Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde DoarEu » 13 Mar 2017, 19:50

Sincer eu nu mai inteleg frate...ce cauta baba aia sa adune lemne fix,da FIX langa un roi??? O fii fost oarba,nu a vazut ca acolo-s albine/viespi(unii le confunda)??
Ce cauta sa adune lemne la 84 ani...langa padure ceva banuiesc...pai la varsta aia foarte bine putea sa stea cuminte acasa si sa-si faca ciorapi...copii/nepoti nu are???
Cum e cazul la noi cu cainii maidanezi...Pai vine cate un caine d'ala pe la bloc si mosii si babele care n-au ce face se apuca sa ii dea sa manance si cainele ala acolo ramane.Apoi daca nu ii mai da nimeni de mancare 1-2 zile se apuca si manca din pensionari.Si apoi se plang fosilele vii ca vezi doamne le musca cainii si ca in tara asta nu se face nimic si ca bla bla bla.In opinia mea,atunci cand dai de mancare unui caine mai multe zile consecutiv,pai atunci nu-l mai lasa pe strazi,adopta-l si gata.Si ca dovada,la mine la bloc s-au apucat cativa pensionari sa dea de mancare unui caine maidanez.I-au dat,a ramas aici.La nici 3-4 zile au mai aparut inca 2 caini.Apoi inca 1 caine...acum 2 zile a mai aparut inca 1...pai ce facem domne...daca nu le mai dam sa manance ne manca de vii?
Si nu pe noi,ci pe copii si pe batrani.Dar deh,e foarte greu sa gandesti cand ai 80 ani si crezi ca le stii pe toate.Orice ar spune tinerii e gresit,tu esti atotstiutor. :twisted:
Imi pare rau pentru off topic si pentru unele cuvinte din acest raspuns :roll: ...dar nu m-am mai putut abtine...cand am citit articolul mi-a sarit tandara... :oops:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Albine agresive!

Mesajde csaa » 20 Mar 2017, 19:12

A inceput razboiul de primavara.
Am adunat astazi stinghiile in care am impregnat mavrik-ul si....un fleac...m-au ciuruit! :lol: Prin manusi, prin masca, prin.....noroc ca aveam doua perechi de pantaloni pe mine.
Nervoase rau azi!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Albine agresive!

Mesajde Donbazil » 20 Mar 2017, 22:46

Salut!

Eeeeeeiiiii!
S-au razbunat si ele sarmanele!.....Ori au dus la indeplinire toate prorociile si urarile "prietenilor" tai... :lol: :lol:
Nici nu-ti poti tu inchipui cata satisfactie.....Parca-i vad!..... :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Albine agresive!

Mesajde csaa » 20 Mar 2017, 23:06

Au vrut sa ma intepe unde m-au pupat ei! :lol:

Pt. ce sa se razbune? Pentru hranirile de completare de asta tomna? Pentru tratamentul cu mavrik? Sau pentru turtele proteice cu miere si polen?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita



Re: Albine agresive!

Mesajde filip » 19 Iul 2017, 07:25

filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Albine agresive!

Mesajde Jean Valjean » 19 Iul 2017, 17:29

Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Albine agresive!

Mesajde Hunbee » 19 Iul 2017, 17:40

Doua lucruri converg.
1selectia lasa de dorit( agresivitate)
2 inca tara unde calul si caruta sunt mijloace des folosite. (Saracia)
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde Cristian IONITA » 19 Iul 2017, 17:48

sa nu uitam abordarea hei rupista

Proprietarii ar fi pus abia ieri garduri pentru a imprejmui stupii si o atentionare. Astazi au luat stupina, insa albinele au ramas pe camp.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde jonny_it » 19 Iul 2017, 17:58

Hunbee scrie:Doua lucruri converg.
1selectia lasa de dorit( agresivitate)


Carpatina "atent selectionata" :)
Am si eu carpatina dar nu a omorat pe nimeni pana acum si nici nu cred ca o sa faca asa ceva pentru ca este suficient de linistita.
Am observat si eu zilele trecute o oarecare agitatie, dar se poate intra intre stupi fara masca.

Hunbee scrie:2 inca tara unde calul si caruta sunt mijloace des folosite. (Saracia)


Banii de masina/tractor sunt la barul din sat. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine agresive!

Mesajde jonny_it » 19 Iul 2017, 18:00

Cristian IONITA scrie:sa nu uitam abordarea hei rupista

Proprietarii ar fi pus abia ieri garduri pentru a imprejmui stupii si o atentionare. Astazi au luat stupina, insa albinele au ramas pe camp.


Cativa tarusi + sarme intre ei + plasa de aia verde pentru umbrire si poti forta albinele sa urce la 3-4 metri daca vrei.
Oricum si proprietarii au o parte de vina.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine agresive!

Mesajde Neafiliatul » 19 Iul 2017, 18:56

Jean Valjean scrie:Se pare ca au atacat din nou https://www.google.ro/amp/bittv.info/al ... -iasi/amp/

jonny_it » 47 minute în urmă .Cativa tarusi + sarme intre ei + plasa de aia verde pentru umbrire si poti forta albinele sa urce la 3-4 metri daca vrei.
Oricum si proprietarii au o parte de vina.

Ce distanță este de la drum la stupi ? S-a respectat legea ? Ca aproape întotdeauna , NU . Contează să fii cât mai aproape de drum.
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... sibil.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Albine agresive!

Mesajde Bambucha » 19 Iul 2017, 21:14

HRANA, APA, ADAPOST(umbra, ferit de vant).
Nici nu simti ca sunt albine!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde daffid mihailov » 19 Iul 2017, 21:25

Era drum paralel unde eram pus dar pentru 500 de meteii preferau sa treaca pe langa mine p cu caruta cu cai. Si oamenii de la tarabsunt inconstienti si risca, hai ca poate nu ma inteapa. De ce nu evita? Unde sa mai punem stupii? Daca nici in mijlocul campului departe de sat nu mai putem de cai? E grav. Dupa incidentele astea repetate o sa apara legea cu 20, de metri de orice drum circulabil.

Drumul agricol in ce categorie de drum intra? Ce zicd legea apiculturii? E considerat drum public?

Sa se dea o lege care sa oblige fermierii sa ofere spatiu de amplasare stupi. Nu numere si crotalii.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori