Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 16 Iun 2017, 09:03

RT(Azi) . T=today(Azi, astazi) R , ce-o fi?! Dezamagitor pentru un cadru atat de activ. Vizionarea in doze mici a A3, RTV si a altor prezente insalubre, este necesara pentru depistarea toxinelor neurologice transmisibile prin simpatie.
Flasnetar= utilizatorul unui instrument programat sa reproduca o singura melodie. S-a dovedit a fi extreme de util in actiunea de indobitocire- zombizare a utilizatorilor si a admiratorilor melodiei preferate . De obicei este dotat si cu papagalul de rigoare, ce serveste scrisorele cu mesaje pe masura asteptarilor lui gura casca. Sunt actuale cele cu teme fierbinti: pensii si salarii grase, jaful multinationalelor , casele lui Iohanis, nevasta lui Iohanis, soacra lui Iohanis, pestii din havuzul Cotrocenilor, avionul lui Iohanis si alte basne si snoave pe placul celor… , dar multi.
Posibile subiecte umoristice:
Cum ramase Dragnea cu gura cascata si cat timp va mai ramane asa?
De ce inghite in sec, Tariceanu.
Lefurile , pensile si inflatia
Trafic de Bucuresti
CPEX-ul in familie
Cine demoleaza ,,Cathedral Tower”
Crimele din midsummer night sau matracucile din PSd
Indignarea tovarasei Liliana Minca, demna urmasa a Elenei Gainusa
Politisti de azi, fostii militieni din 13;14 iunie '90.
Se sfarseste comunismul odata cu judecarea lui Ilici?
Nasc si-n Teleorman oameni!( pe bune!)
Predestinare sau: La gratia te nascusi, acolo iti vei gasi loc de odihna!

Zi matale cu humorul. Fa-ne sa ne radem! Insenineaza-ne! Ai avea de lucru o intreaga legislatura.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 16 Iun 2017, 09:59

Shrek scrie: ...
PS. Notiunea de flasnetar se refera la cel ce dă la cocaie, cel ce fabrica flasnete, cel ce vinde ori cel ce a inventat-o? Oricare din situații ma onorează mai ales ca am avut o astfel de "jucarie"!


hmmm ... asta explica comportamentul de lautar ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 16 Iun 2017, 12:52

Saptamana viitoare Iohannis va pleca din tara. Aplica reteta: Usturoi n-am mancat, gura nu-mi miroase. Dar coincidenta. Lipsa lui, cosmarul PSD-ului. Cum lipseste, cum ii apuca diareea.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 16 Iun 2017, 15:20

feederman scrie:Zi matale cu humorul. Fa-ne sa ne radem! Insenineaza-ne! Ai avea de lucru o intreaga legislatura.

Maestre, n-am cum. Dumneavoastra sunteți la fel de trist si deprimant ca poezia lui Bacovia! Io propun urmatoarele subiecte:
Unde mergem in concediu
Alegem estul ( Marea Neagră ) sau vestul ( Oradea)
A mai aparut fo carte interesantă
Mergem la Untold
Ce premiere sunt la Teatrul National ( daca tot comemoram 13-15 iunie)
Vreo inițiativă cetățenească se curatim muntii de gunoaie
Poate ne organizăm si plantam niste pomi la toamnă
si tot asa pana vin sărbătorile.....
politica, este o femeie re moravuri usoare
la cel si politicienii
PS. Ma bucur pentru dumneavoastra ca v-a crescut nivelul de trai! Vad ca in sfarsit ati reusit sa va procurati o....trompetă. S-o folositi sănătos!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 17 Iun 2017, 08:55

Shrek scrie:Unde mergem in concediu


Neaparat in Bucuresti. Aici se desfasoara un concurs cine are cele mai frumoase balcoane. De atunci cresc continuu salariile, creste turismul, creste fertilitatea si implicit natalitatea. Daca nu va pierdeti cu fierea veti putea remarca ca bucurestenii merg batosi si vartosi in nemernicia lor la tot felul de spectacole provinciale, teatru ieftin si circ de tolomaci, unde le creste bine-nteles si cheful de reproducere cu PiSiDi. Se asteapta cu nerabdare si concursul cine are cea mai stralucitoare scoica!

Rockomandari din Trip Advisor.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 17 Iun 2017, 11:56

Vreo inițiativă cetățenească se curatim muntii de gunoaie
Poate ne organizăm si plantam niste pomi la toamnă
politica, este o femeie re moravuri usoare

Peace brother! Portretul succinct pe care mi-l facusi este zguduitor de realist , astfel ca ma pusei pe meditat-cugetat ,regretat .
Sunt de accord ca madam politica este o individa ce activeaza pe traseu, dar de ce atâta sfiala, cand e vorba s-o numesti dupa numele de fata , c…ă . Or fi fost niscai farmece, de te uitasi la ea ca la fata mare si-i cantasi sub balcon un anisor de zile. Dar nu-ti face probleme, cazura ei altii in plasa fetiscanelor, tocmai de la etajele superioare ale unor case mari.
Asa ca inca odata, peace… si sa radem si sa participam la actiuni comune cu caracter cetatenesc. La adunat deseuri pe râpele patriei si la plantari de paulownia nu pot participa din cauza de burta si de monturi , dar propun urmatorul subiect. Cei trei voinici din Husi(un oras), de-l santajara pe inalt prea sfintitul lor.. Sus sacul parinte , ca se uda cartile! Zi-iiii măăă...!In orice grai si sa ne radem.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde a_costy » 17 Iun 2017, 17:59

Ce blestem pe capul PSD- ului.
In plin razboi sa nu mai ai pe cine afurisii. Nu tu agenturi straine, nu tu Soros, nici macar Johannis nu poate fi acuzat ca a fraternizat cu întâiul gorjan al tarii.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 17 Iun 2017, 19:23

Zace la gazeta ca Ponta si-a părăsit consoarta pentru a fi cu Grnideanu! Acu' drept va spui, nu mai este nici ilegal, nici imoral ca doi bărbați cu.....brațe tari sa se impreune! Doar ca nu stim cine va purta .....sarcina! Guvernării!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde teinegru64 » 17 Iun 2017, 22:22

Un taran la targ se duse
Peste vrind a-si targui
S-alegandu-si un crap mare,
Fara alta cercetare
Serios pe loc se puse
La coada a-l mirosi
Pescarul,l-asta vedere,
Rabdarea de tot pierzand,
Zise razand:
-Om ciudat ca tine, vere,
N-am mai vazut de cand sunt
Pe ast pamant,
Nici asa minte neroada!
Sa mirosi pestii la coada!
De e proaspat de vrei sa s-afli, miroase-l la cap, crestine.
Ca de la cap se-mpute, si o stie macar cine.
-Despre cap zise taranul
Nici mai este de vorbit;
Caci o stiu, o stiu, sarmanul,
Ca de mult i s-a-mputit.
Vreau sa vaz inca-i la coada, daca este precum spun,
Ca se poate din timplare sa ramaie ceva bun.

Povestita de Costache Balacescu inainte de 1848.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 17 Iun 2017, 23:06

Salut!

Daca tot ploua pe-afara....

"Sunt col (r). prof. univ. dr. ing. Marian Rizea. Cei mai mulţi dintre destinatarii acestui mesaj mă cunoaşteţi, cu bunele şi mai puţin bunele lucruri pe care le-am făcut în cei 25 de ani ca ofiţer de informaţii şi contrainformaţii economice. Sunt inginer petrolist şi mi-am dat doctoratul în 2001, după mai bine de 5 ani de cercetări în care, sub coordonarea distinsului prof. univ. dr. ing. George Iordache de la UPG Ploieşti, am studiat, în schelele Tg. Ocna, Ocnele Mari, Ocna Mureş, etc. exploatarea zăcămintelor de sare, prin dizolvare cu ajutorul sondelor, cu o teză în premieră naţională”.
Grupul petrolier OMV Petrom, care a obţinut în 2012 un profit de aproape un miliard de euro, este cel mai mare contribuabil la bugetul de stat, plătind taxe şi impozite în valoare de 8 miliarde de lei, în 2012. În total, primii zece contribuabili la bugetul de stat au plătit aproximativ 30 de miliarde de lei, în 2012, reprezentînd 15 procente din buget, relatează Digi24. Pe al doilea loc se află producătorul de ţigări British American Tabacco (5,6 miliarde de lei) şi Rompetrol Rafinărie (4,6 miliarde de lei), urmată de Petrotel-Lukoil Ploieşti.
Iată clasamentul:
1. OMV Petrom: 8 miliarde de lei
2. British American Tobacco Trading: 5,6 miliarde de lei
3. Rompetrol Rafinare: 4,6 miliarde de lei
4. Petrotel-Lukoil 2,2 miliarde de lei
Întrebare: ESTE POSIBIL CA DIFERENŢA DINTRE PROFITUL OMV PETROM ŞI O COMPANIE DE ŢIGĂRI SĂ FIE DE DOAR 2,4 MILIARDE LEI? SĂ ÎNŢELEG CĂ FUMĂM DE APROAPE CÎT CONSUMĂM PRODUSE ENERGETICE ???
GUVERNANŢILOR, DACĂ AŢI TRECUT PE LA ŞCOALA ŞI NU AŢI CHIULIT LA ORELE DE ARITMETICĂ, UITAŢI-VĂ ÎN OGLINDĂ, PRIVIŢI-VĂ ÎN OCHI ŞI DAŢI-VĂ UN RĂSPUNS CARE SĂ NU VĂ CRAPE OBRAZUL!
Acum 2-3 ani, la o conferinţă pe tema energiei, la Hilton, după ce reprezentantul OMV prezenta realizările de excepţie ale grupului OMV-Petrom, m-am ridicat în picioare (deşi aplauzele celor din sala nu se terminaseră) şi am făcut următoarele precizări:
1. Înainte de privatizare, producţia de ţiţei extras era de cca. 6 milioane de tone/an. În 1976, România înregistrase 14,2 milioane tone şi 33,4 miliarde Nmc (normali metri cubi) gaze naturale.
2. În anul în care se discută problema, 2010, OMW, care se laudă cu investiţii de miliarde şi aport de tehnologie, producea 4 milioane tone de ţiţei! (Din sală, cineva – o voce feminină – a strigat „4,7 milioane tone!”)
3. Corect, am spus, aşa să fie… Dar dacă în ţară, în România, nu prelucraţi decît cel mult 1,8 milioane tone ţiţei, la rafinăria Brazi (ARPECHIMUL fiind închis), ce faceţi cu restul producţiei? Unde o stocaţi? Sau o duceţi în Austria pe barje, încălcînd normele internaţionale, în materie vamală… Sau nu o declaraţi, să nu plătiţi acea infimă redevenţă de 4% (în lume, redevenţa este de 16-22%)!
Liniştea şi stupoarea celor de faţă, inclusiv a unor înalte feţe oficiale guvernamentale şi consilieri de rang înalt, au fost întrerupte de un zgomotos ropot de aplauze!
4. Din grupul OMV-Petrom, cineva a întrebat “pe ce mă bazez” (replica celebră din MOROMEŢII) şi am realizat că este un roman, o coadă de topor… Calm, deşi mi se ridicase sîngele la cap, i-am răspuns că sînt ofiţer de informaţii (înainte şi după “loviluţie”), petrolist practicant on/offshore, am avut atribuţii în sectorul energetic peste 15 ani, profesor în informaţii strategice şi riscuri energetice şi pasiunea mea este aceea de a face bilanţuri energetice, sectoriale, pe care le public semestrial, la sesiunile de comunicări ştiinţifice cu participare internaţională… (Cît petrol se extrage, cît se raportaeză, cît se prelucrează, cît se vinde la pompă, dar şi produse auxiliare…)
Aplauzele au continuat, spre deznădejdea celor de la OMW-Petrom!
După şedinţă, am fost abordat de reprezentanţii Grupului şi mi-au propus să le devin partener în echipă… Mi-au spus că citiseră cartea publicata la Editura ANI Bucureşti, “PETROL, DEZVOLTARE ŞI (IN)SECURITATE”. Am cerut (conform uzanţelor, fiind ofiţer în activitate) timp de gîndire (spre a mă consulta cu şefii).
Nici nu vă puteţi închipui ce şuturi verbale şi morale am primit, a doua zi, de la un şef tembel, ajuns ulterior, general la apelul bocancilor: Că nu am fost orientat, că nu am pic de bun simţ faţă de cei care aduc nu ştiu cît la bugetul de stat. L-am ascultat şi, în final, în cea mai sănătoasă atitudine de copil trăit la ţară (in cîmpia Buzăului şi munţii Zarandului), instruit şi educat la şcolile înalte din bariera Bucureşti (zona Mimiu Ploieşti – liceul de petrol-chimie, Universitatea de petrol si gaze) l-am bagat în p…a mă-sii, pe româneşte, şi i-am spus că-l aştept să ieşim la pensie, să-i pot trage una în botul lui de nemernic.
La cîteva zile, un alt mare şef, un om deosebit, care mă aprobă scrîşnind din dinţi, m-a sfatuit să fiu mai blînd… După cîteva săptămîni, ajuns aproape la cîteva luni de vîrsta biologică a trecerii în rezervă şi a peste 25 de ani de militărie, scîrbit şi informat că ni se vor micşora salariile şi, evident, cuantumul soldelor compensatorii şi pensiile, m-am pensionat!
De atunci, sînt liniştit personal, dar nu împăcat cu soarta! Sper ca, într-o zi, trădătorii de neam şi ţară, să dea socoteală în faţa neamului românesc, pentru încălcarea art. 136, “Proprietatea”, alin. (3) din Constituţia României!
Iar cei care simt şi gîndesc româneşte, să le fie judecatori!!!
Doamne, ocroteşte România, Europa şi întreaga lume!
Cu mare amărăciune,
Prof. univ. dr. ing. Marian RIZEA" :shock: :shock: :idea: :idea: :evil:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 18 Iun 2017, 00:18

Domnu' Vasile, da' aveti o înclinație nemaintalnita spre literatura fostilor băieții cu ochi albastri! Daca tot va place folcloru' lor , încercați si cu Pavel Coruț. Asta măcar are o siguranta dusă si povesteste despre energii cosmice, atacuri energetice, Zamolxe ....... Măcar iti faci o idee despre motivele pentru care se " lua" curentu' pe timpu' comunistilor. Iti dai seama cata energie se consuma sa lumineze tunelurile energetice de sub munții Bucegi?! Ca tare bine era pă vremea ceea.......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kukury » 18 Iun 2017, 10:33

Aderarea la nato o platim cu vietile mercenarilor,iar restul concesilor au fost facute pentru spagi si afaceri de miliarde de euro pierderi ptr.populatie.
kukury
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Noi 2016, 07:20

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde proapis13 » 18 Iun 2017, 18:41

Sorin Grindeanu a demis toţi secretarii de stat de la Ministerul Dezvoltării
http://www.ziuaconstanta.ro/diverse/sti ... 33157.html
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 19 Iun 2017, 22:45

Nu stiu la ce trădare de țară faceti referire, da' refrenu' ăsta cu ungurii este folosit de fiecare data cand politicienii isi manifestă impotență de a guverna. Faptul ca ei cer folosirea limbii materne in administratie este o păcăleală. La ora actuala, cu mici excepții, in toate comunitățile unde majoritari sunt minoritățile naționale , in administratie se vorbește in limbă maternă. Doar cand vine curtea de conturi o dau pe româneste sa nu o ia pe coajă.
Credeti ca ungurii din Ardeal vor lua cu ei pământul in rucsac si merg in Ungaria cu el? Mai degrabă comunitățile lor au nevoie de investiții în infrastructură si eventual in crearea de noi locuri de munca, altfel , satele lor vor ramane la fel de goale ca cele romanesti. Poate mai pustii !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 19 Iun 2017, 22:51

cornelioandanciu scrie:
Shrek scrie:Domnu' Vasile, da' aveti o înclinație nemaintalnita spre literatura fostilor băieții cu ochi albastri! Daca tot va place folcloru' lor , încercați si cu Pavel Coruț. Asta măcar are o siguranta dusă si povesteste despre energii cosmice, atacuri energetice, Zamolxe ....... Măcar iti faci o idee despre motivele pentru care se " lua" curentu' pe timpu' comunistilor. Iti dai seama cata energie se consuma sa lumineze tunelurile energetice de sub munții Bucegi?! Ca tare bine era pă vremea ceea.......

Parca dumneata nu ai sti ca nu-i asa ... Daca adevarul este spus de oameni competenti, nu este bun... Da drumul repede la tv, antenele dezbat subiecte mai importante, care orbesc populatia cu subiecte de nimic, iar subiecte ca si cel de fata , bineinteles ca-l spun baiatii cu ochi albastri.Deci nu este bun.



Salut!

Domnu' Danciu!.....Ma uimesti!....Parca nu esti dumneata!!!....Sau ....Metanoia???.... :shock: :shock: :shock:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde a_costy » 19 Iun 2017, 22:54

Cel putin avem un presedinte zdravan la cap. Va puteti imagina cum ar fi cu Ponta presedinte si Dragnea premier?
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori