Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Unificarea a doua nuclee sau familii

Mesajde Serghei » 18 Apr 2017, 03:18

Salut!
Vreau sa incerc sa pun pe primul corp unde este familia de baza o gratie hanneman si apoi un corp cu un alt nucleu sau o familie dorind sa fac o populatie sporita de albine iar cind s-ar popula bine sa mai pun o gratie hanbeman peste corpul 2 iar deasupra corpul sau corpurile de miere.
Mi-e frica sa nu se manince albinele intre ele...oare ar fi o problema?
Buna ideea mea?
Serghei
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Apr 2017, 18:01

Re: Unificarea a doua nuclee sau familii

Mesajde Serghei » 18 Apr 2017, 03:22

Si ma gindes ca in momentul cind ar atinge apogeul cu puiet care mi-ar asigura un efectiv de culegatoare in timpul apropiat as lua matca de sus si as forma un nucleu din frica ca sa nu intre in frigurile roitului
Care e parerea dvs?
Multumesc
Serghei
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Apr 2017, 18:01

Re: Unificarea a doua nuclee sau familii

Mesajde Closcutz » 18 Apr 2017, 09:25

Metoda pe care vrei s-o aplici este posibila dar nu in felul scris. Catul sau caturile de stransura vor fi la mijloc adica familie/ gratie hanemman/ caturi pt miere/ gratie hanemman/ familia nr 2!
Varianta lui Dan Margarit este cu 2 roi care au cutiile alaturate, gratie haneman peste si un cat pt miere comun pt cei 2 roi!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Unificarea a doua nuclee sau familii

Mesajde Fifi » 18 Apr 2017, 10:00

Buna ziua. Hristos a inviat! metoda pe are vrei tu sa o folosesti este cea cu familie ajutatoare de la ME cu podisor snelgrove; unde ai familia de baza jos; corpu de stransura la jumate podisorul snelgrove si familia ajutatoare.
Fifi
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Iul 2016, 08:59
Localitate: Titu-Dambovita

Re: Unificarea a doua nuclee sau familii

Mesajde mellis » 18 Apr 2017, 16:57

La familii ajutatoare eu as pune 2 urdinisuri.
Unifici mirosul stropind cu apa cu tuica sau ceapa pusa-n stupi cu cateva zile inainte in fiecare stup.
Familia de baza - de jos, gratie hanemann, ziar peste, cat, fam 2 cu urdinis superior.
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Unificarea a doua nuclee sau familii

Mesajde teinegru64 » 18 Apr 2017, 22:27

Serghei scrie:Salut!

Buna ideea mea?

In primul rand ...ne este ideea ta. :lol:
E buna cand vrei sa scapi de o familie.
Excluzanduma ...ultimul cu idei asemanatoare a fost Bunka.Cica a fost desfiintat romingu'.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Unificarea a doua nuclee sau familii

Mesajde Serghei » 19 Apr 2017, 07:33

Multumesc baieti, sanatate!
Serghei
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Apr 2017, 18:01


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori