Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jonny_it » 11 Mai 2017, 20:27

ignatov andrei scrie:Schimba matcile, ca fac doar albine oarbe...
Cum vrei sa vada creanga...?!? :lol: :lol: :lol:


Toamna mai umbla pe la struguri, poate au adus must in stup si acum a fermentat. :lol:
Ale mele petrec, nu au timp de roit.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde jonny_it » 11 Mai 2017, 20:44

Astea nu vad bine, si nici nu rezista iarna la noi, sau cel putin asa spun unii. :lol: :lol: :lol:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 12 Mai 2017, 07:53

mellis scrie:Radu - tu stii sa vezi daca depune - si unde?
Te ajuta cineva cu sfaturi sau este prima oara cand vezi oua de o zi/doua?
Trebuie sa stii unde sa le cauti si lumina sa le vezi.
Ce scrie in carti nu pusca mereu cu practica - apicultura depinde de multi factori - frig/


Ceau, cred ca stiu.
Adica am citit cum si ce pozitie ar trebui sa aiba, pe zile... dar in faguri nu e nimic, sunt curate, sau erau . Miere sau polen era pe cele marginase, si pe cele din mijloc doar pe partea de sus.
Ieri erau foarte active, aduceau polen. Chiar si la fam. de baza, desi acolo sunt putine albine.
Temearea mea era daca o sa mai ponteze matca dupa atatea zile, 10 zile de la imperecheat? :(
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mellis » 12 Mai 2017, 10:07

Polenul este semn bun - cred ca a inceput si nu te-ai uitat unde si cum trebuie.
Tin cu matca - mai las-o cateva zile sa se linisteasca - daca tot o alergi pe rame - cand sa mai faca treaba ;)

Sanatace buna
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 12 Mai 2017, 13:45

Multumesc.
M-am mai linsitit acum :)
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde unincepator » 13 Mai 2017, 21:05

Eu anca ma conseder ancepator si de aceea vin cu o antrebare,am o fosta familie care toata iarna a mers bine dar de la jumatatea lui aprilie a facut numai trantori,a pierdut matca,i-am dat puiet si oua de o zi cu greu am obtinut matca dar gasesc tot mult trantor.I-am dat si rame cu puiet capacit daranca nu a aparut puiet de lucratoare sau foarte putin,ce pot face,va rog nu radeti.Multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde un OM » 14 Mai 2017, 06:51

Cand credeti ca a aparut noua matca in familie?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde unincepator » 15 Mai 2017, 22:17

cred ca pe la jumatatea lui aprilie,sau a doua jumatate a lui aprilie.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Avram » 15 Mai 2017, 23:19

In acea perioada ( mijloc de aprilie ) au fost zile foarte urate aproape in toata tara .
Posibil sa ai o matca neamperecheata .... ramele cu puiet capacit ce le-ai dat nu ajuta deloc .

Desfiinteaza fara mila .... oricum familia in cauza este foarte slabita .... nu merita un loc in stupina . Mai putin de lucru - mai putine ganduri !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde maravela » 07 Iun 2017, 19:36

Buna seara.
Am un roi care ,cred ca s-a bezmeticit.Nu am vazut inca matca -voi mai insista-are 1-3 oua intr-o celula.Am posibilitatea sa-l unific cu o familie cu matca.
Se poate , s-au i-mi va omori matca?
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde MIHAEE'E » 08 Iun 2017, 18:08

maravela scrie:Buna seara.
Am un roi care ,cred ca s-a bezmeticit.Nu am vazut inca matca -voi mai insista-are 1-3 oua intr-o celula.Am posibilitatea sa-l unific cu o familie cu matca.
Se poate , s-au i-mi va omori matca?
maravela scrie:Buna seara.
Am un roi care ,cred ca s-a bezmeticit.Nu am vazut inca matca -voi mai insista-are 1-3 oua intr-o celula.Am posibilitatea sa-l unific cu o familie cu matca.
Se poate , s-au i-mi va omori matca?


Salut
Ia roiul respectiv, daca sigur e besmetic , il duci 100- 200 m mai departe si scuturi toata albina de pe rame si din lada! Pe locul fostului roi, pui fam cu care vrei sa- l combini si va primii toata albina roiului! Pui siropel in hranitor sa le dai de lucru si sansele sunt mari sa nu pierzi regina din fam primitoare ! Bafta !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde joohny » 09 Iun 2017, 08:54

[ pui fam cu care vrei sa- l combini si va primii toata albina roiului! Pui siropel in hranitor sa le dai de lucru si sansele sunt mari sa nu pierzi regina din fam primitoare ! Bafta ![/quote]


Pui familia primitoare a-2-a zi nu in aceeasi zi.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde glaliona » 16 Iun 2017, 21:26

Buna seara ,am o situatie bizara la un stup . Familie care din primavara a tot stagnat a primit o matca imperecheata . Dupa toti pasii urmati pentru acceptarea matcii astazi la control am gasit matca in stup , dar este lipsa totala de oua si larve . Matca nu oua desi se vede ceva alb in partea dorsala . Restul matcilor comandate oua frumos si compact .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde glaliona » 17 Iun 2017, 07:01

Buna dimineata . Pe 7-06 am pus cutiuta de transport cu matca in stup , pe 11-06 am rupt capacelul pentru a putea fi eliberata , sirop sincer nu am dat pentru ca au avut ceva cules .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde glaliona » 27 Iun 2017, 20:16

Buna seara , cazul cu matca ce nu oua s-a rezolvat . Acum am o alta dilema , pe 16-06 am gasit un stup a carei matca cadea efectiv de pe rama ( se rostogolea in jos pe rama pana a cazut jos in iarba ) . Dupa ce am recuperat matca din iarba am gasit in cat o botca ecluzionata , gandul m-a dus la schimbare linistita si la matca epuizata . Am lasat stupul nederanjat pana azi , cand la control matca batrana ( marcata ) oua frumos nestingherita iar pe ramele alaturate erau 6 botci capacite si 2 necapacire de o mare frumusete . Acum nu stiu la ce sa ma astept , la roire ori schimbare linistita .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Bambucha » 27 Iun 2017, 21:25

SL (salvare).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori