Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 05 Iul 2017, 18:16

Am cumpărat doua matci si am făcut doua roiuri, 1 se dezvolta foarte bine, puiet compact, albină acoperitoare multă, etc... În schimb, după o săptămână fără vizita la celalalt roi, am observat ca este cam putina albină.... Și in schimb, este puiet capacit compact, și oua multe, cam prea multe, adică 2-3 in celula... Puietul nu este de trântor, este de albină, matca este, larvar este, miere este, etc... Doar ca dezvoltare putina și oua mai multe in aceiasi celula, chiar si peste larve, o fi pățit ceva matca? Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Shrek » 05 Iul 2017, 19:33

Mihaiii scrie:....... Doar ca dezvoltare putina și oua mai multe in aceiasi celula, chiar si peste larve, o fi pățit ceva matca?

Da! S-a stricat dozatoru' la matcă ori are ouă la oferta! La unu gratis mai primesti două moca!
Iti dai seama ca o sa ai puiet de albine gemeni si tripleti!? Esti unicat! Cât ai dat pe ea?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2017, 20:30

Mihaiii scrie:Am cumpărat doua matci si am făcut doua roiuri, 1 se dezvolta foarte bine, puiet compact, albină acoperitoare multă, etc... În schimb, după o săptămână fără vizita la celalalt roi, am observat ca este cam putina albină.... Și in schimb, este puiet capacit compact, și oua multe, cam prea multe, adică 2-3 in celula... Puietul nu este de trântor, este de albină, matca este, larvar este, miere este, etc... Doar ca dezvoltare putina și oua mai multe in aceiasi celula, chiar si peste larve, o fi pățit ceva matca?


Da-i pace inca 1 saptamana si daca nu isi revine pune alta.
Cat este de puternic roiul, are spatiu pt puiet? Albina acoperitoare are?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde un OM » 05 Iul 2017, 21:32

Roiul cu problema - a avut o alta matca care nu s-a imperecheat si apoi ai dat o matca imerecheata? In cazul asta exista posibilitatea sa oua bezmeticele concomitent cu matca. Un ajutor ar fi o rama cu puiet capacit la eclozionare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 05 Iul 2017, 22:09

Deci; roiul nu este foarte puternic, a slăbit foarte mult... A avut o matca împerecheata care nu îmi plăcea cum oua, și am schimbat o cu actuala... La inceput depunea oua ca orice matca tânără, adică compact și mult, și logic, 1 ou in fiecare celula... Are puiet de toate vârstele, și larve de o zi, și oua, și capacit si gata de escluzionat... Tot de ea depus... Dar acu baga oua pana si peste larvar :)) si are spațiu de ouat, mama ei... Ce naiba poate sa aibă?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 05 Iul 2017, 22:36

Mihaiii scrie:si are spațiu de ouat, mama ei... Ce naiba poate sa aibă?


Adica... ce naiba poate sa n-aiba...?!?

Doica, nene, nu are doica... ce-i asa de greu de priceput...?!?

In plus, nu are albina care sa asigure microclimatul pentru puiet...(adica sa-l acopere, bre...)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 05 Iul 2017, 23:15

Dacă era problema de doici, cred ca nu mai oua deloc, sau nu? Asta baga în plus, pur și simplu
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 06 Iul 2017, 07:02

Mihaiii scrie:Dacă era problema de doici, cred ca nu mai oua deloc, sau nu? Asta baga în plus, pur și simplu



Mai desteptule, stii sa aduni...?!?

Ti-am scris ca nu ai doica si nici albina sa acopere...
S-ar parea ca tu esti in plus prin domeniul asta...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2017, 12:09

Mihaiii scrie:Dacă era problema de doici, cred ca nu mai oua deloc, sau nu? Asta baga în plus, pur și simplu
nu vezi ca larvele is uscate. matca e buna daca "nare cu cine"
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 06 Iul 2017, 12:31

ignatov andrei scrie:
Mihaiii scrie:Dacă era problema de doici, cred ca nu mai oua deloc, sau nu? Asta baga în plus, pur și simplu



Mai desteptule, stii sa aduni...?!?

Ti-am scris ca nu ai doica si nici albina sa acopere...
S-ar parea ca tu esti in plus prin domeniul asta...!

Si ce înseamnă asta? Ca trebe sa bage oua in plus ca si cum ar fi bezmetica? Din câte știu eu, când sunt albine puține in stup, pur și simplu matca nu oua pe o raza în care sa nu fie atâta albină acoperitoare, pur și simplu oua cât sa lucreze albinele presente. O fi ca nu are destulă doica si destule albine acoperitoare, nu zic ca nu, asta am înțeles, dar cu care motiv oua asa? Am avut roi si cu o mana de albine, și matca nu se comporta în felul asta, vreau și eu o explicație mai detaliata dacă se poate, ca pe viitor sa știu.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde viorel08 » 06 Iul 2017, 13:20

Mihaiii scrie:
ignatov andrei scrie:
Mihaiii scrie:Dacă era problema de doici, cred ca nu mai oua deloc, sau nu? Asta baga în plus, pur și simplu



Mai desteptule, stii sa aduni...?!?

Ti-am scris ca nu ai doica si nici albina sa acopere...
S-ar parea ca tu esti in plus prin domeniul asta...!

Si ce înseamnă asta? Ca trebe sa bage oua in plus ca si cum ar fi bezmetica? Din câte știu eu, când sunt albine puține in stup, pur și simplu matca nu oua pe o raza în care sa nu fie atâta albină acoperitoare, pur și simplu oua cât sa lucreze albinele presente. O fi ca nu are destulă doica si destule albine acoperitoare, nu zic ca nu, asta am înțeles, dar cu care motiv oua asa? Am avut roi si cu o mana de albine, și matca nu se comporta în felul asta, vreau și eu o explicație mai detaliata dacă se poate, ca pe viitor sa știu.

Adica daca matca e mai purisanca si are albina putina dozeaza ouatul bine adica se oua cum trebuie, ca de doar are axperienta. Daca matca e deabia inperecheata si roiul unde ai bagato e vai de mama lui cu albina batrana terminata pe ultima suta de metri, ea se oua alandala pana se vor stabiliza lucrurile, adica are chef mare de ouat dar nu are expierienta si nu are nici cu cine.Sau iti vei da seama, sau iti va spune cineva sa-i bagi macar o rama sau doua de puiet capacit dar sa fie din ala care vezi ca roade capacul sa ecluzioneze deja ca altfel neavand albina acoperitoare sa nu le strici si pe alea. Spor la treaba.
viorel08
 
Mesaje: 80
Membru din: 01 Feb 2013, 14:55
Localitate: galati

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2017, 13:35

mai pa scurt asa, ia rama cu larvar si schimbo cu una cu puiet capacit gata de ecluzionare de la alt stup (doar rama fara albine).
aici e ca la fotbal daca vezi ca stai prost in defensiva schimbi formatia. nu?.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde marius_sl » 06 Iul 2017, 15:10

In sfarsit un raspuns care contine si o solutie, nu doar jigniri si raspunsuri in doi peri de la unii care cred ca varsta le permite orice! Bunul simt si modestia sunt inlocuite cu nesimtirea si ingamfarea. Respect, domnule yuonyuon!
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2017, 15:59

marius_sl scrie:In sfarsit un raspuns care contine si o solutie, nu doar jigniri si raspunsuri in doi peri de la unii care cred ca varsta le permite orice! Bunul simt si modestia sunt inlocuite cu nesimtirea si ingamfarea. Respect, domnule yuonyuon!
nici pa tava nu e bine.

daca i zicea de la inceput sa schimbe rama , nu stia de ce. acuma sa lamurit .....sau nu?

matca e foarte buna dar daca nu are cine sa ingrijeacsa puietu , degeaba . va regresa intruna. matca oua cu sau fara doica cat poate . e vara toata ziua"n-are frane"
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 06 Iul 2017, 16:04

marius_sl scrie:In sfarsit un raspuns care contine si o solutie, nu doar jigniri si raspunsuri in doi peri de la unii care cred ca varsta le permite orice! Bunul simt si modestia sunt inlocuite cu nesimtirea si ingamfarea. Respect, domnule yuonyuon!


Bai anonimule, trebuia sa spun ca "larvele sunt uscate", ca "trebuie o rama de puiet capacit"...?!?
Nu tot la concluzia ca NU ESTE DOICA si NU ESTE ALBINA CARE SA ASIGURE MICROCLIMATUL s-a ajuns...?!?
Tu sa-ti stergi nasucul si dupa aia sa tragi concluzii, nu sa stai la intins mana dupa raspunsuri moca, fara sa fie necesar sa gandesti...!!!

"Raspunsuri in doi peri", se cheama un raspuns concret...?!?
Nu ti-e rusine chiar deloc...?!?

Bunul simt...
Da' la tine, filozof in prostie, cu ce se inlocuieste nestiinta, cu o diploma in IGNORANTOLOGIE...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2017, 16:06

marius_sl scrie:In sfarsit un raspuns care contine si o solutie, nu doar jigniri si raspunsuri in doi peri de la unii care cred ca varsta le permite orice! Bunul simt si modestia sunt inlocuite cu nesimtirea si ingamfarea. Respect, domnule yuonyuon!

Răspunsurile a la Andrei Ignatov te trimis la carte, la studiu, la meditat, la frustrări din care ies soluții mai bune.
E frustrant să nu primești mâncarea pe tavă, dar ai o satisfacție mare când faci tu o mâncare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori