Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde cristi arad » 13 Iun 2017, 23:36

Bine v-am regasit; saptamana trecuta am avut parte de ceva ploi si a aparut si scaiul vanat si palamida; in vremurile bune aveam zumzet de cules la aceste buruieni si faceam si cca 5 kg de miere/ familie; anul acesta si cel de dinaintea acestuia am constatat ca nu mai este asa - curiozitatea ma indeamna astazi sa ma uit putin la floare, cand ce vad, raman surprins si ingrijorat - toata floarea deschisa de palamida este arsa de soare; constat ca de cca 3 ani incoace soarele dogoreste cu putere parjolind toata floarea spontana care da nectar pe campiile din V; salcamul se sistaveste inca din faza de boboc, numai pe vai pe la dealuri (prin locuri dosite) mai apuca sa dea ceva nectar; in vremea asta nu este pe campie cules de nectar si nici de polen (cel putin aici la mine); nu stiu ce va fi cu clima, (si cu albina), dar este o mare problema intrucat vanturile aducatoare de stricaciune si soarele dogoritor usuca ( restrange) pe campii baza apicola da cativa ani incoace.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde cristi x » 14 Iun 2017, 08:09

cristi arad scrie:scaiul vanat si palamida; in vremurile bune aveam zumzet de cules la aceste buruieni si faceam si cca 5 kg de miere/ familie

hai ca te pun astia ministrul agriculturii :lol:
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde Dragos2006 » 14 Iun 2017, 11:02

Ati auzit de grupuri de apicultori care sa faca proiecte pentru imbunatatirea bazei melifere ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde Maco » 14 Iun 2017, 11:36

In zona mea caprele au ajuns să distrugă toată flora.zici ca au trecut lacustele.
Maco
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Iun 2016, 12:51
Localitate: Puchenii mari. prahova

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde filip » 14 Iun 2017, 11:37

Dragos2006 scrie:Ati auzit de grupuri de apicultori care sa faca proiecte pentru imbunatatirea bazei melifere ?

Sincer eu nu am auzit,dar am auzit de apicultori cu drujba in mana............ :roll:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2017, 13:32

In zona Iasi /Vaslui este cel mai bun an din punct de vedere al polenului. Nu am avut niciodata atat de mult polen in stupi. .. mai slab cu nectarul.
Este plin de flori pe camp, anul trecut acum erau doar paie uscate, parca am fi la munte. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde mellis » 14 Iun 2017, 16:21

Albinele ar trebui sa stea pa langa padure - padurea cam da ceva - dar si acestea dispar.
Trebuie sa plantam - macar noi - dar...
Ma mir in vest sa fie probleme cu polenul, am sa studiez, la padure -spre arad - nu am vazut acest impediment.
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde lucky5strike » 14 Iun 2017, 19:38

Dragos2006 scrie:Ati auzit de grupuri de apicultori care sa faca proiecte pentru imbunatatirea bazei melifere ?

Geaba iti bati capul cu asa ceva daca nu se reglementeaza pastoralul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde cristi arad » 15 Iun 2017, 00:11

cristi x scrie:
cristi arad scrie:scaiul vanat si palamida; in vremurile bune aveam zumzet de cules la aceste buruieni si faceam si cca 5 kg de miere/ familie

hai ca te pun astia ministrul agriculturii :lol:

sunt dr. ing. agronom, deci m-ai cam nimerit ;)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde cristi arad » 15 Iun 2017, 00:16

mellis scrie:Albinele ar trebui sa stea pa langa padure - padurea cam da ceva - dar si acestea dispar.
Trebuie sa plantam - macar noi - dar...
Ma mir in vest sa fie probleme cu polenul, am sa studiez, la padure -spre arad - nu am vazut acest impediment.
Sanatace.

padure spre Arad exista doar pe valea Muresului; problema este ca se fura stupii, deci nu-i poti lasa oriunde si locurile sub observatie sunt ocupate de rudele, prietenii etc ai celor de acolo; intradevar albinei ii place la padure dar si pe campie dadea altadata productie buna, ma simt asadar constrans de seceta sa ma mut din zona mea cu stupina , ceea ce implica unele cheltuieli suplimentare...
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde Dragos2006 » 15 Iun 2017, 15:18

lucky5strike scrie:
Dragos2006 scrie:Ati auzit de grupuri de apicultori care sa faca proiecte pentru imbunatatirea bazei melifere ?

Geaba iti bati capul cu asa ceva daca nu se reglementeaza pastoralul.

Ia sa se planteze vreo 50000 de ha. cu evodia si sa vezi ce bine va fi pentru toata apicultura romaneasca.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde nicu has » 15 Iun 2017, 19:58

Ce sa planteze cand la noi se cauta sa taie tot :(
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde Bambucha » 17 Iun 2017, 09:06

lucky5strike scrie:Geaba iti bati capul cu asa ceva daca nu se reglementeaza pastoralul.


Din pacate cu astfel de mentalitati nu vom progresa nici ca natie, nici ca stupari!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde Hunbee » 17 Iun 2017, 10:33

Mda... Mentalitatea.... Boala grea.
Sa fim realisti. Nu ne ramane decat sa lucram singuri la genetica, locatii, tehnica apicola si ciupeala din pna/pndr.
Ca legea, ca baza melifera, ca neonice, ca pret miere ca...si ca...tema de discutii in extrasezon.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde lucky5strike » 17 Iun 2017, 15:12

Bambucha scrie:
lucky5strike scrie:Geaba iti bati capul cu asa ceva daca nu se reglementeaza pastoralul.


Din pacate cu astfel de mentalitati nu vom progresa nici ca natie, nici ca stupari!


Adica, ce vrei sa spui?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: baza apicola se restrange de la an la an

Mesajde stefanmadalin » 17 Iun 2017, 15:59

Vrea sa spuna ca el face pastoral si poate veni unde vrea el.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


cron