Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mausica » 23 Apr 2017, 14:21

daffid mihailov scrie:Mausica, :)) Da ce spui ca eu le pun cate trei galeti de apa pe zi si nu le ajunge? Daca le trec pe sirop... :))

In aceste situatii ma bucur ca am hranitoare tip rama de intra 4-5 l sirop ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Arhivistu » 12 Mai 2017, 10:53

A pus cineva punga de sirop deasupra pe podisorul cu sita?..il iau albinele?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde jonny_it » 12 Mai 2017, 11:19

Arhivistu scrie:A pus cineva punga de sirop deasupra pe podisorul cu sita?..il iau albinele?


Il iau. Doar sa nu fie sita din aia foarte fina.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 28 Sep 2017, 09:56

Arhivistu scrie:A pus cineva punga de sirop deasupra pe podisorul cu sita?..il iau albinele?


Boierule, indiferent cu ce...daca abina nu-i stransa'nghem il ia...si mai vrea si alta :P ...dar mare atentie ca punga sa fie acoperita de o folie pt ca sa nu raspandeasca mirosul si sa se faca zazanie=FURTISAG...P.S-Aud "apicultori" care si la ac ora mai fac completari.... :mrgreen: ...ce vor trage= patii...treaba lor...Si o poza cu punga pi podisor,dar care au distaniere in cpac pt a nu sparge punga cu urmari....NASPA :idea:
Fişiere ataşate
20161101_235731.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde DoarEu » 28 Sep 2017, 21:08

gica.mosu scrie:
Arhivistu scrie:A pus cineva punga de sirop deasupra pe podisorul cu sita?..il iau albinele?


Boierule, indiferent cu ce...daca abina nu-i stransa'nghem il ia...si mai vrea si alta :P ...dar mare atentie ca punga sa fie acoperita de o folie pt ca sa nu raspandeasca mirosul si sa se faca zazanie=FURTISAG...P.S-Aud "apicultori" care si la ac ora mai fac completari.... :mrgreen: ...ce vor trage= patii...treaba lor...Si o poza cu punga pi podisor,dar care au distaniere in cpac pt a nu sparge punga cu urmari....NASPA :idea:

Mosule,depinde si cu ce faci acum completarile...miere in punga tot merge...singura problema ar fii ca o sa ramana descapacita in mare parte...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 29 Sep 2017, 20:07

...Asa este.........Si acesta pb se rez ff simplu:strangi cuibul cat mai compact si nui bai acum :shock: ci la iarna pt ca mierea necapacta se acreste=zahriseste ce ramani ne acoperita de albine=ghem :idea: Problema e alta:orsice aport de fructoza-glucoza dupa 5-10 sept prelungesc ponta( de multe ori o reeau daca vremea e calda) cu efect asupra albinei de iernare=uzura,corp gras,consum de pastura si polen uneori f putin,albina care eclozeaza tarziu e "anemica"uneori moare ca un bou impuns de vaca 8-) .....P,S- un lucru neefectuat la timp din cauza"apicultorilor" din lipsa de timp s-au neglijentei(lasa bre ca merge asa)are si consecinte negative asupra albinelor :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde guderian » 02 Feb 2018, 15:17

Este in regula daca le pun miere poliflora la punga zilele acestea? Ori trebuie neaparat turta energetică?
guderian
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Mar 2017, 21:11

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde peterneamt » 02 Feb 2018, 16:35

guderian scrie:Este in regula daca le pun miere poliflora la punga zilele acestea? Ori trebuie neaparat turta energetică?

Și care e diferența între ele .... ?

ps. dacă au miere, lasă-i să ierneze, fără să-i deranjezi ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde guderian » 02 Feb 2018, 17:45

In toamna le-am lasat destula mancare, dar a trecut ceva de atunci si ma gandesc ca s-ar putea sa fi ramas unele din ele fara mancare. Am intrebat pe cineva daca sa pun miere si mi-a zis ca nu prea e bine sa le pun acum, baietii pun doar turte. eu as vrea sa le pun totusi miere. nu stiu ce sa cred. intrebi cinci persoane, primesti cinci raspunsuri diferite...
guderian
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Mar 2017, 21:11

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2018, 18:15

guderian scrie:In toamna le-am lasat destula mancare, dar a trecut ceva de atunci si ma gandesc ca s-ar putea sa fi ramas unele din ele fara mancare. Am intrebat pe cineva daca sa pun miere si mi-a zis ca nu prea e bine sa le pun acum, baietii pun doar turte. eu as vrea sa le pun totusi miere. nu stiu ce sa cred. intrebi cinci persoane, primesti cinci raspunsuri diferite...


PUNE-LE, CA DOAR E MIEREA TA SI FACI CE VREI!
INTREBAND IN DREAPTA SI IN STANGA, DAI DOVADA DE FRICOS SI NEHOTARAT!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Balian » 02 Feb 2018, 18:21

guderian scrie:In toamna le-am lasat destula mancare, dar a trecut ceva de atunci si ma gandesc ca s-ar putea sa fi ramas unele din ele fara mancare. Am intrebat pe cineva daca sa pun miere si mi-a zis ca nu prea e bine sa le pun acum, baietii pun doar turte. eu as vrea sa le pun totusi miere. nu stiu ce sa cred. intrebi cinci persoane, primesti cinci raspunsuri diferite...

Dacă știi că au mâncare lasă-le în pace. Dacă nu au poți da miere cristalizată în pungă să nu curgă pe ele, sau miere fluidă în hrănitor, sau turtă energetică pînă cam în mijlocul lui februarie, după care merge și turtă proteică cu polen sau înlocuitori. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2018, 19:20

ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde daffid mihailov » 02 Feb 2018, 20:14

Haha bună asta. Ce am ras. :lol: da' pai folclorul nostru e plin de versuri cu 'dusmani' de la moldovean pana la vrâncean.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde paul » 02 Feb 2018, 20:44

guderian scrie:Este in regula daca le pun miere poliflora la punga zilele acestea? Ori trebuie neaparat turta energetică?

Le-am pus turta acum doua saptamani, sa fie, sa nu trebuiasca, mai ales ca nu stiam cand mai pot sa ajung la ele. Astazi,aparand o nisa in program, am reusit sa ajung la ele. Nici o familie sau roi nu s-a atins de turta !!! Toate unitatile biologice erau in regula, in ghem, torceau linistit, umiditatea era aproape zero ( pe ici pe colo cateva picaturi fine de condens).
Inca ceva ... tentativa imperfecta de stupar, adica eu, nicio pierdere pana in acest moment si nicio depopulare vizibila la vreo unitate biologica. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde guderian » 02 Feb 2018, 21:00

Mâine vreau sa-i verific. M-am gândit să le pun și ceva mâncare. Poate că nu este nevoie, dar pentru liniștea mea... Le voi pune miere, după care spre sfârșitul lunii le voi pune și turtă proteica. Mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Seara bună!
guderian
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Mar 2017, 21:11

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 03 Feb 2018, 11:15

Da....,la sfarsit de luna, daca intra polen,nu se mai agata de ia :shock: asadar,daca ai avut ZB de curatire "BAGA" pe raspunderea mea daca ai ce si-n ce..., :P P.S-daca timpul permite e bine de facut un control de fond rapid....asa am facutla 50 (mai am=urmeaza restul,daca ma ajuta vremea...,)deja la unul matca lipsa :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori