Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Intrebare referitoare la polenizare fs....

Mesajde varza » 21 Iun 2017, 14:27

Nu stiu exact cum merge treaba la fs de acea am deschis acest topic. Personal nu am fost din cauza zvonurilor/discutiilor depre depopulare. Vreau sa intreb daca sunt fermieri care platesc polenizarea si cat e de raspandita aceasta procedura? De asemenea poate anumiti fermieri ofera transport pentru stupi. Intreb si eu . Nu sariti ca nu stiu mai nimic in rest depre fs.... Multumesc si astept pareri/opinii .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Intrebare referitoare la polenizare fs....

Mesajde mellis » 21 Iun 2017, 15:57

Fermierilor nu le pasa de polenizarea ta ;), de cand exista FS autopolenizanta..
Ai varianta sa stai acasa de frica sa nu pateasca ceva..si sa dai sirop..sau sa te interesezi - sa mergi la ferma mare - f mare - unde poti vorbi cu ferimerul - sa stii spiul , daca si cu ce stropeste..
De dat - se da - dai tu ceva miere la fermier ;), de primit - nu prea am auzit ;)
Cate sute de stupi zici ca ai ;)?

Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Intrebare referitoare la polenizare fs....

Mesajde Closcutz » 21 Iun 2017, 20:32

:lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Intrebare referitoare la polenizare fs....

Mesajde kiloz » 21 Iun 2017, 21:01

Se poate ca chiar iest "varza". Pe ce lume traiest. Citeste ceva postari si vezi carei plata la fs. Cite un sac de seminte de rontait /familii de albine. Daca est bun mai primesti si citeva flacoane de ulei. Se scade cantitatea de ierbicid,insecticid si fungicid.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Intrebare referitoare la polenizare fs....

Mesajde cucubau » 21 Iun 2017, 21:58

Nu soiurile autopolenizante le dau siguranta ci naivitatea stupicultorilor nostrii. Atata timp cat exista stupari dispusi sa-si sacrifice albinele fermierii pot sta linistiti.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Intrebare referitoare la polenizare fs....

Mesajde varza » 22 Iun 2017, 10:43

Multumeec tuturor pentru raspunsuri. Pana acum nu am facut pastoral la rapita/fs...... decat la salcam si tei. Citisem la un momendat intrun topic despre plata pentru polenizare dar intrucat nu am mai vazut astfel de subiecte am decis sa intreb daca este o practica folosita in anumite zone/arealuri. Cum eu stau in zona de deal cred ca e mai indicat in aceste conditii sa le deplasez la munte .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Intrebare referitoare la polenizare fs....

Mesajde cristi_vidican » 22 Iun 2017, 11:01

O vatră o am într-o zonă de deal. Aici FS nu dă nectar.
Deși este ceva FS, plec la câmpie la FS.
Fermierii de la deal tot speră să rămân cu ei acolo la FS.
Probabil în timp vor face ceva să ademenească stuparii să vină la polenizat.

La câmpie, situația e invers.
Am un loc bun la o fermă.
Ieri m-a sunat fermierul să mă întrebe câți stupi aduc și dacă ar mai intra unul cu 70 :o
I-am zis că dacă pe lângă 150 ai noștri, mai vine încă unul, nu mâncăm niciunul miere.

Ce să-i ceri unui astfel de fermier, care refuză pe bandă rulantă apicultori doritori?
Au fost situații când m-am rugat de un fermier să mă primească la rapiță la el. Am fost acceptat doar cu pile. Și asta doar în acel an. Mi-a spus să nu mai vin în viitor.
Asta e situația și facem ce putem
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron