Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

fonduri

Mesajde ionescudavid » 01 Mai 2017, 13:43

Salut

Acum 2 ani am cumparat 2 stupi si incurajat de faptul ca ma descurc,stupii sunt sanatosi si am o productie decenta, ma gandesc serios sa ma extind.Intre timp am mai prins 2 roi si alt stup (ghidat de un stupar cu experienta)l am divizat,am ajuns sa am 5.Am mai cumparat cutii si daca ma ajuta Dumnezeu, pana la toamna sper sa fac 10 familii.

Cate familii trebuie sa am pentru a accesa fonduri europene?Sau exista programe cara sa ma jute sa ma extind? Si daca exista,cine ma poate ajuta sa fac proiectul.
Va multumesc.
ionescudavid
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mai 2017, 13:23

Re: fonduri

Mesajde proapis13 » 01 Mai 2017, 14:11

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: fonduri

Mesajde mausica » 01 Mai 2017, 23:51

proapis13 scrie:http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=28&t=6015

da nu esti moale deloc .....vrei s ail bagi direct la 6.3 :o :shock: pai de unde mama sa aiba el atatia stupi ????
El nu se incadreaza nici pt 15000 E ;)
ionescudavid scrie:Salut
Cate familii trebuie sa am pentru a accesa fonduri europene?Sau exista programe cara sa ma jute sa ma extind? Si daca exista,cine ma poate ajuta sa fac proiectul.
Va multumesc.

bade.....exista consultanti care se ocupa de asa ceva....insa pt cel mai mic proiect iti trebuie 80 de stupi...
ce zici ii ai ???
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3524
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: fonduri

Mesajde Mihaiii » 08 Mai 2017, 09:30

ionescudavid scrie:Salut

Acum 2 ani am cumparat 2 stupi si incurajat de faptul ca ma descurc,stupii sunt sanatosi si am o productie decenta, ma gandesc serios sa ma extind.Intre timp am mai prins 2 roi si alt stup (ghidat de un stupar cu experienta)l am divizat,am ajuns sa am 5.Am mai cumparat cutii si daca ma ajuta Dumnezeu, pana la toamna sper sa fac 10 familii.

Cate familii trebuie sa am pentru a accesa fonduri europene?Sau exista programe cara sa ma jute sa ma extind? Si daca exista,cine ma poate ajuta sa fac proiectul.
Va multumesc.

Consider ca ar fi cam devreme sa treci de la 5 stupi la 100 :D oricum, din câte știu, îți trebe 75 de stupi
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: fonduri

Mesajde mellis » 08 Mai 2017, 14:57

Daca ai luat albine pt fonduri ai inceput bine.
Sunt care au inceput cu sute - tot pt fonduri,
Nu au ajuns prea bine - exceptand cei ce au accesat doar pe foaie - la noi se poate orice.
M-as bucura sa aud peste ani ca ai reusit si esti un apicultor.
Ia aceste vorbe ca pe un indemn la munca si ambitie - nu un ca pe un sut.
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: fonduri

Mesajde gorjeanul » 08 Mai 2017, 19:04

Nu este nici o problema daca ai luat stupi pentru fonduri. Daca prinzi dragoste pentru albine ,le poti face amandoua ,sa accesezi fonduri si sa devii un stupar adevarat. Citeste carti de specialitate, daca ai pe cineva sa-ti explice ce scrie in carti e foarte bine. Si nu neglija nici forumul. Succes.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: fonduri

Mesajde ionescudavid » 21 Mai 2017, 11:21

Va multumesc pt informatii si incurajari.
Nu am luat albine pt fonduri,vedeam in aceste fonduri o cale mai rapida de a ma extinde.
Intre timp am mai divizat un stup si am mai prins un roi :D.Se pare ca extinderea vine natural.
ionescudavid
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mai 2017, 13:23

Re: fonduri

Mesajde Mircea_63 » 21 Mai 2017, 12:20

Dezvoltarea nu consta doar in numarul de familii. Cresc mult investitiile, timpul alocat si munca. Familia cere lada, rame, foi, tratamente, sirop, apoi spatii de depozitare, alta centrifuga, alta masina, butoaie, probabil masina de descapacit, pe scurt foarte multi bani investiti, apoi timpul alocat si munca. Mii si mii de euroi investiti, nu mai ai timp liber, nu ai voie sa fii bolnav, esti expus riscului de a ramane cu stupii goi, planurile ca dai cu 20-25 kilu de miere, devine 8-10 lei, ajutoarele sunt greu de gasit. Astea sunt doar o parte. Ia astea in calcul si apoi vezi pana la ce "dezvoltare" te bagi. Natura le regleaza oricum, dar mai bine sa nu ajungi sa-ti dea peste nas.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: fonduri

Mesajde Mishu05 » 21 Mai 2017, 15:53

Sfatul meu este sa menti 50 de familii timp de 3 ani si sa produci minim 1 tona/an cu ele. Dupa ce faci chestia asta gandeste-te la nivele mai sus de atat. Nu te arunca la mai multi de atat ca nu merita deocamdata.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori