

Nu. Ti se pare
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 04 Apr 2017, 21:51

@codrean.iulian

Daniel este un stupar de la care ai ce invata, si eu personal m-am inspirat din experienta lui. MER-ul, respectiv tehnologia pe rama mica, sunt noi in Romania, astfel incat inca nu exista nici macar un sablon general de la care sa plecam. Tara noastra are regiuni distincte d.p.d.v. climatic-geographic, asa ca nu putem aplica o tehnica restrictiva de la Drobeta pana la Miercurea Ciuc.

Fiecare isi tese (construieste) un management (atat micro cat si macro) in functie de mai multi parametrii (stationar versus pastoral, randament, versatilitate, miere versus polen, matci, etc) in functie de marimea stupinei respective de logistica. Fiecare amanunt, detaliu conteaza enorm in rezultat.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde Adi Hodis » 05 Apr 2017, 22:06

danielM scrie:Constatare personală : MER.ul cel mai ,,păduchios'' cuib .
Sfatul meu pentru cei care aveți mer, este să aveți mai mare grijâ la tratamentele antivaroua.

Nu e asa Daniel. Tipul de stup nu influenteaza evolutia respectiv infestarea cu Varroa.
Atit ME cat si MER are un mare avantaj față de rama Dadant si anume, tratamentul cu benzi impregnate ... poate fi pus intre caturile cuibului, transversal pe lungimea spetezelor. Deci in mijlocul cuibului si asa are o mai larga actiune in cuib.
Fa asta la cuibul pe rame Dadant.

La verificari efect ... diferentele erau nesemnificative.
Anii au fost cu diferente de infestari. Acum 3 ani de ex. au fost multi ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori