Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde Tomy » 17 Iun 2017, 18:53

Buna ziua . De ceva timp m-am pricopsit cu o boala pe care nu o pot identifica. Puietul e foate imprastiat. Cel capacit nu prezinta gaurele.Parca este un miros de acrisor, dar numai in unele nu in toate. Problema cu matca nu poate fi deoarece am mai multe familii cu aceste simptome. Nu am facut niciun tratament deocamdata. Am sesizat ca familiile respective incep sa slabeasca de la o zi la alta. Poate ma puteti ajuta . Va multumesc anticipat. O sa atasez si unele poze.
Fişiere ataşate
puiet_6.gif
Tomy
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2017, 18:40

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde Mihaiii » 17 Iun 2017, 22:16

Tomy scrie:Buna ziua . De ceva timp m-am pricopsit cu o boala pe care nu o pot identifica. Puietul e foate imprastiat. Cel capacit nu prezinta gaurele.Parca este un miros de acrisor, dar numai in unele nu in toate. Problema cu matca nu poate fi deoarece am mai multe familii cu aceste simptome. Nu am facut niciun tratament deocamdata. Am sesizat ca familiile respective incep sa slabeasca de la o zi la alta. Poate ma puteti ajuta . Va multumesc anticipat. O sa atasez si unele poze.

Ia un chibrit sau o scobitoare, și înțeapă o celula capacita, dacă puietul este tip o pasta vâscoase, înseamnă că este nosema, ori tratezi cât mai repede posibil, ori nu o sa mai ai ce trata...
http://www.stuparitul.com/nosemoza_albi ... mente.html
Îți recomand să citești măcar în mare despre bolile care pot apărea la albine, ca să știi ce sa faci în situații de urgenta
Sau poate fi loca
http://www.stuparitul.com/loca_europeana.html
Sincer sa fiu chiar nu am habar, de anul asta am început și eu, nu am dat încă de asa ceva, dar încerc sa te ajut asa cum pot și cum știu... Sper sa te ajute cineva cu experienta cât mai repede posibil
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde Tomy » 18 Iun 2017, 12:12

Atatea vizualizari si nici un ajutor de la un profesionist ?
Tomy
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2017, 18:40

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde cucubau » 18 Iun 2017, 12:40

Una din cauze ar putea fi lipsa culesului . In imaginea postata nu se disting nici oua si nici larve.Nu reiese clar daca exista puiet necapacit mort de boala sau de frig .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde cucubau » 18 Iun 2017, 12:40

Daca totusi este o boala a puietului tratamentul din topicul vecin este valabil si in acest caz.http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=6902
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde Tomy » 19 Iun 2017, 15:49

Buna ziua. Am cumparat Penstrep 20/25 inj de 100 ml de la compania Kepro. Problema ca nu stiu dozajul corect la litrul de sirop. Dumneavoastra ati scris in UI . In ml care ar fi echivalentul pe litru ?
Va multumesc.
Tomy
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2017, 18:40

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde Hunbee » 19 Iun 2017, 18:16

Tomy.
1-pune locatlitate la avatar sa stie lumea unde esti poate te ajuta mai repede sau poate stie ca tre sa fuga daca ai loca.
2-pe net putem sa ne tot dam cu parerea pana la anu, asa ca fa rost de un stupar sa se uite.
3-sacrifica o ora si citeste bolile albinelor, macar sa stii cum sa pui intrebari.
4-ai in zona directia sanitara. Du-le puiet pt analiza.
5-de multe ori forumul mai mult te incurca

Daca e loca americana ai mare grija ca poti face necaz la toti stuparii din zona mai ales ca incepe furtisagul si stupii tai sunt slabi.
Ca spunea cineva mai sus, daca cu chibritul puietul e vascos si se intinde nu e nosema ci loca americana si poti infecta toata stupina si stupii di zona.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde jonny_it » 19 Iun 2017, 18:48

Hunbee scrie:Tomy.
1-pune locatlitate la avatar sa stie lumea unde esti poate te ajuta mai repede sau poate stie ca tre sa fuga daca ai loca.
2-pe net putem sa ne tot dam cu parerea pana la anu, asa ca fa rost de un stupar sa se uite.
3-sacrifica o ora si citeste bolile albinelor, macar sa stii cum sa pui intrebari.
4-ai in zona directia sanitara. Du-le puiet pt analiza.
5-de multe ori forumul mai mult te incurca

Daca e loca americana ai mare grija ca poti face necaz la toti stuparii din zona mai ales ca incepe furtisagul si stupii tai sunt slabi.
Ca spunea cineva mai sus, daca cu chibritul puietul e vascos si se intinde nu e nosema ci loca americana si poti infecta toata stupina si stupii di zona.


Loca prezenta la multi nu mai poate fi testata cu chibritul. Este "altceva".
Tomy, daca vrei iti fac eu analize, am tot ce trebuie, trebuie doar 10 x 10 puiet si 20-30 de albine cat mai batrane posibil(dar sa nu fie moarte de mult timp/deshidratate). Te costa doar transportul analizelor, rezultatul ti-l trimit pe email.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde cucubau » 19 Iun 2017, 19:38

Tomy scrie:Buna ziua. Am cumparat Penstrep 20/25 inj de 100 ml de la compania Kepro. Problema ca nu stiu dozajul corect la litrul de sirop. Dumneavoastra ati scris in UI . In ml care ar fi echivalentul pe litru ?
Va multumesc.

3 -4 ml/ litru sirop.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde Tomy » 20 Iun 2017, 07:17

Buna ziua. Din ce vad multa lume se agita fara sens. Stiu ce e loca si nuantele ei. Sunt ferm convins ca nu e loca. Cel putin americana. Pe rama respectiva puietul capacit e puiet sanatos. Nu exista puiet mort pe rame.Problema e ca e foarte rar. Probabil ca intr-un anumit stadiu albinele curata puietul. Nu miroase a nimic. Nu e nimic filant - nici nu are cum deoarece puietul pe care il vedeti e proaspat capacit sau in curs de capacire.
Tomy
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2017, 18:40

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde tiih » 20 Iun 2017, 10:00

Tomy scrie:Buna ziua. Din ce vad multa lume se agita fara sens. Stiu ce e loca si nuantele ei. Sunt ferm convins ca nu e loca. Cel putin americana. Pe rama respectiva puietul capacit e puiet sanatos. Nu exista puiet mort pe rame.Problema e ca e foarte rar. Probabil ca intr-un anumit stadiu albinele curata puietul. Nu miroase a nimic. Nu e nimic filant - nici nu are cum deoarece puietul pe care il vedeti e proaspat capacit sau in curs de capacire.


Daca are un miros acrisor cum ai spus la inceput sigur e LE..
Daca e asa de pestrit sigur e boala...caci o matca "terminata" sau de proasta calitate e putin probabil sa ajunga in asa situatie...o schimba albinele mai inainte daca sunt"de rasa"...
Aici ai dreptate,lumea nu trebuie sa se agite in urma vizualizarii unei simple poze,sau chiar a unui filmulet...nu e relevant intru totul.....A mai postat cineva anul trecut o poza cu puiet atacat de gaselnita,cu celule umflate,foarte dubios,ca dupa certuri intre colegi,respectivul sa zica ca totul e OK,nici boala nu e nici gaselnita..adica noi restul "am batut apa in piua" desi rama respectiva era vai de ea....
Indiferent ce o fi cu puietul respectiv(LE sau o anumita forma de viroza care afecteaza si puietul...) trece poza la "asa nu"..si pentru rama neagra si ptr.puietul pestrit si ptr puietul putin.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde cucubau » 20 Iun 2017, 15:20

Tomy scrie:Buna ziua. Din ce vad multa lume se agita fara sens. Stiu ce e loca si nuantele ei. Sunt ferm convins ca nu e loca. Cel putin americana. Pe rama respectiva puietul capacit e puiet sanatos. Nu exista puiet mort pe rame.Problema e ca e foarte rar. Probabil ca intr-un anumit stadiu albinele curata puietul. Nu miroase a nimic. Nu e nimic filant - nici nu are cum deoarece puietul pe care il vedeti e proaspat capacit sau in curs de capacire.

Astfel de probleme apar in toate stupinele. Nu exista stupina in care sa nu existe macar un caz de LE. Ipocrizia dar si incapacitatea multor stupari fac posibila extinderea bolilor. Majoritatea ipocritilor dau vina pe matci de fiecare data cand ceva nu merge , scimba reginele fara rezultat si in final mama natura face selectie.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde jonny_it » 20 Iun 2017, 18:48

cucubau scrie:Astfel de probleme apar in toate stupinele. Nu exista stupina in care sa nu existe macar un caz de LE. Ipocrizia dar si incapacitatea multor stupari fac posibila extinderea bolilor. Majoritatea ipocritilor dau vina pe matci de fiecare data cand ceva nu merge , scimba reginele fara rezultat si in final mama natura face selectie.


Multi apicultori cu 10-30 de ani experienta nu recunosc loca, sau vor sa fie ramele fix ca cele din pozele publicate in carti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde ignatov andrei » 20 Iun 2017, 19:02

jonny_it scrie:
cucubau scrie:Astfel de probleme apar in toate stupinele. Nu exista stupina in care sa nu existe macar un caz de LE. Ipocrizia dar si incapacitatea multor stupari fac posibila extinderea bolilor. Majoritatea ipocritilor dau vina pe matci de fiecare data cand ceva nu merge , scimba reginele fara rezultat si in final mama natura face selectie.


Multi apicultori cu 10-30 de ani experienta nu recunosc loca, sau vor sa fie ramele fix ca cele din pozele publicate in carti.


BRAVO!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde ignatov andrei » 20 Iun 2017, 19:18

Tomy scrie:Buna ziua . De ceva timp m-am pricopsit cu o boala pe care nu o pot identifica. Puietul e foate imprastiat. Cel capacit nu prezinta gaurele.Parca este un miros de acrisor, dar numai in unele nu in toate. Problema cu matca nu poate fi deoarece am mai multe familii cu aceste simptome. Nu am facut niciun tratament deocamdata. Am sesizat ca familiile respective incep sa slabeasca de la o zi la alta. Poate ma puteti ajuta . Va multumesc anticipat. O sa atasez si unele poze.


Nu e nicio boala!
Familia e dezechilibrata, hranirea larvelor se face haotic, iar lipsa culesului face ca unele larve sa fie abandonate...
Larvele dezhidratate sunt eliminate!

P.S. Ai putea sa fii si altfel, nu un pic nesimtit, deoarece nu ai dat toate datele, dar ai avut tupeul sa spui ca unii se agita... :oops:
Puteai sa spui si daca ai facut hraniri (mirosul acrisor)...
Puteai sa spui daca ai traversat o perioada de seceta...
Nu se vine cu intrebarea (pusa prost), iar apoi se asteapta minunea... :oops:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Boala a puietului - oare ce o fi ?

Mesajde jonny_it » 20 Iun 2017, 19:28

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:
cucubau scrie:Astfel de probleme apar in toate stupinele. Nu exista stupina in care sa nu existe macar un caz de LE. Ipocrizia dar si incapacitatea multor stupari fac posibila extinderea bolilor. Majoritatea ipocritilor dau vina pe matci de fiecare data cand ceva nu merge , scimba reginele fara rezultat si in final mama natura face selectie.


Multi apicultori cu 10-30 de ani experienta nu recunosc loca, sau vor sa fie ramele fix ca cele din pozele publicate in carti.


BRAVO!


Este de bine sau de rau? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori