Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hrana în aceasta perioada

Mesajde Mihaiii » 21 Apr 2017, 14:46

Salut, după cum toți știți, în perioada asta albinele au de suferit din cauza vremii. În zona mea, albinele cam de o săptămână nu au mai ieșit la cules, din cauza vântului, frigului și a ploii, și nu se anunță vreme buna 2-3 săptămâni.
Find începător, am o dilema; ceva ceva provizii au de hrana, dar nu vreau sa aștept pana se termina, deci; ar trebui sa le hrănesc cu sirop? Dacă da, de care? M-am gândit sa le pun sirop de zahar 1/1(nu am mai făcut nici o data, dar dacă trebe, îl fac), dar am auzit ca nu le face foarte bine..
Apa le pun o data la doua zile, dar găsesc foarte multe albine moarte în hrănitoare, chiar dacă au acel plutitor(mai mult de forma, ca de plutit în apa nu prea plutește).
Am cautat informații despre hrănire în perioada asta, dar nu am găsit nimic.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde petru71 » 21 Apr 2017, 14:59

Uite cum se face siropul de zahar invertit.
viewtopic.php?f=9&t=643&hilit=invertirea#p11252
Eu asa am dat anul trecut, asa dau si in acest an.
Daca n-ai hranitoare, poti sa-l pui in pungi deasupra ramelor (caldut, 300-500 ml, scoti aerul din punga inainte sa o inchizi).
Dupa 2-3 zile scoti pungile goale ca sa nu se chinuie albinele sa le scoata pe urdinis.
Sanatate !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mellis » 21 Apr 2017, 16:08

Grija marela punga - sa nu o spargi - in loc sa le ajuti - le omori.
Mai bine iei cateva hranitoare - sau torni in rame goale cladite
Sanatce.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mellis » 21 Apr 2017, 16:16

Mihaiii scrie:Apa le pun o data la doua zile, dar găsesc foarte multe albine moarte în hrănitoare, chiar dacă au acel plutitor(mai mult de forma, ca de plutit în apa nu prea plutește).
Am cautat informații despre hrănire în perioada asta, dar nu am găsit nimic.


Ce plutitor foloseti?
poti pune o poza - cum nu pluteste plutitorul???
bete lemn/ polistiren / iarba uscata?
se mai ineaca in uluc - daca ai de acest fel, dar daca le pui barca -- se urca pe ea.

De ce le pui apa?
Sanatce.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde varza » 21 Apr 2017, 17:44

Confirm ce spune mellis..... Baga in hranitor o mana de paie,iarba,polistiren daca consideri plutitorul insuficient. E bine sa fie hranite in aceasta perioada mai dificila mai ales daca rezervele familiei sunt slabe. Despre inecarea albinelor .... Mai poate fi produsa cand se administreaza sirop rece peste albinele care ,,asteapta,, in hranitor. Punga e alta solutie pusa direct peste rame fara a fi intepata....stiu ele mai bine ce si cum. Siropul 1/1 se prepara din 1kg zahar la 1l sirop. Pe acesta il recomand .... doar se dizolva zaharul in apa si se administreaza sau poti face reteta de sirop invertit a colegului de mai sus. Spor!
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Mihaiii » 21 Apr 2017, 18:32

petru71 scrie:Uite cum se face siropul de zahar invertit.
viewtopic.php?f=9&t=643&hilit=invertirea#p11252
Eu asa am dat anul trecut, asa dau si in acest an.
Daca n-ai hranitoare, poti sa-l pui in pungi deasupra ramelor (caldut, 300-500 ml, scoti aerul din punga inainte sa o inchizi).
Dupa 2-3 zile scoti pungile goale ca sa nu se chinuie albinele sa le scoata pe urdinis.
Sanatate !

Mulțumesc frumos! Am făcut și o ieșit foarte ok, mâine o sa îl administrez.

Hrănitoarele sunt exact ca acesta: http://img15.olx.ro/images_mercadorro/1 ... gu-jiu.jpg
In apa nu plutește plătitorul nicidecum, sau dacă plutește(cu greu îl fac sa pluteasca), coboară la fund foarte repede, dar sper ca cu siropul sa plutească, pentru ca nu este chiar asa de lichid ca apa. Apa o administrez pentru ca pe vremea asta ies foarte rar afara, și am considerat ca este mai bine ca să pun apa în hrănitor. Albine în el nu sunt când pun apa, pentru ca după ce îl golesc de albinele moarte(un pumn micuț de albine) îl spăl foarte bine. Faza cu iarba în el nu am știut o, am sa o pun în practica, pentru ca oricum sirop în punga nu o sa pun, pentru ca nu vreau sa fac un dezastru.
Mulțumesc tuturor pentru ajutor, sănătate și spor la munca!
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mausica » 21 Apr 2017, 20:05

Alea is prostii de hranitoare..ineaca multa albina.am si eu cateva dar nu le pot folosii
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mellis » 21 Apr 2017, 22:50

Iti recomand din acesta
https://www.google.ro/search?q=hranitor+podisor&rlz=2Y3NDUG_ro______RO0710google.grouper.nakasi&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjH_tumqLbTAhWoJMAKHQ0jB10Q_AUIBygB&biw=962&bih=601#imgrc=QgkqYaXxmpdWDM:
Nu ineci albine, nu deranjezi, nu te inteapa nici dc ploua/ninge ;)
La targ erau si cu 7 ron mai micute...se pun sus in podisor, se da o gaura...
Merita investitia..
Sanatace buna
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mausica » 21 Apr 2017, 23:40

Da..astea merita toți banii...sunt f eficiente(astea le folosesc si eu)
Cu 9 Ron erau la 2L parca la faget
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Mihaiii » 22 Apr 2017, 04:19

O sa iau de alea cât mai repede posibil atunci.

mausica scrie:Da..astea merita toți banii...sunt f eficiente(astea le folosesc si eu)
Cu 9 Ron erau la 2L parca la faget

La făget unde? Sau doar când este târgul apicol? La cât este de "mare" făget, nici nu am știut ca au magazin apicol :)) eu tot de la Timișoara mai cumpărăm una alta.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Mihaiii » 22 Apr 2017, 22:32

Azi diminiata la ora 10 am alimentat cu sirop si surpriza :D https://www.youtube.com/watch?v=I-5X8uWZ-Qg
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mausica » 23 Apr 2017, 11:42

Mihaiii scrie:O sa iau de alea cât mai repede posibil atunci.

mausica scrie:Da..astea merita toți banii...sunt f eficiente(astea le folosesc si eu)
Cu 9 Ron erau la 2L parca la faget

La făget unde? Sau doar când este târgul apicol? La cât este de "mare" făget, nici nu am știut ca au magazin apicol :)) eu tot de la Timișoara mai cumpărăm una alta.

La targ au fost la acest pret,dar si la mag apicole pe net gasesti cred la acelasi pret(nu stiu daca aceasi calitate).Nu pot sa pun linkul aici cu firma de la care am luat pt ca e considerat reclama.
Eu aveam hranitoarele luate,acum am luat dopurile care su pun sa inchizi gaura cand iei afara hranitoru ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde daffid mihailov » 23 Apr 2017, 12:32

haha ce surpriza Domnule. Le pui 200 de grame si ti se pare ca l-au supt prea repede? Le ai la cura de slabire?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mausica » 23 Apr 2017, 12:39

daffid mihailov scrie:haha ce surpriza Domnule. Le pui 200 de grame si ti se pare ca l-au supt prea repede? Le ai la cura de slabire?

E criza...ce vrei si tu acuma :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Mihaiii » 23 Apr 2017, 13:24

daffid mihailov scrie:haha ce surpriza Domnule. Le pui 200 de grame si ti se pare ca l-au supt prea repede? Le ai la cura de slabire?

Nu, la doi stupi cât am, nu am de ce sa ma zgârcesc.
Doar ca nu am știut ca niște ființe asa mici pot manca atata de mult, și de asta, nu am pus mai mult sirop. Am băgat astăzi din nou 400g, probabil mâine iarăși o sa mai bag.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde daffid mihailov » 23 Apr 2017, 14:01

Mausica, :)) Da ce spui ca eu le pun cate trei galeti de apa pe zi si nu le ajunge? Daca le trec pe sirop... :))
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron