Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 22 Apr 2017, 07:20

MIHAI BALS scrie:profesore,TU cati stupi mai ai?



Pana sambata, 29 aprilie, tot atat cati erau la 01 octombrie!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 22 Apr 2017, 09:16

MIHAI BALS scrie:vidicane,ursule,pastore,cati stupi ai?
(ca sa stiu de unde incepem)

Nesemnificativ. Eu joc în Liga 2.
E ca și cum ai compara Juvestus București cu ASA Târgu Mureș. ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde relu1971 » 22 Apr 2017, 09:26

...cat de mult afecteaza salcamul, vremea din ultimile zile ?
Avatar utilizator
relu1971
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iul 2015, 19:50
Localitate: Ilfov

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde filip » 22 Apr 2017, 09:32

relu1971 scrie:...cat de mult afecteaza salcamul, vremea din ultimile zile ?

Dupa ce da soarele si caldura se vad efectele,atunci mugurii florali afectati se inegresc si cad.
E greu de spus acum .
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 22 Apr 2017, 11:53

relu1971 scrie:...cat de mult afecteaza salcamul, vremea din ultimile zile ?


In zona mea, mugurii de la salcam se sfarama ca scrumul de tigara!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde MUSTA » 22 Apr 2017, 18:13

am atasat poze cu salcamul din doua locatii? care este mai afecatat? in prima mugurele este foarte mic, iar in a doua are peste 2 cm, dar in ambele au o usoara nuanta maronire. Mai sunt sanse de miere anul acesta?
Fişiere ataşate
IMG20170422172815900x900.jpg
800x800.jpg
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde MUSTA » 22 Apr 2017, 18:15

nuanta maronie este,cumva, deasupra, in partea de jos, mugurele are culoarea verde...
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2017, 21:33

Prea slaba rezolutia sa ma pronunt... dar asa, nu arata calumea niciunul.

Ma uit adica la frunzele alea galbejite, cand culoarea trebuia sa fie verde inchis, iar la cel in urma, vad multa fragilitate!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 23 Apr 2017, 07:16

tiih scrie:Ptr a nu canibaliza puietul larvar in aceste 4..5 zile grele ptr albine
1.ar fi trebuit sa avem minim 3...4 kg miere necapacita in stup...(albina consuma cu zgarcenie mierea capacita...preferand mai degraba sa canibalizeze puietul...)plus inca pe atat capacita...
2.albina are nevoie de apa ptr prepararea hranei puietului larvar,cand acesta e mai mult de 10 dm2 apa nu mai poate fi asigurata din consumul de miere...
3.trebuia sa avem in aceste zile un impachetaj ermetic,,,ca in plina iarna'..inclusiv mult hulita papura...!!!

”Rețeta” a fost simplă.... 2x 3 litri sirop si i s-a rupt albinei de alea trei zile mai reci...
Daaar... daca noi, in anul de grație 2017, inca ”completam-stimulam” cu necajitele alea de uluce de 300 ml. de pe vremea lui Antonescu, sa nu afectam prea tare bugetul...da, e mai ”economic” sa ne văitam ca s-a sistat ponta decat sa trecem pe la caserie... ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 23 Apr 2017, 07:26

Aud colegi la care zilele trecute coloniile incepusera sa scuipe larvarul pe urdiniș :oops:
Apăi, bre taticu”... nu stiu cine ti-o vandut reteta asta, cum sa faci sa-ti creasca stupii si-n conditii de ”dieta” nu-prea-mult-sa-nu-se-ngrașe... :lol: dar pot sa-ti spun ca io unu inca n-am vazut animal-pasăre-insecta sa se faca mare si frumos din apa-paie-si-bataie...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde kiloz » 23 Apr 2017, 07:35

Limitare naturala a puietului. Oricum puietul alea nu mai participau la cules . Si "Nu" o sa mai consuma mierea de salcam si totul intra in caturi ca miere de marfa!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gica.mosu » 23 Apr 2017, 07:50

....Adiiii,(alt stupar) nu,nu e vb de sgarcenie....am dat intre 17-22 apr cate 3 pungi cu siropX500ml+o punga cu miere in amestec cu farin...si arata (ca'n foto =18 apr-2016 ;) ) si cu dif de o luna....dar ce vreme am avut in ac an=aprilieee ,si nici martie nu a fost super...2 saptamani au stat=consumat din "lada" :mrgreen: Si da,unii din ei au scos=canibalizat puietul(partial=stiu ele ce sa faca mai ghini ca noi)...cine pierde(vremea dicteaza)....noi toti indiferent de "CARD"...am pomii infloriti,papadiea + scavai rachita daaaar,ele consuma din stupi=punga-uluc :mrgreen: P.S-vreau sa ma "cert"...dar cu cineeee :?:
Fişiere ataşate
IMG_0283.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Hunbee » 23 Apr 2017, 08:02

Bagati manan foc ca daca dau 2ltr de sirop nu contamineaz mierea din magaZii?
Hranesti cu zahar in cules si te trezesti cu probleme la achizitor.
"O sa comsume ce dai, nu ramane in rame." Asta daca nu are miere.Si daca nu o consuma si pastreaza 3-400 gr, nu se vede la analize?
Am intrebat procesatorul si nu recomanda siropul. Nu garanteaza ca nu "se vede in miere".
Asa ca turta la putere si in Mai.
Mai ales ca la rapita oricum stramba din nas ca nu e sortiment cautat. " sa fie capacita 70%, sa nu aibe zahar/antibiotic, sa fie curata curata, etc.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 23 Apr 2017, 08:14

:lol: nu am nici cea mai vaga intentie sa bag mana in foc pentru mierea dumitale...
Ca nu ti-am cerut procent din ce-ti plateste procesatorul :lol:

Schema de lucru e simpla... acolo unde s-a administrat sirop la familiile ”incheiate” pe cuib plin, imediat dupa ce vremea isi va reveni la normal ramele marginase (cele in care teoretic a fost depozitat eventualul sirop neconsumat) zboara afara din stup iar in locul lor (dupa caz - spart cuibul) se introduc faguri artificiali. Respectivele rame se pastreaza pentru a fi folosite la viitorii roi.

Acuma nah... toate aistea-s valabile cand vorbim de familii pe care s-a pus catul/pe care se pune catul fara probleme. La pisoii de 5 rame... nu cunosc ”secretul” facator de miracole. :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gica.mosu » 23 Apr 2017, 08:30

...PAAAAI,din 2 "pisoi" faci o"mata" pe 10-12 rame(pui cat) il duci la pastoral siii...dupa S1-3 faci iar "pisoi "si...i-ti omori timpul +ceva'nbidoaneee...sanatosi le trecem ta'tiiii de e pace, de-i vreme bunaaaa :P....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde tiih » 23 Apr 2017, 16:53

alt stupar scrie:
tiih scrie:Ptr a nu canibaliza puietul larvar in aceste 4..5 zile grele ptr albine
1.ar fi trebuit sa avem minim 3...4 kg miere necapacita in stup...(albina consuma cu zgarcenie mierea capacita...preferand mai degraba sa canibalizeze puietul...)plus inca pe atat capacita...
2.albina are nevoie de apa ptr prepararea hranei puietului larvar,cand acesta e mai mult de 10 dm2 apa nu mai poate fi asigurata din consumul de miere...
3.trebuia sa avem in aceste zile un impachetaj ermetic,,,ca in plina iarna'..inclusiv mult hulita papura...!!!

”Rețeta” a fost simplă.... 2x 3 litri sirop si i s-a rupt albinei de alea trei zile mai reci...
Daaar... daca noi, in anul de grație 2017, inca ”completam-stimulam” cu necajitele alea de uluce de 300 ml. de pe vremea lui Antonescu, sa nu afectam prea tare bugetul..[b].da, e mai ”economic” sa ne văitam ca s-a sistat ponta decat sa trecem pe la caserie(OARE ;) )[/b]... ;)


2x3 litri sirop intr-o perioada ca aceasta 19.04..23.04 cand temperaturile noaptea erau de 1..3 grade iar ziua de 5...10 grade e total neindicat...condens,,,posibilitatea de a nu lua tot siropul stupii de putere medie sau mai mici"...contaminare miere...
0.300..0,500litri pe zi puse in "rame hranitor" cat mai aproape de cuib in zilele cand nu e zbor al albinelor cum a fost in aceasta perioada, e ideal chiar daca e un volum de munca mai mare...
Dar cine se plange de munca multa in apicultura,in loc sa se plinga de boli,de stupi slabi,de culesuri ratate..n-are decat sa lucreze in ...comert,finante...turism...nu in agricultura!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori