Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 18 Iul 2017, 22:54

A si am 2 roiuri care sant pe 2 rame din care 1 cu puiet capacit nu chiar plina. Am dat seara sirop cu punga la unul si in hranitor la celalalt si nu la tras doar cateva albine pe acolo ratacite parca, a doua zi a inceput furtisagul. Dupa nu am mai dat deloc de 2 saptamani, nu stiu cum sa mai procedez... Is micuti ma gandwam la unire dar cr sa fac cu matca care ramane :(. Si acum este in natura cules bun? Ca la stupurile pe 11 rame e cam putina miere
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 19 Iul 2017, 00:05

ia rama cu miere de la stupu mare si fa schimb cu una goala de la roi

dupa aia da sirop la stupu mare pana i sa face rau.

deci da rama cu miere la roi , ce sa faca roiul pe doua rame ?, el debia reusete sa creasca o rama de puiet tu il pui si sa prelucreze sirop?

sirop dai la roi peste 4-5 rame(de albina)

peste tot pe tot netu toti zic sa dai sirop la roii. dar nici unu nu zice ca ramane siropu o saptamana in hranitor.

unificarile le faci la toamna pana atunci dezvolta cat poti.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 19 Iul 2017, 11:45

yuonyuon scrie:ia rama cu miere de la stupu mare si fa schimb cu una goala de la roi

dupa aia da sirop la stupu mare pana i sa face rau.

deci da rama cu miere la roi , ce sa faca roiul pe doua rame ?, el debia reusete sa creasca o rama de puiet tu il pui si sa prelucreze sirop?

sirop dai la roi peste 4-5 rame(de albina)

peste tot pe tot netu toti zic sa dai sirop la roii. dar nici unu nu zice ca ramane siropu o saptamana in hranitor.

unificarile le faci la toamna pana atunci dezvolta cat poti.

Multumesc frumos de informatie! Eu chiar nu am stiut ca siropul il trag greu. Cum ziceai nu zice nimeni. Am o idee poate are cineva in zona mea de vanzare rame cu puiet capacit de vanzare oare ar merge? Si am sa fac cum ai zis! Si la unificare ce fac cu matca ramasa? O pot tine cumva pentru primavara?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 19 Iul 2017, 12:17

RVasile scrie:
yuonyuon scrie:ia rama cu miere de la stupu mare si fa schimb cu una goala de la roi

dupa aia da sirop la stupu mare pana i sa face rau.

deci da rama cu miere la roi , ce sa faca roiul pe doua rame ?, el debia reusete sa creasca o rama de puiet tu il pui si sa prelucreze sirop?

sirop dai la roi peste 4-5 rame(de albina)

peste tot pe tot netu toti zic sa dai sirop la roii. dar nici unu nu zice ca ramane siropu o saptamana in hranitor.

unificarile le faci la toamna pana atunci dezvolta cat poti.

Multumesc frumos de informatie! Eu chiar nu am stiut ca siropul il trag greu. Cum ziceai nu zice nimeni. Am o idee poate are cineva in zona mea de vanzare rame cu puiet capacit de vanzare oare ar merge? Si am sa fac cum ai zis! Si la unificare ce fac cu matca ramasa? O pot tine cumva pentru primavara?

pana in noiembrie din 2 rame trebuie sa faci 4 si poate pui cate 2 roi in cutie . cutie cu 2 compartimente
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 19 Iul 2017, 12:22

roii pe 2-3 si chiar 4 rame nu au atata putere sa creasca si puiet si sa prelucreze din sirop in miere in ACELAS TIMP!! deci trebuie din 2 una .
daca stupu e pe 10 rame e clar ca acolo e destu;la armata sa "haleasca" 2 kg de sirop intro sera fara sa influienteze cresterea de puiet.

Albinile favorizeaza culesul "hrana" , iar cresterea de puiet va ramane mereu pe locul 2 . asa ca grija la dezvoltare .
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 19 Iul 2017, 12:32

Ai dreptate pentru ca la un roi format pe 3 rame inainte de salcam acuma e pe 6 rame iar la un studiu al ramelor puiet capacit este max pe 2 rame ,restul au bagat miere si polen. La acesta am ajutat cu rama de puiet si miere. Iar de luna trecuta nu l-am mai stimulat si am dat rama la cladit si au facut gaurele prin rama, cineva a zis ca face asa cand nu au cules sau nu e stimulat? Si o poza de la micul ( pavilion :) ) inca e in lucru :D
http://imgur.com/a/FITBl
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 19 Iul 2017, 23:26

RVasile scrie:Ai dreptate pentru ca la un roi format pe 3 rame inainte de salcam acuma e pe 6 rame iar la un studiu al ramelor puiet capacit este max pe 2 rame ,restul au bagat miere si polen. La acesta am ajutat cu rama de puiet si miere. Iar de luna trecuta nu l-am mai stimulat si am dat rama la cladit si au facut gaurele prin rama, cineva a zis ca face asa cand nu au cules sau nu e stimulat? Si o poza de la micul ( pavilion :) ) inca e in lucru :D
http://imgur.com/a/FITBl
eu cred ca mai degraba foita nu e de calitate. SI faguri artificiali pui cand e albina mai multa .

eu fac roi (cu matca imperecheata)pa o rama de miere si una de puiet capacit(gata de ecluzionare) cu tot cu albina si mai scuturam o rama dupa puiet larvar. +un fagure care era construit imediat .dupaceaia bagi rame la ouat dar nu mai multe rame decat albina . mergi concomitent cu dezvoltarea . atentie la caldura si mancare sa nu scada. si sa face stup pana in iarna. cel putin in primavara va fi egal cu stupi mari de anul asta.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde balasbebe » 20 Iul 2017, 08:01

RVasile scrie:A si am 2 roiuri care sant pe 2 rame din care 1 cu puiet capacit nu chiar plina. Am dat seara sirop cu punga la unul si in hranitor la celalalt si nu la tras doar cateva albine pe acolo ratacite parca, a doua zi a inceput furtisagul. Dupa nu am mai dat deloc de 2 saptamani, nu stiu cum sa mai procedez... Is micuti ma gandwam la unire dar cr sa fac cu matca care ramane :(. Si acum este in natura cules bun? Ca la stupurile pe 11 rame e cam putina miere

Cumpara niste turte si le dai. Cu turte nu faci furtisag.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 20 Iul 2017, 19:25

Am inteles, acum asa o sa fac doar cu turte si la anul o sa fac cum a zis younyoun. Multumesc de ajutor. Deja cand vad puiet facand zborul de recunoastere ma apuca panica ca e furtisag :lol: . Imi revin repede :roll:
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 20 Iul 2017, 20:48

cornelioandanciu scrie:
RVasile scrie:Am inteles, acum asa o sa fac doar cu turte si la anul o sa fac cum a zis younyoun. Multumesc de ajutor. Deja cand vad puiet facand zborul de recunoastere ma apuca panica ca e furtisag :lol: . Imi revin repede :roll:

Domnule, daca nu ai luat nicio masura impotriva furtisagului si acele roiuri inca mai traiesc, sa stii ca nu a fost furtisag. Asa se comporta familiile de albine dupa ce le bagi sirop, multe albine ies la zbor in fata stupului . Numai bine.


Aveti dreptate azi le-am dat sirop , si in 5 minute zici ca era potopul in fata stupului :shock: ,am apucat tevava facuta de anul trecut am bagato pe urdinis ! am pus scaricica aia confectionata din lemn ! , am afumat zona nu am dat pe urdinis pentru ca faceam mai rau daca era furtisag ( cel putin asa am citi ) deja de la atata fum am inceput sa lacrimez :lol: dar albinele tot nu plecau de la stup , tot dansau pe acolo dar nu am vazut agresivitate pe placuta de zbor si m-am linistit oarecum , pe cand sa terminat la un stup a inceput la celalalt dar albinele ieseau din stup , si dansau am zis no e ok , acum dupa ce ati zis is complect linistit :) .Stima
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 20 Iul 2017, 22:06

sirop dai seara cand se intuneca , ca pe timp de noapte sa fie mutat in rame si ventilat pana dimineata. si se da la toti stupii . daca dai numa la unu dimineata aerul ventilat cu miros diferit(de sirop de zahar sa ce e ) va atrage stupii vecini si va iesi "box".

daca dai ziua esti tare. ramai fara stupi .
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 21 Iul 2017, 09:34

Am dat la toti stupi deodata, din pacate timpul nu imi permite sa merg seara de fiecare data, dar o sa incerc sa ajung atunci doar seara. Acum eu le dau la punga sirop nu stiu daca e mai bine cu hranitor din lemn?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2017, 11:51

RVasile scrie:Am dat la toti stupi deodata, din pacate timpul nu imi permite sa merg seara de fiecare data, dar o sa incerc sa ajung atunci doar seara. Acum eu le dau la punga sirop nu stiu daca e mai bine cu hranitor din lemn?
nu conteaza, num sa nu curga pe jos.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde asd5 » 21 Iul 2017, 12:16

Da-le frate hrana solida: apifonda, turte. Ti-a mai zis cineva mai sus. Altfel e riscant.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde asd5 » 21 Iul 2017, 12:19

cornelioandanciu scrie:
RVasile scrie:Am inteles, acum asa o sa fac doar cu turte si la anul o sa fac cum a zis younyoun. Multumesc de ajutor. Deja cand vad puiet facand zborul de recunoastere ma apuca panica ca e furtisag :lol: . Imi revin repede :roll:

Domnule, daca nu ai luat nicio masura impotriva furtisagului si acele roiuri inca mai traiesc, sa stii ca nu a fost furtisag. Asa se comporta familiile de albine dupa ce le bagi sirop, multe albine ies la zbor in fata stupului . Numai bine.


Deocamdata mai e cules asa ca furtisagul are amploare mai mica. Am avut un nucleu temporar cu o matca pe 2 rame si cu un vas cu sirop langa rame. S-a facut furtisag insa albinele venite la furat nu au avut treaba decat cu siropul in prima faza. A doua faza nu a mai fost pentru ca l-am desfintat.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 23 Iul 2017, 16:39

Ok sa va zic ceva de pavilion e nebuneala . Am inceput prost constructia lui . Adica am facut niste rafturi din lemn pe care am asezat cutiile facandule un urdinis pe exteriorul dubei .Iar deasupra am mai facut un rand lasand distanta de 30 cm peste magazie - e criminal foarte greu de lucrat la stupi de jos + greu sa iei stupi ( cutii ) de mai sus , + ca albinele intra in pavilion cand tragi cutiile sa umbli in ele , deci pentru mine asa Nu .Pentru ca de cate ori tragi cutiile sa lucri o gramada de albina intra inauntru iar dupa cand impingi cutiile inapoi omori o gramada de albine care is pe raft . Eu ramn totusi la idea de stupi tip dulap ( poate gresesc poate nu ) Avantaje spatiu mai mult pentru stupi , nu omori albinele ca si cu impinsu lazi inapoi , iar nu se aglomereaza asa urdinisul si interiorul pavilionului de albina . Dezavantaje ar fi dar inca nu le stiu :) . O sa revin cu poze in curand . Vreau sa le iau incet si cu rabdare .
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori