Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Criza apiculturii

Mesajde Alexu » 25 Apr 2017, 22:00

Buna seara,

Datorită succesiuni de evenimente si a dezastrelor ultimilor ani, apicultura in Romania a intrat intr o criza profundă . O criza similară celei economice din 2007-2008, dar care ne afectează doar pe noi apicultori pe unii mai mult sau mai putin.
Care sunt motivele care au dus la aceasta criza ?

1 - Marketing ul si fondurile europene

Cred ca știm cu toti acele reclame și reportaje care promiteau ,, o afacere de succes si sigura " investiția in apicultura îți aduce 1500 euro pe lună . Cam asta promiteau , aceasta idee a intrat în subconștientul nostru ca popor și oricine avea stupi , era văzut că un om avut . Plus lauda de sine pe facebook si youtube , totul era roz si aducea profit amețitor

2 - Social

Datorită lipsei de alternativă , a corupției și a stări precare a economiei în care toți ne zbatem în fiecare zi . Toți am visat să fim afaceriști si proprii noștri stăpâni .. Așa ca fiecare a investit din puținul lui

3 - Încălzirea globală

Extremele de temperaturi , oscilațiile si frecventa fenomenelor extreme ne au afectat negativ dezvoltarea familiilor de albine si productivitatea lor

4 - Fondurile Europene

Investiția masivă în apicultură fără o strategie pe termen lung a creat suprapopulării locale și dezechilibre pe anumite zone . Plus creșteri de preturi absurde pe echipamente si tratamente

5 - Importul de material genetic, care a deschis cutia pandorei , nu știm ce viruși, epidemii s au adus în țară


Anul 2017 este anul în care se va autoregla domeniul domeniul . Scapă cine poate , sau cine e hobby-st
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Criza apiculturii

Mesajde filip » 25 Apr 2017, 22:12

Aici trebuie punctat si lipsa medicamentelor.
Azi am fost la un magazin ACA si discutam cu vanzatoarea despre faptul ca apicultorii vin si intreaba de tratament si pleaca dezamagiti.
Si asta e un pas mare in drumul spre dezastru.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Criza apiculturii

Mesajde cristi x » 26 Apr 2017, 08:25

- incompetenta: am vandut o gramada de familii de albine - de majoritatea s-a ales praful. la mine se inmultesc, la cei care mi le-au cumparat au murit in prima iarna.
- medicamente??? - pt ce? nu va ajunge numai varachetul?
- vreti productie? ce faceti pt a dezvolta flora de intretinere din jurul stupinei?
- vrem pret bun la miere, dar unii deja au inceput sa vanda "miere".
- am devenit o natie de plangaciosi. ne vaitam de saracie si votam cu hotii. ne vaitam de caldura, dar nu plantam un pom, il taiem. etc. etc.
cand o sa vad unitate si strategii intre cei care mai suntem pe aici atunci voi mai avea speranta. pana atunci sa auzim numai de bine.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Criza apiculturii

Mesajde cucubau » 26 Apr 2017, 10:47

Apicultura incet dar sigur se indreapta spre o noua etapa, etapa din care foarte multi din apicultorii din ziua de astazi nu-si mai au locul.
Aceasta etapa , dupa unii criza dupa altii progres , v-a fi total diferita fata de etapa actuala.
Au aparut deja noi provocari care nu mai pot fi depasite prin metodele clasice. Cine v-a reusii sa se adapteze va profesa in continuare ; cine nu v-a putea , v-a ramane pe margine.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Criza apiculturii

Mesajde Mircea_63 » 26 Apr 2017, 16:55

Am vazut asemanari in sate de legumicultori. Afectati de schimbari climatice, boli, invazie de importuri la pret de dumping. Consecinta? O parte au renuntat. Altii insa prospera. Solarii cu incalzire, irigatii prin picurare, tratamente profi... mecanizare si automatizare cat incape. N-a disparut indeletnicirea, ci a evoluat.
Apicultura nu va disparea, ci va evolua!
Candva suta de marci era o suma mare
Un euro valora doua marci. Azi o suma de zece ori mai mare, e ceva obisnuit. A crescut nivelul de trai si pretentiile. Daca 25-50 de stupi era ceva, iar cu 100 erai bogat, la pretentiile de acum, nu e mare grozavie. Nu apicultura e de vina, ci pretentiile noastre. Cine traieste ca acum 30 de ani, o duce la fel sau chiar mai bine, cu acelasi numar de stupi.

In rest...ani mai grei sau mai buni au mai fost si vor mai fi. Prea usor ne impaunam sau ne plangem. Nu exista doar rasul si plansul. Pana ne plangem sau laudam, alti stupari fac treaba!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Criza apiculturii

Mesajde teinegru64 » 26 Apr 2017, 21:11

dan pescarul scrie: Dar noi vom încerca să mergem tot pe soluții individuale,să ne descurcăm,dar ne vom da seama cît sîntem de insignifianți pentru stat în două situații:otrăvirea albinelor cu pesticide și prețurile engross la miere.

Insigfininiati pentru stat??/O para... un mar.Pe care nu o vreau sa o cumpar de aiurea.Care stat ...doar suntem in UE?Sa vinzi engross??Doar daca ai cisterna inscrisa in circulatie.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Criza apiculturii

Mesajde stefanmadalin » 26 Apr 2017, 21:32

An de an aceleasi subiecte: "anul asta o sa se traga oblonul pentru multi"....si de la an la an suntem din ce in ce mai multi...
Sa fim seriosi.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Criza apiculturii

Mesajde danmirea » 26 Apr 2017, 21:46

anul acesta am cunoscut doi care s-au lasat de apicultura, am auzit de altul care vinde tot si am cunoscut unul singur care vrea sa inceapa :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Criza apiculturii

Mesajde teinegru64 » 26 Apr 2017, 21:53

Sean O'Brien îi mãrturiseste unei rude din Anglia venitã în vizitã:
--Tare as vrea sã am mai mult pãmânt.
--De ce?
--Cã sã cresc mai multe vaci.
--Si ce sã faci cu ele?
--Sa le vând si sã câstig bani.
--Si ce sã faci cu banii?
--Sã mai cumpãr pãmânt.
--Pentru ce?
--Ca sã mai cresc niste vaci...
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Criza apiculturii

Mesajde stefanmadalin » 26 Apr 2017, 22:04

danmirea scrie:anul acesta am cunoscut doi care s-au lasat de apicultura, am auzit de altul care vinde tot si am cunoscut unul singur care vrea sa inceapa :)

Nume, ca altfel nu credem. :D :D

Unul nu vine sa recunoasca (cu exceptia ta), ca a redus, ca a vandut, ca a teminat-o cu albinaritul...
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Criza apiculturii

Mesajde mellis » 26 Apr 2017, 23:07

Tot la capra vecinului ajungeti???
Eu stiu multi care s-au apucat, dar si care s-au lasat..
Incurajez apicultura, am loc de vecini, ei nu au de mine..
Fiecare dupa cat a fost educat si cat il duce mintea...
Loc este destul, dar multe minti sunt inguste..
Sanatace..
PS raman tot la pasionat..
Voi sa fiti sanatosi!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Criza apiculturii

Mesajde Hunbee » 27 Apr 2017, 10:11

Ca merge prost e clar.
Ca suntem tot mai multi e iarasi clar.
De ce? Simplu. Cateva mil de euro bagate in sector prin pndr.
Deci dezv. E sustinuta artificial.
E bine. Pentru achizitori, prod de echip apicole si fermieri.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Criza apiculturii

Mesajde danmirea » 27 Apr 2017, 22:06

vezi ca eu nu am redus nimic. Nu stiu ce ai inteles...


Deoarece am iesit cu familiile foarte slabe din iarna, dupa uniri nereusind sa am remorca plina...am zis sa mai cumpar cateva familii.

E foarte posibil sa cumpar si la anul...de-aia ma interesez de pe acum de familii pe MER :)


ramane de vazut daca familiile cumparate isi vor scoate banii :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Criza apiculturii

Mesajde petru71 » 27 Apr 2017, 22:29

dan pescarul scrie:Eu am vindut 43 ,am oprit 3,nu voi mai ține mai mult de 8 familii,suficiente pentru mine.Efortul de timp,bani, munca,nu se justifica dacă ai altă meserie.Ori profesionist,peste 200,ori maxim 10.Dacă locuiești în aceași localitate unde ai stupii poți tine 50 de stupi,dar la distanță nu se poate,cel puțin pt mine.


danmirea scrie:vezi ca eu nu am redus nimic. Nu stiu ce ai inteles...
Deoarece am iesit cu familiile foarte slabe din iarna, dupa uniri nereusind sa am remorca plina...am zis sa mai cumpar cateva familii.
E foarte posibil sa cumpar si la anul...de-aia ma interesez de pe acum de familii pe MER :)
ramane de vazut daca familiile cumparate isi vor scoate banii :)


Pai din ce-ai scris mai sus asa se intelege.
Ai vandut 43, ai oprit 3, o sa mai ai vreo 8, ai unificat, n-ai umplut remorca, ai zis sa mai cumperi, etc.
armetica-i a ta...da-i ciudata rau.
Exprima-ti ideile asa incat sa priceapa tot omul.
Sanatate !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Criza apiculturii

Mesajde petru71 » 27 Apr 2017, 23:17

Toata postarea mea de mai sus e o tampenie.
Le cer scuze celor doi pe care i-am citat.
Eram convins (din graba) ca e o singura persoana (danmirea si dan pescarul).
Probabil ca aceeasi confuzie a mai facut-o cineva.
Sa dormiti bine, poate se resusciteaza salcamul !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Criza apiculturii

Mesajde danmirea » 27 Apr 2017, 23:51

te-ai grabit sa-mi pui la indoiala aritmetica :)

nu-i suparare, stai linistit. :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori