Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde mellis » 11 Iul 2017, 10:03

Decat cat 1/1 - daca nu le ai facute, mai bine doua caturi de 1/2.
Poti pune rama 1/1 sau daca te ragzandesti - la batranete ;) - poti folosi 1/2.
Rama unica are multe avantaje - dar 1/1 este mai greu de lucrat.
Incearca sa-i umbresti cu iarba uscata peste podisor..sau cearceaf alb..
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde jonny_it » 11 Iul 2017, 10:05

RVasile scrie:Totusi am gasit un model de stup12 rame cu lambriu de 1 cm urmand de polistiren de 2 cm si din nou lambriu de 1 cm pe exterior, acum cat de greu este nu stiu ca e in rusa :( dar parea interesant, sau cat de eficace.... Si interesant offtopic mi-a iesit o matca neagra total din roi facut artificial, iar trantori din stupina sant cu matci buckfast toti :mrgreen: . So fi ratacit la vreun negru? :lol:


Sa stea furnicile si soarecii linistiti in ei. Plus ca daca este polistiren la interior si suna a "gol" o sa fie si locul de joaca al ciocanitorilor. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 11 Iul 2017, 10:26

Posibil nu zic ca nu, dar e ciudat ca uni confectioneaza acei stupi... Ma gandeam ca au studiat inainte sa faca. Eu raman la scandura sau polistiren extrudat mai trebuie sa achizitionez ceva masina de faltat de bine zic? Sa fac cu fund de lemn . O sa ii umbresc cu ceaceaf alb azi. Dar tot nu inteleg la stupul Mer cum trece ghemul iarna de pe o rama pe alta sau din corp in alt corp? Sau am pierdut ceva din vedere?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde mellis » 11 Iul 2017, 15:32

RVasile scrie: Dar tot nu inteleg la stupul Mer cum trece ghemul iarna de pe o rama pe alta sau din corp in alt corp? Sau am pierdut ceva din vedere?

Merge pe verticala ca si caldura - la fel ca si la ME ;)
Miere sa aibe si familie sanatoasa - puternica - nu sta pe loc
Sanatace buna.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 11 Iul 2017, 18:10

mellis scrie:
RVasile scrie: Dar tot nu inteleg la stupul Mer cum trece ghemul iarna de pe o rama pe alta sau din corp in alt corp? Sau am pierdut ceva din vedere?

Merge pe verticala ca si caldura - la fel ca si la ME ;)
Miere sa aibe si familie sanatoasa - puternica - nu sta pe loc
Sanatace buna.


Multumesc de explicatie, o sa confectionez stupi din polistiren si o sa ii postez aici, sper sa iasa ceva bun si sa vedem costurile o sa folosesc polistiren de 5 cm caci ala de 3 cm care sant pe internet nu imi inspira rezistenta....
Multumesc tuturor! O comunitate superba!
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 13 Iul 2017, 23:16

Inca o intrebare la stupii de polistiren care ierneaza in pavilion, capacele trebuie sa aiba aerisire daca au 15/15 jos plasa?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde lucky5strike » 14 Iul 2017, 00:20

Nu fa stupi din polisitren .
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 14 Iul 2017, 00:38

RVasile scrie:Inca o intrebare la stupii de polistiren care ierneaza in pavilion, capacele trebuie sa aiba aerisire daca au 15/15 jos plasa?
Nu trebuie nimik . doar urdinisu deschis tot. atat. polistirenu e pacatos iarna.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde cristi_vidican » 14 Iul 2017, 07:17

lucky5strike scrie:Nu fa stupi din polisitren .

Mai bine dormi decât sa faci stupi din polistiren
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 14 Iul 2017, 09:06

Ce m-ati descurajat, :/ acu stiu ca soarecele va fi dusmanu principal. Dar nu ierneaza mai bine? Si sa nu las deloc sus aerisire? Iar iarna nu face condens? Si daca capacul este de 5 grosime mai am nevoie de paturici si folie iarna in podisor? Am facut vreo 2 stupi de 13 rame si a mai ramas material de niste roinite material este polistiren extrudat de 5 grosime....Acum nu am ce face incerc daca i-am facut.
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 14 Iul 2017, 09:54

RVasile scrie:Ce m-ati descurajat, :/ acu stiu ca soarecele va fi dusmanu principal. Dar nu ierneaza mai bine? Si sa nu las deloc sus aerisire? Iar iarna nu face condens? Si daca capacul este de 5 grosime mai am nevoie de paturici si folie iarna in podisor? Am facut vreo 2 stupi de 13 rame si a mai ramas material de niste roinite material este polistiren extrudat de 5 grosime....Acum nu am ce face incerc daca i-am facut.
cum sa nu faca consens daca e polistiren. lemnul mai absoarbe umezeala , e cel mai tare ,pana si in natura ai sa vezi ca roii salbateci ierneaza in scorburi de lemn . scandura ar fi bine de 3 grosime dar e prea grea asa ca sa ajuns la 2 -2,5.
dar bine hai sa vb de polistiren , are 3 dezavantaje:

-rezistenta scazuta, il mananca soareci albinele, se rupe etc.
-face condens(la greu)
-albina pierde contactul cu temperatura de afara si iarna in zile insorite ai sa vezi toata albina in zapada
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 14 Iul 2017, 10:08

Sar putea sa fie bun polistirenul dar sa sti sa il folosesti. spor la treaba!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 14 Iul 2017, 23:15

Uhh pare enervant polistirenul, iar ca si cost e destul de scump daca vrei sa il faci de 5 cm grosime. Pt ca cel de 3 cm mi se pare nesigur si ff fragil. Inca ma gandesc sa ii fac aerisire in capac sau nu :¿ pana atunci am gasit un filmulet hipnotizant :) https://youtu.be/i5fHnAe2NY0
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde un OM » 18 Iul 2017, 19:26

Nu te grabi! Vrei polistiren? Citeste topicurile celor care au folosit acest tip de stupi cateva sezoane si au renuntat. Daca vrei neaparat fa cativa, testeaza doua , trei sezoane. Daca vrei pavilion construieste-l asa fel sa intre si alte tipuri de verticali. Nu face stupi mai mari de 12 rame, sau cu magazii de 1/1, decat daca vrei sa te inmultesti, iar fostele magazii sa devina corpuri.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 18 Iul 2017, 22:16

Polistirenul chiar este bun sa faci roinite , le folosesti doar vara pana se dezvolta . dar daca faci cu matci imperecheate cred ca lada de 10 data in 2 e mai buna . depinde mult de metoda de lucru , de munca e , depinde decare , cu cap sau fara.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 18 Iul 2017, 22:35

un OM scrie:Nu te grabi! Vrei polistiren? Citeste topicurile celor care au folosit acest tip de stupi cateva sezoane si au renuntat. Daca vrei neaparat fa cativa, testeaza doua , trei sezoane. Daca vrei pavilion construieste-l asa fel sa intre si alte tipuri de verticali. Nu face stupi mai mari de 12 rame, sau cu magazii de 1/1, decat daca vrei sa te inmultesti, iar fostele magazii sa devina corpuri.


Sincer am inceput am facut pe 13 rame asa au iesit..
Dar nu mai fac din polistiren.!
Deja ma enerveaza inainte sa am albinele in el, e ciudat fragil dar o sa ii testez in iarna aceasta in pavilion sa vad cum se conporta + ca am facut din niste cuti de stupi vechi fund gol care deasupra il astup complet cu un capac de polistiren inchis ermetic, si o sa aleg metoda optima pentru iarna viitoare
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori