Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Combinezon apicol ventilat

Mesajde vasilefi » 29 Aug 2016, 07:36

A avut cineva? E diferenta mare de confort intr-o zi insorita?
Merita diferenta de lei in plus ?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde Cristian IONITA » 29 Aug 2016, 10:26

nu stiu care este "diferenta de lei" atat timp cat nu stim la ce ne raportam (la combinezon neventilat, la salopeta de lucru nornala, etc).

Eu gasesc ca lucru in combinezon (de orice fel ar fi) nu e pretabil la noi .... mai ales in lunile toride in care nu se poate lucra non stop ..... lucrezi cateva ore apoi te tragi la umbra si reiei lucru pe seara (sau oricum dupa o pauza) .... combinezonul te incurca .... nu mai spun daca ai treaba prin tufisuri :)

eu folosesc bluzon (in functie de cat de cald este cu sau fara tricou) si pantaloni tip blug de vara, cand iau pauza dau in 1-2 secunde combinezonul peste cap ma bronzez la bustul gol :) .
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde Adi Hodis » 29 Aug 2016, 15:04

vasilefi scrie:A avut cineva? E diferenta mare de confort intr-o zi insorita?
Merita diferenta de lei in plus ?

Marea diferenta se simte la rapita, respectiv la agresivitatea albinelor. Atunci nu mai conteaza diferenta de pret, numa' sa-l ai ! ... :P
In restul sezonului, tot asa, depinde de agresicitate in primul rand ... si apoi de cat timp poti lucra in caldura ... ca de ventilat, e dupa cum bate vantul ... insa de transpirat, e garantat !.

Se simte diferenta intre costumele ventilate si cele neventilate, chiar se poate exprima in cateva galeti de transpiratie per sezon !. :lol:

PS
Eu am facut planul la galeti ... pe toti anii anteriori ultimilor 4 ... si cei viitori.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde vasilefi » 29 Aug 2016, 17:10

Ai facut planul cu ventilatul sau obisnuitul? :D
Cu totii transpiram in canicula dar eu transpir abundent la cel mai mic efort, chiar si iarna.
Orice inovatie in acest sens e binevenita pentru mine.
Pana la urma cred ca imi iau unul ventilat si unul simplu pentru maracini.
Mai ales ca nu-mi plac nici intepaturile.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde topy » 29 Aug 2016, 18:57

Are o cunostinta asa ceva. Daca il iei peste chiloti esti ca in pielea goala. E si destul de rezistent. Are intarituri pe la genunchi, coate...etc. E bun sa il ai ca alternativa in perioadele calduroase amestecate cu albine agresive, dar nu se preteaza la tavaleala, incarcat, descarcat, frecat magazii butoaie....
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde GARFIELD » 27 Sep 2016, 15:53

Am eu bluza ventilata....e smecherie vara cand umbli in stup la peste 30 de grade imbracat doar cu pantaloni scurti si combinezon :D . Face toti banii....dar nu tine la tavaleala.....sa cari caturi....stupi....diverse se poate agata.....daca doar umbli in stupi si faci alte lucrari .... e ok.
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde Dila Daniel » 27 Sep 2016, 21:00

Am si combinezoane si bluze ventilate.Lucrez exclusiv cu ele de doua sezoane.
De transpirat in caldura mare,nu am scapat.Dar am scapat de stres.
Nu spun la nimeni sa ia sau nu.Ce va spun eu sincer,este ca pentru mine- nu exista, si nu am folosit ceva mai sigur pana acum.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde vasilefi » 22 Feb 2017, 09:00

ce parere aveti de modelul acesta?
http://www.apis-blaj.ro/produse/echipam ... _6060.html
are ventilatie pe sus dar in rest pare destul de gros si nu stiu ce confort asigura.
e scump tare dar arata bine
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde Balian » 14 Apr 2017, 20:34

ce parere aveti de modelul acesta?
http://www.apis-blaj.ro/produse/echipam ... _6060.html

Mi se pare prea des la material. Vara cred ca e sauna in el. Ce va pot spune, si ce am folosit (cele mai bune parerea mea) sunt cele cu trei straturi
http://www.stuparul.ro/combinezon-apico ... tion-.html , insa la aceasta masca nu prea are vizibilitate si cade in fata. Folosesc masca de brau cu elastic.(http://www.stuparul.ro/echipament-de-pr ... abila.html) are ventilatie
buna si vizibilitate. Ce este important sta fix pe cap.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde peterneamt » 14 Apr 2017, 21:03

Sunt sigure, nu declanseaza agresivitatea albinelor pentru ca albinele nu pot lasa acul in material si deci, nu mirosi a venin,......dar transpiri mult mai mult decat in cele traditionale, cu toata aerisirea lor.....! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde vasilefi » 06 Mai 2017, 08:30

http://www.fermaapicola.ro/cumpara/cost ... at-7731431

Am luat așa ceva, ce nu-mi place e ca se uzează cam repede în jurul mânecilor
Cred ca mai bine port și mănuși cu el deși de regula nu le folosesc

E destul de greu dar e ventilat Bine
O Sa văd în canicula cum e
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde danmirea » 06 Mai 2017, 16:50

Eu folosesc o cămașă cu gulerul desfăcut si masca doar pentru cap, se strânge cu un șnur la gât . Pantaloni blugi sau vara ceva alb si larg.
Vara cămașă e mai larga.

Asta e costumul meu apicol.

In primii ani la rapița purtam combinezon si cu mănuși :).

Anul acesta la rapița nu am pus nici măcar mănuși in mâini :) același costumație .

Selecție, selecție, selecție ... cum dau de o familie mai agresiva ii schimb imediat matca :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde Balian » 06 Mai 2017, 18:52

cum dau de o familie mai agresiva ii schimb imediat matca


Deci aveţi mătci rezervă permanent. Cam cât procent din efectiv tineţi nuclee rezervă vă rog?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Combinezon apicol ventilat

Mesajde danmirea » 06 Mai 2017, 21:46

acel imediat nu inseamna ....chiar in acel moment :)


Ideea e ca nu tin astfel de familii...incerc sa tin familii cat mai blande.
daca acest an cumparat vreo 20 de familii si remarc ca 3 sunt mai agresive ...le notez si in toamna le schimb negresit matca.

La fel si unele matci facute de mine daca constat ca unele sunt mai agresive incerc sa le schimb ...
spre exemplu in 2015 am facut ceva matci care au fost foarte bune dar putin mai agresive, nu le-am schimbat anul trecut si le-am tinut si anul acesta, in acest an situatia s-a schimbat si nu mai sunt la fel de agresive ca anul trecut, nici nu imi mai dau seama care sunt cele albaastre.

si ca sa raspund la intrebare....incerc sa fac nuclee atatea cate familii am.

la ora asta am in jur de 20 de roi de rezerva pentru familiile de productie, daca totul e in regula si nu e nevvoie de schimbari, reparari..etc acesti 20 de roi ajung familii in toata regula pana in toamna si vor ierna ca familiile...



de aceea cel mai important lucru in apicultura e sa iti faci regine....
eu am inceput cresterile din 2014 si cred ca toti trebuie sa crestem regine...


Daca dai bani pe ele e mai greu sa iei gatul uneia care nu-i chiar buna....
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori