Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: albinele si vecinii

Mesajde mellis » 08 Iun 2017, 17:13

Semnalul de alarma este ca mergem intr-o directie gresita.
Omoram tot, ne departam de natura - de viata - mergem spre altceva total diferit si toxic atat pt creier - depresie - cat si pt natura.
Sunt visator - daca si la vise ne zgarcim, traim dejaba..
Generatia OTV este cam pierduta - dar si aici emisiuni educative despre albine ar face multa i bine decat stirile de la ora 5 - cu albine ucigase?!?!?
Copii sunt generatia noua - deschisi sa invete - si noi putem face asta - sa- invatam despre albina - fara sa traim cu frica in vine ca ramanem fara miere. Cei ce au stiut sa faca mierea si au simtit albina - au facut aproape an de an miere.
Uneori efortul este prea mare pt rezultat - asa este - dar de multe ori vina ne apartine.
Copiii sunt un univers care absoarbe neincetat informatie - cei ce vor sa cunoasca albina - macar cunostinte generale despre ea pot sa o faca - dar cine le ofera informatiile?
Cine-i duce in stupina sa vada, sa ia un trantore in mana, sa guste miere din fagure? Sa vada ca scapa cu viata.
Eu spun ca asta ar face diferenta - dar noi avem alte obiective - BANUL dracului, nu vedem dincolo de albina...
Pe urma ne plangem ca vecinii-s speriati - au de ce - pt ca pt ei este o necunoscuta - o insecta ucigasa - vazuta la OTV!!

Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde yellowgreen112 » 09 Iun 2017, 15:52

neplacuta treaba cu focul . din bun-simt daca au dat foc pe parcela lor , macar sa fi supravegheat focul. iar politia ar trebui sa ii oblige sa achite contra valoarea stupilor arsi . si stupii sunt niste bunuri . lasand la o parte neplacerea ca au ars . si mai sper ca albinele sa fii plecat din cuib inainte de a fi ars complet lazile.

referitor la timisoara , stiu eu un domn care are 30 de lazi in gradina la mine in cartier ( de case ) si dintr-o discutie cu un doctor veterinar - am inteles ca sunt mai multe ministupine adica de pana in 30 de familii prin zona unde locuiesc.

Referitor la padure - inspre ce padure ai vrea sa te indrepti ? :)
Avatar utilizator
yellowgreen112
 
Mesaje: 15
Membru din: 19 Feb 2016, 05:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde mellis » 09 Iun 2017, 16:22

Can deste vorba de bunuri in paguba - se deschide dosar penal - dar autorul este necunoscut...
daca astepti dupa politie sa faca ce trebuie - mori incet si sigur..ei incearca sa te opreasaca sa faci plnagere sa nu le dai de lucru - cam asa stau lucrurile - un politist m-a invatat si a avut dreptate..
albinele nu fug in fata focului - nu-si parasesc regina si stupul.
In doi stupi am avut cam 2 rame topite cu multe albine moarte pe fund.
Din fericire au ajuns pompierii la timp si au tras stupii si stins focul - stupii si-au mai revenit - cam acum. Poate la Floare fac ceva treaba.
Sunt bucuros ca nu a fost mai rau.
Nu comunic locatia unde vreau sa migrez - am studiat ceva vreme zona - nu vreau sa cresc pretul in zona ;) - daca iese te invit sa vezi ;).
Astazi merg sa vad terenul..
Sanatace buna.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde soze1969 » 10 Iul 2017, 02:22

Din pacate tot mai rau stam ca spirit/cililizatie desi demult am fost niste modele si mai suntem si acum in nord...;cu adevarat banul e ochiul d.... si cu cit suntem mai in dezacord cu natura suntem mai aproape de posesorul acestui ochi..
Scuze daca am devenit offtopic..
soze1969
 
Mesaje: 22
Membru din: 30 Mar 2017, 00:47

Re: albinele si vecinii

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2017, 09:53

soze1969 scrie:Din pacate tot mai rau stam ca spirit/cililizatie desi demult am fost niste modele si mai suntem si acum in nord...;cu adevarat banul e ochiul d.... si cu cit suntem mai in dezacord cu natura suntem mai aproape de posesorul acestui ochi..
Scuze daca am devenit offtopic..
De parca natura ar fi de partea noastra......
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: albinele si vecinii

Mesajde mellis » 11 Iul 2017, 01:01

este..daca nu lupti contra ei..
sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: albinele si vecinii

Mesajde Cristian IONITA » 18 Iul 2017, 10:48

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... -corp.html

tragic cu adevarat

avem multe de facut si mai ales de constientizat .... interactiunea intre oamenii (vecini si/sau trecatori) cu albinele nu este deloc ceva de neglijat
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: albinele si vecinii

Mesajde Bambucha » 18 Iul 2017, 18:58

De ce nu sunt surprins ca e si un cal la mijloc?
In 99 % din cazuri.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori