Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde nafirt » 04 Mai 2017, 14:28

octav79 scrie:Salut tizule!

Parerea mea este ca ai facut aceiasi pasi ca si mine dar nu cred ca ai facut primul pas bine, adica: Eu am taiat o rama de cuib si am pus cutia in mijlocul puietului in diferite stadii. Nu am avut o problema sa le ia in crestere, si in a 4a zi de cand a ouat le-am pus intr-un starter. Incearca si asa ca altceva nu stiu. Am patit si eu prima data ca si tine, insa atunci era in plin cules la tei (in Bucuresti la 1 iunie - ca idee de timp) si am inteles ca atunci cand e cules abundent nu cresc regine.

PS: E o parere, mai vezi si alte sfaturi ptr ca si eu sunt incepator. Tot in primavara am achizitionat-o.
nafirt
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Feb 2017, 00:08

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 11 Mai 2017, 17:52

Nu merge !!!!!!!!! Pentru a doua oara am bagat cutia Nicot la ouat si nici acum, dupa 48 de ore matca nu a ouat. Am facut tot ce trebuie, stropita cu sirop, incastrata intr-un fagure, bagata rama in mijlocul cuibului.......nimic. Nu stiu ce sa mai zic. In prospectul cutiei scrie ca trebuie stropita inainte de a baga matca in ea cu ceara....cum se stropeste/spray-aza cu ceara cutia Nicot ? Sa fie asta explicatia ??
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 11 Mai 2017, 19:49

leonardus scrie:Nu merge !!!!!!!!! Pentru a doua oara am bagat cutia Nicot la ouat si nici acum, dupa 48 de ore matca nu a ouat. Am facut tot ce trebuie, stropita cu sirop, incastrata intr-un fagure, bagata rama in mijlocul cuibului.......nimic. Nu stiu ce sa mai zic. In prospectul cutiei scrie ca trebuie stropita inainte de a baga matca in ea cu ceara....cum se stropeste/spray-aza cu ceara cutia Nicot ? Sa fie asta explicatia ??


Cutia trebuie sa fie curata, dezinfectata si fara nici un miros ciudat. Se stropeste cu sirop sau miere apoi se lasa 30 - 60 minute in stup.
Introduci regina si astepti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 12 Mai 2017, 09:01

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Nu merge !!!!!!!!! Pentru a doua oara am bagat cutia Nicot la ouat si nici acum, dupa 48 de ore matca nu a ouat. Am facut tot ce trebuie, stropita cu sirop, incastrata intr-un fagure, bagata rama in mijlocul cuibului.......nimic. Nu stiu ce sa mai zic. In prospectul cutiei scrie ca trebuie stropita inainte de a baga matca in ea cu ceara....cum se stropeste/spray-aza cu ceara cutia Nicot ? Sa fie asta explicatia ??


Cutia trebuie sa fie curata, dezinfectata si fara nici un miros ciudat. Se stropeste cu sirop sau miere apoi se lasa 30 - 60 minute in stup.
Introduci regina si astepti.


Da, asa am facut. Nu merge. Sa mai astept ? Se poate lasa matca mai mult de 48 de ore ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 12 Mai 2017, 09:16

leonardus scrie:Da, asa am facut. Nu merge. Sa mai astept ? Se poate lasa matca mai mult de 48 de ore ?


Da, mai asteapta si nu verifica din 10 in 10 minute ca o stresezi :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 12 Mai 2017, 10:22

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Da, asa am facut. Nu merge. Sa mai astept ? Se poate lasa matca mai mult de 48 de ore ?


Da, mai asteapta si nu verifica din 10 in 10 minute ca o stresezi :lol:


Bine. Atunci o sa verific o data pe zi si o las acolo pana oua. E OK ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 16 Mai 2017, 15:08

Nici dupa 5 zile in cutia Nicot matca nu a ouat. Am mai dat odata cu sirop peste tot pana s-au umplut celulele, si mai las 2 zile; daca nici acum nu vrea, o las dracului balta.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 16 Mai 2017, 15:56

leonardus scrie:Nici dupa 5 zile in cutia Nicot matca nu a ouat. Am mai dat odata cu sirop peste tot pana s-au umplut celulele, si mai las 2 zile; daca nici acum nu vrea, o las dracului balta.


De ce nu incerci sa transvazezi, nu o sa-ti iasa din prima, dar din a 2-a iese sigur. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 16 Mai 2017, 17:35

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Nici dupa 5 zile in cutia Nicot matca nu a ouat. Am mai dat odata cu sirop peste tot pana s-au umplut celulele, si mai las 2 zile; daca nici acum nu vrea, o las dracului balta.


De ce nu incerci sa transvazezi, nu o sa-ti iasa din prima, dar din a 2-a iese sigur. ;)


pai asta vreau sa fac daca nici acum nu merge.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 16 Mai 2017, 17:46

leonardus scrie:pai asta vreau sa fac daca nici acum nu merge.


Prin transvazare ai luat cate larve iti trebuie cand iti trebuie, nu mai astepti cateva zile dupa cutia nicot si nici nu afecteaza regina asa cum o face cutia nicot.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde ignatov andrei » 16 Mai 2017, 21:22

leonardus scrie:Nici dupa 5 zile in cutia Nicot matca nu a ouat. Am mai dat odata cu sirop peste tot pana s-au umplut celulele, si mai las 2 zile; daca nici acum nu vrea, o las dracului balta.


Undeva ai gresit sigur, deoarece matcii tale nu-i place parfumul celulelor din acel sector!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cutia nicot

Mesajde apivasmob » 17 Mai 2017, 17:59

A izolat matca pe partea opusa celulelor cred.
:D :D :D :D :D
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 18 Mai 2017, 11:19

apivasmob scrie:A izolat matca pe partea opusa celulelor cred.
:D :D :D :D :D


Cum ??? Nu e clar ca matca trebuie sa intre undeva ca sa depuna ? E clar ca buna ziua. Nici dupa 7 zile matca nu a ouat. Posibil albinele sa curete celulele daca cumva matca a ouat. Mentionez cutia este mica, are 30 celule; dupa parerea mea, cutia e o frectie. Nu merge. Maine ii dau cu transvazare.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 18 Mai 2017, 11:20

ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Nici dupa 5 zile in cutia Nicot matca nu a ouat. Am mai dat odata cu sirop peste tot pana s-au umplut celulele, si mai las 2 zile; daca nici acum nu vrea, o las dracului balta.


Undeva ai gresit sigur, deoarece matcii tale nu-i place parfumul celulelor din acel sector!

Am bagat rama cu cutia si a stat 1 saptamana, apoi am dat-o cu sirop de 3 ori, la refuz; nimic.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 24 Mai 2017, 17:40

leonardus scrie:
ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Nici dupa 5 zile in cutia Nicot matca nu a ouat. Am mai dat odata cu sirop peste tot pana s-au umplut celulele, si mai las 2 zile; daca nici acum nu vrea, o las dracului balta.


Undeva ai gresit sigur, deoarece matcii tale nu-i place parfumul celulelor din acel sector!

Am bagat rama cu cutia si a stat 1 saptamana, apoi am dat-o cu sirop de 3 ori, la refuz; nimic.

Am lasta balta Nicot si am izolat matca pe un fagure cu gratie Haneman. A ouat a doua zi......o intrebare eacum: daca a ouat, pot sa o scot ? Transvazarea o fac in a patra zi.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 24 Mai 2017, 18:16

leonardus scrie:Am lasta balta Nicot si am izolat matca pe un fagure cu gratie Haneman. A ouat a doua zi......o intrebare eacum: daca a ouat, pot sa o scot ? Transvazarea o fac in a patra zi.


Da. Scoate regina si in a 4-a zi transvazezi. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori