Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Salutari de la Sebi

Mesajde sebi17 » 15 Iun 2017, 11:33

Salutari tutror membilor acestui forum!

Ma numesc Sebastian Alexandru, sunt din Constanta si detin si o locatie in satul Lanurile, acelasi judet.
Am ajuns sa am tangente cu albinele datorita Mamei care ma “bazaie” de vreo doi ani sa cumparam macar un stup de albine “sunt bune mama, o sa arate frumos in gradina, se va face mai bine polenizarea pomilor si celorlalte plante, si o sa gustam si ceva miere productie propie”.
Anul acesta am decis sa-I fac o surpriza la intoarcerea acasa din vizita de Pasti la sors mea si am achizitionat doua familii de albine si minimul de recuzita necesar. Ideea era sa o las sa-si vada dumneaei de stupi, eu sa contribiu doar material.
Planul s-a modificat instant cand am respirat prima oara aerul stupului, microbul inoculat dupa prima intepatura si constatarea ca nu sunt alergic.
Prima faza a bolii:
- achizitionarea de manuale, nopti petrecute in fata calculatorului pentru informare si sortarea informatiilor cele mai folositoare pentru moment (tip stupi, faza de dezvoltare, amplasare si tratamente de sezon) si constientizarea ca mierea din productie proprie mai are de asteptat…
Faza 2:
- Aplicarea tratamentelor si hranire in zilele ploioase, panica la constatarea ca un stup nu mai are matca ( cel mai probabil eu am comis-o), gasirea de ajutor in persoana unui consatean apicultor - mii de multumiri si vesnica recunostinta pentru vizitele regulate de supervizare - ,
- prima divizare.
Faza 3 - actuala
Aproximativ doua in doua luni plec din tara (banii bata-i vina) dar continui documentarea si cred ca ghiciti subiectul principal din discutiile cu familia.
- Abia astept sa pot iarasi sa tin o rama in mana si sa aplic cunostintele dobandite.

Multa sanatate tuturor si albinelor pastorite, cules fructuos!

Cu stima,
Sebi
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde Closcutz » 15 Iun 2017, 11:42

Bine ai venit pe forum! Succes in activitatea cu mandrele!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde sebi17 » 15 Iun 2017, 12:03

Closcutz scrie:Bine ai venit pe forum! Succes in activitatea cu mandrele!

Salut Closcutz, multumesc pentru urari.
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde mellis » 15 Iun 2017, 15:05

Bine ai venit Sebi,

Constanta este zona cea mai producatoare de miere..din cauza locatiei - langa China ;)
Multa bafta si tine-te de ele - sunt o minune..
Sanatace..
PS: poti lua un roi cu tine la pachet sa-l folosesti impotriva "blody therorists"..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde sebi17 » 15 Iun 2017, 18:32

mellis scrie:Bine ai venit Sebi,

Constanta este zona cea mai producatoare de miere..din cauza locatiei - langa China ;)
Multa bafta si tine-te de ele - sunt o minune..
Sanatace..
PS: poti lua un roi cu tine la pachet sa-l folosesti impotriva "blody therorists"..


Buna Mellis,

Tare ma bucur de mesajul tau, am citit vreo catva postari ale tale de cand urmaresc acest forum.

Nu stiu cum a fost la voi dar aici, desi satul e plin de salcami (apropierea de China) culesul a fost 0...
Adeva graiesti ca sunt o minune, dar fragila, noroc cu vecinul binevoitor care- mi da deste deste la timp si cu topice "ASA NU!

Referitor la lupta anti-tero, nu-i rea ideea, numa ca o sa-mi trebuiasca ajutorul colegilor, albinele mele sunt foarte blande.
Daca la primele descinderi aratam ca astronautu' , ulterior am ajuns sa pastrez doar masca.

PS: Am cautat dar nu am gasit, este vreo posibilitate pe forum de a marca anumite conversatii sau topicul din care fac parte ? Mi s-a intamplat sa gasesc expuneri foarte interesante, can am vrut sa revin pentru aprofundare greu le-am mai gasit.


Multa sanatate,
Sebi
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde Avram » 15 Iun 2017, 22:04

Salutari Sebi si bine ai venit pe forum !

Spor la citit sa ai .... viziteaza si vechiul forum Stuparitul - sunt lucruri interesante pe acolo !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde mellis » 16 Iun 2017, 02:41

Salut
Da mesaje proprii de sus..
Ai căutare avansată..
Pui cuvinte te cheie și le iei la rand ;)..
Poți marca sa le și urmărești...
Daca știu cine l-ar scris, dai pe el, și cauți mesjele utilizator..
Hai cu poze, intrebari, concluzii, povesti ;)
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde FLORINELU » 16 Iun 2017, 06:20

bine ai venit Sebi,cum stai cu mierea?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde Augustin78 » 17 Iun 2017, 15:14

Salut.
Si bine ai venit pe forum si in viata de apicultor.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde sebi17 » 21 Iun 2017, 08:07

Salut,

Dupa cum am scris in primul mesaj, sunt la vreo 4000 Km departare de stupi, acestia ramanand in ingrijirea mamei(initiatoarea proiectului).
La peste 78 grade latitudine nordica semnalul de net joaca feste regulat, mai sus lipsing cu desavarsire, motiv pentru care nu am mai putut intra pe forum sa adresez multumiri si sa raspund celor ce au binevoit sa-mi scrie.
Mellis - mersi de informatii, nu puteam folosi functia de cautare la inceput datorita instabilitatii semnalului eram deconectat ca user, la revenire - vizitator.
Poze, intrebari, etc, dupa 15 August, acum devorez manualul apicultorului, salvez si rumeg subiecte de pe forum.
Am citit cam tot despre stupii din polistiren, vreau sa construiesc unul cum ajung acasa, sa modific stupii mei cu fund plin in fund cu plasa.
Deasemeni, interesante disutiile despre incalzirea electrica, de curand schimbat la vapor cateva cabluri de incalzire tevi care e construit pe segmente de incalzire de 1 m cu puterea de 20 w/m.
Cred ca s-ar preta bine, rezolvand cateva din problemele de care s-au lovit cei ce au utilizat incalzire la 220 V ( risc electrocutare, rezistenta fiind protejata cu 1mm tub siliconic se poate aplica direct pe lemnul stupului sau deasupra ramelor fara risc de foc sau ardere a albinelor).

Sanatate multa si butoaie pline tuturor!
Fişiere ataşate
DSC05549.JPG
cablu de incalzire
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde ignatov andrei » 21 Iun 2017, 08:49

Bine ai venit !

sa modific stupii mei cu fund plin in fund cu plasa.


Bafta! Grabeste-te, ca pana schimbi, isi va da seama lumea ca e o prostie si va renunta la acest sistem...! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde sebi17 » 21 Iun 2017, 08:59

Salut Florine,

Cu mierea... astept floarea, salcimul a fost compromis in zona - ploi urmate de zile toride, din doua familii ale mele una divizata si ambele roiuri cu matci virgine.
Partea buna e ca unul din roiuri e harnic tare, dupa imperechere a blocat stupul (5 rame + rama hranitor) contruind sub hranitor fagure plin cu miere pana jos.
Ca incepator, nu dispun de rame cladite asa ca au de munca serios la construit.
Cum pentru 3 stupi investitia intr-o centrifuga da tare cu minus incerc sa gasesc in zona un apicultor dotat si binevoitor.

Spor la cules!
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde andrei_calinescu » 21 Iun 2017, 09:30

"Am ajuns sa am tangente cu albinele datorita Mamei care ma “bazaie” de vreo doi ani sa cumparam macar un stup de albine “sunt bune mama, o sa arate frumos in gradina, se va face mai bine polenizarea pomilor si celorlalte plante, si o sa gustam si ceva miere productie propie”."

Ai noroc ul de a avea o mama inteligenta. Profita de asta.

Multe isi vor progeniturile pinguini incolonati in gloatele vreunei multinationale, viitoare personaje fara viata, sterile, pentru ca da bine la "eticheta".
Profita de asta si salbaticeste-te ca albinele.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde sebi17 » 21 Iun 2017, 14:41

ignatov andrei scrie:Bine ai venit !

sa modific stupii mei cu fund plin in fund cu plasa.


Bafta! Grabeste-te, ca pana schimbi, isi va da seama lumea ca e o prostie si va renunta la acest sistem...! ;)


Buna Ziua domnule Ignatov,
Multumesc de avertizare, o sa caut specific neajunsurile fundurilor deschise la lazile de lemn.
Din ce e prezentat pe net, pana acum, am gasit numai recenzii favorabile, daca te iei dupa “domn’ profu”e descoperirea secolului in materie de apicultura.
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde sebi17 » 21 Iun 2017, 14:45

andrei_calinescu scrie:"

Ai noroc ul de a avea o mama inteligenta. Profita de asta.

Multe isi vor progeniturile pinguini incolonati in gloatele vreunei multinationale, viitoare personaje fara viata, sterile, pentru ca da bine la "eticheta".
Profita de asta si salbaticeste-te ca albinele.


Salut Andrei,

Intradevar este, si sa vezi de acuma ce o sa zbarnaie neuronu’, de cand suntem apicultori in devenire a disparut praful de pe tastatura laptopului ei, youtube nu mai are secrete…
Pe parte practica ieri a insarmat primele rame si lipit primele foite.
De asa “Eticheta” sper sa nu aiba parte copii mei, la cei 46 ani ai mei nu mai prinde.
Salbaticirea sper sa devina realitate in cativa ani.
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Salutari de la Sebi

Mesajde irina » 21 Iun 2017, 15:00

Bine ai venit, Sebi!
Mi-a placut ca ai scris Mama cu litera mare.Ma bucur ca bazaitul mamei n-a fost in van.Albina e o minune.Ca viata insasi.Iti va schimba viata.
Bafta!
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori