Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sfârșit colectare polen

Mesajde Mihaii » 22 Iul 2017, 18:45

Salut, nu am găsit nimic referitor la sfârșitul recoltării de polen, toți întreabă doar de început. Albinele în perioada asta colectează destul de bine polen, dar cam pana când ar trebuii ținute colectoarele? Cam pe acuma ar fi sfârșitul?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde RVasile » 23 Iul 2017, 00:51

Buna eu am tinut colectoarele de polen doar 3 saptamani cu intrerupere de cateva zile in primavara cred ca inainte de salcam dupa le-am dat jos definitiv. Din cate am citit daca le ti mai mult uzezi albina si la salcam/ floarea soarelui/rapita nu mai are asa putere pentru miere.
Sa mai asteptam pareri ca e interesant. Stima
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde Mircea_63 » 23 Iul 2017, 08:20

Odata cu inceputul lui august se naste noul an apicol. Albina de acum va ingriji albina ce trebuie sa treaca iarna. Polenul este vital pentru acest puiet. O parte trebuie adunat in faguri pentru puietul din primavara. Astfel ca o colectare acum este cu semnul intrebarii. Poate ai o baza polenifera abundenta si de durata, dar ideal ar fi sa stimulezi la maxim dezvoltarea familiilor. Rasplata o primesti in primavara. Altii fac pastorale tocmai pentru acest polen si fara sa il colecteze.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde teinegru64 » 23 Iul 2017, 10:50

Mircea_63 scrie:Odata cu inceputul lui august se naste noul an apicol. Albina de acum va ingriji albina ce trebuie sa treaca iarna. Polenul este vital pentru acest puiet. O parte trebuie adunat in faguri pentru puietul din primavara. Astfel ca o colectare acum este cu semnul intrebarii. Poate ai o baza polenifera abundenta si de durata, dar ideal ar fi sa stimulezi la maxim dezvoltarea familiilor. Rasplata o primesti in primavara. Altii fac pastorale tocmai pentru acest polen si fara sa il colecteze.

Acum inteleg de ce .....nu prea mai are nimeni albine in stupi...model Ursu.Astia tineau colectoarele de polen si iarna.Doar pentru un euro in plus. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde Mihaii » 23 Iul 2017, 14:42

Mircea_63 scrie:Odata cu inceputul lui august se naste noul an apicol. Albina de acum va ingriji albina ce trebuie sa treaca iarna. Polenul este vital pentru acest puiet. O parte trebuie adunat in faguri pentru puietul din primavara. Astfel ca o colectare acum este cu semnul intrebarii. Poate ai o baza polenifera abundenta si de durata, dar ideal ar fi sa stimulezi la maxim dezvoltarea familiilor. Rasplata o primesti in primavara. Altii fac pastorale tocmai pentru acest polen si fara sa il colecteze.

Am înțeles, astăzi am dar jos colectoarele de polen... Chit ca aveau destul de mult polen și în rame.
RVasile scrie:Buna eu am tinut colectoarele de polen doar 3 saptamani cu intrerupere de cateva zile in primavara cred ca inainte de salcam dupa le-am dat jos definitiv. Din cate am citit daca le ti mai mult uzezi albina si la salcam/ floarea soarelui/rapita nu mai are asa putere pentru miere.
Sa mai asteptam pareri ca e interesant. Stima

Și nu ai avut probleme cu blocarea cuibului? Am lăsat un roi fără colectoare de polen, practic matca se lupta la sânge cu albinele pentru spațiu de ouat... Au reușit sa bage polen pe unde au avut ele chef și pe toate ramele, nu îmi imaginez ce se întâmplă dacă ii țineam pe toți fără colectoare :D probabil o fi și din cauza ca am un lan de porumb la 20m de stupina, și aduceau destul de mult polen de acolo... Bine măcar ca a fost căldură si culegeau polen doar dimineața și seara, ca scoteam mai multa păstra decât miere :lol:
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde RVasile » 23 Iul 2017, 16:11

Chiar nu am avut probleme cu stupi, si is situati in camp unde este si porumb , flori , lucerna, pomi etc. Ramele le gasesc asa , margine 1 ram miere dupa 2 ram polen nu in totalitate , ocupat restul puiet si in capatul celalalt 1 ram miere . La cealalta familie primele 3 rame is cu miere intercalat cu puiet pe partea din mijloc pana jos, ram cu polen dupa rame cu puiet si miere amestecat coronita , etc , fiecare familie e diferita Poate is mai lenese ale mele :D
Si totusi care este schema de pus colectoarele de polen? Adica lunile si pauzele intre?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde Mihaii » 23 Iul 2017, 16:51

RVasile scrie:Chiar nu am avut probleme cu stupi, si is situati in camp unde este si porumb , flori , lucerna, pomi etc. Ramele le gasesc asa , margine 1 ram miere dupa 2 ram polen nu in totalitate , ocupat restul puiet si in capatul celalalt 1 ram miere . La cealalta familie primele 3 rame is cu miere intercalat cu puiet pe partea din mijloc pana jos, ram cu polen dupa rame cu puiet si miere amestecat coronita , etc , fiecare familie e diferita Poate is mai lenese ale mele :D
Si totusi care este schema de pus colectoarele de polen? Adica lunile si pauzele intre?

Eu nu am nici o schema, sunt de părere ca colectoarele nu ar trebui sa fie active începând cu 3-4 zile înaintea culesurilor importante ca albinele find foarte multe profilate pe recoltarea de polen, sa se profileze pe nectar, și imediat ce se termina culesul, le pun din nou. Le iau când se apropie culesul de salcâm, după cules le pun iară, și asa mai departe. Le pun direct active, fără ca ele sa se adapteze cu noua întrare, ca oricum, vor nu vor, tot ar sa se adapteze... La inceput le pun direct 3 săptămâni fără pauza, sa intre foamea de polen în ele, după le las 2 zile sa scoată albinele moarte afara, și iară le activez, și le mai iau jos la 8-9 zile câteva ore cât sa își mai facă curat în stup, și tot asa. Logic, ma mai uit și pe rame sa vad cum stau cu polenul, dar de obicei nu duc lipsa de nimic :D și nu am remarcat nici o diferență la oboseala albinelor cu colector sau fără colector, mi se par la fel...
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde varza » 23 Iul 2017, 18:46

Uita ca eu am observat oarece uzura la albina si stupii au fost dati inapoi datorita colectarii de polen. Acuma depinde si de perioada si baza melifera. Am facut o comparatie jumate cu colector jumate fara. Erau 2 stupine la acelasi nivel aflanduse la 200m una de alta. Cele cu colector au fost ceva mai slabe per ansamblu. Acuma poate o fi doar la mine. E adevarat de polen nu sufereau uitanduma prin cuiburi.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Sfârșit colectare polen

Mesajde varza » 23 Iul 2017, 18:50

Ce am mai observat este si faptul ca acea depopulare a existat in primele zile de la amplasarea colectorului.
Ontopic:eu as retrage colectoarele la aceasta data .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


cron