Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cucubau » 18 Mar 2017, 21:13


Locurile fruntase in topul producatorilor de miere sunt ocupate de tari ce nu dau doi bani pe apicultura bio , unde atibioticele sunt date cu galeata dupa un program strict ce pevede administrarea medicamentelor antibiotice profilactic de cel putin doua ori intrun ciclu apicol.
La noi nu am auzit macar de un singur apicultor sa fi avut pierderi dupa ce a administrat medicamente antibiotice , in timp ce in tabara cealalta sunt pierderi mult peste limita admisibila.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cucubau » 16 Mai 2017, 10:07

Acest topic deschis cu mult timp in urma ar trebuii revazut , revizuit si trase concluziile necesare.

Ce inseamna tratament preventiv ? Cand cum si cu ce se face ?
Apicultura este ramura integrata a agriculturii si depinde categoric de evolutia vremii starea culturilor si substantelor folosite in agricultura .
Chimizarea tot mai excesiva cumulata cu evolutia meteo din ce in ce tot mai nefavorabila apiculturii fac ca albinele sa fie vulnerabile in calea nosema , varroua , virusi , bacterii.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde mellis » 16 Mai 2017, 10:14

Factorii externi in combinatie cu antibioticele - este un sitem mentinut artificial - care crapa mai devreme sau mai tarziu ...
Explicatii sunt destule facute de oameni ce se ocupa cu acest domeniu..

Ce facem cu concentratia de antibiotic admisa prin lege in alimente - cine face verificarea la mierea data la borcan - la coltul strazii?
Oara cum am trecut iarna cu tot efectivul fara antibiotic?

Sanatace buna.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cucubau » 16 Mai 2017, 10:25

Sunt de acord ca nici un procesator nu va accepta miere in care sa existe reziduri de antibiotic , dar tot atat de ferm sunt convins ca apicultura fara tratamente adecvate in contextul actual nu mai este posibila.
Tocmai acesta este punctul nevralgic , de ce peste ocean se folosesc antibiotice cu galeata si nu ies in miere in timp ce la noi chiar daca sunt folosite cu lingurita ies si peste 2-3 ani .
oare care sa fie adevarul?
Pierderile din aceasta iarna ar trebuii sa dea de gandit si astfel de situatii sa nu se mai repete.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde mellis » 16 Mai 2017, 11:09

Sa incepem cu modelul de stup folosit peste ocean..si cat de des storc ei din cuib...

Pe de alta parte - ce model avem aici majoritar?? - si cat de des se folosesc/storc ramele din cuib?
Sunt cateva diferente..de notat si de trecut in caiet..
Mai este ceva de notat - peste ocean - au alte criterii de sanatate - si alte norme de reziduuri in alimente ...
Oameni sa fie - ca alimente/idei de testat mai sunt..
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cucubau » 19 Mai 2017, 09:49

Cum este cu tratamentul preventiv , cand se face si de ce se face?
Cand vine vorba de tratament "preventiv" mai toti o dau in balbaiala .
Cei in cauza isi imagineaza ca tratament preventiv inseamna administrarea de medicamente dupa un anumit program fara simptome de boala numai ca nu tin cont de cateva amanunte:
Stup puternic=stup sanatos , cand puterea scade sanatatea dispare. Rezolvarea sta in batoane de sulf sau medicamente . In lipsa acestora mama natura face selectie .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde mellis » 19 Mai 2017, 10:18

Deci tratament preventiv inseamana - sa ai stupi puternici - curatenie in stupina si stupar cu cei 7 ani de "casa" apicola?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cucubau » 19 Mai 2017, 12:25

mellis scrie:Deci tratament preventiv inseamana - sa ai stupi puternici - curatenie in stupina si stupar cu cei 7 ani de "casa" apicola?

Sunt prea multi factori care nu mai depind de voina apicultorului incepand cu conditiile meteo si terminand cu substantele folosite in agricultura .
Ar fi de dorit si benefic pentru apicultura ca cei ce vb sa spuna din experienta d-lor nu din auzite sau teorie.
Asadar cum ai rezolvat d-ta d-le melis depopularile masive in urma polenizarii la FS , sau nu te-ai intanit cu astfel de probleme?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Mircea_63 » 19 Mai 2017, 16:44

Imi pare ca am mai spus: rasini schimbatoare de ioni, substante solide care absorb antibioticul. Si mierea ramane curata...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde jonny_it » 19 Mai 2017, 17:24

Mircea_63 scrie:Imi pare ca am mai spus: rasini schimbatoare de ioni, substante solide care absorb antibioticul. Si mierea ramane curata...


Si rasinile cine le scoate din miere?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde jonny_it » 19 Mai 2017, 17:25

PS: Se poate trata cu antibiotic, daca este facut cum trebuie tratamentul nu ajunge in miere.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde mellis » 19 Mai 2017, 23:13

jonny_it scrie:PS: Se poate trata cu antibiotic, daca este facut cum trebuie tratamentul nu ajunge in miere.

Tot vorbim de tratament cum trebuie, cei ce-l aplica stiu asta, exista specificatii dar se da dupa ureche, sau cum a citit "pa" net...
Hai sa scriem un indrumar bun, ce poate fi folosit DOAR la NEVOIE...
Romanul mereu mai pune un pumn de azotat, lasa maica sa aibe destul...
Asta-i viata, asta-i trai?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde mellis » 19 Mai 2017, 23:17

cucubau scrie:
mellis scrie:Deci tratament preventiv inseamana - sa ai stupi puternici - curatenie in stupina si stupar cu cei 7 ani de "casa" apicola?

Sunt prea multi factori care nu mai depind de voina apicultorului incepand cu conditiile meteo si terminand cu substantele folosite in agricultura .
Ar fi de dorit si benefic pentru apicultura ca cei ce vb sa spuna din experienta d-lor nu din auzite sau teorie.
Asadar cum ai rezolvat d-ta d-le melis depopularile masive in urma polenizarii la FS , sau nu te-ai intanit cu astfel de probleme?

In ultimii ani am iernat pe fs si sirop unde z fost nevoie..
Nici o pierdere peste iarna...cand spun asta - nu zic ca "barosanii", cu schimb de matca iarna.
Am unig toamna ce am considerat, si asta am scos..
Povesteste DM intr-un film ca si ei au probleme in unele zone cu chimicalale..
Vetre multiple, mancare din traista daca trebuie si liniste...pana primavara tarziu
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Mircea_63 » 20 Mai 2017, 00:54

jonny_it scrie:
Mircea_63 scrie:Imi pare ca am mai spus: rasini schimbatoare de ioni, substante solide care absorb antibioticul. Si mierea ramane curata...


Si rasinile cine le scoate din miere?

Rasina e solida. Insolubila. O simpla filtrare.
Apa dedurizata ce o folosesti la radiator este obtinuta la fel. Centralele termice mari folosesc tot apa dedurizata prin acelasi procedeu. Doar ca folosesc alta rasina. Nu e ceva chiar la indemana micului stupar, dar nici nu e racheta nasa. Cu siguranta procesatorul chinez o foloseste.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cucubau » 20 Mai 2017, 07:20

mellis scrie:
jonny_it scrie:PS: Se poate trata cu antibiotic, daca este facut cum trebuie tratamentul nu ajunge in miere.

Tot vorbim de tratament cum trebuie, cei ce-l aplica stiu asta, exista specificatii dar se da dupa ureche, sau cum a citit "pa" net...
Hai sa scriem un indrumar bun, ce poate fi folosit DOAR la NEVOIE...
Romanul mereu mai pune un pumn de azotat, lasa maica sa aibe destul...
Asta-i viata, asta-i trai?

Nici eu nu am sustinut altceva , "decat la nevoie".
In ori ce domeniu exista proceduri aplicabile in caz de: ...,
Si in apicultura trebuie sa existe proceduri aplicabile in caz de necesitate, romanaul avea o vorba " te faci frate cu satana pana cand treci podul" .
mellis scrie:Am unig toamna ce am considerat, si asta am scos..

Referitor la unificari , nu este solutia ideala, unificarea presupune deja acceptarea unei pierderi . Doi uniti inseamna unul pierdut.
Referitor la D.M. ai omis punctul cel mai important , sau pe care D.M. nu l-a mentionat : fumagilin + teramicina la sfarsit de sezon.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde mellis » 20 Mai 2017, 09:04

Am intrebat un producator cum procedeaza cu propolisul sa fie curat

""majoritatea subtantelor
chimice sau pesticide sunt solubile in grasimi si pot
sa apara si in masa de propolis brut. Noi procesam
cantitati mari de propolis conventional romanesc. Tehnologia de extractie implica si o deceruire astfel in Propolis
esenta ajung in cantitate f mica sau deloc"

Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori