Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

alergia laintepatura de albine

Mesajde danpirvu » 26 Mai 2017, 20:37

Buna seara,am si eu o problema,de curand am achizitionat cativa stupi insa am constatat ulterior ca sunt alergic la intepatura de albine.La atreia intepatura m-am umplut de blande care ma mancau,am simtit o presiune in urechi si norocul meu a fost ca am avut aerius in casa.Ce ma sfatuiti sa fac?Cu un costum de protectie pot sa evit intepaturile?
danpirvu
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2017, 20:26

Re: alergia laintepatura de albine

Mesajde un OM » 26 Mai 2017, 21:42

Imi pare rau pentru d-voastra, dar intepaturile albinelor pentru stupar sunt...inevitabile.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: alergia laintepatura de albine

Mesajde popik50 » 26 Mai 2017, 22:32

Dupa o perioada de acomodare nu veti mai avea probleme. Am patit la fel. mi se rosea pielea, pe abdomen imi apareau numai blande...acum nu mai am nimic. Organismul se invata cu multe lucruri. Oricum, e bine sa mergeti eghipat corespunzator la albine. De intepaturi e imposibil sa scapi, dar print-o echipare corespunzatoare poti limita nr de intepaturi.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: alergia laintepatura de albine

Mesajde ignatov andrei » 26 Mai 2017, 22:34

Cui pe cui scoate!
Ori te inveti cu veninul, ori te lasi de stuparie!
Exista si posibilitatea sa fii intepat cand cumperi o floare de 8 Martie, sau cand cumperi struguri...
Deci... trebuie sa te antrenezi cu intepaturile...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: alergia laintepatura de albine

Mesajde yuonyuon » 27 Mai 2017, 10:34

alergia la albine se manifesta diferit in functie de persoana .mai gandestete ca nu e de joaca. o veste buna as putea da ca organismu se invata cu veninu si devii "imun" sau ce putin putem spune ca tolerezi un numar mai mare de intepaturi. ore ce om are o limita.

apa rece corfeniramina ,costum , si incearca sa nu te "ciuruie" .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: alergia laintepatura de albine

Mesajde mellis » 28 Mai 2017, 01:01

Costum intreg, masca pusa atent, manusi fi e de piele, bocanci, costum peste bocanci.
Lucrezi atent si doar cand trebuie.
Scapi fara intepaturi, sau usoare prin costum, fara mult venin accesat.
Stii vorba, ce nu te omoara..te calareste..
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: alergia laintepatura de albine

Mesajde State » 03 Iun 2017, 00:57

Pateam la fel. Am avut și o șansă să dau colțul, efectiv nu mai puteam respira. Cu timpul, m-am călit. Azi o înțepătură, mâine două și tot așa. Până azi, când de la simpla înțepătură in deget, m-am înroșit tot, mi-au ieșit blânde pe piept și pe mâini. Urechile vâjâiau ca sperietorile de ciori, inima bătea tare și State stătea cu telefonul in mana și se juca "mă iubeste-nu mă iubește". Nu știam dacă sa sun sau nu la salvare. Unde sunt acum oricum venea peste o ora, așa că n-am sunat. M-am intins, am băut apă rece și am așteptat să treacă. Ori viața, ori starea "de bine". Că tacâmul sa fie complet, m-au apucat mâncărimile. Cam intr-o ora mi-am revenit. Am băut și un ceai intre timp.
Cum treaba rămăsese neterminată, mi-am pus costumul și m-am întors la albine.
Am mai făcut un roi și poc! Alta intepatura! De data asta in glezna. Deja mă pregăteam de ritual, apa rece, tolănit, etc. Spre surprinderea mea n-am mai avut nimic, niciun simptom.
Acum când am terminat treaba pe ziua de azi, zic sa caut topicul cu niste recomandări de medicamente in caz de...Nu că n-aș avea pastile, dar le am in dubă, nu aici..
Ce trebuie să menționez este faptul că azi până la ora 18 nu mâncasem absolut nimic, doar două cafele. Să știi că asta contează foarte mult in cazul unor alergii la veninul de albina. Organismul reacționează diferit când ești obosit/surmenat/nehranit.
Grija mare și încearcă să înveți din greșelile altora. Te poate costa scump.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: alergia laintepatura de albine

Mesajde daffid mihailov » 03 Iun 2017, 10:29

Poate ca alergia nu te omoară si nici o intepatura dar daca ai si o afectiune cardiaca sau un astm bronșic Combinația poate fi fatala. Terapia cu venin trebuie sa fie controlată nu in camp ai fara sa poti apela la urgență in caz ca se complica. Eu zic sa fiti precaut.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori