Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 08 Apr 2017, 08:57

Shrek scrie:
csaa scrie:Tatal lui Chircu a fost coleg cu mine :!: :!: Nici nu stiu daca sa ma intristez ca am imbatranit, sau sa ma bucur ca ai nostri copii ne duc cinstea mai departe!

Carevasăzică cu tata-l lu' Chircu ai fost coleg iar fiisu este copilu' dumitale?! Iar " cinstea" de ce s-o duca cat ( scuzati cacofonia) mai departe , aproape nu mai are nevoie de ea?

Interesanta logica dumitale, dar nu, nu e copilul meu.
PS - nu e cacofonie.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde teinegru64 » 08 Apr 2017, 20:12

Shrek scrie:
Carevasăzică cu tata-l lu' Chircu ai fost coleg iar fiisu este copilu' dumitale?! Iar " cinstea" de ce s-o duca cat ( scuzati cacofonia) mai departe , aproape nu mai are nevoie de ea?

Un tip, dupa ce bea cateva pahare intr-un bar, se grabeste sa ajunga acasa, sa nu se supere nevasta-sa ca intarzie.
Ajuns acasa, il vede in dormitor pe seful lui, cu sotia proprie.
Iese tiptil-tiptil si fuge inapoi la bar. Ii spune barmanului ce s-a intamplat si asta il intreaba:
- Si tu, ce ai facut?
- Am iesit incetisor si am venit aici, ca mai am timp sa mai beau vreo doua beri.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 08 Apr 2017, 23:38

teinegru64 scrie:
Shrek scrie:
Carevasăzică cu tata-l lu' Chircu ai fost coleg iar fiisu este copilu' dumitale?! Iar " cinstea" de ce s-o duca cat ( scuzati cacofonia) mai departe , aproape nu mai are nevoie de ea?

Un tip, dupa ce bea cateva pahare intr-un bar, se grabeste sa ajunga acasa, sa nu se supere nevasta-sa ca intarzie.
Ajuns acasa, il vede in dormitor pe seful lui, cu sotia proprie.
Iese tiptil-tiptil si fuge inapoi la bar. Ii spune barmanului ce s-a intamplat si asta il intreaba:
- Si tu, ce ai facut?
- Am iesit incetisor si am venit aici, ca mai am timp sa mai beau vreo doua beri.

Asta e raspunsul dumitale!? O gluma proasta?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 14 Apr 2017, 00:34

Salut!

Politistii au umor
12 aprilie la 18:27 ·
Ce înseamnă să fii polițist? Un polițist este cel mai norocos om din lume! Toate planetele se aliniază pentru a-i veni în sprijin. De exemplu, un polițist nu va avea grija alimentelor niciodată, oamenii îndesându-i zilnic frigiderul ”cu carne”. El și familia lui sunt cei mai ”iubiți” oameni de pe planetă. Oamenii îi sar imediat în ajutor și îi ”iubesc” toată familia, morți, răniți și vii. În plus, are voie să facă lucruri pentru care nu are absolut nicio calificare. Cum ar fi, să fie amabil cu o grămadă de oameni fără bun simț sau cei 7 ani de acasă. Zilnic. 24/24, 7 zile din 7. Un polițist nu va fi niciodată sărac, indiferent cât de corect sau integru ar fi, oamenii îl vor face imediat ”șpăgar”, îi vor desena vile, iahturi și elicoptere, chiar dacă de cele mai multe ori nici nu îl cunosc. Un polițist nu trebuie să mai meargă la sală, pentru că oricum ”toți sunt niște burtoși”. Un polițist nu trebuie să își facă prea multe planuri, în afară de acela de a ajunge viu acasă. Un polițist este cel mai căutat, dar cel mai puțin dorit om. El nu este ca orice om, nu are voie să mănânce, nu are voie să își facă nevoile, nu are voie să respire în timpul serviciului, pe banii cetățenilor. Un polițist este un asistat social, el nu plătește taxe, cetățenii îl plătesc pe el. Când nu va fi văzut pe stradă, va fi plasat de cetățeni ”la dormit”, când va fi văzut pe stradă, va fi la ”pândă în boscheți”. Când va fi solicitat pentru o urgență și ajunge repede, va fi luat imediat la rost: ”al dracului, acum ai venit repede când ai auzit că am bătut-o”. Dacă întârzie 2 minute, va fi luat din nou la rost: ”de ce nu ai venit mâine?” Dacă este chemat de vreo consoartă bătută de soț, soții se vor împăca și îl vor reclama pe polițist pentru că ”l-a încătușat ca o brută”. Dacă merge la un scandal și ia bătaie este ”un prost și jumătate”, dacă se apără, este ”un nenorocit care omoară oamenii nevinovați”. Un polițist la vârsta de 30 de ani este deja ca un înțelept la 60 de ani. Și cu bolile unui bătrân de 80 de ani. Un polițist are zilnic discuții constructive, pentru că nimeni nu e de acord cu el. Să greșești este omenește. De aceea șefii vor da vina pe el ori de câte ori vor avea ocazia. Ăsta se numește potențial de manager. Tocmai din cauza asta, când un polițist va fi întrebat de un șef de ce nu muncește, va fi ironic și îi va spune șefului că nu l-a văzut venind. Când un polițist va fi întrebat dacă știe cine e tac-tu, fii sigur că te va întreba dacă maică-ta nu ți-a spus. Dacă îl vei întreba de planul de amenzi, îți va spune că nu mai are plan de amenzi și că acum poate da câte vrea el. Dacă îl vei întreba de ce nu îi oprește și pe ceilalți în trafic și de ce te-a oprit doar pe tine, îți va spune că este ca la pește, nu poți prinde toți peștii din baltă. Dacă îi vei reproșa că este plătit din banii tăi, îți va spune că ai rămas în urmă cu taxele, pentru că nu a mai primit o coală de scris de 5 ani de la magazie. Un polițist e cel mai bun prieten când ai nevoie de el și cel mai mare dușman când nu te mai poți folosi de el. Dacă ai norocul să ai prieten un polițist.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 14 Apr 2017, 08:14

Ca tot suntem in saptamana mare .... ai uitat de partea cu milogeala ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde akmm » 14 Apr 2017, 10:09

Donbazil scrie:Salut!

Politistii au umor
12 aprilie la 18:27 ·
Ce înseamnă să fii polițist?...........

E adevarat. Rolul politistului nu este sa-i faca pe plac cetateanului ci sa aplice Legea.Daca Legea e proasta, nu-i vina lui.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 17 Apr 2017, 13:26

Salut!

Amintiri....amintiri....

Spusele unui MARE criminalist!
“Morții nu mă încurcă deloc. Păi, puiule dragă, pentru mine cadavrele astea sunt doar obiect de studiu. Se cheamă desensibilizări profesionale. Să vezi legistul ce de gogoși mănâncă lângă cadavre! Tot așa, când mergeam la locul faptei după un omor, nu mai simțeam miros, nu-mi făcea nimic greață, n-aveam coșmaruri. Mă gândeam doar că trebuie găsit criminalul și atât”.

Daca as avea si eu talent de scriitor, sa pun pe hartie toate amintirile.....Dar tot e bine ....Sunt intr-un sertar pe care doar neamtzu' ala....Alzheimer parca-i zice, il poate incuia definitiv....


. ;)
Fişiere ataşate
Criminalist 001.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 18 Apr 2017, 17:35

:)
Fişiere ataşate
17903701_458354531200402_2270535169407484566_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde a_costy » 18 Apr 2017, 21:17

Cristian IONITA scrie::)

Saracul, are dublu handicap.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 18 Apr 2017, 23:07

Salut!

De apreciat insistenta voastra!...
http://www.digi24.ro/special/reportaje/ ... iv-pentru-
Un poliţist de la Acţiuni Speciale, tată adoptiv pentru un copil sărman
Povestea tristă a unui copil de nouă ani, părăsit de mamă, se îndreaptă spre un final fericit graţie unui poliţist de la Acţiuni Speciale. Luptătorul l-a descoperit pe băieţel într-o sală de antrenamente la arte marţiale. I-a atras atenţia pentru că era mereu trist. Când a aflat că de multe ori nu avea ce să mănânce, poliţistul a făcut chetă printre colegi. Copilul a ştiut cum să îi mulţumească. A luat 13 medalii într-un an..
Neobosit. Aşa l-am putea descrie într-un cuvânt pe Ionuţ. Are doar 9 ani, puţin peste un metru înălţime şi le face faţă colegilor de antrenament aflaţi deja la liceu. Tot ce îşi doreşte este să devină campion mondial la arte marţiale. Nimic din toate acestea nu ar fi posibile dacă în urmă cu un an nu l-ar fi întâlnit pe Dumitru Muşat.
După operaţiunile speciale, poliţistul îşi face timp să ajungă la sala de sport, unde îl antrenează pe micul campion.
Dumitru Muşat: „Era luna mai şi venea în nişte ghete de iarnă, ştiu că era încălţăminte de iarnă. Zic: tu de ce vii încălţat aşa? Şi a spus: nu aţi spus să venim cu adidaşi curaţi la sală? Păi eu nu mai am alţii. Şi asta m-a impresionat foarte mult, am zis, trebuie să fac ceva”. '
În aceeaşi zi împreună cu colegii din IPJ Ilfov i-au cumpărat băiatului haine, încălţăminte şi echipament.
Dumitru Muşat - antrenor de arte marţiale: „Niciodată nu mi s-a plâns la sală la şcoală că domnule nu mai pot sunt obosit nu am mâncat”.
Sunt zile când Ionuţ străbate pe jos cei patru kilometri de acasă până la sală.
Locuieşte într-o casă sărăcăcioasă, din satul Brezoaia, judeţul Dâmboviţa. Unde, până să îl întâlnească pe antrenorul său, nu avea nici măcar curent electric.
În ultimii 7 ani, Ionuţ şi-a văzut o singură dată mama. Îşi alină tristeţea când se uită la peretele plin cu cele 13 medalii, aproape toate din aur, luate în ultimul an de când s-a apucat de arte marţiale.
Şi tatăl lui Ionuţ îi este recunoscător antrenorului-poliţist. Lucrează ca zilier şi recunoaşte că nu de puţine ori băiatul lui a mers nemâncat la antrenamente
Antrenorul a devenit tată nu doar pentru Ionuţ, ci şi pentru alţi aproape 40 de copii pe care îi antrenează. Elevii lui ştiu că Sensei prinde hoţii periculoşi şi sunt foarte atenţi la sfaturile pe care le primesc.
Valentin Stan, elev: „Prinde hoţi, îi arestează, îi bagă la închisoare, cine nu-i cuminte. Ne dă sfaturi să nu îi batem pe alţii pe drum sau dacă ne agresează cineva să evităm”.
George Gheorghe, elev: „E bine ce ne zice, ne vrea binele. E ca un tată pentru mine”.
Dumitru Muşat: „Pe mine m-au făcut de câteva ori să plâng aşa de fel sunt mai dur, mă mai stăpânesc dar momentele acelea când vezi copii tăi pe primele locuri sau pe primul loc şi se cântă imnul simt o mândrie fără margini”.
Urmează zile grele de antrenament cu Sensei: pe 17 mai se organizează o nouă competiţie naţională de arte marţiale, la care cei mici visează să fie din nou pe podium.
.......................................................................................................................
Asta nu se vede de catre domnnii!....Domnii vede numa ce le convine!....Ca e' "echidistantzi"....Impartiali si #... :(
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 18 Apr 2017, 23:17

Salut!

Iar ca "supliment" si ca sa nu va plictisiti de atatea bancuri cu politisti, luati si asta : :shock: :shock:

(Si rogu-va, cititi cu mare atentie finalul) !!!... :idea:


http://www.digi24.ro/special/reportaje/ ... tru-707872
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde a_costy » 19 Apr 2017, 00:14

Astazi am fost amendat de politia rutiera (circulat cu 63km/h in localitate, fara case, oameni sau animale pe marginea stazii). Politstul, om civilizat, nimic de reprosat, mi-a spus ca m-a oprit pe motiv ca am circulat cu viteza. I-am raspuns la fel de civilizat ca probabil am depasit viteza legala, nici gand de viteza.
Dupa ce am platit amenda, consoarta aflata in dreapta, fara permis de conducere in dotare, m-a dojenit ca nu cumva sa mai depasesc viteza legala.
Si f...t de nevasta si cu banii luati de politist, am bagat in viteza a treia si am inceput sa merg conform legii (50km/h).
Am intrebat-o daca asa e multumita. Pana si ea mi-a dat dreptate, si anume ca nu poti sa circuli 250 km numai cu 50 km/h, asta dupa ce am stat 3 ore pe valea Oltului sa trecem de un accident.
Noi astia care nu suntem bugetari, avem numai obligatii. Fereasca Dumnezeu sa se mai faca si autostrazi in tara asta.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 19 Apr 2017, 19:29

Primaria din zona poate stabili alta limita de viteza pe sectorul respectiv de drum, dar nu vor pentru ca amenzile la codul rutier se duc la bugetul local.
O zona similara este pe DN in Breaza cartier ”Nistoresti” (cand imi faceam adolescenta pulbere acolo, Nistorestiul era comuna separata). In dreapta ai deal (munte) in stanga ai raul Prahova si nu are cine sa te incurce la drum, dar ......edilul vigilent aduna bani la buget.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 20 Apr 2017, 10:23

csaa scrie:Primaria din zona poate stabili alta limita de viteza pe sectorul respectiv de drum, dar nu vor pentru ca amenzile la codul rutier se duc la bugetul local.
O zona similara este pe DN in Breaza cartier ”Nistoresti” (cand imi faceam adolescenta pulbere acolo, Nistorestiul era comuna separata). In dreapta ai deal (munte) in stanga ai raul Prahova si nu are cine sa te incurce la drum, dar ......edilul vigilent aduna bani la buget.



da da "edilii" sunt hrapareti .... dar jegosii de politati care aplica amenzile in situatii de gen sunt ingerasi
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde a_costy » 20 Apr 2017, 11:02

csaa scrie:Primaria din zona poate stabili alta limita de viteza pe sectorul respectiv de drum, dar nu vor pentru ca amenzile la codul rutier se duc la bugetul local.
O zona similara este pe DN in Breaza cartier ”Nistoresti” (cand imi faceam adolescenta pulbere acolo, Nistorestiul era comuna separata). In dreapta ai deal (munte) in stanga ai raul Prahova si nu are cine sa te incurce la drum, dar ......edilul vigilent aduna bani la buget.

Politia rutiera nu este subordonata edililor. Probabil o sa mi se raspunda ca politistul a fost obligat sa aplice legea. Intrebarea este, daca eu nu eram un simplu contribuabil, un umil angajat in privat, un sorosist imputit, ci eram spre ex coleg de MAI, mai era obligat sa aplice "legea"?
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Politia in actiune

Mesajde Shrek » 20 Apr 2017, 11:20

a_costy scrie:Probabil o sa mi se raspunda ca politistul a fost obligat sa aplice legea. Intrebarea este, daca eu nu eram un simplu contribuabil, un umil angajat in privat, un sorosist imputit, ci eram spre ex coleg de MAI, mai era obligat sa aplice "legea"?

Nu! " Jegosul" nu era obligat sa aplice legea! Ci tu, " contravenientu'" erai obligat sa respecti limita de viteza! Daca un nenorocit de vitezoman ti-ar lovi copilul , cu siguranta ca ai da vina tot pe garcea ca nu a luat masuri sa se circule mai incet cu masinile, bla, bla, bla .....
Exista zona in tara, de exemplu in zona Severin, unde polițiștii de la rutieră au o satisfacție deosebita în a-i sancționa pe " colegii" de la alte structuri!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori