Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 06 Iul 2017, 16:17

Solutia ideala este urmatoarea:
- se pune o rama cu hrana intr-o lada goala;
- se scutura albina de pe doua rame cu puiet necapacit;
- a doua zi se recolteaza acea rama cu albina si se introduce in roi, lipita de peretele opus;
- dupa aceea poti sa-i dai cate rame cu puiet capacit vrei matale.

Rama cu puiet capacit care eclozioneaza, data roiului, nu va face decat sa dezechilibreze grav structura fragila a roiului.
In plus, vor fi necesare cantitati mari de miere si polen pentru ca puietul eclozionat sa se hraneasca pentru a acumula vitelogen (formeaza corpul gras), pentru a deveni o doica de calitate.
Ajutand roiul cu albina tanara, intarim structura roiului si obtinem efectele dorite imediat!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Shrek » 06 Iul 2017, 16:25

cristi_vidican scrie:E frustrant să nu primești mâncarea pe tavă, dar ai o satisfacție mare când faci tu o mâncare.

Este mai frustrant pentru....bucătar sa il servească pe cineva " pe tavă " si apoi acel " cineva" sa scape ......secretiile in mâncare. Io cre' ca n-ar strica ca neica marius sa se uite pe cateva ceasloave cu albine si viata lor , iar din noianul de răspunsuri se aleagă ce i se potriveste. Altfel, luând informația moca, cand va avea un stup bezmetic , o s-astepte pana ies tripletii! Hai, mai dați o mana la centrifuga ca acus ii gata ziua!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 06 Iul 2017, 16:32

Mulțumesc frumos de ajutor, spor la treaba!
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde marius_sl » 06 Iul 2017, 18:08

Frustrant e sa intri pe forum si in loc de raspuns la o problema practica sa primesti jigniri. De trimis la carte te poate trimite oricine, chiar si un incepator. Daca cel mai tare teoretician de pe forum venea de la inceput cu o idee pe care sa o dezbatem, ma plecam in fata lui. Altfel, mi se pare ca umple paginile fara rost.
P.S.: Nu am cerut eu sfat cu privire la problema colegului de pe forum, dar nu pot sa citesc la nesfarsit postari fara continut!
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Shrek » 06 Iul 2017, 18:48

[quote="marius_sl".........., ma plecam in fata lui./quote]
Io zac sa nu te pleci in fața lui ca nu scii ce idei ii vin!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 06 Iul 2017, 19:21

marius_sl scrie:Frustrant e sa intri pe forum si in loc de raspuns la o problema practica sa primesti jigniri. De trimis la carte te poate trimite oricine, chiar si un incepator. Daca cel mai tare teoretician de pe forum venea de la inceput cu o idee pe care sa o dezbatem, ma plecam in fata lui. Altfel, mi se pare ca umple paginile fara rost.
P.S.: Nu am cerut eu sfat cu privire la problema colegului de pe forum, dar nu pot sa citesc la nesfarsit postari fara continut!

Mulți nu înțeleg ca forumul este pentru ajutor și pentru a dezbate anumite lucruri, pur și simplu ei cred ca forumul este pentru a demonstra în fata tuturor cât de mari supari sunt. Sper doar ca la varsta, sa nu fie trecuta vârsta reala a domnului care are chef de jignit, oricum, va mulțumesc tuturor pentru ajutor, inclusiv lui, am adăugat doici și sper sa se rezolva problema, pur și simplu nu înțelegeam de ce are comportamentul respectiv matca, și am vrut o explicație.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 06 Iul 2017, 22:18

Mihaiii scrie:
marius_sl scrie:Frustrant e sa intri pe forum si in loc de raspuns la o problema practica sa primesti jigniri. De trimis la carte te poate trimite oricine, chiar si un incepator. Daca cel mai tare teoretician de pe forum venea de la inceput cu o idee pe care sa o dezbatem, ma plecam in fata lui. Altfel, mi se pare ca umple paginile fara rost.
P.S.: Nu am cerut eu sfat cu privire la problema colegului de pe forum, dar nu pot sa citesc la nesfarsit postari fara continut!

Mulți nu înțeleg ca forumul este pentru ajutor și pentru a dezbate anumite lucruri, pur și simplu ei cred ca forumul este pentru a demonstra în fata tuturor cât de mari supari sunt. Sper doar ca la varsta, sa nu fie trecuta vârsta reala a domnului care are chef de jignit, oricum, va mulțumesc tuturor pentru ajutor, inclusiv lui, am adăugat doici și sper sa se rezolva problema, pur și simplu nu înțelegeam de ce are comportamentul respectiv matca, și am vrut o explicație.


Bai nesimtitilor, dupa ce explic situatia corecta, inseamna ca am chef de jigniri, sau voi sunteti soti de vaci cu diploma...?!?


Nu am cerut eu sfat cu privire la problema colegului de pe forum, dar nu pot sa citesc la nesfarsit postari fara continut!


Asta-i tare, domnule...
Pentru unii, continutul e ceea ce se pune in platforma...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 06 Iul 2017, 22:21

Ganditi-va ca mai sunt si vizitatorii, care reprezinta partea cea mai importanta...

Nu postez pentru de-al de voi, ci pentru cei ce vor sa invete o apicultura corecta, nu bazata pe exemple luate din batrani, dupa ureche!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde marius_sl » 07 Iul 2017, 08:11

Din pacate nu doar numele, dar si apucaturile vin tot de peste Nistru! De ce nu te duci singurel la origini, ca sa nu te trimit eu? Cica el posteaza pt vizitatori! Sa mori tu ca toti vizitatorii intra special pt a-ti citi derapajele?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 07 Iul 2017, 08:52

marius_sl scrie: De ce nu te duci singurel la origini, ca sa nu te trimit eu?


...
Ce frumos ai face daca m-ai intalni intre patru ochi...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde marius_sl » 07 Iul 2017, 10:09

Din spatele tastaturii ai un tupeu si o nesimtire fantastice...Dialogul civilizat e S.F. pentru tine. Nici nu ma mai obosesc sa iti mai raspund, clar nu am cu cine discuta.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde yuonyuon » 07 Iul 2017, 10:14

marius_sl scrie:Din spatele tastaturii ai un tupeu si o nesimtire fantastice...Dialogul civilizat e S.F. pentru tine. Nici nu ma mai obosesc sa iti mai raspund, clar nu am cu cine discuta.
Din fata tastaturii ,cred ca ati vrut sa spuneti.

Intrebari apicole mai aveti ??? ca de replici de 2 bani e plin netu.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 07 Iul 2017, 11:20

marius_sl scrie:Din spatele tastaturii ai un tupeu si o nesimtire fantastice...Dialogul civilizat e S.F. pentru tine. Nici nu ma mai obosesc sa iti mai raspund, clar nu am cu cine discuta.


Asta-s eu si altu' mama nu mai face...

Ca sa scapi de mine... mori gracului...
Vezi ce comod...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 07 Iul 2017, 13:43

Începe sa îmi fie rușine de generația lu taica meu, în acest moment nu îmi mai este rușine de generația mea. Un moderator poate sa închidă topicul?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 07 Iul 2017, 15:26

Mihaiii scrie:Începe sa îmi fie rușine de generația lu taica meu, în acest moment nu îmi mai este rușine de generația mea. Un moderator poate sa închidă topicul?


Mare ****** poti sa mai fii...
Sa-ti fie rusine de tine, bai mucosule!
Iti raspunde omul, iar tu, generatie de handicapati, dai cu mucii in fasole, apoi o faci pe-a educatul si finutzul!
Mai ai si ceva cu tatal tau...
Normal ca si el a vazut cam ce cantitati infime de minte aveti!
Pute in urma voastra de prostia ce o emanati!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 07 Iul 2017, 15:42

ignatov andrei scrie:
Mihaiii scrie:Începe sa îmi fie rușine de generația lu taica meu, în acest moment nu îmi mai este rușine de generația mea. Un moderator poate sa închidă topicul?


Mare ****** poti sa mai fii...
Sa-ti fie rusine de tine, bai mucosule!
Iti raspunde omul, iar tu, generatie de handicapati, dai cu mucii in fasole, apoi o faci pe-a educatul si finutzul!
Mai ai si ceva cu tatal tau...
Normal ca si el a vazut cam ce cantitati infime de minte aveti!
Pute in urma voastra de prostia ce o emanati!

Bre, ai 57 de ani! Eu am 21, ai peste dublu din experienta mea de vita. Problema? Problema este ca ar trebui sa fii un exemplu pozitiv pentru mine, în schimb, ne arati tuturor cat de educat ești matale, eu am pus o simpla într bare, nu ai fost obligat sa îmi răspunzi, dar totuși ai facut o, adăugand jigniri la adresa mea, pentru ce? Pentru ca nu am zeci de ani de experienta cu albinele? Pai eu nici măcar 10 luni nu am :D toată stima, am văzut ca în unele postari ești foarte de ajutor, dar comportamentul jegos te strica. Și da, fac pe educatul, pentru ca asa sunt și asa îmi place, prefer sa te distrug cu vorbe educate decât cu jigniri, pentru ca jignirile te fac sa razi, dar vorbele educate te fac sa conștientizezi ce mentalitate ai.
Ai copii? Sper sa nu își dorească sa devina ca matale, ca ar fi de rău.
Si nu, nu am nimic cu taica meu, ba chiar este mai mic decât matale cu vreo 12 ani, și sunt mândru de el, ca nu are un comportament asa jegos!
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori