Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 26 Mai 2017, 21:08

un OM scrie:Oare la fel de multa albina ai pe acele 3-5 rame cu albina orfana in magazia cu urdinis superior doar cu gratie si folie sau dispozitiv obturator, sau pe aceleasi 3-5 rame cu gratie, folie, dar cu corpul intors la 180 grade?

Evident ca nu.....muuuult mai putina.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 26 Mai 2017, 21:10

Strict ca sistem, Nicot-ul e cel mai bun; mai eficace decat tranvazarea clasica. Dar aplicarea lui lasa de dorit. la mine de exemplu, matca nu a vrut sa oua desi am tinut-o 7 zile. Cred ca e un spil. Nu degeaba pe prospect scrie ''a se stropi cu ceara'' inainte de a baga matca. Acum, sa ne spuna cineva cum se stropeste cu ceara...! :D
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 26 Mai 2017, 21:44

O ulcica curata, ceva apa, ceva ceara, o bucata pensula si ...bunavointa.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 27 Mai 2017, 10:15

un OM scrie:O ulcica curata, ceva apa, ceva ceara, o bucata pensula si ...bunavointa.

Stiam ca ceara nu e solubila in apa...
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 28 Mai 2017, 19:48

Mda; se pare ca prima transvazare am ratat-o. Nu stiu cu siguranta motivele, ca sa invat pe viitor. Cert e ca din 5 rame, 3 in stanga port-botcii si 2 in dreapta, astazi cand am verificat, pe cele 2 din dreapta nu era mai deloc albina, dar pe cele din stanga era puzderie. Ca atare, nu s-au atins de cupule. Iarasi cert e ca multa albina a plecat inapoi la stupul donator din cate vad eu. O sa mai incerc continuu pana reusesc. Dar ramane problema cu cutia Nicot si lipsa de rame cu numai puiet capacit.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori