Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde tiih » 20 Dec 2016, 15:36

Ce bine ar fi fost sa se aplice,legea votata in 2005 referitoare la introducerea mierii de albine in scolile primare pe langa...laptele si cornu...
cati clienti am fi avut peste ceva ani!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde cristi_vidican » 20 Dec 2016, 15:51

tiih scrie:Ce bine ar fi fost sa se aplice,legea votata in 2005 referitoare la introducerea mierii de albine in scolile primare pe langa...laptele si cornu...
cati clienti am fi avut peste ceva ani!!!

Mierea în școli ...
Dacă ar fi bine reglementată și oameni de bună credință, ar fi bine.

Dar, ca în cazul laptelui și cornului, produsele sunt foarte slabe.
Când guvernul a acordat alimente acum vreo 3-4 ani, cei care au câștigat licitația pentru miere a fost Artifico.
Pe post de miere a fost un hidrolizat de porumb căruia i s-a dat culoare și ceva gust. Probabil și un conservant.
Cam asta ar primi copiii noștri în școli.
Nu avem oameni care să facă treaba asta corect.
Așa că, ne descurcăm cum putem.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Gicone de BmV » 08 Ian 2017, 00:57

cristi_vidican scrie:
tiih scrie:Ce bine ar fi fost sa se aplice,legea votata in 2005 referitoare la introducerea mierii de albine in scolile primare pe langa...laptele si cornu...
cati clienti am fi avut peste ceva ani!!!

Mierea în școli ...
Dacă ar fi bine reglementată și oameni de bună credință, ar fi bine.

Dar, ca în cazul laptelui și cornului, produsele sunt foarte slabe.
Când guvernul a acordat alimente acum vreo 3-4 ani, cei care au câștigat licitația pentru miere a fost Artifico.
Pe post de miere a fost un hidrolizat de porumb căruia i s-a dat culoare și ceva gust. Probabil și un conservant.
Cam asta ar primi copiii noștri în școli.
Nu avem oameni care să facă treaba asta corect.
Așa că, ne descurcăm cum putem.[/quote
Am citit tot....interesant
Aici vroiam sa ajung si sa va spun citeva lucruri:
1. Pe Facebook am incercat sa popularizez ca sunt producatir apicol...nu am gasit clienti noi...mai incercam...
2. La gradinite am dat cutii intregi cu fagurasi la sarbatorile unde veneau parintii. In pachet ere tf. meu. Marfa nu a ajuns la parinti. Trebuia sa fac distributia individual pe fiecare parinte...asa ca nu am obtinut rezultatul scontat. Totusi un api prieten a reusit vinzare la gradinite dind "sponsorizare" la directoare asa ca treaba merge in stil turcesc sau balcanic cum vreti sa ii spuneti. Marketingul e totusi cea mai grea treaba dupa ce reusesti sa obtii productia de miere.
3.Am incercat cu ceva succes sa vind pe la firmele care folosesc miere in preparatele lor. Si aici putini sunt cei care nu cer "sponsorizare", asa ca rezultatele sunt slabute , intrucit eu nu dau spaga la nimeni ca sa imi pot vinde marfa,pe care eu o dau corect fara cupajari. Asa am fost educat si nu ma pot schimba acum ca sa ma pliez pe sistem. De asta merg cam greu cu vinzarile. Asa ca am nevoie de o noua strategie , dar la nivel national care sa ma includa si pe mine.
Strategia pe care i-am propus-o si lui Fetea e simpla si tine de vointa lui.
In primul rind ca sa vinzi afara, trebuie sa ai cantitati mari cu o singura analiza GMBH.
Ca sa vinzi afara , trebuie sa ai statie de procesare - imbuteliere pe fiecare judet, facuta cu banii din mierea apicultorilor. Asta e treaba filialelor ACA.
Deplasarea la tirgurile din Germania in grup , cu mierea asociatiei judetene ar fi o solutie pentru ca s-ar stringe o cantitate mare de miere ceea ce ar interesa pe multi parteneri comerciali. Odata vinduta mierea la pret mai bun , asa cum fac deja banatenii , apicultorii pot sa se dezvolte exploziv de mult. Isi cumpara mijloace de transport, utilaje, platesc oameni la munca , cumpara terenuri , acceseaza fonduri europene , etc...
Odata ajunsi la o ferma mare de 3-600 de familii , mare parte din miere se poate vinde si en gros la procesatori , asa ca toata lumea ar cistiga.
Fetea ar putea sa cheme chiar si toti procesatorii zonali si sa discute cu ei aceasta strategie dar nu se vrea sau ei nu vad asa viitorul. De fapt viitorul cred ca suna altfel pentru ei : falimentarea ACA , cumparare sedii si locatii pe nimic , dupa care vinzare la altii sau mai stiu eu ce...
Daca am dreptate poate Nelu sa ne spuna ca e mai destupat la minte , a lucrat pe la ei si are rezultate acolo in Canada.
La Multi Ani sa ne traiesti Ioane , de Sf. Ioan Botezatorul , ziua ta si a multor apicultori la care le urez la fel.
Cu drag pentru toti,
Gicone
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde lucky5strike » 08 Ian 2017, 22:27

Eu unul cam acum am incheiat petrecerea... de Sf. Ion pe 2017. :P

Dorianeee, cam cu intarziere, iti uram Multi Ani, multa sanatate, multe realizari in plan familial si profesional!!!

PS: o mica strofa, primesti? :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde lucky5strike » 08 Ian 2017, 22:31

E ger cumplit azi, Ioane
Zapada tot mai grea
Dar las' ca stam in casa
Sa bem in cinstea ta!

LMA, Mosule! ;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Gicone de BmV » 12 Ian 2017, 11:21

lucky5strike scrie:E ger cumplit azi, Ioane
Zapada tot mai grea
Dar las' ca stam in casa
Sa bem in cinstea ta!

LMA, Mosule! ;)


Aprob pozitiv !
La Multi Ani Nelu, iar daca vorbesti si cu Dan Margarit , transmitei la fel din partea unui brasovean.
La Multi Ani ! :!: :!: :!: ;)
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov


Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 20 Apr 2017, 07:50

Dorian ,
Dacă acolo vă pregătiți să scoateți stupii de la iernat , noi am intrat în iarnă . NINGEEEEEEE!!!!!
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 20 Apr 2017, 09:22

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde ALBINEL.1984 » 20 Apr 2017, 12:48

min 4 37 fumidil teramicina antibiotice la greu
ALBINEL.1984
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2016, 16:56

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde cucubau » 20 Apr 2017, 14:07

ALBINEL.1984 scrie:min 4 37 fumidil teramicina antibiotice la greu

Cat de repede va venii timpul ca si la noi sa nu se mai cramponeze nimeni de realitate. Si aici se foloseste la greu , numai ca foarte putini recunosc .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde ALBINEL.1984 » 20 Apr 2017, 17:10

cucubau scrie:
ALBINEL.1984 scrie:min 4 37 fumidil teramicina antibiotice la greu

Cat de repede va venii timpul ca si la noi sa nu se mai cramponeze nimeni de realitate. Si aici se foloseste la greu , numai ca foarte putini recunosc .


te risti sa iasa la analize beleaua si pe langa returnarea mieri sa platesi cat nu face ?cine da la procesator stie despre ce este vorba ,dincolo ce face pietarul la taraba cu borcanelu il priveste
ALBINEL.1984
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2016, 16:56

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde gaby73 » 20 Apr 2017, 20:51

Multumesc pt film!! Astept am cu nerabdare noutati!! Multa sanatate si spor!!!
gaby73
 
Mesaje: 20
Membru din: 18 Sep 2012, 18:53

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 23 Mai 2017, 20:37

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde gabimihai » 23 Mai 2017, 21:51

Frumose familii, dar pacat ca se omoara multa albina la verificari.....
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori