Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Întrebări de începător

Mesajde teinegru64 » 11 Apr 2017, 21:51

Mihaiii scrie: înghesuială.
Deci: sus am doar rame cu miere. Momentan am doar foite, nici măcar o rama crescuta care sa nu fie folosita în caz de ceva.

Eu cand am sus...rame cu miere ...le scot.apoi le bag intr-un butoi caruia ii zic centrifuga.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 11 Apr 2017, 22:06

petru71 scrie:.

@Mihaiii:
Cu timpul te vei obisnui cu forumul...oameni faini, da' mai inteapa cateodata... :mrgreen:
Numai bine !

Sper doar sa nu doară mai tare ca intepatura primita săptămâna trecută în nas :)))
Avram scrie:
Mihaiii scrie:Adică sa o folosesc ca să ma urc în copaci după roiuri? :)) chiar nu înțeleg...


Da Mihai .... pentru roiuri !

In primii ani inevitabil vor veni ..... si nu numai !

Scara am, lăzile vechi le am... Sper doar sa fiu acasă când o fi momentu :)) momentan nu am nici o botca, și sper sa nu am devreme.
teinegru64 scrie:
Mihaiii scrie: înghesuială.
Deci: sus am doar rame cu miere. Momentan am doar foite, nici măcar o rama crescuta care sa nu fie folosita în caz de ceva.

Eu cand am sus...rame cu miere ...le scot.apoi le bag intr-un butoi caruia ii zic centrifuga.

Cred ca ar fi cam devreme sa le arunc deja în "butoi", nefiind capacite complet încă :)) plus ca încă trebe sa îl cumpăr.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde petru71 » 11 Apr 2017, 22:15

Mihaiii scrie:Sper doar sa nu doară mai tare ca intepatura primita săptămâna trecută în nas :)))


Spune drept, cat timp ai avut lacrimi in ochi si nasul desfundat de parca ti-a livrat cineva doua flacoane de Biorinil in trompeta ?
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 11 Apr 2017, 23:48

petru71 scrie:
Mihaiii scrie:Sper doar sa nu doară mai tare ca intepatura primita săptămâna trecută în nas :)))


Spune drept, cat timp ai avut lacrimi in ochi si nasul desfundat de parca ti-a livrat cineva doua flacoane de Biorinil in trompeta ?

Nu prea vreau sa îmi amintesc de cele doua zile care au urmat și de momentul în care albina își făcea de cap în nasu meu în timp ce eu eram cu rama în mana... Bine ca am reușit sa ma controlez și nu am aruncat rama din mana :lol: o iau ca botezul cel mare și ca proba de foc.
Pe ramele din magazie albinele sunt cam 100 pe fiecare rama, ar trebui sa fac rost mai repede de butoi și sa dau magaziile jos? Sau sa le las în continuare? Ramele trebe stoarse neapărat imediat sau se pot păstra asa cum sunt 1-2 săptămâni?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 12 Apr 2017, 05:04

Am o idee, iau o rama cu puiet capacit de jos din mijloc și sa o bag sus între doua rame cu miere, și în locul ramei cu puiet, sa bag o foita la crescut, spărgând cuibu, le ajut sau le fac rău? Menționat ca o sa iau gratia ca să poată matca trece în partea de sus ca să își facă de cap și încet încet cu creșterea familiei sa mai adaug foite, ca să le dau de lucru în continuu și nu între în frigurile roitului(am citit într-o carte ca dacă au de lucru, nu prea mai au tendința de a roii)
In momentul asta am capu plin de ideei, dar problema este ca nu știu dacă sunt bune sau nu, și sper ca reușiți sa ma ajutați sa îmi fac ordine în cap :D
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 12 Apr 2017, 12:45

Prima rama care am ridicat o, am găsit matca, am și prins o și am vopsit o, fără sa încerc pe trântori, etc.. Nu am apăsat pe ea, pur și simplu am colorat o :)) http://imgur.com/voRUjAA problema? Problema ar fi ca au început sa mănânce miere, destul de multa, din ce cauza? Nopțile au fost cam reci, 3-4 grade, ziua temperatura nu a depășit 20 de grade, dar de cules au cules, le vedeam cum aduceau polen zi de zi, înafara de câteva zile de ploaie, de săptămâna trecută...
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde teinegru64 » 12 Apr 2017, 15:37

Problema e ca ai intrebari..de incepator tampite.La raspunsuri...esti beton.Ceva nu se leaga.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 12 Apr 2017, 16:38

teinegru64 scrie:Problema e ca ai intrebari..de incepator tampite.La raspunsuri...esti beton.Ceva nu se leaga.

Ar trebui ca pentru inceput sa întreb despre înmulțirea matcilor? Despre cum pot dezvolta o crescătorie de matci? Logic ca am întrebări tampite(pentru cei cu experienta), doară sunt începător, o iau de la 0, albinele nu se cresc ca pe caine, și din câte îmi dau seama, le influenteaza orice chestie făcută în stup, deci de asta întreb, ca să am idee despre cum sa ma orientez în tot ceea ce tine despre albine și despre cum se mânuiasc.
Deci îmi cer scuze pentru întrebările tampite, sunt nou, nu ma descurc.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde Sam » 12 Apr 2017, 17:06

Mihaiii scrie:Am o idee, iau o rama cu puiet capacit de jos din mijloc și sa o bag sus între doua rame cu miere, și în locul ramei cu puiet, sa bag o foita la crescut, spărgând cuibu, le ajut sau le fac rău? Menționat ca o sa iau gratia ca să poată matca trece în partea de sus ca să își facă de cap și încet încet cu creșterea familiei sa mai adaug foite, ca să le dau de lucru în continuu și nu între în frigurile roitului(am citit într-o carte ca dacă au de lucru, nu prea mai au tendința de a roii)
In momentul asta am capu plin de ideei, dar problema este ca nu știu dacă sunt bune sau nu, și sper ca reușiți sa ma ajutați sa îmi fac ordine în cap :D


Salut,

Sunt inca nopti reci, eu nu as ridica rame cu puiet in cat. Iti spunea un coleg sa ridici ramele marginase cu miere si in locul lor sa bagi rame la cladit. Sa faci asta doar daca este populatie mare si incepe sa se joace cu construirea de botci. Sa ai folie pe 2/3 din suprafata dintre corpuri. Niste poze ajuta pe cei care te sfatuiesc sa-si dea seama ce inseamna pentru tine stup puternic... astfel o sa ai parte de sfaturile potrivite.
Cel mai mult sa citesti pe forumul vechi si in topic-urile de intretinerea albinelor, boli,... Spor la treaba!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Întrebări de începător

Mesajde Avram » 12 Apr 2017, 21:31

Mihaiii scrie: am găsit matca, am și prins o și am vopsit o, fără sa încerc pe trântori, etc.. Nu am apăsat pe ea, pur și simplu am colorat o :)) http://imgur.com/voRUjAA problema?



felicitari .... nu este nici o problema ... doar ca esti cu un an inainte :P
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 13 Apr 2017, 12:57

Sam scrie:
Mihaiii scrie:Am o idee, iau o rama cu puiet capacit de jos din mijloc și sa o bag sus între doua rame cu miere, și în locul ramei cu puiet, sa bag o foita la crescut, spărgând cuibu, le ajut sau le fac rău? Menționat ca o sa iau gratia ca să poată matca trece în partea de sus ca să își facă de cap și încet încet cu creșterea familiei sa mai adaug foite, ca să le dau de lucru în continuu și nu între în frigurile roitului(am citit într-o carte ca dacă au de lucru, nu prea mai au tendința de a roii)
In momentul asta am capu plin de ideei, dar problema este ca nu știu dacă sunt bune sau nu, și sper ca reușiți sa ma ajutați sa îmi fac ordine în cap :D


Salut,

Sunt inca nopti reci, eu nu as ridica rame cu puiet in cat. Iti spunea un coleg sa ridici ramele marginase cu miere si in locul lor sa bagi rame la cladit. Sa faci asta doar daca este populatie mare si incepe sa se joace cu construirea de botci. Sa ai folie pe 2/3 din suprafata dintre corpuri. Niste poze ajuta pe cei care te sfatuiesc sa-si dea seama ce inseamna pentru tine stup puternic... astfel o sa ai parte de sfaturile potrivite.
Cel mai mult sa citesti pe forumul vechi si in topic-urile de intretinerea albinelor, boli,... Spor la treaba!

Mulțumesc frumos! Atunci o sa mai aștept pana sa ridic ramele cu puiet în cat, și pozele o sa le pun cât mai repede posibil, doar sa se mai încălzească și sa nu mai fie atâta de înourat. Ramele mărginașe încă nu am apucat sa le pun sus, pentru ca din nou intervine vremea urata și aici, și nu prea cred ar avea rost sa le pun acuma când albina nu iese la cules. Ar trebui date ceva siropuri acuma? Turte sau alte prostii care exista in comerț?
La folie m-am gândit și eu sa pun(momentan am ziare), dar am citit ca dacă pun folie și nu am fund antivarroua, se priduce condens, și de asta nu am făcut o.
Forumul vechi care ar fi? Nu găsesc nici un link nimica.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde petru71 » 13 Apr 2017, 14:35

Uite unde este forumul vechi:

http://www.stuparitul.3xforum.ro/index.php

O sa gasesti acolo ce informatie apicola vrei. Numa' rabdare sa ai sa cauti.
Sanatate !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 13 Apr 2017, 19:06

petru71 scrie:Uite unde este forumul vechi:

http://www.stuparitul.3xforum.ro/index.php

O sa gasesti acolo ce informatie apicola vrei. Numa' rabdare sa ai sa cauti.
Sanatate !

Mulțumesc frumos, foarte util!
Deci; ce îmi recomandați? Sa bag sirop sau nu? Dacă da, de care? Sau turta?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde mausica » 13 Apr 2017, 19:22

Mihaiii scrie:
petru71 scrie:Uite unde este forumul vechi:

http://www.stuparitul.3xforum.ro/index.php

O sa gasesti acolo ce informatie apicola vrei. Numa' rabdare sa ai sa cauti.
Sanatate !

Mulțumesc frumos, foarte util!
Deci; ce îmi recomandați? Sa bag sirop sau nu? Dacă da, de care? Sau turta?

Pai daca e util ce rost mai au intrebarile astea aiurea ? Sa bag ...sa nu bag !!!
Baga daca trebuie..
Acolo pe forum gasesti raspuns la tot ce vrei. Doar chef sa citesti iti trebuie daca nu ce prea mult...iar daca e grele atunci asteapta raspuns linistit :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Întrebări de începător

Mesajde petru71 » 14 Apr 2017, 00:29

Mihaiii scrie:
petru71 scrie:Uite unde este forumul vechi:
http://www.stuparitul.3xforum.ro/index.php
O sa gasesti acolo ce informatie apicola vrei. Numa' rabdare sa ai sa cauti.
Sanatate !

Mulțumesc frumos, foarte util!
Deci; ce îmi recomandați? Sa bag sirop sau nu? Dacă da, de care? Sau turta?


Mausica, legat de felul in care acest om pune intrebarile, inclin sa cred ce-a spus teinegru...

teinegru64 scrie:Problema e ca ai intrebari..de incepator tampite.La raspunsuri...esti beton.Ceva nu se leaga.


Mihai, turta in aprilie ? Ce faci tu aici suna a batjocura. Daca ma insel, imi cer scuze.
Da' nu mai bine le dai ceva bomboane ?
Sau ceva rahat de la Lidl ? Vezi ca aia au si pastile pentru spalat vasele. Eu numa' de-alea folosesc.
Mie-mi miroase tare a scremere de trafic pe net. Ca unde-i reclama, sunt si ceva firfirei...marunti...da' ne-a trebuit capitalism.
FMMDT !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 14 Apr 2017, 01:53

Da fraților, aveți dreptate, prea multe întrebări tampite :)) ce naiba este asa de greu în a începe cu albinele? Sunt ca și câinii, le dai apa, mâncare și ii mai periezi un pic :)) mâine ma duc sa îmi cumpăr un avion, o sa îl conduc fără atestat și fără sa învăț ceva, ca doară am permis de categoria b, ce naiba, dacă mașina știu sa o conduc, știu și avionul.
Bafta în continuare la toată lumea, și mulțumesc de caterinca făcută, chiar ajuta destul de mult.. O sa încerc sa ma descurc singur asa cum Pot, poate o sa reușesc... Sau poate nu, dar sper din tot sufletul sa o fac și sa îmi formez experienta cu cărțile și cu ajutorul lui Google, chiar dacă nu im tot deauna nu îmi da răspunsuri la întrebările mele tampite de începător care nu are habar cu ce se mănâncă albinele.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori