Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Viespile

Mesajde apimat » 25 Feb 2016, 15:04

Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Viespile

Mesajde Gemelu » 25 Feb 2016, 20:58

balu scrie:viespea din poza nu e nici un pericol pt albine, nici pt om, ii era si ei foame :!:

Totusi doua viespi vazute in 30minute asa timpuriu.... Mi se pare ingtijorator! Si poate nu le-am vazut pe toate. Am pus o capcana cu miere apa si otet, la care am adaugat si putina carne tocata. Daca as putea sa le capturez de acum ar fi bine, fiecare din ele va fi matca unei noi colonii de viespi, care ar decima stupina. Nu vad nimic de gluma aici....
Am vrut sa trag un semnal de alarma referitor la aparitia viespilor. Cred ca e foarte important sa inlaturam o amenintare din faza incipienta. Nu e de gluma cu furtifagul viespilor in conditii de temperaturi la care albina nu se poate apara.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: Viespile

Mesajde balu » 25 Feb 2016, 21:51

Ce ai omorit tu nu e lupul albinelor, ce ai in poza poti gasi prin stupi , capace, n-au nici-o treaba cu albinele, le vezi chiar pe flori. Viespi de acestea am si eu, sub capace, cite 2-3, stau la caldura, devin suparatoare cind ajung 20-30, atunci mai inteapa cite una
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Viespile

Mesajde DoarEu » 25 Feb 2016, 22:17

balu scrie:Ce ai omorit tu nu e lupul albinelor, ce ai in poza poti gasi prin stupi , capace, n-au nici-o treaba cu albinele, le vezi chiar pe flori. Viespi de acestea am si eu, sub capace, cite 2-3, stau la caldura, devin suparatoare cind ajung 20-30, atunci mai inteapa cite una

Aham..deci tu cresti...viespi si nu albine :lol: :lol: :lol:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Viespile

Mesajde Gemelu » 26 Feb 2016, 16:52

balu scrie:Ce ai omorit tu nu e lupul albinelor, ce ai in poza poti gasi prin stupi , capace, n-au nici-o treaba cu albinele, le vezi chiar pe flori. Viespi de acestea am si eu, sub capace, cite 2-3, stau la caldura, devin suparatoare cind ajung 20-30, atunci mai inteapa cite una

In postarea mea cred ca am scris clar ca e vorba de viespi. Stiu foarte bine diferentele intre cele doua insecte. Si vrei sa spui ca aceste viespi traiesc asa.... intr-o simbioza benefica cu albinele???? :lol: :lol: :lol: Mai frate, tu ai citit acest topic? macar cateva pagini... Crezi ca nu-si avea rostul sa se discute de combaterea viespilor? Pai atunci de ce mai erau asa suparati asta toamna unii dintre colegi ca au avut stupi atacati si distrusi de viespi?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: Viespile

Mesajde mellis » 26 Feb 2016, 18:08

Vorbeam de viespi ce luau albina din zbor la urdinis - si nu unul singur
Sunt impotriva omorarii lor - dar pana la o limita - cand se depaseste - am fost pus capcane toamna trecuta si am prins ceva recolta.
Cei mici sunt inifensivi - curata foarte bine albinele moarte din fata urdnisului - fac treaba buna, mai ales la pescuit ;).
Lupii in schimb..imi plac - dar nu in preajma stupinei..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara




Re: Viespile

Mesajde proapis13 » 22 Sep 2016, 22:13

Idee de aplicat... :!:
Fişiere ataşate
capcane viespii.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Viespile

Mesajde mellis » 16 Oct 2016, 00:38

De dimineață am pregătit 7 Fam de drum.
Albinele nu erau active pe la 8, dar plini de viespi activi la urdinis...
Octombrie este dificil de ținut în frâu în fața viespilor..
Erau si destui ... reci în fața stupului..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Viespile

Mesajde proapis13 » 17 Dec 2016, 16:22

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin



Re: Viespile

Mesajde Shrek » 17 Aug 2017, 12:18

Tot caut o " capcana pentru viespi" si nu dau de ea. Poate ma ajuta careva si îmi da o " trimitere"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Viespile

Mesajde csaa » 17 Aug 2017, 13:54

Incearca urmatoarea metoda:
Tai un bidon de 2 l cam la o treime de la dop. Intorci partea 1/3 cu varful in jos si introduci in ”baza” (dupa ce ai scos dopul, bineinteles).
Faci un amestec din apa, o lingura de miere, putina bere (atrage viespile) si un o lingurita de otet (repelent pentru albine).
Atentie ca intre amestecul de mai sus si gura bidonului sa fie cam 3-4 cm.
Spor la cules!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori