Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

prezentare

Mesajde mosu » 25 Feb 2011, 10:41

Sint un imbatrinit de zile peste citeva luni implinesc 75 de ani,ma numesc Cula ilie din Nasturelu Zimnicele Teleorman, cum am inceput eu stuparitul:pela virsta de 23 ani am cumparat un manual de apicultura si atit l-am studiat de puteam sa raspund la orisice intrebare,eream plin de teorie dar practica deloc, cred ca erea prin 60 ;62 din toata saracia ,caci lucram la c a p,am cumparat 2 roi cu 30 lei bucata cutile leamfacut di resurse propii,nu mi-a aratat nimeni nimic in schimb erea baza melifera aproape continu, pomi fructiferi,salcim masive, f. soarelui,bumbac ce dragi i-mi ereau, in vreo trei ani am ajuns la 13 familii, acum ma gindesc nu i-am tratat niciodata de paduchi, primavara ii stimulam cu apistin, eream f. mindru.Dar viatala tara erea din ce in ce mai grea,am plecat la Bucuresti, m-am facut conducator auto,10 ani pe autobuze 19 pe salvaresi restul pe taxi pina la pensionare,la pensionare m-am retras iar la tara, in anul 2003 am cumparat 3 familii bine populate cu cutii cu totpina toamna am mai facut doi prin divizare total 5 urmatori ani prin roire naturala si artificiala am ajuns la un numar de 40 f. de baza,am avut bineinteles si esecuri dar asta in alta rubrica.Ce urmaresc eu pri aceasta relatare sa imprim perseverenta si optimism incepatorilor, in special caci acum poate beneficia de ajutoarele dela U E
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde MyBees » 25 Feb 2011, 12:59

Va salut si aici, domnule Cula. Sper sa ne povestiti cat mai multe, caci aveti de unde.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: prezentare

Mesajde mosu » 25 Feb 2011, 15:48

MyBees Marinica eu in viata am pierdut f.mult datorita timiditati si subestimari ,referitor la indemnul tau casa continui cu povestirile, chiar ca sint la virsta la care incep sa traiesc din amintiri rsi i-mi face placere sa povestesc dar ma tem sa nu deranjej sau sa plictisesc. Osa mai incerc.
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde mosu » 25 Feb 2011, 16:13

Viata nu a fost chiar pe roze 2 baieti 3 nepoti tot baieti si 3stranepoti, pensia modesta asa ca nu dispuneam de fonduri financiare casa investesc si in cutii si le-am achizitionat dela diversi fost apicultori sau dela urmasi lor, i-mi erea rusine sa le aduc acasa dar printrun efort sustinut arata cam asa:
Imagine0022.jpg
se cheama stupina pasarea
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde Arhivistu » 26 Feb 2011, 01:27

Succes pe mai departe mosule ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: prezentare

Mesajde mosu » 26 Feb 2011, 15:25

Multumesc foarte mult pentru urarea de succes si sa stiti ca mai am nevoie de succes,dar cu atit mai mult aveti dumneavoastra nevoie de succes pentruca sinteti tinar si viata este in fata asa caci pe linga succes va doresc sanatate si inplinirea tuturor dorintelor.
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde victor s » 26 Feb 2011, 17:11

bun gasit si pe noua fateta a forumului si sanatos sa fiti sa ne povestiti cum se practica apicultura cu ceva timp in urma !
cum v-ati apucat de stuparit? cum v-ati acomodat cu noile metode, tratamente etc...
sanatate maxima !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: prezentare

Mesajde mosu » 26 Feb 2011, 23:55

Mai intii de toate tin sa-ti multumesc si pe aceasta cale pentru frumosul si valorosul cadou pe care mi-lai facut adica manualul STUPARITUL de hristea, prin cuvinte nu se poate exprima multumirea.
In ce priveste practicarea stuparitului prin ani 60-65 cred ca erea mai rentabila, pentru mine care practicam stationarul erea mai multi pomi fructiferi paduri de salcim la 1,5 km aproape toata vara exista baza melifera,ma refer in zona mea si nu numai,cu toate acestea putini ereau care se ocupa cu apicultura. Entuziasmat am fost mereu deasta nu cred pe cei care spun ca nu au posibilitati, eu din lada de zestre a sotiei,atunci am facut doua cutii de stupi,primele bineinteles caci i-mi cumparasem o mobila, cum erea pe atunci POPULARA .Peste doi ani vindeam miere putina dar vindeam si pentru familie bieinteles aveam la discretie.In general metodele sint aceleasi tehnica este mult mai avansata, nu puteai sa spui la cineva casa ierneze o fam.cu cutia fara fund, tear fi ris si cite altele. In ce priveste tratamentele eu nu leam facut nici un trtament nu canu ar fi facut alti si nici o familie nu m-ia murit.Ereau stuparimai invirsta dar din egoism nu spuneau nimic.Acum exista material didactic foarte mult si FORUMULeste un izvor nepretuit de cunostinte.
Si acumtrebuie sa madescurc in ce priveste cutiileam citeva din pal exemplu:
r-Imagine0023.jpg
r-Imagine0023.jpg (17.17 KiB) Vizualizat de 17634 ori
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde mircea » 27 Feb 2011, 00:06

ATENTIE !
Cand copiati pozele de pe vechiul forum, salvati versiunea marita , nu cea micsorata.
Pentru asta se da clic pe poza sa apara intai versiunea marita. Pe aceasta o salvati si o postati aici.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: prezentare

Mesajde mosu » 27 Feb 2011, 00:18

domnul MIRCEA multumesc pentru sfaturi, asa voi face.
SANATATE!
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde mircea » 27 Feb 2011, 10:10

Pentru cele solicitate in MP cititi aici : viewtopic.php?f=35&t=57
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: prezentare

Mesajde mosu » 27 Feb 2011, 13:52

Multumesc mult pentru raspuns, dar ma descurc cam greu
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde gica » 07 Apr 2011, 23:17

Sa fii sanatos mosule,peste 18 ani si ceva luni cand voi face si eu 75 sa ne scriem tot pe forum.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: prezentare

Mesajde mosu » 21 Apr 2011, 01:25

domnule Gica aceasta urare este prea frumoasa casa fie adevarat, dar Dumnezeu le stie pe toate, noi sintem datori sa ne ocupam permanent de ingrijirea albinelor caci tare frumoasa esteaceasta ocupatie in special perioada aceasta de aprilie.
Sanatate
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: prezentare

Mesajde Adi Hodis » 29 Apr 2011, 21:54

Cam tirzior vin si eu dar va salut cu drag domnule Cula si ma bucur sa va citesc scrierile si aici.
Vreau sa indulcesc un pic paharul amintirilor dumneavoastra ... ce bine ar fi fost daca pe la inceputurile apiculturii d-vs, ar fi fost fonduri nerambursabile ... si pe vremea cand m-am apucat eu ... ca si eu mi-am facut rost de stupi destul de greu, unii nici de statzionar nu erau buni dar i-am oblojit si au mai adapostit albine catziva ani.

Cum merge natura si albinele la dumneavoastra ?.
Aici in Crisana avem parte de o clima blanda si pina acum au evoluat bine toate cele.
Sanatate si s'auzim de bine.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: prezentare

Mesajde victor s » 30 Apr 2011, 19:21

Adi Hodis scrie:Aici in Crisana avem parte de o clima blanda si pina acum au evoluat bine toate cele.
Sanatate si s'auzim de bine.

TI-AM SPUS EU, ADI...? :) ;) ;)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori