Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

albinele si vecinii

Mesajde puiuws » 06 Iun 2017, 13:32

in fata stupinei la 15 m vecinii au fineata. ca sa-si poata lucra fanul cum sa procedez ? daca inchid stupii e bai mare? ce ma sfatuiti ? nu se pot deplasa
va multumesc
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: albinele si vecinii

Mesajde Arhivistu » 06 Iun 2017, 14:26

Conform legii stupii se pot amplasa la minim 5 metri de proprietatea vecinilor iar daca sunt mai putin de 5 metri se ridica un gard inalt de minim 2 m...deci conform legii tu nu ai gresit cu nimic daca ai stupii la 15 metri de pamantul vecinilor.Acuma problema e ca nu vrei nici sa te pui rău cu ei,deci trebuie sa ajungeti la un acord...mai lasa ei mai pui tu :D
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: albinele si vecinii

Mesajde mellis » 06 Iun 2017, 15:08

Daca-i inchizi - risti sa le gasestgi moarte..pe caldura asta..
1 - Gard de 1,7 - 2 m - cu folie pe el - in fata lor - le forteaza sa ia altitudine.
2 - apa si deranj minim sa fie cuminti ;)
3 - cules ;) ;)
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde vulpea » 06 Iun 2017, 16:19

apropo de vecini:exista ******* in Bucuresti,care au aprobat o Hotarare de Consiliu Municipal care INTERZICE detinerea de stupi in oras ! la Timisoara tot asa o fi ? (am fost candva student in Timisoara si aia mi s-au parut mai destupati la minte,macar in privinta stupilor din oras).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si vecinii

Mesajde vulpea » 06 Iun 2017, 16:20

PS.am vrut sa scriu DOBITOCI.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si vecinii

Mesajde Shrek » 06 Iun 2017, 22:46

puiuws scrie:in fata stupinei la 15 m vecinii au fineata. ca sa-si poata lucra fanul cum sa procedez ?...... ce ma sfatuiti ?

Da-le un roi cadou! Iesi mai ieftin decât dacă le-ai da miere in fiecare an.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: albinele si vecinii

Mesajde vulpea » 06 Iun 2017, 23:38

dece sa nu faca si mai ieftin acupunctura cu albine ??? !!!.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si vecinii

Mesajde mellis » 07 Iun 2017, 10:56

vulpea scrie:apropo de vecini:exista ******* in Bucuresti,care au aprobat o Hotarare de Consiliu Municipal care INTERZICE detinerea de stupi in oras ! la Timisoara tot asa o fi ? (am fost candva student in Timisoara si aia mi s-au parut mai destupati la minte,macar in privinta stupilor din oras).


Salut,
Am in oras cativa dar nu i-am declarat. Sunt ascunsi bine...Sincer nu am studiat problema - dar nu am auzit de asa ceva.
E mare gradina ta Doamne - dar multi sar gardul...

Un coleg are langa oras - pe camp - comuna Ghiroda - cand sa-i declare - la primarie au spus ca este zona rezidentiala ;) Desi nici o casa pe o raza de x km...doar puz-uri inventate de agentii...
S-au mai schimbat "dobitocii" de acolo in ultimii ani - si i-au dat, are proiect aprobat.
In comuna milionarilor - am declarat nu de mult fara probleme.
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde vulpea » 07 Iun 2017, 15:28

totusi ai vecini(cu stupii) foarte buni.ar trebui sa-i cinstesti(poate tot cu acupunctura cu albine ?!).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si vecinii

Mesajde mellis » 07 Iun 2017, 16:23

Am plan actual sa schimb vatra - in tratative pt un teren la padure.
Sper sa iasa, si sa vad ce vecini noi o sa am...O iau de la capat cu vecinii ...
Sper sa fie doar mistreti, porci salbatici nu porci domestici ;)
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde balasbebe » 07 Iun 2017, 18:18

Bine ca este voie cu caini sa calcam in rahatul lor. Toata noaptea latra, iar acum cand este cald trebuie sa inchid geamul. Sub mine vecinul avea trei dulai cu o putoare de neiertat.


mellis scrie:
vulpea scrie:apropo de vecini:exista ******* in Bucuresti,care au aprobat o Hotarare de Consiliu Municipal care INTERZICE detinerea de stupi in oras ! la Timisoara tot asa o fi ? (am fost candva student in Timisoara si aia mi s-au parut mai destupati la minte,macar in privinta stupilor din oras).


Salut,
Am in oras cativa dar nu i-am declarat. Sunt ascunsi bine...Sincer nu am studiat problema - dar nu am auzit de asa ceva.
E mare gradina ta Doamne - dar multi sar gardul...

Un coleg are langa oras - pe camp - comuna Ghiroda - cand sa-i declare - la primarie au spus ca este zona rezidentiala ;) Desi nici o casa pe o raza de x km...doar puz-uri inventate de agentii...
S-au mai schimbat "dobitocii" de acolo in ultimii ani - si i-au dat, are proiect aprobat.
In comuna milionarilor - am declarat nu de mult fara probleme.
Sanatace.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: albinele si vecinii

Mesajde Jean Valjean » 07 Iun 2017, 19:03

Depinde si cat de mare e suprafata de faneata. Daca nu este mare si vrei sa ramai in bune relatii cu vecinii, coseste-l tu. Daca este foarte mare, coseste tu portiunea din fata stupilor. Eventual da-le niste masti proprietarilor. Sau stabileste sa lucreze terenul dimineta devreme, tii stupii inchisi pana cand termina, tot asa la intors si strans fanul si ai terminat balamucul. Daca tot nu va intelegeti inseamna ca e vorba de o incapatanare prosteasca
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: albinele si vecinii

Mesajde Arhivistu » 08 Iun 2017, 00:59

Balasbebe...ai scris o vorba cat o suta,dar ,..ca exista un dar,vecinii stiu ce.s alea albine?...ei,zic "ce drecu vine si asta cu albinele aici sa ne intepe?!,las ca.l arajam noi...si vin si iti bagă tot felul de fitile si atunci is doua situatii...stii ca esti legal si.ti bagi ceva in ei vecini sau lasi dupa ei si te retragi,ii muti si faci ce stii...in amandoua situatii ai de pierdut
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: albinele si vecinii

Mesajde mellis » 08 Iun 2017, 10:46

Dragilor,
Dupa ce era sa raman fara o mare parte din albine din cauza focului "de paste" pus pe pasunile vecine - am primit si mesaj de amenintare.
Citez "eu sunt de vina pt ce s-a intamplat, ca am dus albinele acolo" - desi e doar o casa pe o raza de 50/100m
"sa nu caut alti vinovati pt ca eu sunt singurul vinovat"
"daca iubesc albinele, si vreau sa mai am - sa le mut"
Am facut plangere la politie.
Primul cuvant al politistului - le- ai declarate la primarie - eu - NU.
Stii ca primesti amenda pt asta - amenintare sa scape de lucru - mama lui de porc ordinar- i-am spus ca sunt dispus sa platesc amenda - desi nu avea nici o legatura cu treaba in cauza.
M-a invatat un coleg sa scriu cerere direct catre comandant si sa nu stau acolo sa scriu declaratia - ca incearca sa ma ocoleasca sa nu trebuiasca sa lucreze - asa a fost...
M-a intrebat - incendiu este posibil sa fie natural ? - rasp meu - dar biletul de amenintare - tot pe cale naturala aa venit?
Pai nu este amenintare - sa caut eu sa-ti spun ce este aia amenintare - a cautat intr-o carte dar nu a gasit....
Am cerut daune de 1500 ron - 2 stupi jumatate arsi si vreo 50 pomi arsi + folia de pe gard.
Am intrebat cum merge investigatia - pai merge la parchet si intr-o luna incepe daca decide parchetul...
I-am spus - pai intr-o luna nu se mai vad dovezi - de unde - si cine a pus focul.
Nu s-a intamplat nimic de la paste - si nici nu am mari sperante.

Au dat vecinii foc la vgetatie - este lege locala - daca nu tai iarba mai mare decat 30 cm - se primeste amenda - nu cred ca au dat intentionat pt stupi - dar a ajuns la ei. Amenintarea a venit apoi de frica unei eventuale plangeri.

Ce sa mai spun - vand terenul si ma mut la padure - sa cunosc alti vecini - mistreti - nu porci ordinari.

Problema mare este ca lumea nu cunoaste albina - si NOI suntem vinovati pt asta.
Oamenii se sperie pt ca nu stiu multe despre albine - si presa ii ajuta cu info de acest gen - dramatizare - in loc sa se faca invatare in scoala - despre albina - cat este de importantant, cum, cand si de ce te ataca.
Trebuie implicare in scoli - macar tanara generatie sa invete - mosii de toate varstele sunt o cauza pierduta!!

Ca si exemplu - am luat costum apicol pt copilul unui coleg - si il duc sa vada minunile des stupi. Este nerabdator - cad a vazut fratele lui mai mare - vrea si el.
Se poate - si suntem vinovati daca nu ne implicam - scoala altfel...
Sa fiti sanatosi!!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde vulpea » 08 Iun 2017, 16:37

mell. esti tare visator(nu ca ar fi ceva rau in asta !).sunt mare iubitar si de caini."sufletul meu pereche" o cateluse (pincher pitic = doberman in miniatura) care a stat langa mine pret de 17 ani m-a invatat un lucru pe care inca nu-l stiam inca:animalele care exista pe langa noi ne fac un mare favor noua oamenilor ca stau pe langa noi,dar de regula nu stim si nu ne dam seama de acest adevar.in Bucuresti si chiar in Ro se omoara in nestire cainii.niciodata la scoala n-au fost invatati copii cum sa cunoasca si cum sa se comporte cu cainii si chiar cu albinele.din contra ,vedem aproape zilnic cum se asmut oamenii contra acestora.fac aproape 'un titlu de glorie' tv.urile slabe profesional pe aceasta tema.societatea azi a decazut prea mult ca sa-si mai revina asa curand si e mare pacar !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: albinele si vecinii

Mesajde vulpea » 08 Iun 2017, 16:44

PS.pe vremea lui Gh.Gh.Dej,spre exemplu,am fost invatat la scoala ca cel mai bun prieten al omului este cainele si , MAI ALES,cainele l-a facut/ajutat/'obligat' pe om sa se ridice in 2 picioare.se mai invata asa ceva la scoala de acum ?!
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori