Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Danielu » 05 Mai 2017, 18:03

Hunbee scrie:Om sa-ti stea cu caprele nu o sa gasesti, ca nu o sa poti din 15mi euro sa dezvolti o ferma care sa suporte un angajat. Nu uita ca toti ciobanii se plang ca nu gasesc oameni. La albine e si mai rau, ca inteapa, e munca grea si nici nu ai subventii ca la alte animale deci venitul tau/ppsibilitatea de plata buna e si mai mic.
Albinele cu greu produc la nivelul la care sa platesti pe cineva sinsa ramai si tu cu ceva.
Vezi ca se discuta rentabilitatea si in cazul in care tu faci tot.
Cu 15mi mai bine deschizi o covrigarie in centru si esti mai castigat. :)
Sau un birt la sat. Uite birtul ar merge.


Acum sunt de acord cu tine la rentabilitate, dar asta trebuie sa ramana sa-ti faci calculul singur, nu trebuie sa puna astia reguli tampite. Astfel de reguli doar opresc oamenii de buna credinta in a investi. Repet, oamenii de buna credinta nu sunt neaparat buni investitori, 90% din ei nu sunt. Dar cu astfel de conditii nu-i vei atrage pe cei 10%.

Cat despre masini si alte prostii pe fonduri europene... nu prea s-a intamplat in Romania, mai degraba in Grecia. La noi a fost mai simplu, nu prea s-au dat sau au fost acordate a.i. sa produca efecte neutre in cel mai bun caz.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde daffid mihailov » 05 Mai 2017, 18:10

Condiția cu locul de munca pt 15 mii euro te obliga la sărăcie si subzistenta. De ce sa nu Muncești, iarna e destul timp , daca poti. Bă mai contribui si la buget. Nu poti plăti un om timp de3 ani din fonduri. Nu renteaza. Dar asa au gandit ai de sus, sa încurajeze "munca" la negru.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde mausica » 05 Mai 2017, 22:34

Acuma am vazut ca se poate accesa masurile daca locul de munca e pana la 80km ;)
Va spun din proprie experienta.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde teinegru64 » 06 Mai 2017, 20:36

Gheorghe :
– Ma Ioane io o sa adopt un copil englez .
Ion :
– Da de ce englez ?
Gheorghe :
– De-aia ca atunci cand incepe copilul sa vorbeasca o sa invat si io o limba straina .
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Mishu05 » 07 Mai 2017, 04:14

" Diferenta o reprezinta faptul ca acele tari sunt locuite de CETATENI iar Romania de salbatici rupti in c*r de foame. " --- cu greu se poate exprima realitate mai corect de atat.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde ovidiu_p » 13 Iun 2017, 15:13

astazi am fost la consultanta agricola sa ma interesez daca ma pot incadra in conditiile masurii 6.3.....dupa spusele consultantului ma incadrez dar ...din cite am inteles.....daca accesez masura nu trebuie sa merg pe cumpararea de familii de albine, lazi, pentru ca astea sunt prin P.N.A.......intrebarea mea este...daca eu nu am depus pentru PNA niciodata, nu pot cumpara lazi si familii de albine prin 6.3?
ovidiu_p
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Mar 2011, 22:18

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde proapis13 » 14 Iun 2017, 10:40

ovidiu_p scrie:...daca eu nu am depus pentru PNA niciodata, nu pot cumpara lazi si familii de albine prin 6.3?

NU...citeste M 6.3 si o sa te convingi...
Ai pe ce cheltui 15000 de euro,pe logistica si inventar apicol...exclus utilaje la mana a doua...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde eugen_c » 14 Iun 2017, 12:43

Nu credeam ca va fi asa complicat sa cheltui 15000 euro. Este o suma mult prea mica pentru logistica... adica pot achizitiona o utilitara dokker, dar nu o sa-mi fie de mare folos.
In situatia in care ma aflu, cel mai mult m-ar avantaja sa-mi cumpar cutii noi la toate familiile si inca o vatra, insa banii acestia nu pot fi astfel cheltuiti.
Ii rog pe cei care au depus dosarul sa imi dea si mie cateva idei(exclus centrifuga,masina de descapacit, maturator si dozator miere).
Mentionez ca vreau sa cheltui banii cat mai eficient.

Multumesc
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Closcutz » 15 Iun 2017, 20:03

Interesanta treaba...cum sa cheltui 15000 de euro? Ar fi frumos sa ne expunem lista de dorinte ca la Mos Craciun. As propune sa spuneti ce utilaje din stupina vi se par un pas inainte in modernizarea exploatatiei... suflanta sthil, generator, masina de descapacit... in ce ar fi indicat sa se investeasca? 8-)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde filip » 15 Iun 2017, 21:54

Closcutz scrie:Interesanta treaba...cum sa cheltui 15000 de euro? Ar fi frumos sa ne expunem lista de dorinte ca la Mos Craciun. As propune sa spuneti ce utilaje din stupina vi se par un pas inainte in modernizarea exploatatiei... suflanta sthil, generator, masina de descapacit... in ce ar fi indicat sa se investeasca? 8-)

In apicultura e nevoie mult mai mult de altele decat de logistica. :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde Closcutz » 16 Iun 2017, 04:46

Dle Filip de ce nu duceti ideea pana la capat? De ce este nevoie in apicultura? Insa colegul si cu mine nu vorbeam decat de modernizarea exploatatiei apicole proprii...nu de "modernizarea apiculturii"! Mai mult decat atat, in cadrul masurii 6.3 exista cateva reguli care nu mai permit achizitia de lazi dupa cate se pare, invocandu-se faptul ca acestea pot fi luate prin PNA... Deci in cazul in care ati dispune de 15000-20000 euro in ce i-ati investi?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde sapstel » 18 Iun 2017, 21:05

Closcutz scrie:Dle Filip de ce nu duceti ideea pana la capat? De ce este nevoie in apicultura? Insa colegul si cu mine nu vorbeam decat de modernizarea exploatatiei apicole proprii...nu de "modernizarea apiculturii"! Mai mult decat atat, in cadrul masurii 6.3 exista cateva reguli care nu mai permit achizitia de lazi dupa cate se pare, invocandu-se faptul ca acestea pot fi luate prin PNA... Deci in cazul in care ati dispune de 15000-20000 euro in ce i-ati investi?

Am citit cu atentie Ghidul masurii 6.3., ghid pentru 2017. Din ceea ce am citit, rezulta ca poti cumpara si obiecte de inventer, medicamente, lazi,...cu conditia sa nu accesezi simultan si PNA pentru acelasi tip de cheltuieli.Este dat un exemplu edificator in planul de afaceri aferent masurii 6.3 pe pagina AFIR. Daca exista pareri opuse, as fi bucuros sa le faceti publice pentru a evita eventualele greseli care pot duce la respingerea cererii de finantare.Multumesc!
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde sapstel » 19 Iun 2017, 22:09

proapis13 scrie:
ovidiu_p scrie:...daca eu nu am depus pentru PNA niciodata, nu pot cumpara lazi si familii de albine prin 6.3?

NU...citeste M 6.3 si o sa te convingi...
Ai pe ce cheltui 15000 de euro,pe logistica si inventar apicol...exclus utilaje la mana a doua...

Asteptam o parere referitoare la postarea mea de mai sus. Orice discutie, fie si contra e benefica. O seara buna!
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde bogdannn » 20 Iun 2017, 08:25

Demarcarea cu Programul Naţional Apicol (PNA) şi Programul Național de Sprijin al sectorului Vitivinicol (PNS)
Conform prevederilor PNDR 2014-2020, cu privire la evitarea dublei finanțări din Capitolul 14 „Informații privind complementaritatea”, nu pot fi finanțate atât din PNDR cât şi din PNA respectiv PNS, aceleaşi tipuri de acţiuni, însă este permisă accesarea simultană a PNDR cu celelalte două programe.
Acțiunile eligibile prin Programul Național de Sprijin al sectorului Vitivinicol în vigoare (www.madr.ro) nu sunt eligibile prin PNDR şi nu pot fi cuprinse în obiectivele din Planul de afaceri.
În ceea ce priveşte demarcarea cu Programul Naţional Apicol în vigoare (www.madr.ro), solicitanţii PNDR şi PNA pot accesa simultan sprijin prin ambele programe cu condiţia ca acţiunile sprijinite şi/ sau planificate şi propuse spre finanțare de apicultori prin PNA să nu fie solicitate și prin PNDR 2014-2020 (obiectivele din Planul de afaceri) şi viceversa.
Condiţia se aplică de la momentul solicitării sprijinului prin PNDR 2014-2020, iar lista cheltuielilor solicitate spre decontare de apicultor prin PNA (atât PNA 2014-2016 cât și PNA 2017-2019) nu este eligibilă prin PNDR 2014-2020, prin urmare nu se poate regăsi în Planul de afaceri depus la momentul Cererii de finanţare.
Restricția de mai sus nu se aplică solicitanților care accesează sM 6.3 din PNDR pentru cheltuieli care nu sunt eligibile prin PNA.
Mai multe detalii se pot regăsi în modelul-cadru al Planului de afaceri aferent prezentului Ghid.
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde sapstel » 20 Iun 2017, 21:23

[quote="bogdannn"]Demarcarea cu Programul Naţional Apicol (PNA) şi Programul Național de Sprijin al sectorului Vitivinicol (PNS)
Conform prevederilor PNDR 2014-2020, cu privire la evitarea dublei finanțări din Capitolul 14 „Informații privind complementaritatea”, nu pot fi finanțate atât din PNDR cât şi din PNA respectiv PNS, aceleaşi tipuri de acţiuni, însă este permisă accesarea simultană a PNDR cu celelalte două programe.
Acțiunile eligibile prin Programul Național de Sprijin al sectorului Vitivinicol în vigoare (http://www.madr.ro) nu sunt eligibile prin PNDR şi nu pot fi cuprinse în obiectivele din Planul de afaceri.
În ceea ce priveşte demarcarea cu Programul Naţional Apicol în vigoare (http://www.madr.ro), solicitanţii PNDR şi PNA pot accesa simultan sprijin prin ambele programe cu condiţia ca acţiunile sprijinite şi/ sau planificate şi propuse spre finanțare de apicultori prin PNA să nu fie solicitate și prin PNDR 2014-2020 (obiectivele din Planul de afaceri) şi viceversa.
Condiţia se aplică de la momentul solicitării sprijinului prin PNDR 2014-2020, iar lista cheltuielilor solicitate spre decontare de apicultor prin PNA (atât PNA 2014-2016 cât și PNA 2017-2019) nu este eligibilă prin PNDR 2014-2020, prin urmare nu se poate regăsi în Planul de afaceri depus la momentul Cererii de finanţare.
Restricția de mai sus nu se aplică solicitanților care accesează sM 6.3 din PNDR pentru cheltuieli care nu sunt eligibile
prin PNA.


Eu doream o discutie nu un paragraf copiat. Concret: se pot achizitiona lazi, medicamente,etc.... daca nu s-a accesat PNA pe aceleasi achizitii?
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Masura 6.3- continuare masura 141

Mesajde proapis13 » 21 Iun 2017, 20:59

sapstel scrie: Concret: se pot achizitiona lazi, medicamente,etc.... daca nu s-a accesat PNA pe aceleasi achizitii?

NU...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori