Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Transvazare 'continua'

Mesajde leonardus » 24 Iun 2017, 18:03

Buna,

Mi s-a intamplat ca la prima mea transvazare sa am doar 1 singura botca luata in crestere. A doua zi m-am gandit ce ar fi daca as transvaza din nou in cupulele libere (curatate de albine), din aceeasi 'sursa' (adica recoltare de pe aceeasi rama; ca avea si oua si larve in diferite stadii). Zis si facut. Dupa aceasta transvazare, inca o singura botca in plus. OK. A treia transvazare: inca o botca in plus. Si cam gata. Intrebarea mea este: am procedat corect ? Se poate transvaza din nou 'continuu' ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde kiloz » 24 Iun 2017, 20:47

Se poate si zilnic cate una. Dar pe urma ce faci?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde leonardus » 24 Iun 2017, 21:53

kiloz scrie:Se poate si zilnic cate una. Dar pe urma ce faci?

Eu nu faceam 'misto'. Descriam ceva si intrebam altceva ca principiu.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde BazzGabi » 24 Iun 2017, 23:14

Kiloz nu a făcut mișto, a pus o întrebare foarte buna, ce faci după aceea, te apuci și scoți botcile una câte una inainte de eclozionarea matcii, facii roii unul câte unul, rama aia portbotci nu se scoate-baga toată ziua bună ziua.
BazzGabi
 
Mesaje: 24
Membru din: 24 Dec 2016, 21:36

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde leonardus » 25 Iun 2017, 12:20

BazzGabi scrie:Kiloz nu a făcut mișto, a pus o întrebare foarte buna, ce faci după aceea, te apuci și scoți botcile una câte una inainte de eclozionarea matcii, facii roii unul câte unul, rama aia portbotci nu se scoate-baga toată ziua bună ziua.

Da, scot botcile una cate una. Asta vroiam sa stiu, ce dezavantaje are....Dar intrebarea e de principiu: pot transvaza pe aceeasi rama de mai multe ori consecutiv ? Mie mi-a iesit 1 in plus de fiecare data, dar se poate sa ia in lucru a doua sau a treia oara mult mai multe si sa nu mai trebuiasca sa continui, sau sa astept 2 saptamani pana se elibereaza rama cu o singura botca, sa zicem. E o intrebare pertinenta pentru o situatie la fel de pertinenta. Ce te faci daca ia in lucru doar 1-2 botci ? Care este cauza ? Personal, am lucrat 'ca la carte': am luat o familie foarte puternica; am last doar 4 rame, miere si pastura, restul am facut un roi cu matca (nu am decat orizontali). Am transvazat, bagat la crestere, stimulat sirop 2:1. Am redus spatiul cu o diafrgma. Totusi mentionez ca din cauza canicului, foarte multe albine am vazut ca treceau cumva dincolo de diafragma si se imprastiau pe peretii stupului. Mi-a venit ideea sa deschid si celallat urdinis dar n-am facut-o. Oare era bine ? De ce de fiecare data albinele curatau alveolele si se apucau sa inceapa constructia botcilor dar dupa 1-2 mm se opreau ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde cucubau » 25 Iun 2017, 12:58

Una singura luata in crestere inseamna defapt accident , acident nu pentru cele ratate ci pentru cea reusita.
Incearca sa vezi unde ai gresit si incearca din nou.
Pana la 50% luate in crestere este rateu.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde leonardus » 26 Iun 2017, 20:47

cucubau scrie:Una singura luata in crestere inseamna defapt accident , acident nu pentru cele ratate ci pentru cea reusita.
Incearca sa vezi unde ai gresit si incearca din nou.
Pana la 50% luate in crestere este rateu.

No, am facut asa:
1. Control rame: pe una apare ceva chiar pe mijloc dar nu pare a fi forma clasica alungita de botca, mai degraba o excrescenta a fagurelui; cam cat 2 degete mari (imi pare rau ca n-am pozat)
2. Am luat botcile capacite (culmea, acum au ramas 2), le-am pus bigudiuri, si in incubator cu ele.
3. Am transvazat din nou si bagat rama la loc.
4. M-am intrebat daca e bine sa dai sirop la familia/nucleul orfanizat....dupa cate stiu eu, si logic, nu. Albinele cand au cules nu cresc botci, asa am citit.
Acum o sa vad cate au luat in lucru maine. Apoi cred ca o problema ar fi imprastierea albinelor dincolo de diafragma, din cauza caldurii. Stau pe toti peretii stupului si nu sunt probabil suficiente sa creasca botci la rama. Am dreptate ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde gica.mosu » 30 Iun 2017, 07:16

Un sfat pt cei ce fac pt prima data matci.....Incercati metoda Miller cu starter si finisor(respectand aceiasi tehnologie folosind rame cu oua) si ve-ti fi surprinsi de calitatea matcilor obtinute :!: ...Spor si bafta-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde leonardus » 01 Iul 2017, 17:19

Nu metoda e problema. Doar experienta zic, eu. A doua transvazare mi-a reusit foarte bine avand in vedere greselile si disinformarile garla de pe net...... A doua oara am avut 60% mai mare castig, adica 6 botci faine (din 28). Dupa ce am analizat cum sta treaba si la cata albina efectiv aveam in starter, e un rezultat excelent pentru mine. De mai multe nici nu aveam nevoie. Acum stiu cum trebuie lucrat cu lanteta chinezeasca. Desi e 'mea culpa' ca am discreditat-o la inceput, nu ea era vina, ci lipsa de cunostinte/experienta. Acuma asta inseamna sa inveti pe cont propriu. Pentru mine e OK, prefer intotdeauna sa ma ajut singur. A doua problema descoperita, e ca NU SE DA SIROP de niciun fel in starter, intrucat albinele cred ca au un cules puternic si nu au tendinta sa ridice botci CHIAR DACA nu au matca !!!!!!!!!!!!!!! Asta sa fie clar. Am coroborat informatiile de pe net si ce am vazut la prima transvazare (cand am dat sirop la greu). Doar ramele cu miere si obligatoriu cele cu pastura. Punct. Da, Miler e foate atractiva si la indemana, dar mie greu sa irosesc o rama cu puiet doar pentru 6-7 botci. Nu stiu daca in celulele verticale mai supravietuieste puietul de albina (sau daca albinele le mai capacesc).
Multumesc frumos de raspuns.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde un OM » 01 Iul 2017, 17:48

Albinele nu renunta asa usor la puiet, pentru ca au cateva botci mai jos.
O problema pe care nu stiu daca ai sesizat-o la transvazarile consecutive pe aceeasi rama portbotci, este ca botcile vor avea varste diferite, iar cand va veni momentul sa le dai roilor in zilele 10, maxim 11, botile din seriile mai tarziu vor avea de suferit cand vei manevra RPB pentru a ridica botcile din seria 1, 2 etc. Poti rezolva problema prin RPB distincte pentru fiecare serie, sau...incubator.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde Sam » 02 Iul 2017, 01:16

Leo, incerca sa nu tragi concluzii atat de categorice dupa doar 1-2 transvazari.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde ignatov andrei » 02 Iul 2017, 14:06

Sam scrie:Leo, incerca sa nu tragi concluzii atat de categorice dupa doar 1-2 transvazari.


Il inveti tu pe "Leo" ce sa faca...?!?
Nu vezi ca Leonardus joaca alba-neagra...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde gica.mosu » 02 Iul 2017, 19:38

Indiferent de METODA d-le LEO si de disinformarile de pe NET...carti ceva ai "cetit" de tragi asemenea concluzii pripite ;) Si totusi cele mai bune matci se obtin cand o botca este luata in crestere din prima clipa(ou de 3 zile -larva abia eclozata) nici decum din larva 1-3 zile,fiind hranite din start cu laptisor de matca si nu cu laptisor comun...rezultatul =nr de ovareole mai mare+marimea spermatecii mai mare, inclusiv marimea corpului acesteia mai mare(in functie si de marimea botci si a cantitatii-calitatii de hrana primita,inclusiv sirop ;))....dar, sa nu uitam si cu ce "baieti"are parte la fecundare .....Da si-n ultimul rand "dalta"=experienta i-si spune cuvantul :shock: Valabil pt toti apicultorii(crescatori de matci) inclusiv cei din "ceata lui pitigoi".... :D ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde ignatov andrei » 02 Iul 2017, 20:31

gica.mosu scrie:Indiferent de METODA d-le LEO si de disinformarile de pe NET...carti ceva ai "cetit" de tragi asemenea concluzii pripite ;) Si totusi cele mai bune matci se obtin cand o botca este luata in crestere din prima clipa(ou de 3 zile -larva abia eclozata) nici decum din larva 1-3 zile,fiind hranite din start cu laptisor de matca si nu cu laptisor comun...rezultatul =nr de ovareole mai mare+marimea spermatecii mai mare, inclusiv marimea corpului acesteia mai mare(in functie si de marimea botci si a cantitatii-calitatii de hrana primita,inclusiv sirop ;))....dar, sa nu uitam si cu ce "baieti"are parte la fecundare .....Da si-n ultimul rand "dalta"=experienta i-si spune cuvantul :shock: Valabil pt toti apicultorii(crescatori de matci) inclusiv cei din "ceata lui pitigoi".... :D ....



Bag sama ca "ceata lui Pitigoi" a cam dat bir cu fugitii...
Sa traiesti, pitigoi batran si simpatic...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde leonardus » 03 Iul 2017, 10:15

Sam scrie:Leo, incerca sa nu tragi concluzii atat de categorice dupa doar 1-2 transvazari.

Bine, e asa cum spui.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Transvazare 'continua'

Mesajde giovanni » 12 Dec 2017, 14:47

Observ ca se munceste din greu la invatatura asta cu matcutele,ma bucur,numai ca pe timpul meu invatai intai , si dupa aceea te apucai de investit,acum fonduri,net,chestii ,giugiuleli si tot e greu sa ajungi la rezultate,ma gandesc oare cum a reusit generatia mea atat de bine si de sus fata de timpurile astea?
PS. pentru multi e greoi mesajul de descifrat asa ca nu obositi , l am scris ptr veterani
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori